Cilt Bakımı

Cilt Kuruluğu Nasıl Geçer

Cilt Kuruluğu Nasıl Geçer

Son zamanlarda çok soğuk günler yaşıyoruz. Bu durumda ise en büyük sorunumuz cilt kuruluğu oluyor. Özellikle de el ve yüz bölgelerin yoğun hissettiğiniz cilt kuruluğu adeta da bir kış hastalığına dönebilmektedir. Cilt kuru olan kişinin yaşı hiç fark etmemektedir. Fakat bu sorun yalnızca da kuru cilde sahip olanlar için değildir. Kış mevsiminde yağlı cilt tiplerinde dahi görülebilmektedir.

Cilt Kuruluğunun Nedenleri

Cilt kuruluğu ilk olarak iklim ani iklim değişikliklerinde görülmesi ile beraber soğuk havada kendini daha yoğun hissetmektedir. Fakat yaz aylarında ise aşırı güneş altında kaldığınızda, sık sık havuz başında yüzmeniz, kış mevsiminde de daima kalın ve örgü kıyafetleri tercih etmeniz cildin hızlı kurumasına neden olabilmektedir.
En belirgin olan cilt kuruluğu ise sıvı tüketiminin az olmasıdır. Sıvı dediğim ise sudur. Diğer içecekler suyun hiçbir zaman yerini tutmamaktadır. Bu arada da özellikle çay kahve gibi aşırı sıcak içeceklerin sıkça tüketilmesinde cilt kuruluğuna yol açabilmektedir. Kış mevsimlerinde daha çok arttığından dikkat etmenizi önermekteyim.

Cilt Kuruluğu Nasıl Geçer?

Duş süresini çok fazla uzun tutmayın. Duş sırasında ya da el ve yüzünüzü yağlı sabunlar ile yıkamaya dikkat edin. Ellerinizi yıkadığınız zaman yağ oranı yüksek nemlendiricileri tercih edin. Cilt kuruluğunda cilt pul pul dökülmesinin dışında kızarıklık, kaşıntı ya da şişliğe bırakıldığında mutlaka doktorunuza görünmeniz gerekmektedir.

Cilt Kuruluğuna İyi Gelen Besinler

 • Listenin başında su gelmektedir. Gün içerisinde sık sık su içilmelidir.
 • Kuru kayısı, ciğer, patates ve havu gibi A vitamini yoğun olan gıdalar tüketilmelidir.
 • Taze ya da suyu sıkılmış olan turunçgil meyveler daha uygundur.
 • Brokoli, ıspanak, karnabahar gibi yeşil yaprakları sebzeler bol tüketilmelidir.
 • Balık ve balık yağı içerikli besinler tercihiniz olmalıdır.
 • Bu bahsettiğim besinler haftada en az bir defa tüketilmesi gerekmektedir. Su ise günde 2 ila 3 litre arasında tüketilmelidir. Unutmayın ki cildin pul pul dökülmesi cilt hastalığıdır. Bu sorun ise size cildinizin neme ihtiyacı olduğuna alarm verir.

Cilt Kuruluğunu Önlemek

 • Özellikle de sonbahar ve kış aylarında düşük neme bağlı olarak deri kuruluğu daha sık görülmektedir. Bu durumda soğuklarda eldiven takmanızı öneririm.
 • Banyo ve duş süresini kısa tutmalısınız duştan sonra cilt tipinize uygun nemlendiriciler kullanılması gerekmektedir. Kısa duş almalısınız.
 • Sabunlar deriyi kuruttuğu için pH’ı 5.5 olan sabunsuz temizleyicilere ya da yağ ve gliserin oranı yüksek olan oranlı sabunları tercih edin. Yağlı sabunlar her zaman tercihiniz olmalıdır.
 • Deterjan, aseton ve kimyasallar ile temastan uzak durun.
 • Çok dar giysilerde sürtünme yolu ile kuruluk ve hassasiyete sebep olacağından kıyafet seçimine dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Özellikle de ofis ortamında çalışan kişiler klimanın sebep olduğu düşük neme bağlı olarak cilt kuruluğundan şikayet edebilmektedirler. Bu yüzden nem oranının düşük olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ