Romatizma Hastaları İçin Faydalı Yiyecekler

Romatizma Hastaları İçin Faydalı Yiyecekler

Romatizma Hastaları İçin Faydalı Yiyecekler Romatizma bütün insanlığının yaş dinlemeden yakalandığı bir hastalıktır. Bu hastalık bağışıklık sisteminde sorun oluşması ile eklemlerin iç kısmında oluşan iltihaplara neden olan kronik bir hastalıktır. Romatizmayı uzun süre tedavi uygulamadan bekletirseniz hareketleriniz de kısıtlamalar bulunabilir. Romatizma hastaları için faydalı yiyeceklere bundan dolayı dikkat etmelisiniz. Şuan ki kullanılan tedavi yöntemleri romatizma hastalığını tamamen tedavi etmez.

Şuan da kullanılan tedaviler sadece bu rahatsızlığın etkilerini azaltır ve hastalığı daha rahat geçirmenize imkân sağlar. Romatizma hastalarının yiyeceklerine dikkat etmeleri gerekmektedir bundan dolayı romatizma hastaları için faydalı yiyeceklerden yemenizde fayda vardır. Bu faydalı yiyeceklerden yemeniz tedavi sürecinizdeki ağrılarınızı hafifletir. Bu yiyecekleri günlük tüketiminize ekleyerek ağrıları hafifletir ve iltihaplanmanın şiddetini düşürebilirsiniz. Tabi ki bu besinleri kullanırken alerjiniz olanları kullanmamaya özen gösterin ve kullanırken de doktorunuza sormayı unutmayın. Romatizma hastaları için faydalı yiyecekleri bilmeniz için kaleme alacağız.

 

Romatizma İçin Yiyecek Besinler

 • İlk olarak fasulyeden başlayalım. Fasulye romatizma hastaları için faydalı bir besin olmakla birlikte siyasit ve böbrek hastalarına da iyi gelecektir.
 • Domates romatizma haslarının kullanması gereken besindir. Bu besin bolca C vitamini barındırır ve kemiklerinizi daha kuvvetli olmasına yardımcı olur.
 • Romatizma hastalarına iyi gelecek besinler arasında pancarda bulunmaktadır. Pancar romatizmanın dışında böbreklerinde çalışmasına yardımcı bir besin kaynağıdır. Kemikler üzerindeki etkisi büyüktür. Vücudun bünyesindeki tuz oranını dengeler bu sayede de idrar yolunu ve böbreklerin çalışmasında destekte bulunur.
 • Enginarın en büyük faydası vücuttaki zehirli maddeleri atmasıdır. Bu etkisi ile ilk olarak romatizma olmak üzere eklem yanmasına ve gut hastalığına karşı en etkili yiyecekler arasındadır. İçerisinde bulundurduğu potasyum ve folik asit kemikleri kuvvetlendirici etkide bulunur.
 • Turpu birçok hastalık için kullanmanız mümkündür. Bu hastalıklar arasın en faydalı oldukları siyatik, romatizma, nevraljide ve lumbago gibi hastalıklardır.
 • Kerevizin romatizma hastaları için faydası vardır. Romatizma hastalarının tedavisi için kullanabilecekleri yegâne besindir.
 • Hurmanın dinimizdeki yeri ve birçok hastalığa şifa olması ile bilinmektedir. Hurma içerisinde yüksek miktarda demir bulundurur. Bu da kemikleriniz için faydalı bir besin olduğunu göstermektedir. Hurmanın besin değeri de yüksektir ve enerji deposu olarak bilinir. Kurutulmuş hurmanın yüksek oranda su ve daha düşük kalori değerinin olduğu bilinmektedir. Müshil olarak kullanabileceğiniz doğal bir besindir.
 • Tahıl içerisinde bulundurduğu maddeler ile romatizma üzerinde etkilidir. Bu etkisi romatizmalı bölgedeki yanma hissini ve ağrıları hafifletmeye yarar.
 • Armut eklem rahatsızlıklarına iyi gelen bir yiyecektir. Romatizma ve eklem kireçlenmesi üzerinde etkilidir.
 • Frenk üzümünün yapraklarından yapılan çay romatizmanıza iyi gelecektir. Bu çayı yapmak için kaynar suyun içerisine fren üzümünün yaprağından atın ve demlenmesini bekleyin.
 • Zencefil kan dolaşımı üzerinde etkilidir. Bu etkisi kan damarlarını genişletir ve romatizmalı bölgelerdeki ağrıları ve buralarda oluşan yanma hissini hafifletici etkiye sahiptir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.