Göz Çevresi İçin Bakım Önerileri

Göz Çevresi İçin Bakım Önerileri

Göz Çevresi İçin Doğal Bakım. Gözlerimiz en değerli organlarımızdan birisi şüphesiz… Hem duyguların ve ruhun, hem de sağlıklı oluşun aynası olan gözler kadar, göz çevresindeki cilt de son derece önemli. Zira göz çevresindeki deri, yüzün diğer bölgelerindeki deriden yaklaşık 7 kat daha ince ve narin. Kırışıklıklara ve yıpranmalara karşı daha dayanıksız olan göz çevresine sürülen krem, maske ve diğer karışımlara son derece dikkat etmek gerekiyor; zira bunlar göz çevresine zarar verebiliyor. Yüzün diğer bölümlerine faydalı olan bir karışım, göz çevresinde riskli olabiliyor. Bu sebeple  göz çevresi için kullanılacak ürünlerde daha dikkatli olunması gerekiyor.

Göz çevresi bakımı. Sinirli, gergin, umutlu ya da heyecanlı olduğunuzu tek başına yansıtmayı başaran bir organ olarak gözlerin yaydığı enerji şüphesiz ki tartışılmaz. Özenle taranarak hazırlanmış saçlar, titizlikle seçilmiş kıyafetler, buna karşın yorgun görünen ya da şişmiş gözlerle tamamladığınız görüntünüz tam bir başarısızlık olacaktır.

Bu nedenle iyi görünmenin ilk sihirli noktasının gözler ve gözlerin yaydığı olumlu enerji olduğunu bilmeli ve göz çevresi bakımına her şeyden çok dikkat etmek gerekir. Rutin olarak izleyeceğiniz beslemeye dikkat etmek, iyi uyumak, doğru nemlendiriciyi seçmek, doğal destekleyicilerle göz çevresini desteklemek gibi birkaç basit adımla göz çevresi bakımını yapmak çok kolay!

Göz Çevresi ve Göz Altı Görünümünüzü Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Beslenme

Hayatın belirleyicisi olan beslenme şekliniz, göz çevrenizin de talihini belirler. Dengeli ve eşit dağılımlı beslenmeniz sizin cildiniz, saçınız, fit görünümünüz ve göz çevrenizin sağlıklı olmasının anahtarıdır.

Özellikle birer A Vitamini deposu olan havuç, bal kabağı, ıspanak, pazı, kereviz, et ve yumurtayı beslenme listenizin baş köşesine koymanızda fayda var.

Uyku

Gözlerdeki yorgunluk ifadesini ele veren en belirgin faktör şüphe yok ki uykusuzluk ya da kalitesiz bir uykudur. Vücudunuzun yeterli derecede uykuya ulaşamaması durumunda gözler ve göz çevresi anında yorgunluğun izlerini yansıtır. Bu durum ise sizin görüntünüz ne kadar iyi olursa olsun bir bütün olarak kötü görünürsünüz.

Ne kadar uyumalı?

Uyku ihtiyacı fiziksel özellikler, yaş ve kişisel faktörlere göre değişim göstermekle beraber genel hatlarıyla bir tablo çizmek mümkündür.Ergenlik dönemini kapsayan 14 ile 17 yaş arasında ortalama 8 – 10 saat uyumak, günlük hayatın verimli şekildeki devamlılığı için gereklidir.

Genç yetişkinlik dönemi olarak adlandırılan 18 – 15 yaş arası dönemdeki uyku ihtiyacı bireysel farklılıklar göz ardı edilirse ortalama 7 – 9 saat arasıdır.

Yetişkinlerde yani 24 – 64 yaş aralığında bulunan kişilerde uyku saati 8 saat olarak hesaplanmaktadır.

İleri yaş grubuna dahil olan yani 65 yaş üstü olan kişiler de ise uyku ihtiyacı biraz daha azalır ve 6 saate kadar iner.

Göz Çevresi Bakımı

Göz çevresinin bakım ve temizliği bu bölgenin görünümü üzerinde ciddi etkiler yaratma gücüne sahiptir. Makyaj, günlük hayatın bir parçası durumuna gelmiştir. Zaten düzenli temizliğinin yapıldığı, kaliteli malzemelerin kullanıldığı durumlarda makyajın herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

 Önemli olan makyajla uzun saatler kalmamak, hele hele makyajla uyumamaktır. En doğru uygulama göz makyajının yapıldıktan sonraki bir iki saat içinde temizlenmesidir. Bunun imkanı yoksa sabah yaptığınız makyajınızı eve gelir gelmez temizlemelisiniz.

Temizleme ürünlerini kaliteli seçmeli, özellikle göz çevresi makyajında yağ içeren, yumuşak ürünleri seçmelisiniz. Bu sayede göz çevreniz aydınlık, ışıltılı ve sağlıklı görünecektir.

Bilinen Göz Çevresi Sorunları Nelerdir?

Yorgun Gözler

Gözlerin yorgun, düşük görünmesinin en geçerli nedeni iyi uyuyamama, fazla yorulma ve bilgisayar ekranına uzun saatler bakmadır. Belki de en sık karşılaştığımız göz çevresi sorunu budur. Bu sorunu yaşamak istemiyorsanız uyku düzeninizi oturtmaya çalışın ve bilgisayar ekranı karşısında geçirdiğiniz saatleri kısaltın. Buna ek olarak gün içindeki 10 dakikalık göz dinlenmeleri göz çevrenizin iyi görünmesi için en etkili ilaç olacaktır.

Göz Altı Morlukları ve Torbalar

Yorgun gözlerin biraz daha ileri boyutunda karşılaştığımız göz çevresi sorunudur. Eğer yorgun görünen gözlerinizi önemsemez ve önlem almazsanız yorgun gözlerin bir sonraki aşaması mor göz altları ve torbalardır.

A, E ve C Vitamini ağırlıklı beslenmeye çalışın ve vakit buldukça doğal maskelerle göz çevrenize bakım uygulayın.

Kaz Ayakları

İleri yaşlarda ve yanlış makyaj uygulamaları nedeniyle karşımıza çıkan bir göz çevresi sorunudur. Bir anlamda zamanın etkisi olması nedeniyle tam anlamıyla ortadan kaldırılamasa bile hafifletici önlemler alınabilir. Doğal ürünlerle birlikte retinol içeren kremler tercih edin.

Göz Çevresi İçin Bakım Önerileri

Doğru Nemlendiricinin Önemi

Göz çevresi bakımının birinci püf noktası devamlı ve doğru nemlendiricilerle beslemektir. Yüzünüze uyguladığınız alelade bir krem göz çevresi ihtiyacını karşılamaya yetmez. Bunun için göz çevresi kremi kullanmanız şarttır.

Göz çevresi kremlerini yaşınıza uygun seçmeyi unutmayın. Çünkü kişisel farklılıklarla beraber her yaş kendine has ihtiyaçlar içerir. Bu nedenle kreminizi seçerken bir uzman tavsiyesi almak işinizi kolaylaştırır.

Göz çevresindeki deri, diğer derinizle kıyasla çok daha ince,bu nedenle de çok hassastır. Güneşten fazla etkilenmesinin nedeni de aslında bu incelikten kaynaklı hassaslıktır. Kullanacağınız göz çevresi kreminin içeriğinde koruma faktörü olursa bu çevreyi güneşin zararlı etkilerinden korumuş olursunuz.

Seçtiğiniz ürünlerde doğal yağların olması çok önemlidir. E Vitamini, göz çevresi için şarttır. Bu vitamini kremlerin içinde göz çevrenize uygulayacağınız gibi direkt olarak E Vitamini kapsülü de uygulayabilirsiniz.

Retinol İçerikli Kremler

Retinol içeren kremlerle göz çevresi bakımına destek olmak mümkün. Bu sayede A Vitamini takviyesi sağlayan ürünler pigment üretimini destekler ve göz çevreniz sağlıklı görünür.

Makyaj Temizleme

Göz çevresi bakımında makyajı temizleme önemli bir ayrıntıdır. Üstelik makyajı temizlemek değil, doğru şekilde temizlemek önemlidir. Kalıntı bırakan yağ içerikli ürünler yapışkan bir his vereceği için tvsiye edilmez. Bunun yerine doğal yağ takviyeli makyaj temizleme ürünlerine yönelmelisiniz.

Yumuşak pamuklarla ve sert hareketlerden kaçınarak makyajınızı temizlemelisiniz. Unutmayın ki sert hareketler göz altında halkaların oluşmasına zemin hazırlar.

Makyajınızı temizlemek için seçtiğiniz ürün her ne kadar yıkama gerektirmez gibi bir uyarı içerse de makyaj temizleme işlemi sonunda yüzünüzü mutlaka soğuk suyla yıkayın.

Soğuk Su

Yüzünüzü gün içinde sık sık soğuk suyla yıkamayı deneyin. Belli aralıklarla yüzünüze vuracağınız buz gibi su, tüm yüzünüzü canlandırdığı gibi göz çevrenizde de olumlu etkiler yaratacaktır. Eğer soğuk su uygulamasını gün içinde sık sık tekrarlıyorsanız göz çevresi kreminizi tazelemeniz gerekir.

Destekleyici Ürünler

Göz çevresi bakımında kremlerle nemlendirmek yeterli olmaz. Sağlıklı ve ışıltılı bir görünüm için doğal ve bir o kadar da basit uygulamalar birer kurtarıcı niteliğindedir.

 Göz çevresi için papatya çayı: Gözlerinizin çevresini papatya çayı ile dinlendirebilirsiniz. Papatya çayı antioksidanlar içerdiğinden gözleriniz ve göz çevrenizi dinlendirir, daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur.Papatya çayını demleyerek biraz buzdolabında bekletin. Daha sonra bir parça pamuğu papatya çayına batırarak gözlerinizin üzerine koyun ve 10 dakika bu şekilde dinlenin.

Göz çevresi için yeşil çay: Papatya çayı gibi yeşil çay da içerdiği maddeler sayesinde gözlerinizin doğal ilacı olmaya adaydır. Her gün düzenli olarak göz çevrenize uygulayacağınız yeşil çay, istediğiniz sağlıklı göz çevresine kavuşmanızı kolaylaştırır.

Yeşil çayı demleyin ve biraz buzdolabında bekletin. Sonra bir parça pamuk yardımıyla yeşil çayı göz çevrenize uygulayın. Pamuğu 10 dakika sonra gözlerinizden alabilirsiniz.

Kirpik Kıvırma Yöntemi

Kirpiklerinizin yapısı göz çevrenizin görünümünü etkiler. Bu noktayı çoğu insan fark etmez ancak eğer kirpikleriniz aşağı doğru bakıyorsa göz çevreniz karanlık görünür. Bu olumsuzluğu ortadan kaldırmak, kirpiklerinizi kıvırmak kadar kolay! Kirpiklerinizi kıvırdıktan sonra ister rimel kullanın, makyaj yapmak istemiyorsanız rimelsiz de göz çevrenizi aydınlatmış oldunuz zaten.

Göz Çevresi İçin Maske

Göz çevresi cildi hayli ince olduğu için çabuk tahriş olur ve kolay kırışmaya yatkındır. Evde hazırlanan cilt maskelerinin çoğu göz çevresi cildine zarar vereceğinden, bu bölgede ve dudak çevresinde kullanılması önerilmez.

Sözgelimi limon ile hazırlanmış maskeler göz altı ve çevresine sürüldüğünde limonun kurutucu ve geren etkisiyle cilde rahatsızlık ve zarar verir, göz çevresi kırışıklıkların oluşumunu hızlandırır.

Göz çevresi kırışıklıklarının görünümünü azaltmak ve yeni kırışıklıkların belirmesini geciktirmek için bu bölgelere özel doğal bakım maskeleri hazırlayabilirsiniz.

  • Sıkılık Veren Yumurta Akı Maskesi: Protein yönünden hayli zengin olan yumurta akı cilde besler ve sıkılaştırır. Ayrıca kırışıklıkların görünümünde azalma oluşturur.1 adet yumurta akı, dış kısmı soyulmuş 1 çorba kaşığı dolusu incecik rendelenmiş havuç ve 1 çay kaşığı aloe vera yağını bir kase içinde karıştırın. Hazırladığınız karışımı temiz cilde masajla yedirin, 20-30 dakika kadar bekleyin ve yüzünüzü soğuk suyla yıkayın.İlk uygulamada dahi hissedeceğiniz sıkılaşma sizi şaşırtacak. Maskeyi sadece göz çevresi cildinizde değil, tüm yüzünüzde kullanabilirsiniz. Haftada 1-2 kez rahatlıkla uygulayabileceğiniz bir maskedir.
  • Göz Çevresi İçin Havuç Maskesi: Cilt ürünlerinin formülasyonunu incelediğinizde çoğunun içeriğinde A vitaminini görebilirsiniz. Çünkü A vitamini hem yeni cilt hücresi yapımında, hem de kırışıklıklara karşı cildi bir kalkan gibi savunma konusunda son derece güçlü ve etkili bir silahtır. Cildi erken yaşlandıran oksidatif strese karşı da cildi koruyan A vitamini, cilt sağlığı ve güzelliğinde yardım alınacak en önemli vitaminlerden biridir.Maske için 2 adet küçük boy havucun dış kısmını soyun ve katı meyve presinde suyunu sıkın. Eğer katı meyve sıkacağınız yoksa, havucu rendeleyin ve temiz bir tülbente doldurarak sıkın. Elde ettiğiniz havuç suyuna 1 çay kaşığı badem yağı ilave edin ve 2 saat boyunca buzdolabında soğutun.Daha sonra bu karışımı göz çevresine sürün ve yarım saat bekleyin. Süre bitiminde yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Havuç maskesini haftada 3-4 gün sıklığında yapabilirsiniz.Göz Çevresi Kırışıklıkları için Salatalık Maskesi: Cilde çok iyi gelen ve yine cilt ürünlerinin içeriğinde sıkça kullanılan salatalık, size ev yapımı doğal maskelerinizde de ana malzeme olabilir.Güneşi kir, uykusuzluk, stres, makyaj ve sigara dumanıyla yıpranmış ciltleri tazelemek ve toparlamak için salatalığın mükemmel bileşiminden faydalanabilirsiniz.Bunun için 1 adet salatalığı soyarak rendeleyin ve suyunu süzdürün. Çıkan salatalık suyunu 1 saat boyunca buzdolabında bekletin. Soğuyan salatalık suyunu buzdolabından alın, biraz çalkalayın, tüm göz çevresine sürün ve 20 dakika bekleyin. Soğuk suyla durulayabilirsiniz.

Farklı bir uygulama olarak da, kabukları soyulmuş 1 adet salatalığı ince ince dilimleyip göz çevrenize yapıştırın ve yatay vaziyette 20 dakika bekleyin. Bu uygulama için de yine salatalığın soğuk olmasına dikkat edin.A, B1, C ve H vitaminleri bakımından hayli zengin olan salatalık, maske şeklinde düzenli olarak cilde uygulandığında gençleşmiş, esnek ve parlak bir doku sağlayacaktır.

  • Cildi Besleyen Lahana Maskesi: İçeriğindeki C vitamini sayesinde, ciltte antioksidan etki oluşturan ve bu yolla kırışıklıklara karşı koruma sağlayan lahana, kan dolaşımına da etki ederek, göz çevresine daha fazla oksijen gelmesine ve cilt hücrelerinin tazelenmesine neden olur.2-3 adet lahana yaprağını güzelce yıkayın ve suyunu sıkın. Katı meyve sıkacağınız varsa orda sıkın, eğer yoksa lahana yapraklarını katlayın ve bıçak yardımıyla ince ince kesin. Bu işlemi kesme tahtasında değil de derince bir tabakta yaparsınız kesme işlemi sırasında çıkan lahana suyunu da kaybetmemiş olursunuz.
  • Lahana suyunu, yahut ince ince kesilmiş lahana yapraklarını çıkan suyuyla birlikte 1 çay kaşığı dolusu balla karıştırın ve karışımı göz çevresine sürüp 20 dakika bekleyin. Süre sonunda yüzünüzü soğuk suyla yıkayın.


Göz çevresi
 kırışıklıkları kadar rahatsızlık veren bir başka problem de göz altı morluklarıdır. Göz altı morlukları için yine evde hazırlayabileceğiniz reçetelerle bu sorunu giderebilirsiniz. Göz altı morlukları, stres, uykusuzluk, yorgunluk gibi faktörlere bağlı olarak oluşur. Gözleri soğuk suyla yıkamak ve çay banyosu yapmak dışında, patates ve nane maskeleriyle de göz altı morlukları için doğal çözümler üretebilirsiniz. Patatesin damarları sıkılaştıran ve aydınlık veren özelliği ile kan dolaşımını hızlandıran nane birleştiğinde göz altı morluklarının görünümünü ciddi oranda azaltan bir maske elde edeceksiniz.

 

  • 1 adet küçük boy patates ile 5-6 yaprak taze naneyi blender’dan geçirip püre haline getirin.
  • Püreyi 5-10 dakika kadar buzdolabında bekleterek göz altlarınıza sürün. Bu işlemi sırtüstü uzanarak yaparsanız daha kolay sonuç alırsınız. Patatesin buzdolabında soğutulmuş olması da morluklar dışında göz altı şişliklerine de iyi gelecektir.
  • Maskeyi 10-15 dakika boyunca gözlerinizde bekletin ve durulayın.
  • Patates maskesini ihtiyaç duyduğunuz sıklıkta uygulayabilirsiniz.

Göz Çevresi Kremi

Piyasada bulunan göz çevresi kremleri de kırışıklık karşıtı savaşta size destek verebilir. Lisanlı ve deneyimli bir cilt bakım yahut güzellik uzmanından öneri alarak, göz çevresi cildinize en uygun kremi  araştırıp kullanabilirsiniz. Clinique, Vichy, Roc, Nivea, Este Lauder , Shi Seido gibi bilinen ve güvenilir markaların göz çevresi için ürettiği kremleri kullanabilirsiniz.

Göz bakımı ihmale gelmez hanımlar… Göz çevresi cildiniz ne kadar sağlıklı olursa, bakışlarınız da o denli ışıltılı ve genç kalacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.