Cilt Bakımı

Cilde Zarar Veren Alışkanlıklar

Cilde Zarar Veren Alışkanlıklar

İnsan derileri çok hassas bir yapıdadır. Özellikle de cildimizdeki deri daha hassas bölgedir. Her türlü kimyevi ve beşeri olaylardan etkilenen cildi korumanız gerekmektedir. Cildinize zarar verebilecek olan her türlü kozmetik ürünlerinden sakınmamız gerekiyor. İçeriğinde ne olduğunu bilmeden bazı ürünler kalıcı problemlere neden olabilmektedir.

Uzman kişilere göre dolaylı bir şekilde ya da doğrudan parlaklığı, sağlığını alacak olan, ciltteki kırışıklıkların artmasına yol açan birden fazla sebep bulunuyor.

Makyaj

Cildinizde makyaj ile uykuya dalmanız bakteri enfeksiyonuna ve aknelere neden olarak tıkanmış gözeneklere bile yol açabilmektedir. Yastığınızın üstünde kalmış olan kozmetik kalıntıları ve hastalanmanıza neden olabilmektedir. Bundan dolayı da yatmadan önce mutlaka yüzünüzü temizlemeniz gerekiyor. Ayrıca da bağımlısı da olsanız bile belli bazı günlerde makyaj yapmaya ara vermeniz, gözeneklerinizin tıkanmasını önlemeniz cildinizin daha rahat bir nefes almasını sağlayabilirsiniz.

Su ve Kahve

Bol miktarlarda su içip yüzünüzdeki kırışıklıklardan kurtulmanız mümkün. Suyu daha lezzetli bir hale getirebilmek ve suyunuza lezzet verebilmek adına içerisine portakal veya limon gibi meyve dilimleri ekleyin. Bunun dışında kahve kuru ciltlerinde en büyük düşmanlarındandır.

Sivilceleri Sıkmanız

Genellikle kişiler cildinde sivilce görmeye dayanamıyorlar ve bunun içinde sivilceleri sıkıp patlatıyorlar. Fakat yüzünüzdeki sivilceleri sıkıp patlatmanız cildinizde olan kiri ve bakteriye gözeneklerinizin içerisinde göndererek bundan dolayı da daha fazla sivilceler artar. Mümkün olduğu kadar sivilcelerinizi sıkmamaya özen gösterin.

Kilo Verme

Birkaç kilonuzu vermeniz sizler için önemli olabilmektedir. Fakat kilolarınızı doğru bir şekilde verdiğinizden emin olmalısınız. Öğün atlayabilmek cildinizin daha hızlı yaşlandıracak ve daha hızlı kurutacak. Bundan dolayı yüzünüzün sağlığını korumanız içinde beslenme tablolarında C, B3, E ve A vitamini içermekte olan gıdalardan almaya dikkat edin.

Duş Almak

İnsanlar sıcak ve uzun banyoda kalmayı severler. Fakat bu şekilde yüzünüzdeki epiderm katmanını soyarak ve cildinizde pul pul oluşumlara neden olarak kurutursunuz. Duşta cildiniz kızarırsa ve kaşınmaya başlarsa bilin ki duştan çıkmanız gerekiyor. Fakat suyun içindeki klor ve diğer elementlerinde neden olabileceği cilt kuruluğu ile savaşabilmeniz için duş başlığı filtresi kullanmanız gerekebilir.

Deneme Ürünleri

Genellikle kadınlar yeni çıkan ürünleri denemeyi severler. Kozmetik, losyon veya temizleyicilerinde deneme ürünlerini çıktıkları an kullanırlar. Fakat cildinizde beklenmedik bir alerjik reaksiyon ile karşılaşmamanız için yeni çıkan ürünleri de yüzünüzün küçük bir bölümünde denemelisiniz.

Uzun Süre Telefon ile Konuşmak

Saatler boyunca cep telefonu ile konuşmanız, çenenizin ve yanağınızın çevrelerinde kızarıklıklar ile kaşıntıya yol açabilmektedir. Telefonda uzun süre masa, tezgah veya çantanızda bırakmalısınız. Buralarda yer alan bakteriler de telefon ile konuşurken de yüzünüzde bulaşmaktadır. Cep telefonunuzu silmeniz ve cildinizi temiz tutmanız için yanınızda antibakteriyal mendiller bulundurmalısınız.

Saçlarınıza Dikkat

Saçlarınız cildinize zarar verebilmektedir. Saç spreylerinizi püskürtmeden önce de yüzünüzü örtebilmek için temiz bir havlu kullanabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ