Bitkisel Çayların Faydaları ve Zararları

Bitkisel Çayların Faydaları ve Zararları

Bitkisel Çayların Faydaları ve Zararları Ülkemizde çay tüketimi diğer ülkelere göre çok fazladır. Bazı insanlar normal çay tüketirken bazıları da bitkisel çay tüketirler. Ancak bir çok insanın tükettiği bitkisel çayların faydaları ve zararları hakkında bilgisi yoktur. Bu nedenle sizlere bitkisel çayların faydaları ve zararları hakkında bilgi edinebilmeniz için bu yazıyı hazırladık.

Bitkisel Çayların Faydaları ve Zararları

Her marketten hatta her bakkaldan temin edebileceğiniz bitkisel çaylar , fazla kullanıldığı taktirde zarar verebilir. Ancak günde en fazla 3 bardak tüketmek kafidir. Daha fazla içilen bitki çayı zarar verebilir. Peki bitkisel çayların faydaları nedir? Birazda bitkisel çayların faydalarından bahsedelim.

Bitkisel Çayların Faydaları

Bitkisel Form Çayı : Form çayı , tansiyon ve kolesterolü dengeleyen bir bitki çayıdır. Bunu yanında vücuttaki yağları parçaladığından dolayı doğal bir zayıflatıcıdır. Form çayı , bağırsaklarından şikayet edenlere bire birdir. Kabızlığı alırken , şekeri düşürür ve idrar sökücü etkisi vardır. Bunların dışında vücuttaki toksinleri atar ve iştah kapatır. Böylece zayıflamanıza yardımcı olur.

Zencefil Çayı : Genel olarak gribal enfeksiyonlara iyi gelir. Öksürük , soğuk algınlığı , nefes darlığı , solunum yolları enfeksiyonu gibi rahatsızlıklara şifa getirir. Grip olan bir kişi zencefil çayı tükettiğinde kişiye enerji verir ve vücudu dinç bir hale getirerek metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır.

Defne Çayı : Defne çayı özellikle kas ve iskelet sistemine iyi gelir. Eğer kas ve eklem ağrılarından şikayetçiyseniz mutlaka defne çayı tüketmelisiniz. Vücudunuzdaki iltihabı atmakla beraber aynı zamanda safra sökücüdür.

Kereviz Tohumlu Çay : Prostat iltihabı ve prostat kanseri gibi rahatsızlıklarda ciddi sonuçlar gösterir. Kanın temizlenmesine yardımcı olur. Vücuda canlılık verir ve iyi bir idrar sökücüdür.

Kantaron Çayı : Eğer stres içerisindeyseniz ve sakinleştirici bir birki çayı arıyorsanız , kantaron çayı tam size göre. Özellikle geceleri uyku problemi çekenler oldukça sık kullanılır. Bunların dışında kalp çarpıntısına ve hafızayı kuvvetlendirmeye çok etkilidir.

Okaliptüs Çayı : Bronşite iyi gelen bir bitki çayıdır. Özellikle göğüsü yumuşatır ve boğaz iltihabını söker atar. Bunların dışında bir çok solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelir. Ateşi düşürür ve kan dolaşımını dengeler.

Hindibaba Çayı : Hindibaba çayı , karaciğer yağlanmasını engelleyen bir çaydır. Tam bir antioksidan çayıdır. Mide kramplarına ve sindirim sistemindeki iltihabı kurutmada birebirdir.

Ebegümeci Çayı : Midesinde ülser , gastrit gibi sorunları olanların oldukça fazla tükettiği çaydır. Sindirim sistemini yatıştırır ve vücudu zinde tutar. Aynı zamanda midedeki gazı alır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.