Cilt Bakımı

Sıcak Su Zayıflatır mı?

Sıcak Su Zayıflatır mı?

Su, insanın en temel ihtiyaçları arasında yer almaktadır. Bu bilgiyi herkes bilmektedir. Diyetlerde mutlaka 2-3 litre su içilmesi gerektiği söylenmektedir. Bunun nedeni ise diyet sonucu kilo verildiğinde oluşabilecek sarkmaları önlemektir. Soğuk su midede 20 dakika durduktan sonra dışarı atılmaktadır. Sıcak su ise mide de durma ve dışarı atılma süresi de 80  dakikayı bulduğu için sıcak su içmenin zayıflamada etkisi çok büyüktür. İçilen suyun mide de yer almasıyla daha az yemek yenir ve toklu hissi daha fazla uzun sürer.

Sıcak su ayrıca vücuttaki yağların dışarıya daha kolay atılmasını sağlar. Çinlilerin ve Korelilerin daha önceden bu konunun farkına vardıklarına da buradan anlayabiliriz. Sıcak suyu içmenin alışkanlık haline getirerek zayıf kalmaktadırlar.

Soğuk su sıcak suya göre daha çok tokluk hissi vermesi gerekirken açlık hissi verir ve daha çok yemek yemeye itmektedir.

Sıcak su kimi zaman yağların atılımını sağlarken vücut için yararlı olan mineralleri de dışarı atabilmektedir. Vücudun mineralsiz kalmaması için günde 1 çay bardağı soda içilmesi önerilmektedir.

Sıcak Suyun Faydaları

  • Vücudun ısı dengesini korur.
  • Direk kana karışarak kan dolaşımını düzenlemektedir.
  • Kasların gevşemesini sağlayabilir ve iç organları rahatlatmaktadır.
  • Kabızlığa çok iyi gelir.
  • Yağların kolay atılmasını sağlamaktadır.
  • Mide asidi etkilerini ortadan yok eder ve reflu septomlarını engellemektedir.
  • Yenilen besinlerin sindirimine yardımcı olur.

Kilo vermek istiyorsanız metabolizmanızı sağlıklı bir şekilde çalışmasını istiyorsanız sıcak suyun yardımı çok olacaktır. Sıcak suyun içerisine limon sıkarak içebilirsiniz.

Burnun ve boğazın temizlenmesinde sıcak su içmek ayrıca iyi gelmektedir. Balgamı çözer ve vücuttan atılmasını daha çok kolaylaştırır.

Regl sancılarının azaltılmasına ayrıca katkı da bulunur. Suyun ısısının karın kasların da yatıştırıcı ve dindirici etkisi bulunmaktadır. Bu da kasılmaları ve spazmları azaltmak için yardımcı olur. Limon ile sıcak suyun ikili ilişkisi bir aradadır.

Sıcak su detoks konusunda yardımcı olmaktadır. Sıcak su içiminde vücut sıcaklığınız yükselmeye başlar ve bu da terlemeye neden olur. Terlemek toksinlerin vücudumuzdan atılmasına yardımcı olmaktadır. Mutlaka içmeden önce bir miktar limon sıkmayı unutmayınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ