Karanfil Yağının Faydaları ve Zararları

Karanfil Yağının Faydaları ve Zararları

Sizlere karanfil yağının faydaları ve zararları dışında karanfil yağının saça faydaları, karanfil yağı nasıl kullanılır ve evde karanfil yağı yapımı hakkında çok detaylı bir yazı hazırladık.

Karanfil Yağı Nedir?

Karanfil yağı nedir? Oldukça faydalı bir biyokimyasal yağ olan karanfil yağı, karanfil bitkisinin gerekli yöntemlerin uygulanması ile elde edilir. Hepimiz karanfil yağını sahip olduğu oldukça hoş koku ile tanırız. Ancak aynı zamanda karanfil yağı bir çok alanda oldukça faydalı bir yağdır.

Karanfil Yağı Ne İşe Yarar?

Karanfil yağı ne işe yarar? Eski çağlardan beri bir çok hastalığın da tedavisinde kullanılan karanfil yağı günümüzde hala alternatif tıp teknikleri arasında oldukça önemli bir yere sahip olmaktadır. Karanfil yağının kullanım alanları arasında en yaygın olarak; cilt problemlerinin çözülmesi ve giderilmesi ve yeniden oluşmasının önüne geçilmesi, diş ağrısının hafifletilmesi ve giderilmesi, hazımsızlık problemlerinin giderilmesinde kullanılır. Öksürük ve benzer solunum yolları rahatsızlarının tedavisinde, stress yaşayan kişilerin rahatlamasında ve baş ağrısının kesilmesinde olmak üzere bir çok alanda karanfil yağının kullanımı mevcuttur. Karanfil yağı günümüzde de hala evlerimizde yer alıp bu tarz rahatsızlıkların giderilmesinde bizlere yardımcı olmaktadır.

Karanfil Yağının Faydaları ve Zararları

Karanfil çok şifalı bir bitkidir. Karanfil bitkisi 4 mevsim yaşayan ülkemizde yapraklarını ve tomurcuklarını dökmeyen her mevsimin bitkisidir. Karanfil , Hint ve Çin’de yüzyıllardır şifalı bitki olarak kullanılmaktadır.

Karanfilden elde edilen karanfil yağı içerisinde demir, fosfor, potasyum, A vitamini, C vitamini, hidroklorik asit gibi vitamin ve mineralleri barındırır. Karanfil yağı özellikle kozmetik ürünleri içerisinde çok kullanılan bir bitki yağıdır.

Karanfil Yağının Faydaları

Özellikle ağızda koku yapan gıdaların tüketiminden sonra kullanılan karanfil ağız kokusunu almakta birebirdir. Bunun dışında karanfil yağının bakteri öldürücü işlevi vardır. Bu nedenle diş bakımında, diş eti iltihabında, ağız ülseri gibi şikayetlerde bitkisel çözüm olarak kullanılmaktadır.

Karanfil aynı zamanda çay olarak kullanılmakta ve boğaz , solunum yolu enfeksiyonlarında çayı tüketilmektedir. Bunun yanı sıra karanfil kaynatılarak boğaz yolları enfeksiyonlarında gargara olarakta yapılmaktadır. Karanfil yağının faydalarını tekrar sıralayacak olursak;

 • Karanfil yağının antiseptik bir etkisi vardır. Bu özelliği sayesinde mantar giderici özelliği ön plana çıkmaktadır.
 • Saç kökleri ve kafa derisinde mantar, yara, kaşıntı, deri dökülmesi gibi hastalıklara birebir şifalı bir yağdır.
 • Karanfil yağı doğal bir ağrı kesicidir.
 • Diş ağrısı çekenler yemeklerden sonra bir adet ağızda dolaştırabilir.
 • Anlık diş ağrısında evde diş ağrısına çözüm olarak bir parça pamuğun üzerine karanfil yağı damlatılıp, ağrıyan dişin üzerine konulabilir. Diş ağrısı hafifleyecektir.
 • Eğer burun tıkanıklığı gibi bir probleminiz varsa karanfil veya karanfil yağı kaynatılır. Kaynarken çıkardığı buhar burundan çekilmeye çalışılır. Bu şekilde burun tıkanıklığını geçirir.
 • Karanfil yağı cilde sürüldüğünde ve düzenli kullanımında pul pul dökülen ciltlere, kabarcık, akne ve isilik gibi cilt problemlerini tedavi eder.
 • Cilt problemleri arasında olan uçuk, böcek ısırması ve buna bağlı enfeksiyonlara iyi gelir.
 • Karanfil yağı aynı zamanda romatizma ve kas ağrısı olan yere uygulandığında ağrıları giderir.

Zararlı haşereleri uzaklaştırır

Aynı zamanda karanfil yağı Böcek kovucu bir etkiye de sahiptir. Mum sanayisi içerisinde yapılan araştırmalar sonucu karanfil yağı eklenen mumların bulundukları alanda ki böcekler uzaklaştırdığı ortaya konulmuştur. Ve bu alanda da oldukça sık bir şekilde kullanımı mevcuttur.

 • Cildi rahatlatır

Kozmetik alanında da oldukça yaygın bir şekilde kullanımı vardır. Sahip olduğu hoş aromatik kokusu yanı sıra uygulandığı bölgelerde rahatlama ve ağrı hissini ortadan kaldırması etkisi dolayısıyla kozmetik dünyasında karanfil yağı önemli bir etkiye sahiptir. Masaj yağlarında ve losyonlarda oldukça sık kullanımı vardır.

 • Mental açıdan yatıştırıcı ve sakinleştirici özelliğe sahiptir

Yine sahip olduğu kozmetik etkiler dolayısıyla bir çok sabun firması da ürettikleri sabunların içerisinde karanfil yağı kullanılmaktadır. Bu sayede yatıştırıcı ve rahatlatıcı etkisi sabun aracılığı ile de kullanım sağlayan kişilere geçmektedir.

 • Cilt üzerinde uzun süre güzel koku kalmasını sağlar

Sabun, krem, losyon gibi kozmetik maddelerde olduğu gibi parfüm alanında da kullanımı sağlanmaktadır. Sahip olduğu aroma sayesinde oldukça güçlü kokulara sahip parfümlerin yapılmasını sağlamaktadır.

Karanfil Yağının Zararları

Karanfil yağının tek zararı yoğun sıvısı ve bazı bitkilere alerjisi olanlarda etki edebilir. Aynı zamanda tahriş ve kızarıklık izi bırakabilir. Bunun yanı sıra hamile bayanların ve çocukların kullanmamasında fayda var.

Karanfil Yağı Cilde Faydaları Nelerdir?
Karanfil yağı kullanıldığı tüm alanlarda oldukça büyük etkiler yarattığı bilinmektedir. Aynı zamanda cildimiz için de oldukça faydalıdır.

Karanfil yağı cilde faydaları nelerdir?

Cilt bakımında sık sık kullanılan karanfil yağının cilde olan etkilerini inceleyelim. Özellikle aknelerin oluşmasının engellenmesi ve var olan aknelerin giderilmesinde karanfil yağı büyük bir rol oynamaktadır. İçerisinde yer alan biyokimyasal etkenler sayesinde cilt üzerinde yer alan gözeneklerin temizlenmesini sağladığı gibi bu gözeneklerin düzenli kullanım ile temizliğini korumasını sağlayarak, kullanan kişiyi cilt probleminden korumaktadır.

Her geçen yıl daha da yaşlanan ve beraberinde kırışıklık sorunu yaşayan cilt derimizi besleyen karanfil yağı bu kırışıklık sorunlarının da giderilmesini sağlamaktadır. Bu sayede cilt daha genç ve daha sağlıklı bir görünüme sahip olur. Bu da aynı zamanda gençleşme etkisi olarak bilinmektedir. Deri altında ki kan akışına etkisi olduğu bilinmektedir.

Bu sayede karanfil yağı kullanan kişiler zamana meydan okuyor diyebiliriz. Ciltte zaman içerisinde meydana gelen sarkmaların da toplanması konusunda karanfil yağı bizlere oldukça fayda sağlamaktadır. Genel olarak tüm vücudumuzu yenileme ve canlandırma etkisine sahip olduğunu söyleyebiliriz karanfil yağının.

Karanfil Yağının Saça Faydaları

Karanfil yağının saçlara en büyük faydası saç derisinin dökülmesi nedeniyle kullanılır. Bu dökülmeler kepek gibi görünür ve saç kaşınması sonrasında saç derisi pul pul dökülür. İşte bu dökülmeleri geçirmek için saç derinize karanfil yağı uygulayabilirsiniz.

Saçlarınıza karanfil yağını dökün ve en az 30 dakika boyunca saç diplerinize masaj yapın. Kafa derisindeki kan akışı hızlanacak ve tedavi edecektir. Haftada 1 kere kullanabilirsiniz.

Evde Karanfil Yağı Yapımı

Evde karanfil yağı yapmak için aşağıdaki malzemelere ihtiyacınız olacak. Malzemeleri tamamladıktan sonra çok rahat bir şekilde karanfil yağını yapabilirsiniz.

Malzemeler

 • Karanfil ( 100 gram )
 • Zeytinyağı ( 100 ml saf zeytinyağı )

Evde Karanfil Yağı Yapımı : Karanfilleri ve zeytinyağını bir kavanoza koyup, güneş gören bir yere koyun ve yaklaşık 2 hafta boyunca güneş görmesini sağlayın. Ardından kavanozun ağzı kapalı bir şekilde bir tencerede su ile ısıtın. Ardından karanfil yağını ve karanfilleri bir tülbent yardımı ile süzün. Dilerseniz karanfilleri dilerseniz de yağını kullanabilirsiniz. İşte evde karanfil yapımı bu kadar basit.

Karanfil Yağı Nasıl Kullanılır?

Karanfil yağını isterseniz elinize veya cildinize dökerek masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda pamuk üzerine dökerek cildinizi temizler gibi kullanabilirsiniz.

 • Baş Ağrısı İçin Kullanım

Baş ağrısı çeken kişiler ise karanfil yağından bir kaç damla ile bir miktar tuzu karıştırabilir. Bu karanfil yağı ve tuz karışımı alın bölgesine parmaklarla masaj yapacak şekilde uygulama sonucu kısa süre içerisinde rahatsızlık yaşayan kişide bu baş ağrısı da ortadan kalkacak ve kişi rahata kavuşacaktır.

Yoğun stres altında olan kişiler için de karanfil yağının kullanımı uygun olacaktır. Uygun bir miktarda karanfil yağının yutulması sonucunda bu yağın içerisindeki yer alan biyokimyasal etken maddeler zihnimizi tazelemekte ve bu sayede beynimizin çalışma mekanizmasına etki etmektedir. Bu sayede mükemmel bir şifa kaynağı olarak karanfil yağı kullanılabilir.

 • Solunum Yolu Rahatsızlığı İçin Kullanım

Solunum yollarında sorun yaşayan kişiler de yine karanfil yağı ile rahatlamaya kavuşacaktır. Karanfil yağının tüketilmesi ya da karanfil tohumunun yutulması sonucunda solunum yollarında büyük bir rahatlama sağlanmaktadır. Balgam sorunu olan kişilerde balgam söktürücü etkisi olduğu gibi aynı zamanda, öksürüğün kesilmesinde de önemli bir etkiye sahiptir. Kış aylarında soğuk algınlığına karşı da rahatlıkla kullanılabilir. Bronşit ve astım hastalarının da yardımına koştuğu bilinmektedir.

 • Hazımsızlık İçin Kullanım

Hazımsızlığa karşı da kullanılabilen karanfil yağı doğal bir şifa kaynağıdır. Özellikle Hindistan mutfağında bir çok yemeğin pişirilmesi esnasında yemeklere de eklenen karanfil yağı kişilerin yaşadığı hazımsızlık problemine karşı oldukça faydalıdır. Aynı zamanda hıçkırık ve mide bulantısına da karanfil yağının oldukça iyi geldiği bilinen etkileri arasında yer almaktadır.
Aynı zamanda karanfil yağı vücudumuz içerisinde de oldukça büyük bir yenileme ve hastalıklarla savaşma etkisine sahiptir. Bilinen en büyük etkisi ise karanfil yağı vücudumuzun savunma mekanizmasında da çalışır. Ve bu sayede özellikle kanser hücreleri üzerinde oldukça büyük bir etkiye sahiptir.

 • Diyabet Hastaları için Kullanım

Yine karanfil yağının vücudumuzda yenileme özellikleri sayesinde kan içerisinde de temizleme etkisi vardır. Ve bu sayede kan temizlenmesi sonucunda kan şekerinin dengede tutulmasını sağlayarak diyabet hastaları için çok büyük bir şifa kaynağıdır.

Mide bulantısı ve kusma sorunu olan kişiler büyük bir rahatsızlık içerisindedirler bu yaşadıkları rahatsızlıktan dolayı. Karanfil yağı kullanımı sayesinde kişilerin mide bulantıları ve kusmaları giderilir ve rahatsızlık yaşayan kişiler eski hayat konforlarını kavuşurlar.

Karanfil Yağı Fiyatı

Neredeyse her derde deva diyebileceğimiz karanfil yağının fiyatına gelecek olursa eğer; her alanda bizlere çok büyük fayda sağlayan karanfil yağı fiyat olarak da herkesin ulaşabileceği bir fiyata sahip olması sayesinde de her kesimden insanın kullanımını sağlar.

Örneğin 20 ml 90 tl gibi rakamlara satılmaktadır. Geçmiş dönemlerde bu faydalı yağı bulmak ve kullanmak her ne kadar zor olsa da yaşadığımız dünyanın bize sunduğu faydalardan biri de karanfil yağına rahatlıkla ulaşabilmek ve kullanabilmektir. Günümüzde başta aktar dükkanlarında olmak üzere eczanelerde ve şifalı ürünlerin satıldığı yerlerde rahatlıkla karanfil yağına ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.