Feramat Nedir? Yan Etkileri ve Kullananlar

Feramat Nedir? Yan Etkileri ve Kullananlar

Feramat nedir? Feramat yan etkileri nelerdir? Farklı kökenli tüm demir eksikliklerinin tedavisinde kullanılan Feramat, demir eksikliği anemisinin tedavisinde hamilelerde ve gelişme çağındaki çocuklarda kullanılıyor.

Demir eksikliğini ortadan kaldıran Feramat kapsül, her kapsülünde 100 mg demire eş değer miktarda Ferro Fumarat bulunduruyor.

Feramat Nedir?

Feramat, farklı türdeki tüm demir eksikliği ve demir eksikliği anemisi tedavilerinde, hamilelik, laktasyon ve gelişmekte olan çocuklarda bulunan demir eksikliği için demir desteği veren kapsül halindeki ilaçtır.

Bütün kapsüllerde 100 mg. demire eşit seviyede pellet formunda Ferro fumarat bulunur. 30 ve 100 kapsül olarak ambalajlarında satılır.

Feramat Nedir Ne İçin Kullanılır?

Feramat nedir sorusunun cevabının bir kısmını yazımızın üst kısmında sizinle paylaştık. Yukarıdakilere artı olarak söylemek istersek, Feramat, demir eksikliği tedavisi için ve profilaksisi için geliştirilmiştir. Kısacası bu kapsüller demir ilacı olarak kullanılır.

Bütün demir eksikliği tedavilerinde kullanılır. Hamilelik, emzirme ve gelişme çağındaki çocuklarda demir desteği için tedavilerinde kullanılır.

Feramat ağız yoluyla alınarak kısa sürede hızla emiliyor. Emilen demir miktarı ise tamamen kişinin demir ihtiyacına göre farklılık gösterir. Kişinin demir eksikliği ne oranda ise o kadar emilir. Yani demir düşüklüğü çok fazlaysa ilaç daha çok emilir.

Feramat Nasıl Kullanılır?

 • Demir eksikliği hastalarının demir ihtiyacı olan hamilelik dönemi, emziren anneler, gelişme çağındaki çocuklarda ve hafif demir eksikliği tedavileri için günlük olarak 1 kapsül (100 mg) alınır.
 • Çok fazla demir eksikliği olan bir hastanın kendi başına kullanmaması gerekmektedir. Sadece doktorunuzun düzenleyeceği tedaviyi uygulamalısınız.
 • Doktorunuz sizin için en uygun dozu belirleyecektir.

Kullanacağınız feramat kapsülü kesinlikle yeterli seviyede su ile almalısınız. 1 bardak su ile içmelisiniz.

Feramat ile Bilinmesi Gerekenler

 • Feramat çocuklarda yani en azından 6 yaşından küçük çocuklarda kullanılmaz. Bunun nedeni ise içerisinde demir tozunun bulunmasıdır.
 • Feramat nasıl kullanılır sorusunun cevabı ise oral yolladır. Kapsülü ağız yoluyla almalısınız. Yan etkilerini şiddetli bir şekilde görüyorsanız dozu düşürüp ilerleyen günlere doğru yavaş yavaş arttırabilirsiniz.
 • Demir ilacının fazla alınması durumunda mide yıkanır. Şayet yıkanma yapılamıyorsa o zaman da hasta kusturulur. Daha ileriki aşamalarda ise bağırsaklar yıkanabilir.
 • Feramat gebelik durumlarında alınabilir.

Feramat Yan Etkileri

Feramat yan etkileri arasında gastrointestinal sistem rahatsızlıklarının görülmesi yer alıyor. Bu rahatsızlıklar bulantı, ishal, kazıntı, iritasyon ve kabızlık olarak yorumlanıyor.

 • Mide ve bağırsak sisteminde rahatsızlık
 • Deride tahriş
 • Bulantı
 • Kusma
 • Kazıntı
 • İshal
 • Kabızlık
 • Deride kaşıntılı kabarıklık, döküntü ve kızarıklık

Bu rahatsızlıklardan dolayı şikayetçiyseniz Feramat kullanım şeklini değiştirebilirsiniz. İlacı yemekle birlikte alarak bu şikayetleri azaltmak mümkün. Çünkü ilacın yemekle birlikte alınımı emilimini azaltıyor ve bu da yan etkilerinin daha az hissedilmesine neden oluyor.

Bu yan etkileri hafif olan yan etkilerdir. Ancak bu yan etkilerin dışında bir yan etki fark ettiğiniz takdirde hemen doktorunuza başvurunuz.

Feramat Kullananlar

Feramat kullananların yorumları genel olarak olumludur. Çoğu kullanıcı, Feramat kullandıktan sonra demir eksikliği anemisi belirtilerinin azaldığını veya tamamen kaybolduğunu ifade etmektedir.

İşte Feramat kullananlardan bazı yorumlar:

 • “Feramat’ı doktor tavsiyesi üzerine kullanmaya başladım. İlk başlarda mide bulantısı ve kusma gibi yan etkiler yaşadım ama zamanla bunlar geçti. Şimdi demir eksikliğim tamamen iyileşti, çok memnunum.”
 • “Hamilelik sırasında demir eksikliği anemisi teşhisi kondu. Doktorum Feramat verdi. Kullanmaya başladıktan sonra demir eksikliğim hızla iyileşti. Çok iyi bir ilaç.”
 • “Demir eksikliği anemisi için Feramat kullanıyorum. Yan etkileri çok fazla değil, genel olarak memnunum.”

Feramat kullananların yorumlarına göre, Feramat’ın en yaygın yan etkileri mide bulantısı, kusma, ishal ve kabızlıktır. Bu yan etkiler genellikle hafiftir ve geçicidir. Ancak, yan etkiler şiddetli ise veya geçmiyorsa bir doktora danışılmalıdır.

Feramat kullananların dikkat etmesi gereken bazı noktalar şunlardır:

 • Feramat’ı doktor tavsiyesi üzerine kullanın.
 • Feramat’ı yemekle birlikte alın.
 • Feramat’ın olası yan etkilerini bilin.
 • Feramat kullandıktan sonra yan etkiler şiddetli ise veya geçmiyorsa bir doktora danışın.

Feramat Kilo Aldırır Mı Veya Zayıflatır Mı?

Feramat kilo aldırır mı sorusu bu ilacı kullananların en çok cevap aradığı konulardan. Demir ilaçlarının iştah açıcı bir etkisi var ancak bu her bünyede böyle değil. Bazı demir ilaçları kilo aldırırken bazıları da hiçbir etki yaratmıyor.

Demir ilacı zayıflatır mı kilo mu aldırır bu tamamen kişinin bünyesiyle ilgili bir konudur. Ancak kullandığınız zaman iştahınızda bir artış olup olmadığına dikkat ederek bu yan etkinin etkisinden kurtulabilirsiniz.

Feramat Fiyatı

Feramat fiyatı Sağlık Bakanlığı’na bağlı olan İEGM tarafından 13.89 TL olarak belirlenmiştir. İlacın fiyatı yazıyı okuduğunuz zamana göre farklılık göstermiş olabilir.

Feramat 100 mg 30 Kapsül
Firma: Tripharma İlaç
Fiyatı: 55.52TL
Reçete Tipi: Normal Reçete
e-Reçete: Aktif
Temin: İlacınızı sadece eczaneden alınız!

 

Feramat Hakkındaki En Çok Sorulan Sorular

Feramat uyku yapar mı?

Feramat tam anlamıyla uyku yapmasa da halsizlik yapma ihtimali görülebilir

Feramat kilo yapar mı?

Her demir desteği gibi feramat da kilo aldırmaz.

Feramat zayıflatır mı?

Feramat sadece demir eksikliği rahatsızlıkları tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak bilinmesi gereken en önemli konu demir eksikliği olanların zayıflamaları daha zor olur.

Feramat tok alınır mı?

Feramat genel olarak yemekle birlikte alınır.

Feramat fiyatı nedir?

Feramat 2018 Mayıs itibariyle güncel fiyatı 13.68 TL’dir.

Feramat Kullananların Yorumları

Feramat kullananları yorumları genel olarak çok farklı düşünceler ortaya çıkartmaktadır. Doğru kullanımı sonrasında herhangi bir yan etkisi görülmemektedir. Ancak içerisindeki etken maddeye karşı alerjisi olanların bu ilacı doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır. Aksi takdirde yan etkilerinden oldukça etkilenebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.