Karabaş Otu Faydaları, Ne İşe Yarar, Sigara Bırakmak İçin Etkili midir?

Karabaş Otu Faydaları, Ne İşe Yarar, Sigara Bırakmak İçin Etkili midir?

Latince adı Lavandula stoechas, olan Karabaş otu lavantanın bir türüdür. Karabaş otunun kullanımı çok eski tarihlere dayanır. Osmanlı döneminde, koleraya karşı kullanılması için buyrultu çıkartılmıştır. Birinci Dünya Savaşı’nda yaralardaki mikropları öldürmek amacıyla da bolca oranda kullanılmıştır. Çiçekleri pembe ve mor renkleri arasındadır.  Strese, uyku problemlerine, kabızlığa, sindirime, baş ağrısına, cilt ve saç bakımı olmak üzere daha birçok mevzuda faydalı olan karabaş otu tam bir şifa deposudur.

Ballıbabagiller sınıfından olan Karabaş otu, bazı yörelerde Fransız lavantası ve İspanyol lavantası şeklinde isimlerle de bilinir. Karabaş otu Ballıbabagiller ilişik, bununla beraber lavanta olarak bilinen, hoş kokuya haiz bir bitkidir. Lavantanın özelliklerini detaylıca görmek için bu yazımıza bakabilirsiniz. Akdeniz bölgesinde çok yetişen bir nebat olmasından dolayı, Akdeniz yöresiyle özdeşleşmiştir. Karabaş otunun en belirgin özelliği çevrene yaydığı hoş kokusudur.

Karabaş Otu Faydaları

Çok eski yıllarda keşfedilmiş bir nebat olarak, genellikle ruh ve sinir hastalıklarının iyileştirilmesi için kullanılmıştır. C ve A vitaminleri açısından varlıklı bir içeriğe haiz oluşu, karabaş otunun sıhhat için son derece faydalı bir nebat olmasına niçin olmaktadır. Çok sayıda toprak yapısına uygun olarak yetiştiriciliği fazlaca rahat bir bitki olan karabaş otu, evde de yetiştirilebilmektedir.

Hafızayı sağlamlaştırır. Kan dolaşımını hızlandırır. Damar tıkanıklığına iyi gelir. Kanserli hücre oluşumunu yavaşlattığı söylenmektedir. Sinirleri yatıştırır. Sinirsel baş ağrısına iyi gelir. İdrar yolu enfeksiyonu tedavisine destek sunar. Harici olarak kullanıldığında egzama gibi cilt hastalıkları emarelerini hafifletir. Yaraların iyileşme sürecini kısaltır. Kaygı ve stresi hafifletir. Genel olarak enfeksiyonlara iyi geldiği söylenmektedir. Antioksidanlar bakımından zengindir. Sigarayı bırakmayı kolaylaştırır.

Rosmarinik asidin önemli öteki iki özelliği antiatherosclerotic (damar sertliğine karşı) ve kanı sulandırıcı olmasıdır. Karabaş otunun ihtiva ettiği 1,8-cineole anti bakteriyel, antialerjik, Sedatif (sakinleştirici), antirhinitis (burun nasaI membranında oluşan enfeksiyona karşı), antilaryngitic (ses tellerindeki enfeksiyonlara karşı) ve hypotensive (gerilim düşürücü) özelliği olan bir maddedir.

Karabaş Otu Neye Yarar?

Karabaş otunun faydaları oldukça fazladır. Cilt problemlerinin başlangıcında gelen akne ve kuruluk şeklinde problemlerle başa çıkmak için karabaş otu oldukça yararlıdır. Diğer taraftan ciddi cilt problemlerinden olan egzama benzer biçimde hastalıkların natürel tedavisi içinde karabaş otu önerilmektedir. Enfeksiyon kapma ihtimali yüksek olan açık yaraların dezenfekte edilmesi için bitkisel bir kür olan karabaş otu, yaranın dezenfekte olmasını sağlarken, bununla birlikte da yaranın hızla iyileşmesine tesir etmektedir.

Karabaş otunu kullanmak için hasta olmaya gerek kalmamıştır. Sağlığı korumada tam bir kalkan görevinde olan karabaş otu, vücuttaki hücrelerin korunmasında ve yenilenmesinde fazlaca etkilidir, hafızayı güçlendirir, damar tıkanıklığını önler, idrar yolu enfeksiyonlarına karşı iyi gelir. Karabaş otunun en önemli faydaları içinde ise, saçların daha bakımlı ve sağlıklı olmasında büyük ölçüde işe yaraması yer verilmiştir.

Karabaş otu zayıflatır mı?

Sorusuna karşın evet ya da hayır yanıtını vermek ise mümkün değildir. Karabaş otu her vakit kullanılabilen bir nebat olmasına karşın hamile bayanların özenle uzak durmaları ihtiyaç duyulan bir bitkidir.

Karabaş otunu direk çiğneyerek tüketmeye çalışmak, kabızlık ve baş ağrısı benzer biçimde yan etkilere niçin olabilir. Ek olarak karabaş otunun aralıksız cilt bakımı için kullanılması da, cildin tahriş olmasını tetikleyebilir. Bundan dolayı karabaş otu da öteki yabani bitkiler benzer biçimde kesinlikle tabip ve uzman önerisi ile kullanılması ihtiyaç duyulan bitkiler arasındadır.

Karabaş Otu Suyu

Karabaş otunun içinde peril alkol, geraniol ve rosmarinik asit bulunur. Demir ve kalsiyum zenginidir. Anti bakteriyeldir. Antiseptiktir. Yapısındaki peril alkol ile hücre bölünmesini engeller. İçeriğindeki geraniol maddesi yardımıyla kansere karşı koruyucudur. Kanserli hücrelerin yayılmasını engeller ve tümörleri yok edici özellik gösterir.

Özellikle prostat, beyin, pankreas, bağırsak ve meme kanserini engelleyici etki gösterir. Kalbi kuvvetlendirici tesiri vardır. Kalp kapakçıklarının düzgün çalışmasına yardım eder. Kan dolaşımını düzenler. Kan hücrelerinin sağlığını korur. Damar sertliğinin giderilmesine yardım eder. Vücuttaki tüm damarları açmaya destektir. Güneş çarpmalarını iyileştirici etki gösterir.

Karabaş Otu Çayı

Karabaş otu çayı faydaları, kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Kurutularak kullanılması tavsiye edilen karabaş otunun nebat çayı olarak kullanımı yaygın bir halde tercih edilmektedir.

Birçok hastalığın şifası için karabaş otu kullanılırken, sigara bıraktırma mevzusunda da en etkili bitkisel yöntemler arasındadır. Fazla kullanıldığı takdirde vücutta bazı tepkimelere niçin olma ihtimaline rağmen, belirli aralıklarla ve kür uygulaması olarak kullanılması tavsiye edilmektedir.

Bilindik nebat çayı demleme şeklinde karabaş otu çayı hazırlanarak içilmeli veya sorunlu cilt bölgelerine sürülerek iyileşme sağlanmalıdır. Karabaş otu kürü, terletme özelliğinden dolayı, bu nebat çayını içtikten sonrasında aşırı derecede terleyenler, giysilerini ne olursa olsun değiştirerek kurulanmalıdırlar.

Karabaş otu tohumu çayı, on günde bir aralarında 1 haftalık boşluk olacak şekilde tüketilmelidir. Toplam yirmi gün uygulanacak anlamına gelir. Bir gün arayla akşam yemeklerinden iki saat sonra bir bardak içilecektir. İçildikten sonrasında Su hariç, otuz dakika hiç bir şey tüketilmemelidir. Her içim taze olarak hazırlanmalıdır. İlk on gün tamamlandığında yedi gün ara verilmelidir. Kısaca, her on günde beş kere içiliyor anlamına gelir. Karabaş otunun suyu hazırlanmış olur iken kökü kullanılmaz.

Bir tek gövdesi, tohumu ve bitkinin yaprakları kullanılır.  Ondan sonrasında demlediğimiz karabaş suyunu cam bir kabın içine süzelim. Karabaş otu suyunu akşam yemeklerinden 2-3 saat daha ondan sonrasında içelim. Fakat ek olarak su hariç hiçbir şey yememiz lazım.

Bu kürü averaj yirmi gün süresince yapmamız gerek. On gün kullanıp derhal sonra yedi gün ara verelim ve yedi gün aradan daha sonra bir on gün daha kullanalım böylelikle yirmi güne tamamlamış oluruz.

Karabaş Otu Yağı

Karabaş otu yağı faydaları, her geçen gün daha da fazla sayıda kişi tarafından merak edilmektedir. Bu yağın kullanımıyla kişilerde ortaya çıkan romatizma ağrıları yok edilir, bu ağrıların oluşmasının önüne geçilir ve bir öteki tesiri olarak ise sigara kullanan kişiler bakımından sigarayı bırakması için kullanılmakta olan bitkisel yağ türlerinden maksimum tercih edilen olmaktadır.

karabaş otu sigarayı bırakmak için de oldukça etkili bir yöntem olabilmektedir. Karabaş otu yağını sigara için bir fert kullanırsa eğer bu yağ ile gargara hazırlayıp ne süre canı sigara isterse ağzını bu gargara ile çalkalar ve devamlı olarak kullanımında sigarayı bırakacaktır. Bu yağın organik olarak yapım edileninin olmasına özen gösterilmelidir. Piyasada kimyasal maddelerle yapılmakta olan bu otun yağı ne olursa olsun katkı maddeleri içermekte olup, yarar sağlayacağı yerde zarar verecektir.

Kanser hastalıklarının tedavi edilmesinde ilk sırayı almaktadır, kanserli hücrelerin yayılmasını engelleyici faktöre haizdir. Kişilerde idrar söktürücü bir etki sağlar ve ödem atıcıdır, oluşan şişliklerin de giderilmesinde kullanılır.

Karabaş Otu Fiyatı

Karabaş otu, birbirinden farklı faydaya haiz olan bir nebattır. Karabaş otunun 50 gramı genellikle 7-8 TL civarında satışa sunulmaktadır. Bunun yanı sıra hazır olarak satılan karabaş otu çayı da satın alınabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.