Yüz Beyazlatma Nedir, Nasıl Yapılır, Yüz Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir, Yüz Beyazlatma Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Yüz Beyazlatma Nedir, Nasıl Yapılır, Yüz Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir, Yüz Beyazlatma Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Yüz beyazlatma nedir, cilt dış etkenler sebebiyle koyulaşıp esmerleşebilir, lekelenmeler ve çillenmeler olabilir. Bu tür durumlarla karşılaşıldığında hemen akla cilt beyazlatma yöntemleri gelir. Yüz beyazlatma yöntemleri evde yapılacak maskelerle de hayata geçirilebilir. Profesyonel yüz beyazlatma kremleri de vardır ama siz evde kendi kendinize de yapabileceğiniz uygun bir yüz beyazlatma maskesi ile yüzünüzün rengini 1 ton açabilirsiniz. Kimyasal ürünlere başvurmadan yapılan yüz beyazlatma doğal bir seçenektir ve cildiniz için hiçbir yan tesir içermez.

Yüz Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Yüz beyazlatma işlemi kimyasal peelinglerle ve profesyonel işlemlerle yapıldığında da sonuç verir. Tercihiniz bu yöndeyse, bu dalda uzman olan kişilere başvurarak yüz beyazlatma işlemi yaptırabilirsiniz. Ama evde kendi kendinize bir çözüm düşünüyorsanız, bazı doğal maddelerden faydalanarak ve bu işlemleri düzenli olarak tekrarlayarak yüzünüzde beyazlama sağlayabilirsiniz.

Verilen malzemeleri, doğru oranlarda kullanıp bir araya getirerek hazırlayacağınız maskeler yardımıyla yüz cildinizde 1 ton açılma sağlayabilirsiniz.

Yüz beyazlatma yöntemleri evde yapılacaksa sıklıkla kullanılan malzemeler; yoğurt, süt, domates, bal yulaf, portakal kabuğu, limon kabuğu, pirinç, patates gibi besinlerdir.

Pek çok kişi cilt beyazlatma yöntemlerine sıklıkla başvuruyor ve bu konuda başarı da sağlıyor.

Cildin koyulaşması, ciltte koyu lekeler oluşması, benek ve siyah noktalarla dolması çoğunlukla, yapılan beslenme ve cilt bakımı hataları sebebiyle meydana geliyor. Sigara içen, aşırı kafein tüketen, yanlış kozmetik ürün kullanan, güneş koruyucu kullanmadan güneşe çıkan, fazla stresli ortamlarda bulunan kişilerde cilt koyulaşması daha fazla görülür.

Buğday tenli ve esmer tenli insanlar da beyaz tene olan ilgi ve hayranlıkları yüzünden cilt beyazlatma yöntemlerine başvuruyorlar. Bu da kozmetik pazarında cilt beyazlatmak için pek çok ürün ve ilacın geliştirilip üretilmesini sağlamıştır. Ama siz bunların yerine kendi doğal çözümlerinizi üretmek ve uygulamak istiyorsanız yüz beyazlatma doğal reçeteleriyle bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Yüz Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Yüz beyazlatma yöntemleri arasında en çok kullanılanlardan bir tanesi yoğurttur. Yoğurt tıpkı kendi rengi gibi cilt renginizde açılma yapabilir. Yoğurtta bulunan laktik asitler cildinizin beyazlamasına katkı sağlar.

Yoğurdu cildinize ince bir tabaka halinde ve hafifçe sürün. Birkaç dakika bu şekilde beklettikten sonra su ile durulayın. Yoğurda bal ve yulaf da ilave edebilirsiniz.

Cilt beyazlatma yöntemlerinden bir tanesi de zerdeçal ve tam buğday unu karışımıdır. 1 tutam toz zerdeçal ile 2 tatlı kaşığı buğday ununu ve 1 tatlı kaşığı limon suyunu karıştırın. Karıştırdığınız malzemeleri yüzünüze sürün ve 15 dakika bekleyin. Süre dolunca yüzünüzü ılık suyla durulayın. Bu maskeyi düzenli aralıklarla uygulamaya çalışın.

Hindistan cevizi yağı ile cilt beyazlatma duydunuz mu? Duymadıysanız anlatalım. Hindistan cevizi yağını tüm yüzünüze değil, sadece renginin açılmasını istediğiniz noktalara pamuk yardımıyla sürebilirsiniz. Hindistan cevizi yağını tüm yüzünüze uygulamamalısınız. Aksi takdirde cildinizde yağlanma ve sivilcelenme problemi yaşayabilirsiniz.

Bal badem bileşimi, telaffuz edildiğinde bile iştah açıcıdır öyle değil mi? Bu leziz bileşimi sadece damağınız için değil, cildiniz için de kullanabilirsiniz. 1 tatlı kaşığı süt tozu ile 1 tatlı kaşığı badem ve balı karıştırın. Bu karışımı yüzünüze uygulayın, 10 dakika bekleyin ve yüzünüzü ılık suyla durulayın.

Pirinç suyu da çok iyi ve etkili bir cilt beyazlatıcıdır. Pirinç suyu cildiniz beyazlatmakla kalmaz aynı zamanda da besler. 1 çay bardağı kadar pirinci suda haşlayın ve ılıtın. Bu suyu pamuk yardımıyla yüzünüze uygulayın. Her gün düzenli yaparsanız netice elde edebileceğiniz bir yöntemdir.

Patatesleri dilimleyin ve bu dilimleri günde 2 sefer yüzünüze koyup 15-20 dakika bekletin. Haşlanmış patates püresini de yüzünüze sürüp yine 15-20 dakika bekleterek yıkayabilirsiniz.

Yüz beyazlatıcı kremlerin pek çoğunda kullanılan yoğurt, bir de domates ve yulafla karıştığında cildin ağarmasına etki edecektir. 1 çorba kaşığı ev yapımı doğal yoğurdun içine 1 çorba kaşığı domates suyu ve 1 tatlı kaşığı yulaf ilave edin. Karışımı macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Temiz cilde karışımı sürün ve 15-20 dakika bekleyip soğuk su ile yüzünüzü yıkayın.

Bu karışımı haftada 2-3 sefer düzeni olarak uyguladığınızda farkı siz de görebilirsiniz. Yoğurt cilt rengini açar, leke oluşumunu önler ve nemlendirir. Domates suyu da cilt rengini açar ve cildi sıkılaştırır. Yulaf ise ciltteki pullanmayı önler ve ciltten ovalayarak çıkarılırken ölü deriyi de söküp alır.

Sütlü limonlu bal maskesi de yüz beyazlatma maskesi olarak kullanılabilir. Yarım çorba kaşığı süt ya da süt tozu, yarım çorba kaşığı bal ve yarım çorba kaşığı limon suyunu karıştırın. Bu karışımı temiz cildinize uygulayıp 15-20 dakika bekleyin. Ardından maskeyi dairesel hareketlerle ve ılık ya da soğuk suyla arıtın. Bu maske hem cilt tonunuzu açar, hem de cildinize gereksinim duyduğu nemi sağlayarak yumuşacık yapar.

Yüz Beyazlatma Faydaları Nelerdir?

Yüz beyazlatmanın cilt için herhangi bir faydası yoktur. Cilt beyazlatılması sağlık sebebiyle yapılan bir uygulama değil tamamen keyfi bir işlemdir. Ama cildinin beyaz olmasını isteyen ve doğal yöntemlerle bunu başarabilen kişi psikolojik açıdan kendini daha iyi hisseder, morali yerine gelir ve daha özgüvenli olur. Aynaya baktığında istediği görünümü elde eden kişi ruhen de mutlu olacaktır.

Yüz Beyazlatma Zararları Nelerdir?

Yüz beyazlatma yöntemleri evde doğal malzemelerle yapılıyorsa cilt için herhangi bir zararı yoktur. Ama eğer kimyasal katkı içeren hazır ürünlerle yapılacaksa cilde zarar verebilir. Yüz beyazlatma doğal çözümlerle belki daha uzun vadeye yayılır ama cilt için daha zararsız bir seçim olur.

Piyasada hazır olarak satılan yüz beyazlatma kremleri içeriklerindeki civa nedeniyle cilde zarar veriyorlar. Bu kremler aslında iç organlara da zarar veriyor. Kimyasal bir element olan civa sağlık için son derece zararlı bir bileşen ve cilt beyazlatıcı kremler de civa içerdiğinden sağlığa son derece zararlı oldukları biliniyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.