Makyaj Hangi Sıralamaya Göre Yapılır?

Makyaj Hangi Sıralamaya Göre Yapılır?

Makyaj yaparken bir sıralama olması gerekir. Peki makyaj hangi sıralamaya göre yapılır? Makyaj yapmadan önce makyaja nereden başlamanız gerektiği hakkında sizlere biraz ipuçları vererek , kusursuz makyaj yapımından bahsetmek istiyorum.

Makyaj Hangi Sırayla Yapılır

Makyaj sıralaması doğru yapılmadığı zaman , tüm makyajınız kötü gözükebilir. Bu nedenle doğru makyaj sıralamasını bilmeniz gerekir. Kusursuz bir makyaj için sizlere makyaj sıralamasının nasıl olduğundan bahsedelim.

İlk Nemlendirici Kullanın

Makyaja başladığınızda ilk kullanacağınız şey nemlendirici olmalıdır. Nemlendirici yağlı olmamasına dikkat etmelisiniz. Bunun nedeni yağlı nemlendiriciler gün içerisinde cildinizde pürüzler oluşturur ve cildi kötü gösterir. Bunu anlamak için nemlendiriciyi cildinize sürdüğünüzde hemen emilim gerçekleşiyorsa , nemlendirici yağsız demektir.

İkinci malzeme fonföten

Nemlendirici sonrasında cildinize fondöten sürmeniz gerekir. Neden nemlendiriciden sonra fondöten sürülmelidir? diye soracak olursanız, örneğin rujdan sonra sürecek olursanız , rujun dağılmasına neden olabilir. Bu nedenle ikinci kullanacağınız makyaj malzemesi fondöten olmalıdır.

Üçüncü işlem göz makyajı

Üçüncü işlem olarak fondöten sonrasında göz makyajınızı tamamlamalısınız. Üçüncü işlemin göz makyajı olmasının nedeni , göz makyajından sonra dudaklara sürülen rujun tamamlanması ve beğenilmesi ve karar verilmesi daha iyi olur. Bu nedenle üçüncü işlem olarak göz makyajı yapılır.

Ruj sürme işlemi

Göz makyajının ardından ruj sürme işlemi gelir. Göz ve dudak bakımı bir bütündür. Çünkü makyajı şekillendiren en önemli iki noktadır. Hiç bir şey yapmasanız bile sadece göz ve dudak makyajı bile yüzünüzün önceki halinden daha güzel ve biçimli gözükecektir.

Son işlem allık sürme

Son makyaj işlemi olarak allık sürülür. Allık sürmenin en sona bırakılmasının nedeni de fondötenin üzerine sürülen bir makyaj malzemesi olmasıdır. Allık sürme işlemi uygulandıktan sonra makyaja son verilir.

Makyaj yapılırken sıra önemli midir?

Evet gerçekten makyaj yapılırken sora önemlidir. Bazı bayanlar makyaj sıralamasının olmadığını savunur ancak ciddi önem taşır. Örneğin göz makyajı yapıldıktan sonra sürülen fondöten göz makyajınızı bozabilir. Aynı zamanda uzmanlar fondöten ile yüze verilen tek renk sayesinde göz makyajının daha iyi seçildiğini hatta göz makyajının çok daha iyi sonuçlar verdiğini kanıtlamıştır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.