Cilde Zarar Veren Alışkanlıklar

Cilde Zarar Veren Alışkanlıklar

İnsan derileri çok hassas bir yapıdadır. Özellikle de cildimizdeki deri daha hassas bölgedir. Her türlü kimyevi ve beşeri olaylardan etkilenen cildi korumanız gerekmektedir. Cildinize zarar verebilecek olan her türlü kozmetik ürünlerinden sakınmamız gerekiyor. İçeriğinde ne olduğunu bilmeden bazı ürünler kalıcı problemlere neden olabilmektedir.

Uzman kişilere göre dolaylı bir şekilde ya da doğrudan parlaklığı, sağlığını alacak olan, ciltteki kırışıklıkların artmasına yol açan birden fazla sebep bulunuyor.

 • Makyaj
fazla makyaj cilde zarar verir

Fazla makyaj cilde zarar verir

Cildinizde makyaj ile uykuya dalmanız bakteri enfeksiyonuna ve aknelere neden olarak tıkanmış gözeneklere bile yol açabilmektedir. Yastığınızın üstünde kalmış olan kozmetik kalıntıları ve hastalanmanıza neden olabilmektedir. Bundan dolayı da yatmadan önce mutlaka yüzünüzü temizlemeniz gerekiyor. Ayrıca da bağımlısı da olsanız bile belli bazı günlerde makyaj yapmaya ara vermeniz, gözeneklerinizin tıkanmasını önlemeniz cildinizin daha rahat bir nefes almasını sağlayabilirsiniz.

 • Duş Almak

İnsanlar sıcak ve uzun banyoda kalmayı severler. Fakat bu şekilde yüzünüzdeki epiderm katmanını soyarak ve cildinizde pul pul oluşumlara neden olarak kurutursunuz. Duşta cildiniz kızarır ise ve kaşınmaya başlarsa bilin ki duştan çıkmanız gerekiyor. Fakat suyun içindeki klor ve diğer elementlerin de neden olabileceği cilt kuruluğu ile savaşa bilmeniz için duş başlığı filtresi kullanmanız gerekebilir.

 • Su ve Kahve
çok fazla su ve kahve birlikte tüketimi cilde zarar verir

çok fazla su ve kahve birlikte tüketimi cilde zarar verir

Bol miktarlarda su içip yüzünüzdeki kırışıklıklardan kurtulmanız mümkün. Suyu daha lezzetli bir hale getirebilmek ve suyunuza lezzet verebilmek adına içerisine portakal veya limon gibi meyve dilimleri ekleyin. Bunun dışında kahve kuru ciltlerinde en büyük düşmanlarındandır.

 • Stres

Stres, vücutta farklı hormonlar salgıladığı için ciltte akne, sivilce gibi cilt problemleri oluşturabiliyor. Stressiz bir ortam illaki herkesin hayatında mümkün olmayabilir. Fakat stres yönetimini öğrenmek stres ile başa çıkıp cildinizi korumanıza yardımcı olabilir.

 • Sivilceleri Sıkmanız
Sivilcelerinizi sıkmayın!

Sivilcelerinizi sıkmayın!

Genellikle kişiler cildinde sivilce görmeye dayanamıyorlar ve bunun içinde sivilceleri sıkıp patlatıyorlar. Fakat yüzünüzdeki sivilceleri sıkıp patlatmanız cildinizde olan kiri ve bakteriye gözeneklerinizin içerisinde göndererek bundan dolayı da daha fazla sivilceler artar. Mümkün olduğu kadar sivilcelerinizi sıkmamaya özen gösterin.

 • Sigara ve Alkol Tüketimi

Bilindiği üzere zararlı alışkanlıklar vücudumuzu tahrip etmekte ve zamanla cildimizi olduğundan daha yaşlı daha kırışık görünmesine sebebiyet vermektedir. Sigara, alkol ve daha farklı bağımlılıklar cildin daha sarı ve solgun gözükmesini sağlar. Bu gibi alışkanlıklardan uzaklaşmak zamanla cildin kendini tazeleyip daha canlı ve daha genç gözükmesine etki eder.

 • Kilo Verme
kilo verme

Hızlı kilo vermemeye özen gösterin.

Birkaç kilonuzu vermeniz sizler için önemli olabilmektedir. Fakat kilolarınızı doğru bir şekilde verdiğinizden emin olmalısınız. Öğün atlayabilmek cildinizin daha hızlı yaşlandıracak ve daha hızlı kurutacak. Bundan dolayı yüzünüzün sağlığını korumanız içinde beslenme tablolarında C, B3, E ve A vitamini içermekte olan gıdalardan almaya dikkat edin.

 • Deneme Ürünleri

Genellikle kadınlar yeni çıkan ürünleri denemeyi severler. Kozmetik, losyon veya temizleyicilerin de deneme ürünlerini çıktıkları an kullanırlar. Fakat cildinizde beklenmedik bir alerjik reaksiyon ile karşılaşmamanız için yeni çıkan ürünleri de yüzünüzün küçük bir bölümünde denemelisiniz.

 • Yeterli Uyku

Uyku bedenin dinlenmesi ve kendisini tazelemesi için insan hayatında önemli bir olaydır. Uykusuz kalan vücuttaki cilt solgun, yıpranmış gözükmektedir. Uyku saatlerine dikkat edip yeterli uykuyu aldığımızdan emin olmamız gerekmektedir.

uyku

Düzenli uyku vücudu dinlendirir.

 • Abur Cubur

Beslenme alışkanlıkları cilt yapısını etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesidir. Fazla abur cubur tüketmek ciltte bozukluğa, istenilen görüntünün el edilememesine yol açmaktadır. Besin değeri yüksek, doğal ürünleri tercih etmek cilt sağlımız açısından oldukça önemlidir.

 • Güneş Işığına Çok Fazla Maruz Kalmak

Güneş ışınları her ne kadar vücut için çok yararlı bir ışık olsa da aşırı maruz kalmak veya güneş kremi kullanmadan bu ışığa maruz kalmak ciltte kalıcı tahribatlara neden olabilir. Güneş lekeleri, ileri derece yanıklar bu tahribatların başlıcalarıdır. Uzmanların bu konuda ki önerilerine önem vermek gerekmektedir.

Cilt için güneş

Çok fazla güneşte kalmak cilde zarar verir.

 • Sert Yapılan Cilt Temizlikleri

Aşırı derecede cilt temizlik ürünleri kullanmak ve bu ürünleri kullanırken cildinize bastırarak yada fazla fiziksel temas sağlayarak yapmanız zamanla cildinizi tahrip edebilir ve kötü sonuçlar doğurabilir.

 • Uzun Süre Telefon ile Konuşmak

Saatler boyunca cep telefonu ile konuşmanız, çenenizin ve yanağınızın çevrelerinde kızarıklıklar ile kaşıntıya yol açabilmektedir. Telefonda uzun süre masa, tezgah veya çantanızda bırakmalısınız. Buralarda yer alan bakteriler de telefon ile konuşurken de yüzünüzde bulaşmaktadır. Cep telefonunuzu silmeniz ve cildinizi temiz tutmanız için yanınızda antibakteriyel mendiller bulundurmalısınız.

Cilde zarar olan telefon

Çok fazla telefonda konuşuyorsanız cildiniz için olumsuz etki sağlar.

Saçlarınıza Dikkat!

Saçlarınız cildinize zarar verebilmektedir. Saç spreylerinizi püskürtmeden önce de yüzünüzü örtebilmek için temiz bir havlu kullanabilirsiniz.

Güncelleme: 18.10.2019

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.