Boyadan Yanan Saçlar Nasıl Düzelir?

Boyadan Yanan Saçlar Nasıl Düzelir?

Boyadan yanan saçlar nasıl düzelir? Sorusunun cevabına geçmeden önce bu konuda kısa bir ön bilgi vermemizde fayda var. Saç yanması, saçların dipten uca her yerinin kırıklarla dolması, kabarık ve tiftik bir hal almasıdır. Saçlar bu şekilde olunca değil şekil vermek taramak bile zorlaşır. Yanan saçlar konusunda kuaförden yardım alabilir ya da kendiniz evde özel bir saç bakımı uygulayabilirsiniz.

Yanan saçların tekrar eski sağlığına kavuşması zaman alacağı için saç boyarken dikkatli olmalı ve saçları yüksek ısıya maruz bırakan uygulamalardan kaçınmalıyız.

Saçların Boyadan Yanmaması için Ne Yapılmalı?

Saçların boyadan yanmaması için güvenilir markaların saç boyaları kullanılmalıdır. Evde saç boyama işlemi yapılıyorsa boyanın saçlarda kalacağı süre konusunda dikkatli olunmalı ve bu süre uzatılmamalıdır. Saçlar kendi renginden daha açık bir renge boyanacağı zaman önce saç renginin açılması gerekir. Bu konuda risk almamak için saçları kuaförde boyatmakta fayda var.
Kuaför seçiminde de dikkatli olunmalıdır çünkü işinin ehli olmayan kuaförlerin yaptığı yanlış uygulamalar sonucu da saçlar yanmaktadır. Bunların dışında saçlarınıza içeriğini bilmediğiniz hiçbir boya ya da başka bir ürünü uygulamayın. Saç renginizi çok sık değiştirmemeniz de bu konuda alacağınız tedbirler arasındadır.
Çok sık boyanan saçlar daha fazla yıpranacağı için her an riskli bir durum oluşabilir. Aldığınız tüm önlemlere rağmen saçlarınız boyadan yandı ise acilen onarıcı ve besleyici bakım yapmaya başlamalısınız.

Boyadan Yanan Saç Nasıl Düzelir?

Kabarık ve tiftik tiftik saçlar size yanık saç nasıl düzelir? diye düşündürüyorsa ilk olarak saçlarınızın durumuna göre uçlarından biraz aldırmakla işe başlayabilirsiniz. Böylece hem görünümü biraz düzelir hem de kırıklarla uğraşmak yerine daha çabuk çözüme ulaşabilirsiniz. Boyadan yanan saçların kendini çabuk toparlayabilmesi için bol oksijene ihtiyacı vardır. Eğer saçlarınız çok uzun ise biraz kestirmeniz saç diplerine daha iyi oksijen gitmesini sağlar. Bu da saçların kendini toparlamasını kolaylaştırır.
Yanık saçlarınızı eski halini ala kadar yüksek ısıya maruz bırakmamaya dikkat etmelisiniz. Saç kurutma makinesi yerine saçlarınızı doğal şekilde kurumaya bırakmalısınız. Saç düzleştirici ve maşa gibi yüksek ısıya dayalı şekillendirme işlemlerinden de bu süre içerisinde uzak durmalısınız. Yanan saçların yerine yenisinin gelmesi saçlarınızın uzama hızına göre 4 ayı bulabilir. Bu süre boyunca saçlarınızı boyamamanız da saçlarınızın toparlanma sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Boyadan Yanan Saçlar için Maske Tarifleri

Boyadan yanan saçlarınıza doğal içerikli ürünlerle onarıcı bakım uygulamanız görünümlerini az da olsa düzeltmeye yardımcı olabilir. Bu konuda kullanabileceğiniz en ekonomik ve etkili doğal formülleri aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

Boyadan Yanan Saçlar için Yumurta Maskesi

Yumurta birçok saç bakım maskesinin ana malzemesidir. Protein deposu olan yumurta saçlardaki yıpranmayı onarmaya yardımcı olurken hindistan cevizi yağı da saçlara kaybettiği nemi geri kazandırarak daha iyi görünmelerine katkıda bulunur.
Malzemeler
  • 1 tane yumurta
  • 5 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı

Yapılışı ve Uygulaması

Cam bir kasenin içinde hindistan cevizi yağı ve yumurtayı güzelce karıştırın. Hazırlamış olduğunuz maskeyi saç diplerine masaj yaparak yedirin. Saçlara kökten uca karışımı uyguladıktan sonra daha iyi etki etmesi için başınıza bir bone geçirin. Yarım saat bekledikten sonra saçlarınızı ılık su ve şampuan ile yıkayarak temizleyebilirsiniz. Yanık saçlar eski sağlığına kavuşuncaya kadar gün aşırı bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

Yanan Saçlar için Muz Maskesi

Boyadan yanan saçların başlıca sorunu olan kuruluğu gidermek için acilen nem takviyesi yapılması gerekir. Muz ve bal ile evde kolay bir şekilde uygulayacağınız maske sayesinde saçlarınıza nem takviyesi yapabilirsiniz.
Malzemeler
  • 1 tane olgun muz
  • 1 yemek kaşığı bal

Yapılışı ve Uygulaması

Muzu soyun ve blenderdan geçirerek püre haline getirin. Muz püresini cam bir kasenin içine alın ve üzerine bal ilave ederek bunları sürülebilecek kıvama gelene kadar karıştırın. Muz maskesini saçlara kökten uca uygulayın ve başınıza bone geçirerek 20 dakika bekleyin. Son olarak saçlarınızı ılık su ve şampuan ile yıkayarak maskeden arındırın. Bu maskeyi haftada 1 kere düzenli olarak uygulayarak saçlarınızı az da olsa canlandırabilirsiniz.

Boyadan Yanan Saçlar İçin Aloe Vera Maskesi

Boyadan yanan saçlar aşırı kuru ve kabarık yapısı ile oldukça can sıkıcıdır. Bu sorunu gidermek ve saçlarınızdaki kırıkları daha çabuk onarmak için aşağıdaki formülü deneyebilirsiniz.
Malzemeler
  • 2 çay kaşığı aloe vera jeli
  • 2 çay kaşığı bitkisel gliserin
  • 4 yemek kaşığı avokado yağı

Yapılışı ve Uygulaması

Cam bir kabın içinde malzemelerin hepsini güzelce karıştırın. Saç diplerinize birkaç dakika bu karışım ile masaj yaptıktan sonra kökten uca sürün. Saçlarınızı bir bone ile örtün ve 20 dakika boyunca bu şekilde bekleyin. Sürenin bitiminde saçlarınızı ılık su ve şampuan ile yıkayarak uygulamayı sonlandırın.
Boyadan yanan saçlar için maske tarifleri uygulamanın yanı sıra saçlarınızın daha fazla yıpranmaması için kuru olarak taramamaya özen gösterin. Saç bakım maskelerinin faydasını görebilmeniz için düzenli olarak uygulamanız gerektiğini unutmayın.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.