Karanfil Yağının Faydaları ve Zararları

Karanfil Yağının Faydaları ve Zararları

Sizlere karanfil yağının faydaları ve zararları dışında karanfil yağının saça faydaları, karanfil yağı nasıl kullanılır ve evde karanfil yağı yapımı hakkında çok detaylı bir yazı hazırladık.

Karanfil Yağının Faydaları ve Zararları

Karanfil çok şifalı bir bitkidir. Karanfil bitkisi 4 mevsim yaşayan ülkemizde yapraklarını ve tomurcuklarını dökmeyen her mevsimin bitkisidir. Karanfil , Hint ve Çin’de yüzyıllardır şifalı bitki olarak kullanılmaktadır.

Karanfilden elde edilen karanfil yağı içerisinde demir, fosfor, potasyum, A vitamini, C vitamini, hidroklorik asit gibi vitamin ve mineralleri barındırır. Karanfil yağı özellikle kozmetik ürünleri içerisinde çok kullanılan bir bitki yağıdır.

Karanfil Yağı

Karanfil Yağının Faydaları

Özellikle ağızda koku yapan gıdaların tüketiminden sonra kullanılan karanfil ağız kokusunu almakta birebirdir. Bunun dışında karanfil yağının bakteri öldürücü işlevi vardır. Bu nedenle diş bakımında, diş eti iltihabında, ağız ülseri gibi şikayetlerde bitkisel çözüm olarak kullanılmaktadır.

Karanfil aynı zamanda çay olarak kullanılmakta ve boğaz , solunum yolu enfeksiyonlarında çayı tüketilmektedir. Bunun yanı sıra karanfil kaynatılarak boğaz yolları enfeksiyonlarında gargara olarakta yapılmaktadır. Karanfil yağının faydalarını tekrar sıralayacak olursak;

 • Karanfil yağının antiseptik bir etkisi vardır. Bu özelliği sayesinde mantar giderici özelliği ön plana çıkmaktadır.
 • Saç kökleri ve kafa derisinde mantar, yara, kaşıntı, deri dökülmesi gibi hastalıklara birebir şifalı bir yağdır.
 • Karanfil yağı doğal bir ağrı kesicidir.
 • Diş ağrısı çekenler yemeklerden sonra bir adet ağızda dolaştırabilir.
 • Anlık diş ağrısında evde diş ağrısına çözüm olarak bir parça pamuğun üzerine karanfil yağı damlatılıp, ağrıyan dişin üzerine konulabilir. Diş ağrısı hafifleyecektir.
 • Eğer burun tıkanıklığı gibi bir probleminiz varsa karanfil veya karanfil yağı kaynatılır. Kaynarken çıkardığı buhar burundan çekilmeye çalışılır. Bu şekilde burun tıkanıklığını geçirir.
 • Karanfil yağı cilde sürüldüğünde ve düzenli kullanımında pul pul dökülen ciltlere, kabarcık, akne ve isilik gibi cilt problemlerini tedavi eder.
 • Cilt problemleri arasında olan uçuk, böcek ısırması ve buna bağlı enfeksiyonlara iyi gelir.
 • Karanfil yağı aynı zamanda romatizma ve kas ağrısı olan yere uygulandığında ağrıları giderir.

Karanfil Yağının Zararları

Karanfil yağının tek zararı yoğun sıvısı ve bazı bitkilere alerjisi olanlarda etki edebilir. Aynı zamanda tahriş ve kızarıklık izi bırakabilir. Bunun yanı sıra hamile bayanların ve çocukların kullanmamasında fayda var.

Karanfil Yağının Saça Faydaları

Karanfil yağının saçlara en büyük faydası saç derisinin dökülmesi nedeniyle kullanılır. Bu dökülmeler kepek gibi görünür ve saç kaşınması sonrasında saç derisi pul pul dökülür. İşte bu dökülmeleri geçirmek için saç derinize karanfil yağı uygulayabilirsiniz.

Saçlarınıza karanfil yağını dökün ve en az 30 dakika boyunca saç diplerinize masaj yapın. Kafa derisindeki kan akışı hızlanacak ve tedavi edecektir. Haftada 1 kere kullanabilirsiniz.

Evde Karanfil Yağı Yapımı

Evde karanfil yağı yapmak için aşağıdaki malzemelere ihtiyacınız olacak. Malzemeleri tamamladıktan sonra çok rahat bir şekilde karanfil yağını yapabilirsiniz.

Malzemeler

 • Karanfil ( 100 gram )
 • Zeytinyağı ( 100 ml saf zeytinyağı )

Evde Karanfil Yağı Yapımı : Karanfilleri ve zeytinyağını bir kavanoza koyup, güneş gören bir yere koyun ve yaklaşık 2 hafta boyunca güneş görmesini sağlayın. Ardından kavanozun ağzı kapalı bir şekilde bir tencerede su ile ısıtın. Ardından karanfil yağını ve karanfilleri bir tülbent yardımı ile süzün. Dilerseniz karanfilleri dilerseniz de yağını kullanabilirsiniz. İşte evde karanfil yapımı bu kadar basit.

Karanfil Yağı Nasıl Kullanılır?

Karanfil yağını isterseniz elinize veya cildinize dökerek masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda pamuk üzerine dökerek cildinizi temizler gibi kullanabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.