Yüze Ve Cilde İyi Gelen Bitkisel Yağlar Nelerdir?

Yüze Ve Cilde İyi Gelen Bitkisel Yağlar Nelerdir?

Yüze ve cilde iyi gelen bitkisel yağlar, içeriğinde birtakım kimyasalları barındıran cilt bakım ürünlerinin yerini şimdilerde doğal ve kimyasal içermeyen karışımlar ve bileşenler alıyor. Kadın cildinin erkek cildine göre daha hassas olması da özellikle kadınların ciltlerine daha fazla özen göstermesine sebep oluyor. Bitkisel yağların saç ve yüz bakımı hususunda önemi ve değeri bilinen bir gerçektir.

Bitkisel yağlar cildi hem canlı ve parlak gösterir, hem de bazı cilt lekelerinin giderilmesinde yardımcı olur. Doğal yağlar dışında elma sirkesi de cilt için son derece önemli bir yere ve etkiye sahiptir. Elma sirkesi yüz bakımı için son derece önemli bir kaynaktır.

Yüze Ve Cilde İyi Gelen Bitkisel Yağlar

Bakalım yüze ve cilde iyi gelen bitkisel yağlar neler ve nasıl kullanılıyorlar.

Badem yağı: Adı çok sık duyulan ve doğal şifalı yağlar içinde belki de en şifalısı olan badem yağı pek çok üründe gerek ana madde gerek se katkı maddesi olarak kullanılmaktadır. Ciltte hızla emilen bir özelliğe sahip olan badem yağı, canlılık ve parlaklık sağlar.

Badem yağını bir parça pamuğa döküp cilde yedirmek suretiyle kullanabilirsiniz. Cildiniz kuruysa badem yağını gece yatmadan evvel cilde tatbik edip sabah uyandığınızda yıkayarak temizleyebilirsiniz. Gün içinde yüzünüze uyguladığınız badem yağını 30 dakika sonra yıkayarak arıtabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı: Bu yağ saçların uzamasını ve yeni saç çıkmasını da sağlayan oldukça verimli bir yağdır. Cilt için sıklıkla faydalanılan şifalı ağlardan birisi olan Hindistan cevizi yağı, cilde parlak bir görünüm sağlar, cildi besler ve yumuşatır. Ayrıca kışın soğuk havanın etkilerinden de cildi korur. Duştan kısa bir süre önce sürülecek Hindistan cevizi yağı cilde gereken bakımı en doğal yoldan yapacaktır.

Zeytin yağı: Zeytinyağının değip dokunduğu, girdiği her yer şifa bulur. Asırlar ötesinden gelen şöhreti, zeytinyağını en güvenilir yağlar sıralamasında zirveye taşır. Cilt lekelerini ve kırışıklıkları giderdiği bilinen zeytinyağı vücudu hem içeriden hem de dışarıdan onarır. Yüzü adeta gençleştiren zeytinyağı için, tam anlamıyla mucizevi bir iksirdir diyebiliriz.

Argan Yağı: Ciltteki gözenekleri temizleyen, cilde canlılık veren ve küçük çaplı sivilceleri de gideren argan yağı cildi yumuşatır ve yaşlılık izlerinin giderilmesini sağlar.

Üzüm çekirdeği yağı: Üzüm çekirdeği denildiğinde akan sular durur; zira üzüm çekirdeği içeriğindeki bileşenler sayesinde yaşlanma geciktiren bir gençlik aşısıdır adeta. Cilde taze ve pırıl pırıl bir görünüm hediye eden üzüm çekirdeği yağı, masajla deriye nüfuz ettirilebilir.

Lavanta yağı: Her cilt tipi için uygun olan lavanta yağı, ciltteki kuruluğu azaltarak parlak ve genç bir görünüm sağlar. Aynı zamanda teskin edici ve sakinleştirici özelliği de olan lavanta yağı az miktarda zeytinyağı ve üzüm çekirdeği yağı gibi taşıyıcı yağlarla karıştırıldığında daha da etkili olmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.