Hyaluronik Asit İçeren Kremler

Hyaluronik Asit İçeren Kremler

Hyaluronik Asit İçeren Kremler Yaşlanma karşıtı bir madde olarak nam salan hyaluronik asit içeren kremler ve piyasadaki en ünlü markaları derlediğimiz yazımızda, hyaluronik asit barındıran kozmetik kremlerin kullanılmalı, ne işe yaradıkları, yararları ve zararlarından da bahsediyor olacağız;

HYALURONİK ASİT İÇEREN KREMLER

Gençlik asidi olarak da bilinen, Yunanca bir kelime kökeninden gelen yaşlanma karşıtı hyaluronik asit ve bu asidi içeren kremler, bilhassa 30’lu yaşlarına adım atmış bayanlar tarafından, korkulan erken yaşlanmanın, istenmeyen etkilerine karşı çok yaygın bir biçimde kullanılmaya başlandı.

HYALURANİK ASİT İÇEREN KOZMETİK KREMLER NASIL KULLANILIR?

Hyaluronik asit içeren kremlerden bahsetmeden önce içinde bu asidi bulunduran maddelerin nasıl kullanıldığından bahsedelim.

Hyaluronik asit içeren kremler kullanılırken kremleri yüze tampon hareketlerle yedirilmesi en verimli sonuca ulaşmanızı sağlayacaktır aksi taktirde yaymak cildi nemlendirmesine yarar ama istediğimiz kadar aşağı etkisini götürmez.

HYALURONİK ASİTLİ KREMİ NEYE GÖRE VE NASIL SEÇMELİYİZ?

Öncelikle krem önerilerinden bahsetmeden önce kendimize uygun kremi seçmek için nelere dikkat etmemiz gerektiğini kısaca açıklayalım.

Arz-talep ilişkisi üzerinden gidersek kırışıklıklarımızın oranına göre içinde hyaluranik asit olan bir krem seçmeliyiz amaç burada asidin boşluğunu tekrar asitle doldurmak olduğu için orana dikkat etmeliyiz yani eğer çok fazla kırışıklığımız varsa nispeten hyaluranik asidi fazla bir krem seçmeliyiz .

HANGİ KREMDE DAHA YOĞUN  HYALÜRONİK VAR NASIL ANLAŞILIR?

Bir krem veya serumda hangi maddelerin baskın olduğunu içerik listesinin sırasına göre anlayabiliriz içerik listesinde en yukarıda olan madde en fazla bulunan en sonda olan madde en az bulunandır.

Bu durumda 2 veya daha fazla krem arasından seçim yapmanız gerekiyor ve kırışıklıklarınız fazlaysa üst sıralarında hyaluranik asit olanları tercih etmelisiniz.

HYALURONİK ASİT İÇEREN EN ETKİLİ 5 YAŞLANMA KARŞITI KREM MARKASI

 1. Lierac Premium Voluptuous Cream
 2. Palabs pharmagrade serum
 3. loreal gece bakım kremi
 4. Sebi simyacı hücre yenileyici krem
 5. Noral hyaluranik asit içeren krem

1-Lierac Premium Voluptuous Cream

Lierac çoğumuzun bildiği güvenilir bir cilt markası.Başarılı serumları ile tanınan liarac markası hyaluranik asit furyası ile serum ve kremlerinin içeriğinde daha fazla hyaluranik asit kullanmaya başladı.Bu krem ise en fazla hyaluranik asit içereni kullanıcılarının severek kullandığı kremin tek dezavantajı çok hızlı bitiyor olması

2-Palabs pharmgrade Serum

Palabs markasını çoğumuz yeni yeni tanıyor hatta belki hiç bilmiyoruz ama yine kullanıcılarının severek kullandığı bir krem olumlu yorumları çok fazla olan kremin hyaluranik asit oranı orta derecede.

3-loreal gece bakım kremi

Uygun fiyatlı bir alternatif olarak loreal markasının gece bakım kremlerinden birini tercih edebilirsiniz yalnız içinde hyaluranik asit oranı son derece az ama yine de ihtiyaçlarınız doğrultusunda kullanabilirsiniz.

4-Sebi simyacı hücre yenileyici krem

Sebi simyacı yeni bir internet markası serum ve kremleri sadece hyaluranik asit odaklı eğer yoğun bir kreme ihtiyacınız varsa tercih edebilirsiniz.

5-noral hyaluranik asit içeren krem

Noral markasına ait bu krem listemizdeki en yoğun krem eğer yaşın getirdiği yoğun kırışıklıklarınız yoksa bu krem size ağır gelecektir.Genç arkadaşların bu kadar ağır bir kremle cildini yormasını tavsiye etmiyoruz ama 50yaş ve üzeri için son derece uygun ve beğenilen bir krem

HYALURONİK ASİTLİ KREM ile CİLT BAKIMI MI?

Hyaluronik asit ile cilt bakımı yapmak son zamanlarda fazlasıyla popüler peki hyaluranik asit nedir ne amaçlarla kullanılır zararı var mıdır tüm bu soruları bu yazımızda cevaplayacağız ve yazımızın sonuna kullanmak isteyenler için hyaluranik krem tavsiyelerini ekleyeceğiz.

Her şey bir youtube videosu ile başladı asitlerle yaptığı cilt bakımını anlatan brezilyalı bir youtuberın arkasından içerik üreticilerinin çoğu bunu deneyip video çekmeye yazı yazmaya bilgilerini paylaşıp en fazla aboneyi,takipçiyi kazanmaya çalıştılar diğer yandan da bunları izleyen insanlar uygulamak istediler çünkü gördükleri sonuçlar oldukça etkileyiciydi.Bu kadar popüler olan bir akıma kozmetik sektörü de kayıtsız kalmadı tabiki içinde hyaluronik asit olan  çeşit çeşit kremler,serumlar sürüldü piyasaya.

HYALURANİK ASİT NEDİR?

Hyaluronik asit Yunanca cam anlamına gelen hyalos kelimesinden gelmektedir.Yüzümüzün  çok büyük bir çoğunluğunda bulunan bu asit hayati aktivitelerimizi gerçekleştirmemize yardımcı olur.Aynı zamanda halk arasında gençlik asidi diye de bilinir vücuda gergin dokuyu veren asit olduğu için bu adı almıştır.

Bilimsel olarak hyaluronik asit vücütta çok önemlidir çünkü 1 litresi 6 litre suya eşittir vücut için, hem vücudun çeşitli bölgelerinde bulunması hem 1 litresi su kadar önemli bir maddenin 6 katına eşit olması hyaluronik asidi vücudumuz için olmazsa olmaz yapar.

Vücüt için Su, Yüz için hyaluronik asit

Yüzümüzün çok büyük bir çoğunluğunda olmak üzere özelllikle gözlerimizde %80 oranında hyaluronik asit bulunur bu sebepten dolayı vücut için su neyse yüz içinde hyaluronik asit odur.

YAŞLANMA VE HYALURONİK ASİT İLİŞKİSİ

Görüntüde Yaşlanmanın önemli bir bölümü bu asidin azalmasıyla ortaya çıkar.doğumdan ölüme kadar geçen sürede bu asitin miktari değişiklik gösterir bu değişiklik sonucu-asitin azalması- yüzümüzde asitin boşalttığı yerler oluşur ve oraları geren bir kuvvet olmadığı için oralar kırışır ve sarkar. Kaz ayaklarını örnek vermek gerekirse kaz ayakları belirli bir yaştan sonra elmacık kemiği ve göz kenarlarınının arasındaki hyaluronik asidin azalmasıyla oluşur.

İşte bu mucizecvi etkinin keşfiyle birlikte, ünlü kozmetik markaları ardı ardına bu asidi barındıran kremleri piyasaya sürmeye başlamıştır.

HYALURONİK ASİT VÜCUDUN NERELERİNDE BULUNUR?

Bağışıklık sistemi ve gözlerimizde başta olmak üzere neredeyse tüm vücutta  bulunan hyaluranik asitin bugun konumuz olan cilt bakımınada bir sürü olumlu etkisi var yapı itibariyle cilde gergin dokuyu verdiği için kırışıklık başta olmak üzere bir sürü cilt sorunu için kullanılıyor.

HYALURONİK ASİDİN CİLDE FAYDALARI

Cilt için bir sürü faydası olan hyaluranik asidin faydalarına bir bakalim;

 • -Kırışıklığı azaltır
 • -Akne tedavisi için kullanılır.
 • -cildi nemlendirir
 • -izleri siler
 • -kolajen liflerinin oluşumuna katkı sağlar

Tüm bunlar sonucunda elde edilen sonuç pürüzsüz ve esnek bir cilttir.

HYALURONİK ASİT NASIL KULLANILIR?

Hyalüronik asit piyasada bir sürü krem,maske serum içinde bulunmaktadır ancak hap olarak da kullanılabilir.Eczanelerden ulaşabileceğiniz hyaluronik asit haplarını kafanıza göre kullanmamanız daha doğru bir davranış olacaktır.Bir hekimden yardım almak yada eczacılardan fikir almak size bir şey kaybettirmeyeceği gibi yararınıza olur.

Zaten vücudumuzda doğal olarak bulunan bu asidi yiyeceklerden de alabiliriz.İçerisinde hyaluronik asit olan yiyeceklerin listesi aşağıdadır.Bu yiyecekleri tüketerek hem doğal yollardan hyaluronik asit alarak cildinize hem de sağlıklı yiyecekler tüketerek kendinize iyilik yapabilirsiniz.

HYALURONİK ASİT BULUNDURAN YİYECEKLER

 • -Somon balığı
 • -Tavuk derisi
 • -patates
 • -barbunya
 • -bakla
 • -nohut
 • -fasülye
 • -muz
 • -ahududu
 • -karadut

Hyaluronik asidi, kremlerden haplardan almaya çalışmak yerine bu besinlerden de alabilirsiniz hatta bu çok daha iyi bir fikirdir özellikle tavuk derisinde çok fazla hyaluronik asit bulunmaktadır sürekli kenara ayrılan o deriye bir defa da gençlik ilacı olarak bakın belki yemek istersiniz:)

HYALURONİK ASİT ZARARLI MIDIR?

Asit çoğu insanin haklı olarak gözünü korkutuyor haksız sayılmazlar evet ama asit bizim zannettiğimiz biçimde kullanılmadığı için böyle durumlarda bir zararı yoktur.Vücudumuzun çok büyük bir kısmında bulunan bir asitin normal şartlarda bir zararı olduğunu söyleyemeyiz ancak harici takviye haplarını bazen olumsuz etki yapabiliyor tabi ki olumsuz etkiden kasıt baş dönmesi,mide bulantısı gibi etkilerden bahsediyoruz ama bu risk dışarıdan alınan her türlü hapta var.

HYALURONİK ASİDİN DİĞER KULLANIM ALANLARI

Saçlar tüm kadınlar için çok önemlidir.Saçlarımızın parlak ve yumuşak olmaları için bir sürü kremler şampuanlar kullanıyor türlü bakımlar yapıyoruz aslında yaptığımız bütün bakımların tek bir amacı var saça nem verebilmek,hyaluronik asit ise bunu direkt yapıyor bakımlı saçlar için içerisinde hyaluronik asit bulunan seriler kullanabilir yada direkt etkiyi dışarıdan vermek yerine içeriden alır içerisinde hyaluronik asit bulunan yiyeceklerle parlak saçlara sahip olabiliriz.

Hyaluronik asidin kullanıldığı başka bir yer ise BOTOX işlemleri hyaluronik aside gençlik asidi dendiğini söylemiştik sebebi bu olsa gerek.Derimizi gergin ve nemli  tutan asit hyaluronik asit olduğu için genç bir cildin özellikleri de bunlar olduğu için botox işlemleri sırasında yüz gerilirken bu asit kullanılıyor.

EV YAPIMI HYALURONİK ASİTLİ KREM KULLANABİLİR MİYİM?

Bu soru sorulmamış olsa da gördüğüm bir kaç blog yazısı ve youtube videosunda hyaluranik asit kullanarak kendi kendine botox yapmaya çalışan yada asidi seyrelterek yüzüne uygulayan insanlar olduğunu fark ettım bu son derece tehlikeli bir durumdur ve kesinlikle yapılmaması gerekir.

Asit denilen şey yanlış kullanımında son derece tehlikeli ve yakıcı bir maddedir bir insanin evde kendı kendıne botox(!) yapabilmesi söz konusu bile olamayacak kadar tehlikeli bir harekettir.

Yaşlanmanın etkilerine karşı durmaya çalışırken, yüzünüzü yakabilirsiniz. Siz iyisi mi piyasadaki güvenilir markalar tarafından laboratuvar şartlarında üretilmiş hyaluronik asit barındıran kremlerden kullanınç

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.