Ihlamurun Cilde Faydaları

Ihlamurun Cilde Faydaları

 

Ihlamur, ıhlamurgiller familyasından Tilia cinsini oluşturan ağaç türlerinde yetişmektedir. Boyları 25-30 metreye ulaşması, hızlı uzaması, güzel kokulu yapraklarıyla ve çiçekleri olması sebebi ile özellikle ılıman iklimlerde gölge ağacı olarak da yetiştirilmektedir. Ağacın kabuğu gri renktedir ve lifli özelliğe sahiptir. Yapraklarının kenarları çarpık, çiçekler yaklaşık 10 cm kadar ulaşır ve kalp şeklindedir. Yapraklarının sapları da uzundur. Ihlamur çiçekleri ağaçta demet halinde ve sarkın bir şekilde yetişir.

Ihlamur çiçekleri kış mevsiminde yapraklarını döker ve bahar aylarında açarlar. Mevsimde yaprakları ile beraber toplanmaktadırlar. Ardından, kurutularak çay yapımında kullanılmaktadır. Çiçeklerinde yer alan yağ sayesinde ıhlamur, çayda aromatik ve tatlı bir tat bırakmaktadır. Özünde bulun bu yağ sebebi ile kurutulan çiçekler hafif yapışkan bir hal almaktadır.

Sarıyla beyaz tonlarında olan çiçekleri ve yaprakları oldukça birden fazla rahatsızlığa iyi gelmektedir. Son yıllarda ıhlamur, hazımsızlığa iyi gelme sebebi ile siyah çayın yerine geçerek yemeklerden sonra sıklıkla kullanılır. Günde 3 bardak içilmesi çok önemlidir. Belirli ölçülerde tüketilmesinde vücuda herhangi bir zararı da bulunmamaktadır. Ek olarak, stres azaltıcı ve kaygı giderici özelliklere de sahiptir.

Ihlamurun Hazırlanması ve Cilde Faydaları

Ihlamur çiçeklerini kurutup daha sonra çay olarak hazırlayabilirsiniz. 3 kaşık ıhlamura, 2 bardak su yeterli olacaktır. Dikkat edilmesi gerekenler ise ıhlamuru su ile beraber kaynatılmamalıdır. Önce suyu kaynatıp daha sonra kaynamış olan haldeki suya ıhlamuru ekleyin. Ağzı kapalı bir şekilde 15 dakika demlemeye bırakın. Ihlamuru 1 defa demledikten sonra bir kaç defa daha demlemek çayı lezzetlendirse de içerisindeki faydaları özlerini kaybetmesi sebebi ile önerilmemektedir.

Hazırlamış olduğunuz çayı kullanarak cildinize bakımınızı yapabilirsiniz. İçtiğinizde terlemeyi arttıracak ve vücudunuzdan zararlı toksinlerin atılmasını sağlayacak. Böylelikle daha sağlıklı ve parlak bir cilde kavuşursunuz. Bunun dışında demlenmiş ıhlamur çayına bir havlu yardımı ile başınızı örterek 15 dakika bu şekilde bekletebilirsiniz. Yüzde bulunan siyah noktaların geçmesine ve tıkalı gözeneklerin açılmasına oldukça faydalıdır.

Banyo suyunuza ıhlamur çayını eklerseniz cildinize ne kadar iyi geldiğini göreceksiniz. Demlediğiniz çay soğuduktan sonra bir pamuk yardımı ile gözlerinize tampon hareketler ile uyguladığınızda şişliklerin inmesini sağlamaktadır. Yüzünüze uygulayıp cildinizin temizlenmesini sağlayacak ve hücreleri güçlendirir. Ayrıca cildinizde lekeler var ise yine aynı uygulama ile lekelere çözüm bulabilirsiniz. Ihlamur, kırışıklıkları açıcı ve hücreleri yenileyici bir özelliğe de sahiptir.

Diğer bitki çaylarında da olduğunu gibi ıhlamur çayında da günlük almanız gereken su miktarını destekleyici ve tamamlayıcı bir özelliği olduğundan cildin tazelenmesi sağlar, cilde esneklik kazandırarak nemlendirir. Bu açıdan da özellikle kuru ve hassas ciltlere önerilmektedir.

Cilt yüzeyinde tahrişe bağlı kaşınmalarına, deri soyulmalarına karşı cildi iyileştirici özelliği bulunmaktadır. Kozmeti firmalarında cilt kremlerinde ve selülit tedavilerine yönelik kremlerde yaygın bir şekilde ıhlamur kullanılmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.