Göz Altı Torbası Neden Oluşur, Nasıl Geçer ve Kapatılır?

Göz Altı Torbası Neden Oluşur, Nasıl Geçer ve Kapatılır?

Göz altı torbaları neden olur, nasıl geçer? Göz altı torbaları değişik sebeplerle meydana gelen ve yüzde yorgun, uykusuz, ağlamaklı ve sanki akşamdan kalmış bir görüntü oluşturan deformasyonlardır. Çok hafif göz altı torbalanmaları geçici olarak meydana gelebilir ama belirgin göz altı torbalanmaları kalıcıdır ve tedavi gerektirir.

Göz Altı Torbaları Neden Olur?

Göz altı torbalarının belirli sebepler vardır ve bu sebeplerden bazıları;

Yaşlılık: Bazı kişilerde yaş ilerledikçe göz altı derisinde incelme ve sarkma meydana gelir. Göz altı derisi vücudun diğer kısımlarına göre daha ince ve hassastır. Yaş da ilerlediğinde bu torbalanmalar belirgin hale gelir. Ama bu torbalanmalar herkeste görülecek diye bir kesinlik yoktur.

Bazı bünyeler göz altı torbalanmalarına daha yatkındır. Yaş ilerledikçe deri de yaşlanır ve göz kapaklarını destekleyen kaslarda bozulma, çözülme ve sarkmalar meydana gelir. Gözleri destekleyen yağ kesecikleri fıtıklaşır, öne doğru itilir ve göz altı torbaları meydana gelir.

Düzensiz Uyku: Uykuyu yeterince alamamak da göz altı torbalarına sebep olur. Ama bu tür torbalanmalar geçici torbalanmalardır. Uyku düzeni normale döndüğünde torbalanmalar da ortadan kalkacaktır.

Bilgisayar Kullanımı: Gece geç saatlere kadar çalışan kişilerde, özellikle bilgisayar ekranına bakmak zorunda olanlarda da bir süre sonra bu tür torbalanmalar meydana gelebilir. Zira gece geç vakitlere kadar çalışmak, uykusuz kalmak ve hele de bilgisayar ekranına bakmak bilhassa gözleri oldukça yorar. Bu da göz altı torbalanmalarının oluşmasına sebep olur.

Stres: Stres göz kaslarını etkileyen bir faktördür ve bu sebebe bağlı olarak da yağ keseciklerinde fıtıklaşma meydana gelebilir.

Su Kaybı: Bunu önlemenin en iyi yolu da gün içinde yeteri kadar su tüketmektir. Su ihtiyacı ise kişiden kişiye değişir. Erkeklerin günde ortalama 13, kadınların ise 9 bardak su içmesi normaldir.

Genetik: Göz altı torbaları kalıtımsal da olabilir. Bazı kişilerde göz altı torbaları yirmili yaşlardan itibaren ortaya çıkmaya başlar. Aile bireylerinde göz altı torbası olan kişilerde de göz altı torbası olma ihtimali hayli yüksektir.

Alerjik: Besin alerjisi de göz altı torbalarını tetikleyebilir. Alerjiye bağlı göz altı torbalarında kaşıntı ve kızarıklık da göze çarpar.

Gözleri Çok Ovmak: Gözlerini çok  ovup kaşıyan kişilerde de zaman içinde morluk ve torbalanma oluşabilir. Zira göz altı  derisi oldukça hassastır ve ovuşturulduğunda buradaki dokular tepki vererek şişebilir. Eğer bir de üstüne üstlük gözaltlarında morluk oluşursa göz altı torbaları daha da belirgin hale gelebilir.  Bu sebeple göz altlarını çok ovuşturmamaya özen göstermek gerekir.

Regly Dönemi: Kadınlarda regl döneminde hormonal değişikliklere bağlı olarak vücut su tutabilir. Bu da göz  altı torbalarında belirgin bir görünüm meydana getirebilir. Ama bu durum sadece birkaç gün sürer. Regl süreci tamamlandığında torbalar da ortadan kalkar.

Gebelik: Gebelik döneminde de hormonal sebeplerden dolayı göz altı morlukları ve torbaları ortaya çıkabilir.

Sigara ve Alkol: Sigara ve alkol hem cildi, hem  de gözleri kurutur ve gözlerde tahrişe sebep olur. Göz kuruluğu sebebiyle gözlerde yanma ve batma oluşur. Gözleri kuruyan bir kişi onları sık sık ovalama ihtiyacı hisseder ve bu da göz altı torbalarına davetiye çıkartır. Sadece sigara içmek değil, duman altında kalmak da göz altı torbalarına sebebiyet verir. Alkol de vücudu susuz bıraktığı için göz altı torbalarına neden olur.

Ödem: Çekirdek, hazır sos gibi yüklü miktarda sodyum, yeni tuz içeren yiyecek ve içeceklerin tüketimi de vücutta ödem yapacağından göz altı torbalanmasına sebep olabilir.Ödem sadece fazla tuz tüketimine bağlı olarak değil, iltihaplanma, yorgunluk, hastalık gibi durumlar yüzünden de ortaya çıkabilir.

Bunların dışında;

 • Güneş ışınları
 • Çok ağlamak; turşu
 • Cips tüketmek
 • Hazır gıda tüketmek (salam, sosis)
 • Böbrek rahatsızlıkları
 • Tiroid sorunları
 • Enfeksiyonlar
 • Sinüzit,soğuk algınlığı

Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer?

Göz altı torbası tedavisi, torbaların ne durumda olduğuyla alakalıdır. İlk önce göz altı torbalarının neden olduğunu tespit etmek gerekir.

 • Eğer göz altı torbaları düzensiz yaşam ve beslenme yanlışlarına bağlıysa bu yanlışlar giderildiğinde göz altı torbaları da kendiliğinden kaybolacaktır.
 • Genetik faktörlere, yaşlılığa yahut bünyesel göz altı torbalarını basit ve doğal yöntemlerle gidermek pek mümkün değildir. Bunun için plastik cerrahi yöntemler gerekir.
 • Göz altı torbası kremleri kullanılabilir.İleri aşamadaysa krem yahut basit bitkisel çözümlerle azaltmak mümkün değildir. Bunun için göz altı torbası ameliyatı gerekir. Hekiminiz göz altı operasyonuna karar verdiyse sizin için en iyi çözüm bu olacaktır.

Göz Altı Torbaları İçin Pratik Çözümler

Göz maskeleri: Buz içeren göz maskeleri göz altı dokusunu sıkıştırdığı için rahatlama sağlayacak ve göz altı torbalarınıza iyi gelecektir. Maskelerin uygulama süresi 10-15 dakikadır.
Patates ve Salatalık: Soğuk patates veya salatalık dilimleri de göz altı dokusunu sıkılaştırır.
Çay ve Papatya: Soğuk siyah çay ve soğuk papatya çayı göz altı torbalarının meydana gelmesini önler ve oluşmuş olan gözaltı torbalarının giderilmesine destek olur.
Soda: Dondurulmuş olan soda küplerinin göz altı torbalarınıza koymak göz altı torbalarına iyi gelecektir.
C Vitamini: C vitamini alımı kolajen yapımını destekler.

Göz Altı Torbası Nasıl Kapatılır?

Göz altı torbalarınızı kısa süreli kapatmak istiyorsanız en acil çözüm makyajdır. Makyajla yüzünüzdeki yorgun görüntüyü saklayabilir ve daha canlı bir görüntü elde edebilirsiniz.

Bunun için iyi bir gözaltı kapatıcısına ihtiyacınız var. Göz altı kapatıcısının ten renginizle uyumlu olmasına özen gösterin ki sürdüğünüzde sırıtmasın. Aksi takdirde doğal görüntüden uzaklaşır ve kötü bir görünüm elde edersiniz. Göz altı kapatıcısının doğal tonlarda olması da yeterli değildir. Bir diğer önemli husus da göz altı kapatıcısını sabitlemenizdir. Bunu da yine ten renginizle uyumlu bir pudra yahut transparan pudra kullanmaktır. Kapatıcınızı bir pudrayla sabitlemezseniz gün içinde yok olur ve yine o eski yorgun ve yaşlı görüntünüze geri dönersiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.