Saç Açıcı Nasıl Kullanılır,Oriyal İle Saç Açma

Saç Açıcı Nasıl Kullanılır,Oriyal İle Saç Açma

Saçımıza, derimize ve kanımıza rengini veren pigmentler farklı şekillerde bulunurlar. Kullandığımız boyalar bu saç pigmentlerine etki ederek saçın üst yüzeyinin renginin değişmesini sağlar. Bu renk değiştirme işleminde kullandığımız diğer bir madde açıcılardır. Farklı açıcı maddelerden biri olan oryal güçlü bir kimyasal maddedir.

Oryalın asıl işlevi bu saç içindeki pigmentlerin yol olmasına neden olur. Saçtaki pigmnet uygulaması nedeni ile de saçın rengi açılır ve değişir. Oldukça etkili olan oryalın kullanım şekli ve dozu çok önemlidir. Bu yüzden kullanırken oldukça dikkatli olmanız gerekir.

Oryal Nedir?

Kimyasal bir madde olan oryal toz şekilinde bulunur. Özellikle kadınların e-tercih ettiği ve saç renklerini açmak istedikleri zaman tercih ettikleri yöntemlerden biridir.

Doğal saç üzerinde bulunan pigmentlere nüfuz ederek yapılarını değiştirmesini ve azalmalarını sağlar. Kullanımı oldukça tehlikeli olan bu maddenin evde uygulanma aşamasında oldukça dikkatli olunmalıdır.

Oryal kullanımı: kullanım şeklinde önemli olan noktalara dikkat ederek güvenli bir işlem yapabilirsiniz. En önemli nokta oryalin kirli saça uygulanmasıdır. Uygulama yapmadan bir iki önce saçınızı yıkamayı bırakın.

Bir diğer önemli nokta ise oryalin saça verdiği zarar yüzünden saçlarınızın yıpranmasına neden olacağıdır. Bu yüzden uygulama işlemi sonrasında en az 24 saat saçlarınızı yıkamamanız ve saç bakımına dikkat etmeniz gerekmektedir.  saç bakımı için önemli olan;

 • Hindistan cevizi yağı
 • Badem yağı gibi

Yağlarla saçlarınıza uygulayacağınız kürler sayesinde oryal zararını azaltabilirsiniz.

Gerekli malzemeler: oryal saç ama işlemi için kullanacağınız malzemeler;

 • Toz oryal
 • Oksidan kremi
 • İnce uçlu tarak
 • Boya kabı ve fırçası

Gereklidir.

Aynı zamanda güvenli bir kullanım için ve saç açıcının başka yerlere değmemesi için uygulama sırasında eldiven ve havlu kullanmalısınız.

Uygulanma şekli: saçlarınızın rengine göre farklı dozlarda oryal ihtiyacınız olacaktır. koyu saç ve açık renkli saç için oksidan krem miktarını doğru bir şekilde ayarlamanız gerekmektedir. Koyu renkli saçlar için açma derecesi 9 iken açık renkli saçlar için daha düşük dereceli oksidan krem seçmelisiniz. Oryal saç açma işlemi için;

 • Öncelikte geniş bir kabın içerisinde oryal toz ve oksidan kremi karıştırın. Karışımı dikkatli bir şekilde karıştırın ve tam olarak karıştığına emin olun.
 • Isısı oldukça yüksek olan karışımı enseden itibaren uygulamaya başlayın. Saç uçlarınız daha hızlı açılacağı için öncelikle saç uçlarından başlamanız önemlidir.
 • Uygulamayı masaj yaparak ve saça iyice yedirerek yapın.
 • En fazla yarım saat saçınızda bekledikten sonra şampuan ve kremle saçlarınızı yıkayın.
 • Saç işleminden sonra saç boyasını uygulayabilirsiniz.
 • Boyanın saç açma işleminden bir gün sonra yapılması daha etkili olmasını sağlayacaktır.

Uygulama sırasında mutlaka havlu ve eldiven kullanımına özen gösterin.

Saç Açma İşleminde Uygulanacak Diğer Maddeler

Saç açma işleminiz için oryal kremin yanı sıra kullancağınız farklı saç açma maddeleri de bulunmaktadır. Bunlar arasında;

 • Boya ile uygulama
 • Oksidan ile saç açma
 • Peroksit ile saç açma gibi

Yöntemler kullanabilirsiniz.

Eğer kimyasal madde kullanmak istemiyorsanız ve evde saçlarınızı doğal yöntemler ile açmak istiyorsanız yapabileceğiniz kürler bulunmaktadır bunlar;

 • Limon ile saç açma
 • Papatya çayı ile saç açma

Limon yöntemi: limon suyu ve su karışımını sprey şeklinde saçlarınıza uygulayın. Saç diplerinize uygulamaktan sakının. Uygulama sırasında ve sonrasında güneş ışığından sakınmanız gereklidir.

Papatya çayı yöntemi: kuru papatyayı suyun rengi sarı oluncaya kadar kaynatın. Temiz olan saça uygulanacak bu yöntemi gün ışında uygulayarak sürün. İşlemi 3 veya 4 kez uygulamanız yeterli olacaktır.

YORUMLAR

 1. blank filiz dedi ki:

  benimde saçlarım uzamıyor yandığı için

 2. blank yeşim dedi ki:

  Saçlarımı sürekli boyuyorum açıcı yüzünden hep yıpranıyor bende açıcı kullanmadan açmaya alıştım ama olmadı saçlarım koyu istediğim renk çok açık olduğu için sanırım yüzden yine açıcı ile açmak zorunda kaldım ama saçlarım artık çok yıprandı ve hafif yanıklar var doğal keratinin saçıma iyi geleceğini okudum birkaç yerde ve patenli olandan alıp kulandım saçlarımda ne yıpranma o yanıklar nede sertlik kalmadı açıcı bile kullansam saçım her zaman sağlıklı artık.