Ardıç Yağının Faydaları

Ardıç Yağının Faydaları

Ardıç yağının faydaları ve zararları. Ardıç yağı özellikle bayanların en çok kullandığı yağlardan biridir. Sık sık saç problemleri için ardıç yağına başvururlar. O yüzden Ardıç yağı günümüzde de tüketimi açısından oldukça fazla bir alana sahiptir. Ardıç yağının genel itibarıyla daha birçok faydası vardır. Zamanla bu faydaları keşfedilip ardıç yağının özelliklerine eklenmiştir.

Ardıç yağı kişilerin vücudundaki ve birçok alandaki problemlerin ortadan kalkmasını sağlayan bir yağdır. O yüzden günümüzde kullanım alanı oldukça geniş ve gelecekte de şimdiki nesiller ardıç yağından faydalanmaya devam edecektir ve faydalanılması gereken de bir yağdır. Aynı zamanda ardıç yağının hoş kokusu da vardır. Hiçbir şeyden faydalanmak istemiyorsanız bile kokusundan faydalanmak isteyebilirsiniz. Ardıç yağının faydaları ve zararları hakkında tüm bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Ardıç Yağı Nedir?

Ardıç yağı ardıçtan elde edilen bir yağdır. Hafif limonsu bir kokusu mevcuttur. Bu koku kişilerin ruh dinginliği açısından oldukça faydalıdır. Onlara bir nevi ardıç yağı terapi etkisi sağlar. Aynı zamanda ardıç yağı içerisinde birçok bileşen bulundurur.

Bu bileşenler sayesinde kişilerin ilaçlarla tedavi olamadığı hastalıklar tedavi edilir. Ardıç yağının genel itibarıyla içerisindeki vitamin oldukça fazladır. Bu sayede ciltte, saçta ya da başka bir alanda kullanıldığında kesinlikle ilk halinden daha farklı bir durumla karşılaşılır.

O yüzden ardıç yağı genellikle en çok tercih edilen yağlar arasındadır. Çünkü yağın saymakla bitmez faydası vardır. Odunsu bir yapıdan böylesine faydalı bir yağın çıkıyor olması oldukça şaşırtıcı olabilir. Lakin doğadaki hiçbir şey nedensiz değildir ve ardıç yağı da yine ardıçtan çıkartılan ve insan vücudundaki bazı problemlerin düzeltilmesi amacı güden bir yağdır.

Ardıç Yağı Ne İşe Yarar?

Ardıç yağı ne işe yarar? Hemen hemen bütün yağlarda ortak özellik enfeksiyonun giderilmesidir. Bu özellik ardıç yağında da bulunur. Ardıç yağı sayesinde enfeksiyonun giderilmesini sağlanır. Enfeksiyon boğazda, idrar yolunda ya da cilt üzerinde olabilir. Hepsini gidermek konusunda ardıç yağı oldukça başarılıdır. Ardıç yağı aynı zamanda yaraların daha hızlı kapanmasını sağlar.

Özellikle çocuklar düştüğünde ya da bir yere bir kolunu vurup sıyırdığın da o yaranın üzerine küçük bir miktar ardıç yağı kullanıldığında yaralar hızlı bir şekilde kapanacaktır. Ardıç yağı kesinlikle evlerde bulunması gereken yağlardan biridir.

Sonuçta tedavi amaçlı kullanılan bir yağdır. Kozmetikte, bilimde, eğitimde, sağlık da ve her yerde işe yarayabilecek bir yağdır. Ardıç yağı genel itibarıyla böbreklerdeki rahatsızlıkların giderilmesinde ve vücuttaki baş ağrısı, sinüzit gibi ağrıların kesilmesinde de büyük pay sahibidir.

Ardıç Yağı Nasıl Kullanılır?

Ardıç yağının kullanımı yönünden oldukça farklı yöntemler vardır. Ardıç yağı su ile çözülerek diş ve ağızdaki problemlerin ortadan kaldırılması için gargara yolu ile kullanılabilir. Bunun yanında vücuttaki döküntülerin ya da kuru derilerin ve ölü derilerin atılmasını sağlar ve keseleme yöntemi ile kullanılabilir. Ardıç yağı duştan sonra saç ve vücut bakımında kullanılabilir.

Aynı zamanda ardıç yağı ağrılı bölgeye sarılarak uygulanabilir. Saçlara ardıç yağı masaj yoluyla ile uygulanabilir. Bileklere ya da boyun kısmına koku almaçları sürülebilir. Tırnak bakımında tırnak ve çevresindeki ölü derilerin kalkması amaçlı tırnağın belli bir miktar ardıç yağının suda bekletilmesi şeklinde kullanılabilir.

Ardıç Yağı Selülit İçin Nasıl Kullanılır?

Ardıç yağı selülit ve cilt yağları için kullanılacaksa;

 • 10 damla ardıç yağına yaklaşık 1-2 damla zeytinyağı ekleyip karıştırarak dilediğiniz bölgelere masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Ardıç Yağı Neye İyi Gelir?

Ardıç yağı hastalığa bağlı olarak farklı yöntemlerle kullanılmaktadır. Ardıç yağı neye iyi gelir, ardıç yağının tedavi ettiği yerler ve en çok kullanılan alanlar şu şekilde;

 • Sinüzite bağlı baş ağrıları
 • İdrar yolu iltihabı
 • Bronşit tedavisi
 • Selülit tedavisi
 • Kramp ve romatizmalara karşı
 • Kanı temizleme amaçlı
 • Adet sancılarına karşı

Ardıç Yağının Faydaları Nelerdir?

Ardıç yağı sinir sistemini kontrol edilmesini ve zihinsel işlevlerin gelişmesini sağlar. Kemikleri destekler ve ülseri ortadan kaldırır.

Ardıç yağı faydaları ise;

 • Mide Koruyucudur

Midenin rahatlaması ardıç yağı ile sağlanır. Bir nevi mide koruyucu görevini üstlenir. Aynı zamanda safra kesesinde oluşabilecek sorunların da ortadan kalkmasını sağlar.

Bunun yanında böbreklerdeki rahatsızlıkların ve taş oluşumunun önüne geçer. Yine damar darlıkları, sinüzit ve baş ağrısı gibi durumların ortadan kalkmasını sağlar. Ardıç yağı bunun yanında kişilerin kokusu sayesinde ruh dinginliği de sağlamaktadır.

 • Tansiyon Hastalarına Faydası

Ardıç yağı Tansiyon hastalarının tansiyonlarının aynı seyirde izlemesini sağlar. Şeker hastası olup da sürekli yorgun ya da şekerinin inip çıkmasından yorulan ve bu durumdan kurtulmak isteyen kişilerin normal vücut dolaşım sistemini kontrol altında tutarak bu kişilerin yorulmasını engeller. Aynı zamanda kansız olan kişilerin kansızlık ile ilgili yaşadığı problemlerin ortadan kaldırılmasını sağlar.

 • Ardıç Yağı Kansızlığı Düzenler

Ardıç yağı genel itibariyle kansızlığın insan vücudunda yaşattığı yorgunluk hissini alır. Bunun yanında kişilerin kansızlıktan dolayı yaşamış olduğu vitaminsizliğe ve saç dökülmelerini engeller. Ardıç yağı kişilere enerji verip dolaşım sistemini ve sindirim sistemini kontrol altında tutarak kişilerin aynı sağlığını korur.

 • Ardıç Yağının Dezenfektan Özelliği

Aynı zamanda ev temizliğiniz de ardıç yağı kullanabilirsiniz. Dolaplarınızın ve kıyafetlerinizin daha güzel kokması için ardıç yağını dolaplarınıza bir miktar koyabilirsiniz. Onun yanında odalarınızda koku amaçlı ardıç yağından yararlanabilirsiniz.

Sıvı sabunların içerisine de ardıç yağını ekleyip kullanabilirsiniz. Çünkü Ardıç yağı hepsinde hem fayda sağlayacak hem de aynı zamanda içerisindeki anti bakteriyel özelliğini ve uçucu özelliği ile birleştirip ortamı bakterilerden arındıracaktır.

Ardıç Yağı Cilde Faydaları

Genel itibarıyla cildin genel görünümünü düzenler. O yüzden cilt üzerindeki sivilceler, lekeler, çiller, ergenlik sonrası oluşmuş sivilce lekeleri, doğum sonrasındaki kara lekeler, aynı zamanda kişinin soluk benizli olması, bunun yanında cilt problemleri ve cilt kanserini önler. Daha sonra ciltteki problemlerin ortadan kaldırılıp yerine daha pürüzsüz bakımlı vitamin yönünden tam aynı zamanda yaşlanmaya karşı sağlıklı bir cilt ortaya koyar.

 • Ardıç Yağının Çiller Üzerindeki Etkisi

Vücudunda çil bulunan ve bundan rahatsız olan birçok insan vardır. Özellikle ergenlik döneminde bu çillerden sürekli olarak şikâyet etme söz konusudur. Bu konuda ardıç yağı en iyi dosttur. Çillerin sayısını azaltır ve sürekli çıkmasını engeller. O yüzden ardıç yağı ciltte oluşabilecek çiller için kullanılabilir. Aynı zamanda doğum sonrasında çıkan çillerin de yine ardıç yağı ile tedavisi mümkündür.

 • Vitamin Yönünden Cildi Destekler

Bazen vitaminsizlikten dolayı cilt üzerinde beneklenmedik beyazlama ve genel renk tonunu bozulması gibi durumlar oluşmaktadır. Ardıç yağı genel itibariyle cildin tablosunu düzenlemeye yardımcıdır ve renk tonunu eşitler.

 • Ciltteki Renk Kayıplarını Önler

Arada vitaminsizlikten kaynaklanan renk kayıplarının geri kazanılmasını sağlar. Bu yönüyle de en çok tercih edilen yağlardan biri ardıç yağıdır. Çünkü kişiler bazen küçük bir bakteriden dolayı ton kaybına uğrayabilir. Ancak bu uğranılan ton kaybı ardıç yağı ile düzenlenecektir.

Ardıç Yağı Saça Faydaları

Saçın genel görünümünün düzenlenmesini sağlar elektriğini alır, daha canlı ferah ve hafif bir saç olmasını sağlar. Özellikle kabarık baş edilmeyen ve tarandıkça karışan saçların daha düzenli ve kolay açılmasını sağlar.

Ardıç yağı zamanla yıpranmış ve birçok işlemden geçmiş saçlarında eski haline dönmesi konusunda yardımcı olur. Özellikle kalıcı işlemlerin saçta uygulanmasından sonra ve bu kalıcı işlemlerin süresi dolduktan sonra saç kendini salar ve bozulur.

Ardıç yağı bunun tekrar düzelmesini sağlar lakin biraz zaman alır. Bu düzelme sağlanırken ardıç yağından yardım alınabilir. Çünkü içerisindeki vitamin bakımından saçı besler, daha dirençli ve hızlı uzamasını sağlar. Bu hızlı uzamadan dolayı da sürekli kesilen saç gerisine yenisini getirecektir. Bu sayede daha fazla saçın bozulmasını ve dökülmeleri ortadan kaldıracaktır.

Ardıç Yağı Faydaları İbrahim Saraçolu

Prf. Dr. İbrahim Saraçoğlu ardıç yağının faydaları hakkında şu yorumlarda bulunmaktadır;

 • Gaz sorununa iyi gelmektedir.
 • Mide hastalıkları ve mide spazmına iyi gelir
 • Uykusuzluğa iyi gelir
 • Cilt için tonik olarak kullanılır
 • Cilt temizliğinde kullanılır
 • Doğal etkisiyle kırışıklıklara karşı etkilidir.

Ardıç Yağı Zararları

Ardıç yağı genel itibariyle zararlı bir yağ değildir. Ancak kişilerin yanlış kullanımından dolayı kendilerine zarar vermeleri ile oluşan bir zarar söz konusudur. Kişiler yağı kullandıktan sonra güneşe çıkmamalıdırlar. Çıktıkları anda ardıç yağı lekelenmelere yol açacaktır. Çünkü içerisinde asidik özelliği bulunan bu yağ güneş de devreye girecektir.

Aynı zamanda kişiler göz çevresinde bu yağı kullanmamalıdır. Çünkü göz hassas olduğu için yağdan etkilenecektir. Ardıç yağı diğer yağlara göre çok faydalı ama bir o kadar da ağırdır. O yüzden su yardımları ile kullanılmalıdır. Bir miktar suyun içerisine bu yağdan damlatılarak cilde sürülmelidir.

Bunun yanında sürülecek alanın kesinlikle temiz olması ve daha öncesinden temizliği yapılmış olmalıdır. Bu sayede yağdan daha etkili bir sonuçlar elde edilecektir. Aksi takdirde ardıç yağı kirli bir cildin üzerine uyguladığınızda o yerde bakteri oluşumuna sebep olacaktır.

Ardıç Yağı Fiyatı

Ardıç yağının birbirinden farklı fiyatları vardır. Bu fiyatlar genel itibarıyla ardıç yağının şekline, gramajına, türüne, kalitesine, küçüklüğüne ve büyüklüğüne göre değişir. O yüzden fiyatı konusunda genel araştırmayı yapıp içindekiler kısmını okuyup size reaksiyon gösterecek bir ardıç yağı oluşur ise almayıp başka bir ardıç yağını tercih edip onu alabilirsiniz.

O yüzden fiyat araştırması da dâhil içeriği size uygun olup olmamasına karar vermeniz sizin tarafınızdan gerçekleştirilecektir. Ardıç yağının fiyatını ve kalitesini belirlemek alıcıların elindedir. Ardıç yağı bulmak kolaydır ve piyasada neredeyse bütün aktarlarda satılmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.