Mısır Püskülü Çayının Faydaları ve Zararları

Mısır Püskülü Çayının Faydaları ve Zararları

Mısır püskülü çayının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler vermek istiyoruz. Mısır püskülü çayı kullananlar genelde mısır püskülü çayı zayıflatırmı, emziren anne mısır püskülü çayı içebilirmi, süt yapar mı, ödem söktürür mü, adet söktürür mü, mısır püskülü çayı günde kaç kez içilir, mısır püskülü çayı aç mı tok mu içilirgibi sorulara yanıt aramaktalar.

Mısır Püskülü Nedir?

Mısır her şehirde ve her alışveriş merkezinde yaz aylarında artış göstererek satılan bir bitkidir. Pek çok faydası olan bu bitkinin yalnızca kendisi değil aynı zamanda püsküllü kısmı da çok faydalıdır. Mısır püsküllü, aslında mısır koçanını kaplayan ince, kıl gibi olan kollardır, bunlar her mısırda vardır. Gözenekleri oluşturan bu ipeksi sarımsı şeritler mısırın oluşmasını sağlayan poleni toplamaktadır. Bu püsküller sahip olmuş olduğu faydaları sayesinde şifalı çay yapımında kullanılmaktadır.

Mısır püskülü içerisinde flavonoidler, allantoin, müsilaj, saponinler, C vitamini, K vitamini ve potasyum gibi pek çok önemli bileşenleri barındırmaktadır. K vitamini antibiyotik kullanımından sonra vücudunuza almanız önerilmektedir. C vitamini ise vücutta depolanmadığı için her gün alınması gereken bir vitamin çeşididir. Gün içerisinde bir bardak mısır püskülü ile yapılmış çaydan içtiğiniz takdirde vücudunuzun alması gereken vitamin miktarını tamamlamış olursunuz.

Mısır Püskülü Çayı Nedir?

Mısır püskülü çayı pek çok açıdan faydalı bir çaydır. Birçok sağlık problemine iyi gelerek, iyileştirici özellik gösterebilmektedir. Bu iyileştirici güçlerinin tıbbi kullanım yelpazesini artırmak amacı için ise içerisine diğer otları kombine etmek mümkündür. Bu şifalı çayı hem çay poşetleri hem de kurutulmuş hali ile bulmak mümkündür. Toz haline getirilmiş mısır püskülü onun içerisinde bulunan bileşenler sayesinde yatıştırıcı özellikleri sebebi ile yüz pudralarında bir madde olarak kullanılmaktadır.

Mısır Püskülü Çayının Faydaları Nelerdir?

Mısır püskülü çayı özellikle prostat bezi, böbrek taşları, obezite, yatak ıslatma iltihabı, mesane enfeksiyonları ve idrar yolu sistemindeki inflamasyonu tedavi etmek amacı için kullanılmaktadır.

 • İdrar yolu sağlığına yardımcı olmaktadır

Mısır püskülü çayının vücut içerisinde ki en etkili faydası idrar yollarıyla ilgili olduğu bilinmektedir. Yatağını ıslatan çocuklara bu çay oldukça yardımcı olabilmektedir. Diğer bir yandan inkontinans (kontrolsüz idrar kaçırma) rahatsızlığından mustarip olan yaşlı erkekler ve kadınlar da bu mısır püskülü çayını düzenli bir şekilde içerek yaşamış oldukları bu hastalığa biraz rahatlama getirebilmektedirler.

 • Zengin bir vitamin ve mineral kaynağıdır

Mısır püskülü çayı B vitamini, C vitamini, K vitamini, demir, çinko, kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi temel vitamin ve mineraller ile dolu bir bitki çayıdır. Mısır püskülü çayının içerisinde ki K vitamini yüksek konsantrasyonu sağlarken diğer bir yandan da temel besinler için bir kaynak oluşturmakta ve kanamayı kontrol etmeye büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Mısır püskülü çayı içerdiği flavonoller, polifenoller ve fitokimyasalların yanı sıra ek avantaj olmuş olarak barındırdığı antioksidanlarla pek çok kanser hastalığı ile savaşabilme desteğini de sağlamaktadır. Sonuç olarak, mısır püskülü çayı hazırlayarak hem sağlığa olan faydalarından yararlanabilir hem de içerdiği birçok vitamin ve mineralleri vücudunuz için temin edebilirsiniz.

 • Böbrek taşı oluşumunu önlemektedir

Mısır püskülü, içerisinde yüksek potasyum içermesi sebebi ile doğal bir idrar söktürücü olmuş olarak, idrar üretimini artırmak amacı için kişilere büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Bu çayı tüketmek filtrasyon hızını artırır ve kanda emilim sağlanmadan klorür ve sodyum iyonları önler. Böylece, böbreklerin fonksiyonlarını artırmakta ve böbrek taşı oluşumu olasılığını da azaltmaktadır.

 • Bir detoks yöntemidir

Mısır püskülü ile yapılmış olan çay vücudun su tutmasını engellediği için kilo vermeye de büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Vücut içerisinde ki toksinlerin vücuttan dışarı atılmasını sağlamaktadır. Bir detoks yöntemi gibi davranarak, tendon ve eklemlerden sodyum ürat kristallerinin çıkarılmasına yardımcı olabilmekte ve gut, artrit (eklem iltihaplanması) için de oldukça fazla rahatlama sağlamaktadır.

 • İdrar yolu enfeksiyonlarını tedavi etmektedir

Mısır püskülü ağırlıklı olmuş olarak idrar yollarının tedavisinde çalışmaktadır. Saponinler oldukça büyük ölçüde anti-enflamatuar ve iyileştirici madde olmuş olarak hareket etmekte ve tahriş olan dokulara bir yatıştırıcı ya da sakinleştirici etkisi vermektedir. Potasyum diüretik etkisini dengelemekte böylece sistit ve prostatit gibi bir çok idrar yolu
rahatsızlıklarını da tedavi etmektedir.

 • Yüksek tansiyona iyi gelmektedir

Hipertansiyon gibi yüksek tansiyon sorunlarından mustarip olmuş olanlar için, mısır püskülü çayı düşük kan basıncını sağlamak amacı için yumuşak ve oldukça doğal bir yol olabilmektedir. Mısır püskülü çayı güvenli ve vücut üzerinde yumuşak bir ektiye sahip olmuş olduğundan, yüksek tansiyon hastalığı için kullanılan ilaçların yan etkilerine oranla çok daha iyi bir tedavi yöntemi ve tercih olmaktadır. Aynı zamanda arzu edilmeyen düşük kan basıncını tutarak diyabet rahatsızlığından mustarip olmuş olanlar için de büyük ölçüde faydalı hale gelebilmektedir.

 • Sindirime destek olmaktadır

Bu yararlı çay sindirimi aktif etmeye ve sindirim sorunlarının tedavisine yardımcı olmaktadır. Araştırmalar mısır püskülü çayının karaciğer sağlığı için safra salgılanmasına etki ettiğini ortaya koymuşlardır. Uygun gıda sindirimi bu safra kesesinde depolanmaktadır. Kanamayı kontrol etmektedir: Mısır püskülü çayı içmenin faydalarından bir diğeri de vücut için yeterli miktarda K vitamini sağlayabilmesidir. Bu vitamin özellikle doğum sürecindeki kadınlar için kanama kontrolü sağlaması sebebi ile oldukça önemlidir.

 • Yaraların iyileşmesini sağlamaktadır

Mısır püskülü çayı ayrıca, sivilce, cilt lekeleri ve döküntü gibi cilt problemlerini de tedavi etmek amacı için kullanılmaktadır. Aynı zamanda, böcek sokması, sıyrıklar, küçük kesikler sebebi ile kaşıntı ve ağrı giderici olmuş olarak da çok fazla yardımcı olmaktadır. Ayrıca bu çay, anti bakteriyel ve antiseptik özellikleri olması sebebiyle enfeksiyonların önlenmesine de sağlamaktadır.

Mısır Püskülü Çayı Tarifi

Mısır püskülü çayının hazırlanışı ve yapımı:

 • 1 su bardağı suyla 1 çorba kaşığı mısır püskülünü (doğranmış) kaynatın.
 • Bu yapıldıktan sonra, kapağını kapatın ve 15 ila 20 dakika süre boyunca kaynatın ve ateşi
 • kapatın.
 • İçmek için yeteri kadar soğuk olduğunda dilerseniz bir çay kaşığı şeker ve ya bal ile
 • tamamlayabilir.
 • Hazırladığınız bu çayı 2-3 gün boyunca buzdolabında saklayabilirsiniz.

Zencefilli Mısır Püskülü Çayı Tarifi

 • Bir avuç mısır püskülü ve 2 yemek kaşığı taze zencefil rendesi.
 • 6 su bardağı sıcak suyu üzerine ekleyin ve 1 gün boyunca bekletin.
 • Tatlandırmak amacı için ham bal eklemek yeterli olacaktır.

Mısır Püskülü Çayı Saraçoğlu

İbrahim Saraçoğlu mısır püskülü çayı tarifi ve yapımı

 • 1 su bardağı suyu kaynatıp içine bir tutam mısır püskülü atıp 5 dk kaynatın.
 • 5 dk tamamlanınca ocaktan alıp, süzün.
 • Günde 2 defa sabah ve akşam yemeklerden önce için.
 • 6 ayda bir 15 günlüğüne bu kürü uygulayabilirsiniz.

Ödem Atıcı Mısır Püskülü Çayı Tarifi

Dişi çiçeklerden alınan mısır püskülleri gölgede kurutularak hazırlanır. Püsküller, mısırın en şifalı bölümüdür. İyi bir idrar söktürücüdür.

Hazırlanışı:

 • Kurutulmuş 1 tatlı kaşığı mısır püskülllerini minik parçalar halinde doğrayın.
 • 1 su bardağı suyu kaynatın ve ocaktan alın.
 • İçerisine kurutulmuş mısır püsküllerini atın 5 dk demleyin.
 • Günde 3 kez yemeklerden 1 saat önce için.

Mısır Püskülü Çayının Zararları

 • Mısır püskülü çayını büyük ölçüde tüketmek kan şekeri düzeylerini azaltabilir.
 • Zaten diyabet kontrolü için ilaç kullanıyorsanız, çay da kan şekeri düzeyini azaltacağı için enerjinizi büyük ölçüde kaybedebilirsiniz.
 • Eğer mısır püskülü, mısır poleni ya da mısır nişastası gibi mısır ürünlerine herhangi bir alerjiniz varsa mısır püskülü içermiş olan losyonları uygulayarak kullanmanız vücudunuzda döküntü, kırmızı cilt ve kaşıntıya sebep olabilir.
 • Kilo vermek ve hızlandırılmış diyabet tedavisi için kullanmak tavsiye edilmemektedir.

Tavsiyeler

 • Hamilelik döneminde mısır püskülü çayı tüketimi

Hamile kadınlar sınırlı miktarlarda tüketebilmektedir ancak aşırı alınması durumunda da uterus kasılmalarını uyararak erken doğuma sebep olabilmektedir.

 • Emzirme döneminde mısır püskülü çayı tüketimi

Emziren kadınlar da az miktarlarda tüketebilirler. Eğer elinizde olan durumlar varsa ve kullanmanız zorunlu değilse kullanmamak sizin için çok daha iyi olacaktır. Çünkü hamilelik dönemlerinde bitki çayları tüketmek bebek ve anne için zararlı olabilmekte ve bazı sıkıntılara sebep olabilmektedir.

 • Mısır püskülü çayı zayıflatırmı

Mısır püskülü çayı zayıflamak isteyen ve diyet yapanların kullanması için uygun değildir.

 • Mısır püskülü çayı Saraçoğlu

İbrahim Saraçoğlu mısır püskülü çayını tavsiye etmektedir ve yukarıda tarifini sizlerle paylaştık.

 • Mısır Püskülü çayı ödem attırır mı

Ödem attırma özelliği bulunan mısır püskülü çayı tarifini yukarıda sizlerle paylaştık.

 • Mısır püskülü çayı günde kaç bardak içilmeli

Yetişkinler için 1 fincan mısır püskülü çayı günde en fazla 3 kere içilmesi önerilmektedir. Çocuklar için bu miktarlar daha da az olmalıdır.

 • Mısır püskülü çayı ne zaman içilir

Uyumadan hemen önce mısır püskülü çayı içilmesi önerilmemektedir.

 • Mısır püskülü çayı böbrek taşı düşürür mü

Gölgede kurutarak hazırladığınız mısır püskülü çayı idrar söktürücü özelliğe sahiptir. Mısır püskülü çayı böbrekte kristalleşen taşların kırılarak idrar yolundan atılmasında yardımcıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.