Arpacık Nasıl Geçer? (Ev Çözümleri)

Arpacık Nasıl Geçer? (Ev Çözümleri)

Arpacık nasıl geçer diye çözüm yöntemi arıyorsanız sizlere yazacağım ev çözümleri ile arpacığı hemen tedavi edebileceksiniz. Bunun dışında arpacık belirtileri , arpacık neden olur, arpacık nedir, arpacık tedavisi gibi tüm konulara değineceğim.

Arpacık Nedir?

Arpacık, mikrop dolayısı ile göz kapakları veya göz çevresinde çıkan bir enfeksiyondur. Bazı arpacık türleri gözü rahatsız edebilirken bazıları ise sadece kendini belli edip iyileşebilir. Genellikle göz pınarlarına yakın ve göz kapağı altında kendini belli ederler.

Arpacık Nasıl Geçer?

Arpacık Belirtileri Nelerdir?

Arpacık belirtileri genel olarak gözünüzü her kırptığınız da göz kapağında hafifte olsa bir acı ile kendini belli eder. Bunun dışında aynaya baktığınızda kirpiklerinizin hemen altında küçük bir et beni gibi şişlik görülür.

Genelde bu şişlik (kırmızılık) hafif ağrılı olabilir. Gözde ağrı, batma, kaşıntı, göz sulanması veya göz kızarıklığı ile kendini belli eder. Genel olarak aynada gözünüze baktığınızda dışarıdan görülür. Ancak bazı kişilerde göz kapağının iç kısmında bile olduğu görülmüştür. Aynada baktığınızda bu arpacığı göremeyebilirsiniz.

Arpacık Neden Olur?

Arpacığın olma nedenlerini sayacak olursak yüzlerce neden sayabiliriz. Ancak arpacık neden olur dediğimizde genel nedenleri veya en çok olan nedenleri sıralayacak olursak;

  • Makyaj iyi temizlenmediği zaman göz mikrop kapar ve arpacık oluşabilir.
  • Bağışıklık sisteminin zayıflaması veya bağışıklık sistemini zayıflatan ilaç v.b. şeylerden dolayı arpacık oluşabilir.
  • Mevsimsel alerjilerden dolayı
  • Ergenlik döneminden ötürü
  • Streste dolayı
  • Yağlı beslenmekten dolayı
  • Vitamin eksikliğinden dolayı
  • Göz kapağındaki yağ bezelerinde oluşan enfeksiyondan dolayı

Arpacık Nasıl Geçer? (Ev Çözümleri)

Arpacık tedavisi hem ilaçlar ile hemde evde uygulanabilecek doğal çözümler ile tedavi edilebilir. Doğal arpacık tedavisi olarak evde yapabileceğiniz en iyi çözümleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Eğer arpacık nasıl geçer diye kafanızda bir soru varsa ve arpacık tedavisini evinizde yapmak istiyorsanız işte yanıtları.

Süt ve Zerdeçal ile Arpacık Nasıl Geçer?

Arpacık bir nevi göz mantarı olduğunu hatırlatır ve zedeçal bitki kökünde bulunan anti mantar bileşenleri ile tedavi edilebilir. Gün içerisinde süt içerisine bir miktar zencefil karıştırıp içerseniz hem arpacığın iyileşme süresini hızlandırmış hemde zerdeçal kökünün, arpacık şişliğini indirdiğini ve tedavi ettiğini göreceksiniz.

Toparlayacak olursak, zerdeçallı süt, arpacığın iyileşme sürecini hızlandıracak ve geçmesi için anti mantar etkisini gösterecektir.

Sıcak Bez Basmak ile Arpacık Nasıl Geçer?

Temiz ve pamuklu bir bezi, sıcak su içerisine basıp, iyice suyunu sıkın. Bu nemli ve sıcak bezi arpacık üstünde yaklaşık 10-15 dakika tutun. Bu işlemi günde 4-5 kere tekrarlayabilirsiniz. Arpacık üzerine sıcak kompres yapmak hem arpacık iltihabının çabuk tahliye olmasını hemde gözün rahatlamasını sağlayacaktır.

Sıcak Bez ile Arpacık Tedavisi

Maydanoz ile Arpacık Nasıl Geçer?

Bir demet maydanozu yaklaşık 10 dakika sıcak su içerisinde bekletin. Bekleme süresi sonunda maydanozları su içerisinden çıkartın ve maydanozlu suya bir temiz, pamuklu bir bez basın. Bu bezi sıkıp, 15 dakika boyunca arpacık üzerinde tutun. Maydanoz suyu arpacık üzerindeki toksinleri alır ve hızlı iyileşmesini sağlar.

Sarımsak Suyu ile Arpacık Nasıl Geçer?

Sarımsak, enfeksiyonlar için çok güçlü bir bitkidir. Bu uygulama biraz gözünüzü yakabilir. Ancak kesin çözüm olarak deneyebilirsiniz. Sarımsağın suyunu uygun bir kaseye çıkartın. Sarımsak suyuna bir parça pamuk damlatıp, arpacığın üstünde gezdirin. Arpacığın aynı gün içerisinde geçebileceğine bir şahit olabilirsiniz.

Sarımsak Suyu ile Arpacık Tedavisi

Bol Su ile Gözünüzü Yıkayın

Arpacık belirtileri başladıktan sonra bol su ile gözü yıkamak önemli adımlardan birisidir. Günde 5-6 defa temiz eller ve temiz su ile yıkamak, bakteri oluşumunu engelleyecektir. Arpacık büyüse bile iyileşme süreci daha hızlı olacaktır.

Soğan ile Arpacık Nasıl Geçer?

Soğan dilimlerini arpacık üstünde gezdirebilir veya soğan suyuna bir parça pamuk batırıp, arpacık üzerinde gezdirebilirsiniz. Soğanın kurutucu ve mikrop kırıcı özelliği ile arpacığı tedavi edeceğinden emin olabilirsiniz. Bu yöntem, sarımsak yöntemi gibi gözünüzü biraz yakacaktır. Ancak doğal arpacık tedavisi bakımından çok etkilidir.

Poşet Çay ile Arpacık Tedavisi

Evde veya işte poşet çay kullanıyorsanız bu poşet çayları arpacık tedavisi içinde kullanabilirsiniz. Bu yöntemde siyah çay poşeti kullanıldığı gibi bitki çay poşetleri de kullanılmaktadır. Poşet çayı hafif sıcakken arpacık üstünde 5-10 dakika tutun. Poşet çay, enfeksiyonun azalmasına ve irinin dışarı daha rahat çıkmasına yardımcı olur.

Poşet Çay ile Arpacık Tedavisi

Metal ile Arpacık Tedavisi

Çok uzun yıllardır arpacık tedavisinde kocakarı işi olarak adlandırılan ve nenelerimizin uyguladığı çivi veya yüzük ile arpacık tedavisi uygulaması vardı. Arpacığın üzerine metal çivi veya metal bir yüzük koyduğunuzda arpacığın geçtiğini söylerlerdi. Denemek veya denememek tamamen size kalmış.

Sizlere arpacık nasıl geçer yazımızda bildiğimiz tüm yöntemleri anlatmış bulunuyorum. Bu yöntemlerin bir çoğu denenmiş doğal ve bitkisel arpacık tedavisi yöntemleridir. Bu yöntemlerin dışında arpacık tedavisi için göz damlası veya diğer ilaçları da deneyebilirsiniz. Göz bakımı ile alakalı diğer tüm konularımıza buradan bakabilir ve göz atabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.