Sirkenin Faydaları ve Zararları

Sirkenin Faydaları ve Zararları

Sirkenin faydaları ve zararlari nelerdir, sirke masıl yapılır tarifi. Neredeyse bütün marketlerin raflarında bulunan sirkenin yemeklerde kullanımı dışında sağlık ve hastalıkların tedavisinde de yaygın bir şekilde kullanıldığını söylemek mümkün. Şimdiye kadar yapılan araştırmalar sirkenin birçok hastalığa iyi geldiğini ve bazı hastalıklara yakalanma riskini ciddi oranda azalttığını ortaya koymuştur. Bu yüzden düzenli olarak sirke tüketmenin ve evin bir köşesinde bulundurmanın birçok faydası var.

Sirkenin baş ağrısını, böcek sokmalarına, boğaz ağrılarına iyi gelmesinin yanında yaygın olarak cilt sağlığında kullanılmaktadır. Bunun için cilt ve saç sağlığı kullanımının bir çok çeşidi vardır. Bu yazımızda detaylı olarak sirkenin kullanımı ve nasıl hazırlanacağı hakkında bilgi vermeye çalışacağız.


Sirkenin Faydaları


Sirke bakterilerle çok iyi savaşan maddeler içerdiğinden dolayı birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Sirke bol miktarda magnezyum, potasyum, fosfor, demir, florin ve bakır gibi mineraller içerir. Bu özelliği ile birçok hastalığa iyi gelir, bu hastalıkları şu şekilde sıralayabiliriz:


Sirkenin faydaları şunları içermektedir;


Sirke İnsülin Duyarlılığını Geliştirir

Son çalışmalara göre, elma sirkesi vücutta insülin direnci gücünü azaltır.

 • Yatmadan önce alınması durumunda da kan şekeri seviyesini düşürür.
 • Diyabet ve sorunu olan insanlar için %19, %34 oranında insülin duyarlılığını artırır.

Sirke Kan Şekeri Seviyesi düşürür

Sirkesi Glisemik İndeksi (Gİ) düzenleyerek vücuttaki kan şekeri düzeyini düşürür. Sirke GI azaltarak vücutta metabolik süreci dengeler.

 • Uzmanlar sirkeyi diğer maddelerle inceltmeden kullanmayı önermiyorlar, bu yüzden sirke mutlaka, bal, su ve benzeri maddelerle inceltilerek tüketilmelidir.
 • Sirkenin diyabet hastaları için bazı faydaları var ama yanlış ve fazla tüketimi bazı sağlık sorunlarına neden olabilir.
 • Tercih edilen dozaj günde en fazla 1-2 yemek kaşığıdır, bu dozaj diyabet hastaları için geçerlidir.
 • Bunun yanında mümkün olduğunca minimum miktarda tüketilmelidir ve her zaman organik, pastörize edilmemiş sirkeler tercih edilmelidir.
 • Ayrıca sirkenin sindirim sitemi mukus zarına zarar verdiğini göz önünde bulundurmalısınız.

Sirke Sedef Hastalığı Tedavisinde Kullanılır

Dünya çapında sedef hastalığından etkilenen çok sayıda insan vardır. Sedef kronik ve sık sık tekrar eden farklı bir deri hastalığıdır. Bu kırmızı lekeler papül ve plaklar şeklinde karakterize edilir. Bu tür hastalık sorunları yaşayanlar aynı zamanda duygusal problemlerde yaşamaya başlarlar.

 • Bu hastalığın tedavisi için şimdiye kadar birçok bilimsel araştırma yapıldı ve bazı yöntemler geliştirildi ama kesin sonuç yok.
 • Bunun için alternatif tedavi olarak sirke önerilmektedir.
 • Bu konuyla alakalı olarak yapılan araştırmalar vücuttaki pH faktörünü dengelediği için sirke sedef hastalığına iyi gelmektedir.

Sirkenin Cilde Faydaları


Sirke Cilt Sağlığını Korur

Elma sirkesi sedef başta olmak üzere birçok cilt hastalığına karşı etkili bir alternatif tedavi şeklidir. Bunun yanında genel anlamda cilt sağlığına ciddi katkılarda bulunabilir. Bu yüzden yüz maskelerinde çok yaygın olarak kullanılmaktadır.


Sirkenin cilde faydaları şunları içermektedir;


 • Bir miktar elma sirkesini salatalık suyu ile karıştırın ve cildinize uygulayın. Bu uygulama cildinizin sıklaşmasını ve cilt gözeneklerini açmasını sağlayacaktır. Bunun yanında cildi temizler.
 • Bir çay kaşığı sirke ve iki çay kaşığı balı karıştırın ve maske olarak cildinize uygulayın. Bu uygulamaya bir hafta boyunca devam edin. Yumuşak ve pürüzsüz ciltler için çok fazla yardımcı olur.
 • Soğuk bir bardak su ile yarım fincan elma sirkesini karıştırın ve buzdolabında bir süre soğutun. Pamuk yardımıyla günde birkaç kere cildinize uygulayın. Yaşlılıktan kaynaklanan lekeleri ve kırışıklıkları giderir.
 • Bu karışım şampuana alternatif olabilir. Bir miktar sirkeye kabartma tozu karıştırın ve saçlarınıza uygulayın. Bu uygulama hem kepekten kurtulmanızı sağlayacak hem de sağlıklı saç görünümü sağlayacaktır.
 • Ayak sağlığı için de sirke kullanmak mümkün, bunun için bir leğen suya bir bardak sirke katın ve ayaklarınızı 20 dakika boyunca içinde tutun. Bu uygulama hem ayak kokusunu giderecektir, hem de ayakların dinlenmesini sağlayacaktır.

Sirke Zayıflatır Mı?


Sirke Kilo Vermeyi Kolaylaştırır

Sirkenin dikkat çeken diğer bir özelliği de kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Bu alanda da çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunun için farklı sebze ve meyvelerle karıştırılarak maksimum derecede fayda sağlanır.

 • 1 fincan sirke ile ince doğranmış soğan ve bir miktar su ile 3 çay kaşığı zeytin yağı karıştırılarak salatada kullanılır.
 • Bir fincan sirkeye iki bardak su,bir çay kaşığı bal, bir tatlı kaşığı limon suyu, bir yemek kaşığı çiğ üzüm, bir çay kaşığının yarısı kadar tarçın katılır ve bu karışım iyice karıştırılıp içilir.
 • Patates, havuç, soğan,tuz, süzme yağ ve sirke ekleyerek lezzetli bir yemek yapılabilir.
 • Havuçlara elma sirkesi ekleyerek yenilebilir.
 • Yeşil salatalara aynı şekilde elma sirkesi eklenerek tüketilebilir.

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?


Elma sirkesinin doğal olarak yapılması hem faydalarından maksimum derecede yararlanmamızı sağlar hemde sağlıklı bir ortamda hazırlandığından emin oluruz. Hazır olarak satılan elma sirkeleri bir çok açıdan özelliğini yitirmiştir diyebiliriz. Yazıda  farklı uygulamalar için sirkenin tariflerini verdim şimdi genel anlamda farklı sirkelerin nasıl yapılacağını inceleyeceğiz.

Malzemeler:

 • 5 kg elma
 • 5 yemek kaşığı elmas sirkesi
 • 2 fincan toz şeker
 • Yarım çay kaşığı tuz
 • Kaynamış ve soğutulmuş temiz su

Elma Sirkesi Tarifi

 1. Elmaları ve muhafaza edeceğimiz kavanozun temizlendiğine emin olana kadar yıkayalım.
 2. Kavanozun sıcak su ile dezenfekte edilmesi ( yıkanması) daha iyi.
 3. Elmaların hepsini dörde bölerek preslemek suretiyle suyunu çıkaralım ve kabuklarından, çekirdeklerinden suyu temizleyelim ( küçük paralar halinde de olabilir). 3.5 kg elma için 3.5 litre kaynattığımız ve soğuttuğumuz suyu ekleyelim, suyu biraz daha fazla koyarak daha fazla sirke elde etmek mümkün ama genelde elma miktarı kadar su eklemek daha iyi.
 4. Daha sonra tuzu ve toz şekeri ekleyelim.

NOT: Kavanoza konulan elma sirkesinin hava alması bakteriler için önemlidir. Bu yüzden elma sirkesini kapağını bir tülbentle kapatalım, sinek ve arıların içine girmemesi için, bunun yanında daha kolay hava alması için. 17-20 derecelik bir ortamda saklamamı faydalıdır. Belirli aralıklarla elma sirkesini mutlaka karıştırmamız gerekiyor. Sirkeyi güneşin almadığı bir yerde muhafaza etmeliyiz.

NOT: Elma sirkesinin yapım süresini hızlandırmak için önceden elimizde bulunan elma sirkesinden katabiliriz. Ortama ve elma çeşitlerine göre sirkenin bekleme süresi 4 ile 7 hafta sürebilir. Bu süre sonunda elde edilen elma sirkesi 4-5 kat tülbentten süzülerek kabuklardan ve elma parçalarından arındırılır ve uzun süre saklayabileceğimiz hava almayan  şişelere veya uygun kaplara aktarılır.Hava almaması için kapakları sıkıca kapatılır.

Evde yapılan elma sirkeleri için ne yaparsak yapalım fermantasyona engel olamayız ama her halükarda hazır satılan sirkelerden çok daha etkilidirler. Çünkü aşırı sıcaklıkta hazırlanan sirkeler birçok vitamin, asit, mineral ve maddelerin özelliğini yitirir.


Üzüm Sirkesi Tarifi

Üzüm sirkesi de tıpkı elma sirkesinde olduğu gibi evde yapıldığında daha sağlıklı ve faydalı olur.

Malzemeler:

 • 5 kg üzüm
 • 4lt su
 • 2 dilim ekmek
 • 1 şeker kaşığı bulgur
 • 1 avuç nohut

Üzüm sirkesinin yapımında üzümün çekirdekli çekirdeksiz , siyah veya beyaz olması önemli değildir. Plastik kaplarda üzüm sirkesi yapılabilir ama daha sağlıklı olması için cam kavanozları tercih etmenizi öneririz. Üzüm sirkesi için üzüm sapları ve çürük üzümler de kullanılabilir. Çürük üzümler için üç katı su kullanmalısınız, yani 1 kilo üzüm için 3 litre su omalıdır.

Tıpkı elma sirkesinde olduğu gibi su ve üzümleri bir kavanoza yerleştirin ve beklemeye bırakın, kavanozun ağzını yine bir tülbentle kapatın, bir süre sonra üzüm sirkesinin üst kısmı köpüklenecektir, bu olması gereken bir sonuçtur, sirkenin bozulduğunu düşünmeyin.

 • 16 gün boyunca bu şekilde bekletin, üzümler ve sapları yumuşadıktan sonra bir tülbentte süzün.
 • Geri kalan artıkları çöpe atın.
 • Geriye kalan suyun içerisinde 1-2 dilim ekmek içi ekleyin,3-4 tane nohut ve 2 çay kaşığı tuz ekleyin.
 • Bunu yaptıktan sonra kavanozun ağzını sıkı hava almayacak şekilde kapatarak 50-60 gün bekletin, üzüm sirkesini ne kadar fazla bekletirseniz o kadar faydalı ve etkili olur.

Sirkenin Zararları


Sağlık açısından birçok faydası olan sirkenin aşırı kullanımı sonucu bazı yan etkilere neden olması mümkün. Özellikle çocukların tüketimine dikkat edilmelidir. Çocuklar ve bazı hastalıklarla mücadele eden yetişkinler incelterek tüketebilirler. Sirkenin daha çok cilt hastalıklarına faydalı olduğunu görüyoruz fakat kanama ve iltihaplı yaralarda kullanılmamalıdır.

Tıbbi amaçlı ve kısa süreli kullanıldığında mükemmel sonuçlar alabilirsiniz.

 • İnceltilerek tüketilmesini tavsiye ediyoruz, aşırı kullanımdan kaçınılmalıdır.
 • Son zamanlarda kilo vermek için de kullanıldığından dolayı daha fazla kilo vermek için daha fazla tüketilmesini öneren uzmanlar var, biz buna karşıyız ve kesinlikle önermiyoruz.
 • Günde ortalama 8 gram ve uzun vadeli tüketim aşırı potasyum kaybına neden olabilir.
 • 6 yıl boyunca günde 250 gram elma sirkesi tüketen bir kişinin aşırı potasyum kaybından kemik zayıflamasına neden olan birkaç vaka vardır.
 • Yine bir vaka 30 dakika boyunca ve boğazına elma sirkesi ile gargara yapan bir hasta ile alakalı. 30 gün boyunca boğazına sirke ile gargara yapmış. Bu tür işlemler kısa vadeli ve inceltilerek yapılmalıdır.

Özel UyarıHamilelik döneminde anne adayının tedavi amaçlı sirke kullanmasının güvenli olup olmadığına dair herhangi bir bilimsel araştırma sonucu ve bilgi yoktur. Bu yüzden anne adaylarının tüketmeden önce mutlaka doktorlarına danışmaları gerekir.

Özel UyarıDiyabet hastalarında sirkenin kan şekerini düşürme ihtimali vardır. Bu yüzden dozu ve tüketimi konusunda mutlaka doktorlarına danışmalıdırlar.


Tavsiyeler

Sirke bir çok açıdan sağlık için faydalı. Özellikle cilt sağlığına faydaları ön plana çıkıyor. Doğru tüketildiğinde başta akne olmak üzere bir çok cilt hastalığını tedavi edici özelliği var. Fakat uzun süre kullanılmasının bazı sakıncaları olabiliyor, bu sakıncalardan  Zararları başlığında bahsettik.


Sou&Cevap


Sirkenin zararları nelerdir?

Aşırı tüketilen sirkenin zararları şu şekilde sıralanabilir:
 • Alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasına neden olabilir: Aşırı sirke tüketenler kişilerde en sık gözlemlenen yan etkilerden biri alerjik reaksiyonlardır. …
 • Kemik erimesi: …
 • Mide ağrısına ve ekşimesine yol açar:

Sirkeli su içilirse ne olur?

Sirke İçmenin Faydaları: Sirke metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımına yardım ediyor. Antioksidan etkisi ile bilinen sirke, vücutta detoks etkisi yaratıyor. Seyreltilerek içilen sirkenin mide rahatsızlıklarını hafiflettiği biliniyor.

Elma sirkesini kimler içemez?

Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Ertan, “Sürekli sirke kullanmak diş minesinin yıpranmasına neden olabilir. Böbrek hastalığı olanlar düzenli sirke tüketmemeli. Ülser, reflü, gastrit gibi sindirim sistemi rahatsızlığınız varsa sirkeden uzak durmalısınız.

Sirkeli su hangi hastalıklara iyi geliyor?

Cilt ve saç sağlığına da oldukça iyi gelen elma sirkesinin faydaları şöyledir:
 • – Solunum yolu hastalıklarına iyi gelen elma sirkesi, boğaz ağrısı ve öksürüğe iyi gelmektedir.
 • – Ciltte yer alan sivilcelerin tedavisinde kullanılır. …
 • – Ölçülü miktarda sirke tüketmek kalp ve damar sağlığını korumaktadır.

Sirke boğaza zarar verir mi?

Birçok araştırma, elma sirkesinin aşırı şekilde tüketilmesinin boğaz tahrişine yol açabileceği sonucunu ortaya koyuyor. Tahmin edebileceğiniz gibi bunun da nedeni asetik asit. Suda seyrelterek kullanırsanız boğazınız ve yemek borunuz zarar görmeyebilir.

Sirkeli su mideyi deler mi?

Sabah içilen elma sirkesinin yağları yaktığına dair inanış var. Oysa, bilimsel çalışmalar aksini gösteriyor. Özellikle aç karnına içilen sirke mide delinmesine neden olabiliyor.

Sirkeli su vücuda iyi gelir mi?

Güçlü bir antioksidan olan sirkeli su vücutta detoks etkisi yaratır. – Su ile seyreltilerek içilen sirke mide rahatsızlıklarını önler. – Düzenli sirkeli su içildiği takdirde bağırsak hareketleri de düzenlenir. – Sirkeli su kolesterolü de düşürmeye etki eder.

Elma sirkesi içmek nelere faydalıdır?

Elma sirkesinin faydaları arasında; kilo vermeyi hızlandırma, kolesterolü düşürme, enfeksiyonlarla savaşma, kan şekeri kontrolü ve şeker hastalığının diğer belirtilerini yatıştırma gibi önemli yararlar sayılabilir. Elma sirkesi, çorba kaşığı başına sadece üç kalori içerir. İçinde çok fazla vitamin veya mineral yoktur.

Zayıflamak için sirke nasıl kullanılır?

Ballı elma sirkesi kürü; 1 su bardağı suyun içine 1 yemek kaşığı sirke, bir tatlı kaşığı da bal ekleyip, karıştırın. Bu karışımı yemeklerden önce, özellikle sabahları aç karnına tüketebilirsiniz. Bu sayede hem zayıflama süreciniz hızlanacak hem de kötü kolesterolünüz düşecektir.

Sirkeli su ne kadar içilmeli?

Bir bardak kadar suya 1 yemek kaşığı elma sirkesi ilave edip damak zevkine göre bal ya da sinameki tozu ekleyin. Sabah aç iken ya da uyumadan önce günlük olarak 2 defa tüketilebilir.

Sirkeli su içmek zararlı mıdır?

Doğal bir sulu çözelti olan sirkeli suyun önemli zararları bulunmamaktadır; ancak aşırı tüketimi sonrasında çeşitli rahatsızlıklar baş gösterebilir. Bu yüzden, düzenli ilaç kullanan vatandaşların doktor tavsiyesi alarak sirkeli su tüketmesi gerekmektedir.

Sirkeli su ne sıklıkla içilmeli?

Sabahları kahvaltıdan önce ve geceleri yatmadan önce olmak üzere günde iki kere elma sirkesi tüketilmesi önerilmektedir. Elma sirkesini direk olarak tüketmekten ziyade seyrelterek içmek daha fazla tavsiye edilmektedir.

Sirkeli su tok karnına içilir mi?

Özellikle sabahları aç karnına içilen sirkeli su, hem metabolizmanın daha hızlı çalışmasını hem de bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır.

Üzüm sirkesi içmek zararlı mı?

Su, meyve suyu veya başka bir sıvı ile seyreltilmiş sirke içmenin bilinen bir zararı yoktur (1 bardak suya 1 çorba kaşığı üzüm sirkesi oranında).

Elma sirkesi yemekten sonra içilir mi?

Yemeklerden sonra içilen sirkenin, glikoz ve insülin seviyelerini düşürmede etkili olduğu araştırmalar sonrasında elde edilen bulgular arasındadır3, 4. Ayrıca gerçekleştirilen küçük bir deney de 50 gr beyaz ekmek tükettikten sonra içilen sirkenin kan şekerini %31,4 oranında düşürdüğünü göstermiştir.

Elma sirkesi cilt için nasıl kullanılır?

Tonik olarak kullanımda 1-2 yemek kaşığı organik elma sirkesi 1 lt. suya katılarak pamuk yardımıyla yüze sürülür. Akne ve lekeler için ise yarı yarıya sulandırılmış organik elma sirkesi pamuk yardımıyla yüze sürülür. Cildin yağlanmasını azaltır.

Sirkeli su kilo verdirir mi?

Elma sirkesi bilhassa aç karnına içildiğinde vücuttaki yağların yakım sürecinin hızlı bir şekilde ilerlemesine büyük ölçüde destek olmakta ve toksin maddesini de hızlıca dışarı atılması sayesinde sağlıklı, etkili ve kalıcı kilo vermeye ciddi derecede fırsat verecektir.


 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.