Göz Çevresi İçin Bakım Önerileri

31.05.2020
68
Göz Çevresi İçin Bakım Önerileri

Göz çevresi bakımı. Sinirli, gergin, umutlu ya da heyecanlı olduğunuzu tek başına yansıtmayı başaran bir organ olarak gözlerin yaydığı enerji şüphesiz ki tartışılmaz. Özenle taranarak hazırlanmış saçlar, titizlikle seçilmiş kıyafetler, buna karşın yorgun görünen ya da şişmiş gözlerle tamamladığınız görüntünüz tam bir başarısızlık olacaktır.

Bu nedenle iyi görünmenin ilk sihirli noktasının gözler ve gözlerin yaydığı olumlu enerji olduğunu bilmeli ve göz çevresi bakımına her şeyden çok dikkat etmek gerekir. Rutin olarak izleyeceğiniz beslemeye dikkat etmek, iyi uyumak, doğru nemlendiriciyi seçmek, doğal destekleyicilerle göz çevresini desteklemek gibi birkaç basit adımla göz çevresi bakımını yapmak çok kolay!

Göz Çevresi ve Göz Altı Görünümünüzü Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Beslenme

Hayatın belirleyicisi olan beslenme şekliniz, göz çevrenizin de talihini belirler. Dengeli ve eşit dağılımlı beslenmeniz sizin cildiniz, saçınız, fit görünümünüz ve göz çevrenizin sağlıklı olmasının anahtarıdır.

Özellikle birer A Vitamini deposu olan havuç, bal kabağı, ıspanak, pazı, kereviz, et ve yumurtayı beslenme listenizin baş köşesine koymanızda fayda var.

Uyku

Gözlerdeki yorgunluk ifadesini ele veren en belirgin faktör şüphe yok ki uykusuzluk ya da kalitesiz bir uykudur. Vücudunuzun yeterli derecede uykuya ulaşamaması durumunda gözler ve göz çevresi anında yorgunluğun izlerini yansıtır. Bu durum ise sizin görüntünüz ne kadar iyi olursa olsun bir bütün olarak kötü görünürsünüz.

Ne kadar uyumalı?

Uyku ihtiyacı fiziksel özellikler, yaş ve kişisel faktörlere göre değişim göstermekle beraber genel hatlarıyla bir tablo çizmek mümkündür.Ergenlik dönemini kapsayan 14 ile 17 yaş arasında ortalama 8 – 10 saat uyumak, günlük hayatın verimli şekildeki devamlılığı için gereklidir.

Genç yetişkinlik dönemi olarak adlandırılan 18 – 15 yaş arası dönemdeki uyku ihtiyacı bireysel farklılıklar göz ardı edilirse ortalama 7 – 9 saat arasıdır.

Yetişkinlerde yani 24 – 64 yaş aralığında bulunan kişilerde uyku saati 8 saat olarak hesaplanmaktadır.

İleri yaş grubuna dahil olan yani 65 yaş üstü olan kişiler de ise uyku ihtiyacı biraz daha azalır ve 6 saate kadar iner.

Göz Çevresi Bakımı

Göz çevresinin bakım ve temizliği bu bölgenin görünümü üzerinde ciddi etkiler yaratma gücüne sahiptir. Makyaj, günlük hayatın bir parçası durumuna gelmiştir. Zaten düzenli temizliğinin yapıldığı, kaliteli malzemelerin kullanıldığı durumlarda makyajın herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

 Önemli olan makyajla uzun saatler kalmamak, hele hele makyajla uyumamaktır. En doğru uygulama göz makyajının yapıldıktan sonraki bir iki saat içinde temizlenmesidir. Bunun imkanı yoksa sabah yaptığınız makyajınızı eve gelir gelmez temizlemelisiniz.

Temizleme ürünlerini kaliteli seçmeli, özellikle göz çevresi makyajında yağ içeren, yumuşak ürünleri seçmelisiniz. Bu sayede göz çevreniz aydınlık, ışıltılı ve sağlıklı görünecektir.

Bilinen Göz Çevresi Sorunları Nelerdir?

Yorgun Gözler

Gözlerin yorgun, düşük görünmesinin en geçerli nedeni iyi uyuyamama, fazla yorulma ve bilgisayar ekranına uzun saatler bakmadır. Belki de en sık karşılaştığımız göz çevresi sorunu budur. Bu sorunu yaşamak istemiyorsanız uyku düzeninizi oturtmaya çalışın ve bilgisayar ekranı karşısında geçirdiğiniz saatleri kısaltın. Buna ek olarak gün içindeki 10 dakikalık göz dinlenmeleri göz çevrenizin iyi görünmesi için en etkili ilaç olacaktır.

Göz Altı Morlukları ve Torbalar

Yorgun gözlerin biraz daha ileri boyutunda karşılaştığımız göz çevresi sorunudur. Eğer yorgun görünen gözlerinizi önemsemez ve önlem almazsanız yorgun gözlerin bir sonraki aşaması mor göz altları ve torbalardır.

A, E ve C Vitamini ağırlıklı beslenmeye çalışın ve vakit buldukça doğal maskelerle göz çevrenize bakım uygulayın.

Kaz Ayakları

İleri yaşlarda ve yanlış makyaj uygulamaları nedeniyle karşımıza çıkan bir göz çevresi sorunudur. Bir anlamda zamanın etkisi olması nedeniyle tam anlamıyla ortadan kaldırılamasa bile hafifletici önlemler alınabilir. Doğal ürünlerle birlikte retinol içeren kremler tercih edin.

Göz Çevresi İçin Bakım Önerileri

Doğru Nemlendiricinin Önemi

Göz çevresi bakımının birinci püf noktası devamlı ve doğru nemlendiricilerle beslemektir. Yüzünüze uyguladığınız alelade bir krem göz çevresi ihtiyacını karşılamaya yetmez. Bunun için göz çevresi kremi kullanmanız şarttır.

Göz çevresi kremlerini yaşınıza uygun seçmeyi unutmayın. Çünkü kişisel farklılıklarla beraber her yaş kendine has ihtiyaçlar içerir. Bu nedenle kreminizi seçerken bir uzman tavsiyesi almak işinizi kolaylaştırır.

Göz çevresindeki deri, diğer derinizle kıyasla çok daha ince,bu nedenle de çok hassastır. Güneşten fazla etkilenmesinin nedeni de aslında bu incelikten kaynaklı hassaslıktır. Kullanacağınız göz çevresi kreminin içeriğinde koruma faktörü olursa bu çevreyi güneşin zararlı etkilerinden korumuş olursunuz.

Seçtiğiniz ürünlerde doğal yağların olması çok önemlidir. E Vitamini, göz çevresi için şarttır. Bu vitamini kremlerin içinde göz çevrenize uygulayacağınız gibi direkt olarak E Vitamini kapsülü de uygulayabilirsiniz.

Retinol İçerikli Kremler

Retinol içeren kremlerle göz çevresi bakımına destek olmak mümkün. Bu sayede A Vitamini takviyesi sağlayan ürünler pigment üretimini destekler ve göz çevreniz sağlıklı görünür.

Makyaj Temizleme

Göz çevresi bakımında makyajı temizleme önemli bir ayrıntıdır. Üstelik makyajı temizlemek değil, doğru şekilde temizlemek önemlidir. Kalıntı bırakan yağ içerikli ürünler yapışkan bir his vereceği için tvsiye edilmez. Bunun yerine doğal yağ takviyeli makyaj temizleme ürünlerine yönelmelisiniz.

Yumuşak pamuklarla ve sert hareketlerden kaçınarak makyajınızı temizlemelisiniz. Unutmayın ki sert hareketler göz altında halkaların oluşmasına zemin hazırlar.

Makyajınızı temizlemek için seçtiğiniz ürün her ne kadar yıkama gerektirmez gibi bir uyarı içerse de makyaj temizleme işlemi sonunda yüzünüzü mutlaka soğuk suyla yıkayın.

Soğuk Su

Yüzünüzü gün içinde sık sık soğuk suyla yıkamayı deneyin. Belli aralıklarla yüzünüze vuracağınız buz gibi su, tüm yüzünüzü canlandırdığı gibi göz çevrenizde de olumlu etkiler yaratacaktır. Eğer soğuk su uygulamasını gün içinde sık sık tekrarlıyorsanız göz çevresi kreminizi tazelemeniz gerekir.

Destekleyici Ürünler

Göz çevresi bakımında kremlerle nemlendirmek yeterli olmaz. Sağlıklı ve ışıltılı bir görünüm için doğal ve bir o kadar da basit uygulamalar birer kurtarıcı niteliğindedir.

 Göz çevresi için papatya çayı: Gözlerinizin çevresini papatya çayı ile dinlendirebilirsiniz. Papatya çayı antioksidanlar içerdiğinden gözleriniz ve göz çevrenizi dinlendirir, daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur.Papatya çayını demleyerek biraz buzdolabında bekletin. Daha sonra bir parça pamuğu papatya çayına batırarak gözlerinizin üzerine koyun ve 10 dakika bu şekilde dinlenin.

Göz çevresi için yeşil çay: Papatya çayı gibi yeşil çay da içerdiği maddeler sayesinde gözlerinizin doğal ilacı olmaya adaydır. Her gün düzenli olarak göz çevrenize uygulayacağınız yeşil çay, istediğiniz sağlıklı göz çevresine kavuşmanızı kolaylaştırır.

Yeşil çayı demleyin ve biraz buzdolabında bekletin. Sonra bir parça pamuk yardımıyla yeşil çayı göz çevrenize uygulayın. Pamuğu 10 dakika sonra gözlerinizden alabilirsiniz.

Kirpik Kıvırma Yöntemi

Kirpiklerinizin yapısı göz çevrenizin görünümünü etkiler. Bu noktayı çoğu insan fark etmez ancak eğer kirpikleriniz aşağı doğru bakıyorsa göz çevreniz karanlık görünür. Bu olumsuzluğu ortadan kaldırmak, kirpiklerinizi kıvırmak kadar kolay! Kirpiklerinizi kıvırdıktan sonra ister rimel kullanın, makyaj yapmak istemiyorsanız rimelsiz de göz çevrenizi aydınlatmış oldunuz zaten.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.