Ihlamurun Cilde Faydaları

Ihlamurun Cilde Faydaları

Ihlamurun Cilde Faydaları Nelerdir. Ihlamur, ıhlamurgiller familyasından Tilia cinsini oluşturan ağaç türlerinde yetişmektedir. Boyları 25-30 metreye ulaşması, hızlı uzaması, güzel kokulu yapraklarıyla ve çiçekleri olması sebebi ile özellikle ılıman iklimlerde gölge ağacı olarak da yetiştirilmektedir. Ağacın kabuğu gri renktedir ve lifli özelliğe sahiptir. Yapraklarının kenarları çarpık, çiçekler yaklaşık 10 cm kadar ulaşır ve kalp şeklindedir. Yapraklarının sapları da uzundur. Ihlamur çiçekleri ağaçta demet halinde ve sarkın bir şekilde yetişir.

 

Ihlamur çiçekleri kış mevsiminde yapraklarını döker ve bahar aylarında açarlar. Mevsimde yaprakları ile beraber toplanmaktadırlar. Ardından, kurutularak çay yapımında kullanılmaktadır. Çiçeklerinde yer alan yağ sayesinde ıhlamur, çayda aromatik ve tatlı bir tat bırakmaktadır. Özünde bulun bu yağ sebebi ile kurutulan çiçekler hafif yapışkan bir hal almaktadır.

Sarıyla beyaz tonlarında olan çiçekleri ve yaprakları oldukça birden fazla rahatsızlığa iyi gelmektedir. Son yıllarda ıhlamur, hazımsızlığa iyi gelme sebebi ile siyah çayın yerine geçerek yemeklerden sonra sıklıkla kullanılır. Günde 3 bardak içilmesi çok önemlidir. Belirli ölçülerde tüketilmesinde vücuda herhangi bir zararı da bulunmamaktadır. Ek olarak, stres azaltıcı ve kaygı giderici özelliklere de sahiptir.

Ihlamurun Cilde Faydaları

 

Ihlamur, çiçek açma dönemlerinde arıların da en sevdiği bitkilerden biridir. İnsanı mest eden kokusu, narin ve zarif çiçekleri ile göz doldurduğu kadar içerdiği vitamin ve mineraller ile de insan sağlığına sayısız faydası bulunmaktadır. Genellikle, grip gibi viral enfeksiyonlarda imdadımıza yetişse de cilt bakımından saç sağlığına kadar birçok alanda kullanılır. İçerdiği A vitamini yaşla birlikte ortaya çıkan cilt lekelerini gidermeye yardımcı olurken B vitaminleri cildin yumuşaklığını ve elastikiyetini arttırır. Ihlamurun cilt sağlığı üzerindeki diğer faydaları şöyle sayılabilir:

 • Cilt gözeneklerini sıkılaştırarak daha pürüzsüz ve genç bir görüntü sağlar.
 • Sivilce iltihabını kurutarak, akne izlerini giderir.
 • Kuru ve pul pul dökülen deriyi nemlendirerek ipeksi bir yumuşaklık kazandırır.
 • Yorgunluğu alır.
 • Malezma adı verilen güneş ve yaşlılık lekelerini gidermeye yardımcı olur.
 • Alkol içeren makyaj malzemelerinin yarattığı tahrişi giderir.
 • Egzama gibi hastalıklarda pullanmayı azaltmaya yardımcı olur.
 • Bakteriyel enfeksiyonların daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Ihlamur Çayı İle Cilt Bakımı

Ihlamur yaprakları çay gibi demlenerek süzülen yapraklar cilt bakımında kullanılabileceği gibi güneş lekelerini gidermek için limon ve bal ile güçlendirilmiş özel maskeler de ev ortamında kolaylıkla hazırlanabilir. Burada önemli olan bakım amacıdır. Örneğin, makyaj kalıntılarını temizlemek için sadece bir parça pamuk ve ıhlamur çayı yeterlidir. Ihlamur çayını tonik olarak kullanmak sabun gibi deriyi kurutmaz ve gün içinde çevresel şartlardan kaynaklı maruz kalınan birçok toksinin atılmasına yardım eder. Ihlamur çayı ile yüz yıkandıktan sonra herhangi bir durulama işlemine gerek yoktur. Uyumadan önce ıhlamur çayı ile yüzünüzü yıkarsanız sabah uyandığınızda yumuşacık olan teniniz sizi şaşırtacaktır. Tek uygulamada bile aradaki farkı görebilirsiniz.

Lekeleri gidermek için ise, haftalık olarak yapılacak düzenli uygulamalar 1. ayın sonunda fark edilir olmaya başlar. Özellikle güneş ışınlarının daha az zararlı olduğu kış aylarında maske uygulamalarına başlamak yaz sezona girerken derinizi daha güçlü kılar.

Ihlamurun içerdiği A vitamini yaşlılık lekelerini azaltmakta ve yeni leke oluşumunu engellemekte özellikle etkilidir.

Çok koyu ve büyük lekelerde uygulamaya haftada 2 ya da 3 defa tekrar edilmesi önemlidir. Ihlamur tek uygulamada mucizeler yaratmaz ama düzenli uygulamalarda birçok güzellik ürününden çok daha etkili sonuçlar almanıza yardımcı olur.

Egzama gibi hastalıklarda ise eritemli bölgeye demlenmiş ıhlamur yaprakları ve bal karıştırılarak maske yapıldığında döküntüler birkaç uygulama sonunda azalmaya başlar. Ne yazık ki hastalığın tedavisi değildir ama gözle görülür bir iyileşme birçok hasta üzerinde olumlu psikolojik etkiler yaratmaktadır.

Tüm bu faydalarının dışında ise insanı mutlu eden kokusu ile rahatlamaya yardımcı olur. Bakım sırasında bile stresi azaltır. Uygulama sonrasında ise hafif bir parfüm gibi etkisi bir süre daha devam eder. Hiçbir şekile rahatsız edici değildir.

Ihlamur Kür Tarifleri

Yüz Toniği 

 • 1 tatlı kaşığı ıhlamur
 • 1 bardak kaynamış su
 • 1 çay kaşığı sirke ya da limon suyu
 • Saklamak için cam bir şişe ya da eczaneden alınmış bir kutu nazal damla kutusu

Hazırlanışı: Kaynamış su içine ıhlamur yapraklarını atarak üzeri kapalı bir şekilde yarım saat ile 1 saat arasında dinlenmeye bırakın. Dinlenen ıhlamur çayını süzerek saklama yapacağınız kabın içine alın. Tercihinize bağlı olarak sirke ya da limon suyunu ilave edin. Fakat sirke ya da limon cildi kurutma etkisine sahip olduğundan miktarı arttırmayın. Bu şekilde hazırlayacağınız toniği 1 hafta boyunca buzdolabında saklayabilirsiniz. Her akşam bir parça pamuk üzerine birkaç damla tonik damlatarak yüzünüzü temizleyebilirsiniz. Durulamaya gerek yoktur. Ayrıca lekeler üzerine yapılacak uygulama cilt lekelerini gidermeye yardımcı olacaktır.

Kuru Ciltler İçin Nemlendirici Yüz Maskesi 

 • Yarım fincan ılık süt
 • 1 tatlı kaşığı ıhlamur
 • 1 tatlı kaşığı bal

Hazırlanışı: Ilık süt içine ıhlamur yapraklarını atarak 15-20 dakika dinlenmeye bırakın. Ardından balı ilave ederek yoğurt kıvamına gelene kadar karıştırın. Hazırladığınız maskeyi boyundan başlayarak yukarı doğru masaj hareketleri ile cildinize iyice yedirin. 1 saat bekledikten sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın. Ilık su yerine ıhlamur çayı da kullanabilirsiniz. Haftada 1 defa tekrar edin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.