Sivilce Türleri ve Çeşitleri Nedir? (Tüm Sivilce Türleri)

Sivilce Türleri ve Çeşitleri Nedir? (Tüm Sivilce Türleri)

Sivilce Türleri ve Çeşitleri; Cildinizdeki sivilcelerle savaşmadan önce sivilcelerin tiplerini bilmeniz gerekiyor. Çünkü türlü türlü sivilce tipleri var. Normalde yüzünüzde iltihaplı sivilce veya yağ bezesi, normal uçlu sivilce olarak gözükebilir.

Bu yazımızda sizlere sivilce tipleri nelerdir? ve sivilce tipleri hakkında genel olarak bilgi vereceğiz. Böylelikle sivilce sorunu olanlar sivilcelerini tanımış ve ona göre tedaviye yönlenmiş olacaklar.

Sivilce Tipleri Nelerdir?

Yüzde ve vücutta çıkan sivilceler ve çeşitleri hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum.

İltihaplı Sivilce Türleri

Cildinizde çıkan ve iltihaplı olan sivilce tipleri 3’e ayrılır. Bunlar nodül, papül, püstül adı verilen sivilce tipleridir.

Nodül : Nodül sivilce tipi, şişlik olan ve kırmızı şekildeki derin sivilce türüdür.

Papül : Papül sivilce tipi, kabarık ve kırmızı olan renk sivilce türüdür.

Püstül : Püstül sivilce tipi, kabarık şekilde ve aynı zamanda içi iltihaplı olan sivilce türüdür.

İltihapsız Sivilce Türleri

İltihapsız sivilce türleri kendi arasında 3’e ayrılır.

  • İltihapsız ve kist şeklinde olan sivilce türleri
  • Siyah nokta şeklinde olan sivilce türleri (Açık komedon olanlar)
  • Beyaz yağ bezesi gibi olan sivilce türleri (Kapalı komedon olanlar)

Sivilce Sonrası Kalan izler

  • Skar (Kalıcı şekilde derin olan izlerdir)
  • Sivilce sonrası oluşan kahverengi lekelerdir.
  • Sivilce sonrası oluşan kabuklardır.
  • Sivilce sonrası oluşan kırmızı kırmızı lekelerdir.

Sivilce Türleri Nelerdir

Sivilce türleri hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum, İşte yüzde ve ciltte çıkan sivilce türleri;

Klor Aknesi

Klor aknesi , kişinin genel olarak yaptığı meslek sonucunda cildinde çıkan sivilce çeşididir. Klor aknesi baş, boyun, çene, kulak arkası, testis ve koltuk altı bölgelerinde gözükür. Özellikle klor aknesi sivilceleri iyileşme sonrasında iz bırakır. Evde kullanılan mantar ve böcek ilaçları klor aknesinin oluşmasında önemli rol oynar.

Akne Fulmians

Akne Fulmians , genel olarak erkeklerin ergenlik dönemlerinde çıkan sivilce çeşitlerindendir. Akne Fulmians sivilce tipleri yüz, kol, sırt ve göğüs bölgesinde çıkar. Akne Fulmians genel olarak birden çoğalır. Aynı zamanda hem ağrılı hemde şişlik yapar. Bu tür sivilce çeşitleri genel olarak doktor kontrolü altında tedavi edilen ve antibiyotik kullanımı ile geçen sivilce tipidir.

Güneş Sonrası Oluşan Sivilceler

Erkeklere nazaran daha çok bayanlarda görülen güneş sonrası oluşan sivilceler özellikle 20-40 yaş arası oluşur. Özellikle güneş ışınlarından beslenerek büyüyen bu sivilceler, kışa doğru etkisini kaybeder. Özellikle omuz,kol,yanak,boyun bölgesinde oluşmakla beraber sert ve kırmızı şekildedir.

Besin Takviyesi Sonrası Oluşan Sivilceler

Özellikle GYM veya Fitness yapan sporcuların aldığı takviye ilaçlarından veya tozlarından sonra oluşan sivilce türleridir. Bu sivilce türleri çibana yakın türlerdir ve iltihaplı olarak görülebilir. Aşırı protein veya karbonhidrat yüklenmesinden dolayı oluşabilir.

Bebeklik Sivilcesi

Gebelik döneminde salgılanan hormonlar ile bebeklerin doğumundan hemen sonra veya doğuduğunda görülen sivilcelerdir. Bebeklik sivilceleri en fazla 6 aylık olana kadar geçer. Herhangi bir tedaviye gerek yoktur. Bu sivilcelerin çıkmasının nedeni anneden geçmektedir.

Çocukluk Sivilcesi

Çocukluk döneminde karşılaşılan bu sivilce tipleri, yaklaşık olarak 5-6 yaşlarına kadar oluşumları devam eder. Çocuk yaşlarda çıkan bu sivilcelerin diğer sivilce tiplerine göre şekilleri biraz daha farklıdır. Bu sivilce tipleri kırmızı leke gibi gözükürler. Bu nedenle çocuklarda çıkan bu sivlce tipleri doktor kontrolü altında tedavi edilmesi gerekmektedir. Tedavi edilmediği taktirde ilerleyen yaşlarda sivilceleri daha da artabilir.

Katran ve Yağ Sivilcesi

Özellikle erkeklerde meslek sonucu görülen sivilcelerdir. İşi dolayısı ile yağ, katran veya zift gibi yağlarla uğraşılan işlerde çalışan bayların elleri, elbiseleri yağlandığından dolayı vücuda teması halinde bu tip sivilce türleri meydana gelmektedir. Bunun için sivilce kremleri kullanılmalı ve elbise hijyenine dikkat edilmelidir.

Kozmetik Ürün Sivilceleri

Kozmetik ürünleri kullanımı sonrası oluşan sivilcelerdir. Özellikle yağlı cilde sahip olan kişilerin dikkat etmesi gereken bu sivilce tipinde, kullanılan yağlı kozmetik ürünleri yağlı bir cilt ile temas yaptığında sivilce oluşumu başlar. Bu nedenle makyaj temizleme çok önemlidir. Bilhassa buhar maskesi yapmak ve cilt hijyenini sağlamak gerekir.

Deterjan Kullanımı Sonrası Oluşan Sivilceler

Kullanılan deterjan, sıvı sabun veya şampuan gibi kimyasal maddeler barındıran deterjan türleri her cilt ile uyuşmaz. Bu nedenle alerjik bir sivilce başlangıcı olabilir. Bu nedenle deterjanınızı veya şampuanınızı değiştirmenizi öneririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.