Yağlı Ciltler için Yüz Maskeleri

Yağlı Ciltler için Yüz Maskeleri

Yağlı Ciltler için Yüz Maskeleri Yağlı cilde bakım yapmak son derece zordur. Çünkü yağlı ciltler aslında problemli bir cilttir. Yağlı ciltte siyah nokta, sivilce gibi sorunlar diğer cilt tiplerine göre daha fazladır. Yağlı cilde sahip olan kişiler ciltlerine özel maskeler kullanması gerekir.

Yağlı ciltler için yüz maskeleri konumuzda sizlere özel yağlı ciltler için kullanabileceğiniz ve evinizde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz bir kaç yüz maskesi tarifini paylaştık. Aşağıdaki yüz maskeleri içerisinde kullanılan malzemelere karşı cildinizin bir hassasiyeti yoksa rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Yağlı Ciltler İçin Maya Maskesi Tarifi

Yağlı ciltler için özel maya maskesi haftada bir defa uygulanabilir bir yüz maskesidir. Bu yüz maskesini evde yapabilmek için aşağıdaki malzemeleri satın almalısınız.

 • 2 yemek kaşığı maya
 • 1 yemek kaşığı ılık su
 • 2 çay kaşığı toz şeker
 • 3 yemek kaşığı kil

Hazırlanışı : Uygun bir kaseye ılık suyu döküp içerisinde mayayı eritin. Eritme işleminden sonra diğer malzemeleri de ekleyip yoğun kıvama gelene kadar tahta bir kaşık ile karıştırın.

Karışımı oda sıcaklığında 15 dakika beklettikten sonra yüzünüze sürün ve maya maskesini en az 30 dakika cildinizde bekletin. Süre bitiminde cildinizi ılık su ile temizleyebilirsiniz.

Yağlı Ciltler İçin Limon Kabuğu Maskesi

Limon kabuğu maskesini haftada 1 kere yüzünüze uygulayabilirsiniz. Bu yüz maskesini hazırlamak için gerekli malzemeler ise;

 • 2 yemek kaşığı su
 • 2 adet limonun kabuğu

Hazırlanışı: Uygun bir kase içerisine limon kabuklarını rendeleyin ve suyu ekleyip karıştırın. Karışımı bir robottan geçirin ve elde ettiğiniz limon kabuğu maskesini bir pamuk yardımı ile yüzünüze sürün. Ardından yüzünüzü yıkayıp temizleyebilirsiniz.

Yağlı Ciltler İçin Kil Maskesi Tarifi

Haftada bir kere kullanabilir ve cildinizdeki yağları dengeleyebileceğiniz bir yüz maskesidir. Yüz için kil maskesi tarifini yapmadan önce aşağıdaki malzemeleri hazırlamanız gerekmektedir.

 • 1 yemek kaşığı domates suyu
 • 1 yemek kaşığı kil

Hazırlanışı: Yukarıdaki malzemeleri uygun bir kapta karıştırın ve karışımı cildinize yedirerek sürün. Karışım cildinizde kuruyana kadar bekleyin. Bekleme süresi sonunda yüzünüzü yıkayın ve temizleyin.

Yağlı Ciltler İçin Patates Maskesi (Yüz Maskesi)

Haftada bir kere uygulayacağınız bir yüz maskesi olan patates maskesi, cildinizdeki yağ oranını dengeleyecek ve porselen gibi bir cilde kavuşmanıza yardımcı olacaktır.

 • 1 adet patates
 • 1 su bardağı süt
 • 1 adet yumurta sarısı

Hazırlanışı: Patatesi haşlayın ve kabuklarını soyup püre kıvamına getirin. Püre kıvamına getirdiğiniz patatesin içerisine diğer malzemeleri de ekleyip ocakta biraz ısıtın. Ardından soğumasını bekleyin ve ılık haldeyken yüzünüze sürüp 15 dakika bekleyin. Bekleme süresi sonunda cildinizi yıkayıp temizleyebilirsiniz.

Yağlı Ciltler İçin Muz Maskesi Tarifi

Muz maskesini haftada bir kere uygulayabilir ve cildinizdeki yağı dengeleyebilirsiniz. Muz maskesi için gerekli malzemeler şu şekildedir;

 • 1 adet muz
 • 2 kaşık yoğurt

Hazırlanışı: Uygun bir kapta malzemeleri karıştırıp püre kıvamına getirin. Ardından eliniz ile cildinize sürün ve kuruyana kadar bekletin. Bekleme süresi sonunda cildinizi ılık su ile yıkayıp temizleyebilirsiniz.

Yağlı Ciltler İçin Yulaf Unu Maskesi Tarifi

5 günde 1 kere uygulayabileceğiniz bu yüz maskesi ile cildinizin yağlanması gidecek ve yağlı bir ciltten kurtulmuş olacaksınız.

 • 2 yemek kaşığı yulaf unu
 • 2 yemek kaşığı limon kabuğu
 • 1 çay bardağı buğday kepeği

Hazırlanışı: İlk olarak limon kabuklarını rendeleyin ve diğer malzemeler ile karıştırın. Karışım lapa kıvamına gelene kadar üstüne su ilave edip karıştırmaya devam edin. Elde ettiğiniz karışımı cildinize sürün ve 2 dakika boyunca ovalayın.

Yağlı ciltler için yüz maskeleri evinizde kolay bir şekilde yapabileceğiniz yüz maskeleridir. Yağlı ciltler için yüz maskeleri ile paranız cebinizde kalacak ve tonlarca para vermeden kendi cilt bakım tedavinizi evinizde yapabileceksiniz.

Yağlı Ciltler İçin Maske: İbrahim Saraçoğlu

İbrahim Saraçoğlu, Türkiye’de bitkisel tedavi yöntemleriyle tanınan bir isimdir. Cilt problemleri için doğal çözümler önermiştir. Yağlı ciltler için İbrahim Saraçoğlu’nun önerdiği maskelerden biri şu şekildedir:

Yeşil Kil Maskesi:

 • Yeşil kil
 • Gül suyu

Hazırlık ve Uygulama:

 1. 2 yemek kaşığı yeşil kili bir kaba alın.
 2. Yavaş yavaş gül suyu ekleyerek macun kıvamına gelene kadar karıştırın.
 3. Hazırladığınız maskeyi yüzünüze sürün.
 4. Kuruduktan sonra ılık suyla yıkayarak temizleyin.

Bu maske, yağlı ciltlerin sebum dengesini sağlamaya yardımcı olabilir. Ancak unutulmamalıdır ki her cilt tipi farklıdır. Bir maskenin ya da tedavi yönteminin size uygun olup olmadığını anlamak için önce küçük bir bölgede deneyerek cildinizin tepkisini gözlemlemeniz faydalı olabilir. Ayrıca, herhangi bir doğal tedavi yöntemini denemeden önce bir dermatoloji uzmanına danışmak en sağlıklısıdır.

Yağlı Ciltler İçin Maske: Suna Dumankaya

Suna Dumankaya, Türkiye’de doğal güzellik ve cilt bakımı reçeteleriyle tanınan bir isimdir. Yağlı ciltler için önerdiği doğal maskelerden birini aşağıda bulabilirsiniz:

Yağlı Ciltler İçin Maske

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı taze limon suyu
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı yoğurt

Hazırlık ve Uygulama:

 1. Tüm malzemeleri bir kase içinde iyice karıştırın.
 2. Hazırladığınız karışımı yüzünüze eşit bir şekilde sürün.
 3. 20 dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkayarak cildinizi temizleyin.

Bu maske, yağlı ciltlerdeki fazla sebumu dengede tutmaya ve cildi ferahlatmaya yardımcı olabilir. Ancak her cildin yapısı farklıdır, bu nedenle özellikle cildinizde bir sorun olup olmadığını anlamak için önce küçük bir bölgede denemeniz önerilir. Herhangi bir doğal tedavi ya da maske denemeden önce bir dermatoloji uzmanına danışmak her zaman en iyisidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.