Erkeklerde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Erkeklerde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Erkeklerde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Cilt bakımı kadınlar için ne kadar önemliyse, erkekler için de o kadar önemlidir. Kadınlar kadar erkeklerde cilt bakımı yapar. Bazı erkekler cilt bakımını sadece su ile yüzünü yıkamak, saç tıraşı ve sakal tıraşı zannetse de aslında tam olarak bu değildir.

Erkeklerde cilt bakımı rutini yapabilir. Sizler için hazırladığımız bu yazımızda erkeklerin düzenli olarak yapması gereken bakım ve uygulaması sonucunda  daha sağlıklı bir cilde kavuşacak ayrıca cildinizi daha güzel bir görünüme kavuşturacaksınız.

Erkeklerde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Erkeklerde cilt bakımı kadınlarda olduğu gibi bazı cilt bakım malzemeleri ile yapılmaktadır. Bunların içerisinde cilt temizleyiciler, peelingler, nemlendiriciler vardır. Sizlere hazırladığımız ve uygulamanız gereken yöntemleri düzene sokarsanız cildiniz her zamankinden daha güzel görüneceğinden emin olabilirsiniz.

Cildinize Göre Bir Temizleyici Bulun

Erkeklerde cilt bakımı konusunda en önemli esaslardan birisi cilt temizleyicisi kullanmaktır. Cilt temizleyici, cildinizdeki lekelere yol açacak sorunları ve gözenekleri temizler. Sabun yerine bile kullanılabilir. Cilt tipinize göre doğal bir nemlendirici bulmanız sizin açınızdan çok yararlı olacaktır.

 • Cildi yağlı olan erkeklerde, yağı temizlemek için harika ve doğal bir yöntem olan nemlendiriciler, cildinizi kurumaktan kurtarırken sivilce oluşumunu da engeller.
 • Özellikle cildinde sivilce bulunan erkeklerde sivilce tedavisi için alacağı temizleyici içerisinde salisilik asit, glikolik asit veya benzil peroksit içeren temizleyiciler bulmaya çalışın. Bu maddeler akne tedavisinde çok yararlı olan maddelerdir.

Yüzünüzü Çok Fazla Yıkamayın

Erkeklerde cilt bakımı yaparken çok fazla yüz yıkamak büyük hatadır. Çok fazla yüz yıkamak cildin kurumasına yol açar. Bu nedenle günde en fazla 2 veya 3 kez yüzünüzü yıkamanız yeterli olacaktır. Ayrıca yüzünüzü yıkarken aşağıdaki maddelere dikkat etmeniz gerekmektedir.

 • Yüzünüzü yıkarken sıcak su kullanmayın. Sıcak su cildi kurutur. Bu nedenle sıcak su yerine soğuk yada ılık su kullanmaya özen gösterin.
 • Sert havlu ile cildinizi kurutmayın. Gerekirse hafif dokunuşlar ile nemini alın yeterli olacaktır. Aksi halde sert havlular cildinizi daha çok tahriş edecektir.

Cildinde Krem Varken Yatmayın

Cildinize krem sürdükten sonra yatağa girip o şekilde yatmayın. Gece yattığınızda terleme olabilir. Bu terleme sonucunda kremler cilt gözeneklerine yerleşir ve cilt gözeneklerini kapatır. Erkeklerde cilt bakımı yaparken yapılan en büyük hatalardan biriside budur.

Cildinizi Ayda Bir Kere Peeling Uygulayın

Cildinizde zamanla ölü hücreler birikir. Bu ölü hücreler gözenekleri tıkar ve siyah nokta, sivilce, akne, cilt lekesi oluşumunu başlatır. Aynı zamanda erkekler tıraş olduğundan dolayı cilt devamlı tahriş olma yönünde ilerler.

Cilt bakımı yaparken ayda bir kere de olsa peeling uygulaması yapın veya yaptırın. Bunu illa peeling kremleri ile değil banyo yaparken de uygulayabilirsiniz.

 • Bir kese ile cildinizi hafifçe ovalayın. Dairesel hareketler ile yüzünüzü fırçalayın.
 • Cilt bakım ürünleri satan yerlerden yüz fırçası temin edebilir ve banyoda cildinize peeling yapabilirsiniz.

Günlük Nemlendirici Kullanın

Cilt bakım ürünü satın alırken cildiniz için bir adet nemlendirici almayı unutmayın. Hafif yağlı bir nemlendirici gün boyu cildinizi korur ve nemlendirir. Erkeklerde cilt bakımı yaparken nemlendirici kullanmak son derece önemlidir. Aksi halde cilt elastikiyetini kaybeder ve kaşıntı hissi doğar. Bu arada nemlendirici krem alırken cilt tipinize uyan bir nemlendirici almayı unutmayın.

 

 • Nemlendirici alırken cildiniz kuru ise zeytinyağı, argan yağı, shea yağı ve lanolin gibi doğal yağları barındıran nemlendirici almaya özen gösterin.
 • Eğer cildiniz yağlı ise hafif nemlendiricileri seçmeye özen gösterin. Bu konuda cilt bakım malzemeleri satan yerlerden destek alabilirsiniz.

Göz Çevresini Nemlendirmeyi Unutmayın

Erkeklerde yorgunluk ve yaşlanma belirtileri göz çevresine çok vurur. Bu nedenle erkeklerde cilt bakımı göz çevresinden başlanabilir. Nemlendirilmeyen göz çevresi zamanla sarkar ve kırışır. Bunu engellemek için rutin aralıklarla göz çevresi nemlendiricileri kullanılmalıdır.

 • Dışarıya çıkarken kullanabilir veya evde uygulayabilirsiniz.
 • Dilerseniz doğal yağlardan Hindistan cevizi yağı kullanabilir ve göz çevrenizi nemlendirebilirsiniz. Hindistan cevizi yağını aktarlardan kolayca temin edebilirsiniz.

Dudaklarınızı Nemlendirin

Erkeklerde cilt bakımı konusunda yine önemli olan noktalardan biriside dudaklardır. Dudaklarınızı zaman zaman nemlendirmek gerekir. Dudaklarınızı nemlendirecek bir nemlendirici alabilir veya krem kullanabilirsiniz.

 

Bunun dışında bitkisel yağlardan Hindistan cevizi ile dudak bakımı yaparak dudaklarınızı nemlendirebilirsiniz. Kışın dudak nemlendirmek için melisa yağı kullanmanızı öneririz.

Yazın Güneş Kremi Kullanın

Unutmayın ki! Güneş kremi sadece yazın değil kışında kullanılır. Güneşin cildinize verdiği zararlı ışınlar cildin kırışmasına ve ince çizgilerin çıkmasına neden olur. Kışın 15 yazın ise 30 faktörlü güneş kremleri ile cildinizi koruyabilirsiniz.

 • Yazın güneş gözlüğü kullanarak, göz çevrenizi zararlı güneş ışınlarından koruyarak, göz altı ve kenarlarını korumuş olursunuz.

İyi Bir Jilet Kullanın

Tıraş olurken iyi jilet yani kaliteli jiletler kullanmaya çalışın. Buradaki iyi jiletten kastımız kaliteli olanları tercih edin. Diğer jiletler cildinizi tahriş edebilir.

 

 • Eğer tek kullanımlık jilet kullanıyorsanız çift bıçaklı ve iyi bir marka seçtiğinizden emin olun.
 • Eğer sinek kaydı diye tabir edilen tıraş şeklini olmuyorsanız, bir tıraş makinesi de alabilirsiniz. Ancak tıraş makinesi kuru ciltlere çok faydalı değildir.
 • Eğer becerebiliyorsanız ustura alın. Ustura ile tıraş olmak en iyisidir. Hem el beceriniz artar hemde kusursuz tıraş olursunuz.

Erkeklerde Cilt Bakımı Konusunda Diğer Bilinmesi Gerekenler

 1. Tıraş olduktan sonra cildinizi güzel bir şekilde durulayın.
 2. Tıraş sonrasında sert havlular kullanmayın.
 3. Tıraştan sonra mutlaka nemlendirici krem uygulayın.
 4. Kaş aldırıyorsanız aldırdığınız berbere veya kuaföre dikkatli olmasında uyarılarda bulunan. Bazı berberler kaş alayım derken kadınsı görünüm verirler. Buda çok iyi bir görünüm oluşturmaz.
 5. Cildinizi nemlendirmek için bol bol su için. Su içmek doğal olarak cildinizi nemlendirir.
 6. Uykunuzu alın.
 7. Stresten uzak durun.
 8. Erkeklerde cilt bakımı için alacağınız malzemeler kaliteli malzemeler olsun.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.