Saç Boyasının Zararları

Saç Boyasının Zararları

Saç boyasının zararları her ne kadar bilinse de saçlarımızda ki beyazları kapatmak veya saç rengini koyulaştırmak için saç boyası kullanılırız.

Saç Boyasının Zararları

Saç boyasının içerisinde birbirinden farklı kimyasallar bulunur. Bu kimyasal maddeler içerisinde bulunan bazı bileşenler kansere neden olan pigmentler içerir. Avrupa’da yapılan bir araştırma sonucunda çok sık saç boyayanların lenfoma kanseri” hastalığına daha fazla yakalandığı tespit edilmiş.

Saç boyasının zararları

Saç boyasının zararları bununla da kısıtlı değil. Saç boyaları bazı cilt tiplerine ağır gelebiliyor. Hassas ciltlerde genel olarak alerjik problemler ile karşılaşılabiliyor. Bununla beraber yüz bölgesinde ve göz bölgesinde şişlik, saç diplerinde yara ve saç dökülmesi gibi bir çok problem yaratabiliyor.

“Yıllardır saçlarımı boyuyorum ama hiç bir şey olmadı” diyebilirsiniz. Ancak bu yazdıklarım yaşanmış ve olan şeylerdir. Hatta bir kaç sene önce gazetede “saç boyası yüzünden öldü” şeklinde başlıkları bile hatırlıyorum.

Doğal Saç Boyası Nasıl Anlaşılır?

Bir saç boyasının doğal olup olmadığını üzerinde “Bdih” yani “Avrupa Kontrol Edilmiş Doğal Kozmetik” yazısından anlayabilirsiniz. Bu bir tür sertifikadır. Bunun dışında doğal saç boyaları saç rengini açmaz. Saç renginin açılması için mutlaka kimyasal maddeler kullanılması gerekir.

Kimyasal saç boyaları saça uygulandıktan sonra yaklaşık 30 gün kendi rengini korur. Doğal saç boyaları ise bir hafta gibi kısa bir sürede saçlardan akar ve saçınızın doğal rengi ortaya çıkar. Bu şekilde de saç boyasının doğal olup olmadığı anlaşılır.

Hamileyken Saç Boyası Kullanılır mı?

Hamileyken saç boyası kesinlikle kullanılmamalıdır. Bunun nedeni, insan vücudu dışarıdan cilde sürülen ve hemen hemen her sıvıyı emer. Bu emme neticesinde saçlarınıza sürdüğünüz kimyasal saç boyası vücut derisi tarafından emilir ve zararlı maddeler bebeğe gider.

Kına ile Saç Boyamak

Peki ne zamana kadar saç boyanmamalıdır? Bebek emmeyi bıraktıktan sonra saç boyası kullanılabilir. Bununla beraber sizlere daha önce paylaştığımız doğal saç boyası nasıl yapılır? ve organik saç boyaları ve markaları adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Hangi Saç Boyasının Yan Etkileri Yoktur?

Yan etkisi olmayan ve doğal olan saç boyası kınadır. Kına saç boyasının tercih edilmemesinin nedeni çok fazla renge sahip olmamasıdır. Kınanın, saça veya vücuda hiç bir zararı yoktur. Hatta kına bitkisi üzerinde araştırmalar sonucunda kanser önleyici etkisi bile açıklanmıştır. Bunun dışında kına içerisinde sentetik koku veya petrol kökenli madde yoktur.

Ne Kullanmalıyım?

Saçlarınızı doğal bir şekilde boyamak ve beyazları kapatmak için arama içerisindeyseniz tek çözüm kınadır. Eğer saçlarınızı illede boyamak istiyorsanız yukarıdaki uyarıları okumalı ve buna göre saç boyası tercihi yapmalısınız.

Saç Boyasının Yan Etkileri

Saç boyasının zararları yanında birde saç boyasının yan etkileri vardır. Bu yan etkiler, saçta kepeklenme, saç derisinin kuruması, saç tellerinin incelerek kopması ve saç derisinde sulu yara şeklinde yan etkileri vardır. Bunun dışında bazen göze ve yüze vurduğu hatta yüzde inanılmaz şişlikler ve morluklar yarattığı da görülmüştür.

Saç Boyası

Saç boyasının yan etkileri hakkında yıllar evvel bir bayanın başına gelen ve saç boyası kullandıktan sonra yüzü, gözü şişen hatta saçlarında inanılmaz bir dökülme olduğu gözüken bir haber vardı. Haberin linki ve fotoğrafını sizlerle paylaşayım.

Saç Boyasının Zararları

Makalenin başında anlattığım gibi saç boyalarının içerisinde bulunan bazı pigmentler ve kimyasalların kansere neden olduğunu belirtmiştim. Bu nedenle saç boyasının kansere etkisi çok fazladır. Bu sonuçlar hem bilimsel olarak açıklanmış hemde örnekleri gösterilmiştir.

Sizlere saç boyalarının zararları hakkında bilgi vermek istedik. Eğer saç bakımı hakkında daha fazla bilgi ve yazı okumak istiyorsanız mutlaka saç bakımı kategorimize göz atabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Turkcell Bedava İnternet Yardım Başvurusu