Saçlar İçin Nem Maskesi

Saçlar İçin Nem Maskesi

Saçlarınız kuruysa ve pahalı profesyonel bakımlara para harcamak istemiyorsanız evde hazırlayabileceğiniz saç bakım nem maskeleriyle saçlarınızı eski yumuşaklığına ve daha parlak olmasına itebilirsiniz. Nemlendirici saç maskelerinin arasında en iyisi muz-avokado maskesiyle zeytin yağı bal maskesidir.

Aşağı kısımda vereceğim nemlendirici saç bakım maskelerini haftada bir defa saçınıza uygulayabilirsiniz. İstediğiniz etkiyi alabilmeniz için en az 4 ila 6 hafta beklemeniz gerekmektedir. Süre bitiminde saçlarınızdaki yumuşaklığı ve parlaklığı daha iyi göreceksiniz. Saçlarınızın daha sağlıklı bir şekilde olmasını istiyorsanız gerekli vitamin ve mineralleri de günlük olacak şekilde sıkı bir şekilde takip etmelisiniz.

Avokado Muz Maskesi

 

Avokado bulmanız zorsa eğer sadece muz kullanıp hazırlamanız mümkün. Bir yumurtayı köpürünceye kadar çırpın ve 1 orta boy muzu dilimleyip daha sonra yumurta ile karıştırın. Avokadonuz bulunuyorsa eğer dilimleyip muz ile beraber karışıma ekleyin.

Hazırlamış olduğunuz karışıma 2 çorba kaşığı badem yağı veya zeytinyağıyla 2 çorba kaşığı yoğurdu eklemelisiniz. Tüm malzemeleri ise pürüzsüz olacak şekilde karıştırmalısınız.

Saçlarınızın diplerinden uçlarına kadar iyi bir şekilde sürün. Daha sonrasına bone takıp maskeyi saççınız da 30 dakika bekletin. Daha sonra nemlendirici bir şampuan ile yıkayın.

Zeytinyağı ve Bal Maskesi

 

Maskeyi hazırladığınız da zeytin yağı evde bulunmuyorsa badem yağı da kullanmanız mümkün. Organik balı tercih etmeniz saçlarınızı daha kısa bir zamanda yumuşamasını sağlar. Maskeyi hazırlamanız için zeytin yağını ya da badem yağını kısık bir ateşte ılık oluncaya kadar ısıtın. Daha önceden eğer dolapta saklıyorsanız balı yumuşaması için dışarı alın. Ilık olan yağa 2 çorba kaşığı bal ekleyerek karıştırmalısınız. Maskenin etkili olabilmesi için 1 adet E vitamini kapsülü de ilave edebilirsiniz.

İlk önce saç dibinize masaj yaparak yağı iyice sürmelisiniz. Daha sonrasında saçlarınızı tutamlara ayırın ve dipten uca doğru maskeyi iyi bir şekilde yedirin. Bir bone takıp karışımı saçlarınızda 20 ila 30 dakika bekletip daha sonra ılık su ile durulayıp saçlarınızı nemlendirici bir şampuan ile yıkayın.

Hindistan Cevizi Yağı Maskesi

 

Hindistan cevizi yağı kuru saçlara çok iyi gelir. Eğer saçlarınız kuru ve yıpranmış ise daha iyi bir bakım için Hindistan cevizi yağına zeytin yağına da ilave edin. Hindistan cevizi yağı saçlarıyla nemlendirin. Yumuşak ve sağlıklı bir şekilde olmasını sağlayabilirsiniz.

Bir kase içinde 2 ölü Hindistan cevizi yağını ve 1 ölçü zeytin yağını koyun. Elde etmiş olduğunuz karışımı saç derinize ve saçlarınıza kökten başlayıp uca doğru masaj yapın. Saçlarınızı toplayarak bir de bone takmalısınız. Bu şekilde 20 dakika bekletin. Ardından da saçlarınızı suyla durulayıp şampuan ve saç kremiyle yıkayın. Eğer saçlarınız çok yıpranmış ise maskeyi daha uzun bir süre saçınızda bekletin. Bu şekilde daha yararlı olacaktır.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.