E Vitamini Faydaları

E Vitamini Faydaları

E Vitamini Faydaları, E vitamininin diğer adı Tokoferol’dür ve vücut için oldukça önemli bir antioksidandır. E vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmekle görevli olan birçok önemli organelin ve enzimin yapısına katılırak katalizör olarak görev alır.

E Vitamini Nedir?

E vitamini hücre yapısının bozulmasını engelleyici özelliğinden dolayı mutlaka düzenli olarak kullanılmalıdır. Oldukça güçlü bir antioksidandır. Yapılan çalışmalar kansere karşı koruyucu olduğunu göstermiştir. Damar setliğini ve tıkanmaları engelleme özelliği vardır. E Vitamini ayrıca cildi güzelleştirir ve göze iyi gelir. Vücuda alınan ağır metaller, zehirli bileşikler, radyasyon ve bazı ilaçların yarattığı toksinlere karşı koruma sağlar. Alzheimer gibi hastalıkların iyileştirilmesinde etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Yağda eriyen A,D,E,K vitamin sınıfından olduğu için eksikliğinde bir takım problemler görülür. En önemlisi başta kansızlık ve göz bozuklukları olmak üzere, kolay yorulma, yaraların geç iyileşmesi, cinsel isteksizlik ve kısırlıktır. Yine E vitamini eksikliği kalp sorunlarını ve kanser riskini artırır. Özellikle ergenlik döneminde yeteri kadar alınmadığında cinsel gelişim yavaş seyreder ve hatta cinsel problemler doğurabilir. E vitamininin fazla alınması durumunda pek bir problem görülmez. Yalnızca aşırı dozda bulantı ve kusma görülebilir.

E Vitamini Nelerde Bulunur?

  • Özellikle başta tahıllar olmak üzere, ıspanak, lahana ve marul gibi yeşil sebzelerde bulunur.
  • Ayrıca zeytin yağı, ceviz, fındık, yumurta sarısı, patates ve domateste bol miktarda bulunur.
  • Günlük E Vitamini İhtiyacı bebeklerde 5 -6 mg,  4-11 yaş arasındaki çocuklarda 7-8 mg ve 12 yaşından büyüklerde ise 8-10 mg. kadardır.
  • Bir avuç fındık günlük e vitamini ihtiyacını büyük oranda karşılar.
  • Eğer ki, yukarıdaki besinlere karşı herhangi bir alerjik reaksiyon gösteriliyorsa dışarıdan E vitamini kapsülü alınmalıdır.

E vitamininin Cilde Faydaları

  • E vitamini cildi güneşin zararlı ışınların korur. Vücuda E vitami alındığında derideli hücrelerin zarları aktive olarak savunma mekanizması harekete geçer. Böylelikle cilt için koruyucu bir kalkan oluşturulmuş olunur. Kremlerin ve koruyucuların içerisinde E vitamini olmasının nedeni budur.
  • E vitamini cilt için önemli olan elastin ve kollajen liflerin üretimlerini artırarak cildin esnek kalmasını sağlar. Ayrıca, çizgi be kırışıklıkları giderir. Yine kırışıklık giderici kremlerin ve bakım ürünlerinin içerisinde E vitamini bulunmasının nedeni de budur.
  • E vitamini cildin nem dengesini korumasında faydalıdır. Su kaybını önleyerek cildin kurumamasını sağlar. Ayrıca, deri çatlamasını önler.
  • E vitamini küçük güneş yanıklarını ve yara izlerini tedavi eder.
  • E vitamini sedef hastalığı ve egzama gibi deri hastalıklarında tedavi edici özelliğe sahiptir. Özellikle E vitamini yağları hastalıklı cilt bölgesinde kullanıldığında gözle görülür iyileşmeler sağlar. Kaşıntıyı ve oluşan yangı hissini alır.Yalnız, E vitamini yağları yüksek sıcaklıktan korunmalı ve havayla sürekli olarak tepkimeye girmemelidir. Yoksa bozulurlar. Dolayısıyla dikkatlice muhafaza edilip bu etkenlerden korunmalıdır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.