Tırnak Batması ve Nedeni

Tırnak Batması ve Nedeni

Tırnak batması ve nedeni bir çok sebepten dolayı gerçekleşebilir. Ayak tırnaklarında çok sık görülen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Aynı zamanda tırnak batması bazı durumlarda çok sancılı ve ağrılı olabilir. Bu nedenle sizlere bazı önerilerde bulunmak istiyoruz.

Tırnak batması ve nedeni

Sizlere daha önce paylaştığımız tırnak batmasına ne iyi gelir? adlı bir yazı paylaşmıştık. Bu yazımızda ise sizlere tırnak batması ve nedeni ile alakalı bilgiler vermek istiyoruz. Eğer sizlere vereceğimiz yöntemler sonucunda hala tırnak batması geçmiyorsa mutlaka doktora gözükmeniz gerekmektedir.

Tırnak Batmasının Nedenleri

  • Tırnak batması tırnağın ete batması sonucunda oluşmaktadır. Özellikle ayak baş parmağında görülür ve tırnak batması yaşayan kişinin yürümesinde sıkıntı yaratır. Aynı zamanda insan yürüdükçe ayağı özellikle de baş parmağı zonklatan bir ağrı yapar. Tırnak batmasının nedenlerinin başında yanlış tırnak kesme ve çok ayakta kalmaktan dolayı olur. Uzun süre ayakta kalan kişilerde daha çok görülen tırnak batması durumu ayakkabının sıkması ile daha da fazla ağrı yapar. Tırnak batması daha çok şişmanlarda görülmektedir. Eğer tırnak batmasına önceden müdahale edilmezse tırnak batması bütün ayaklarda görülebilir.
  • Tırnak batması bayanlarda da görülür. Özellikle sivri uçlu topluklu ayakkabıların bayanlar tarafından çok kullanılması ile tırnak batmasına sebep olur. Sivri uçlu ayakkabılar tırnak üzerine fazla baskı yaptığından ve ayak tırnakları genel olarak oval kesildiğinden dolayı sorun oluşmakta ve tırnağa baskı yaparak ete saplanmasına neden olmaktadır.
  • Mantar da tırnak batmasına neden olur. Ayaklarında enfeksiyon riski olanlarda tırnak batması çok daha sık görülür. Tırnak batması ile aynı anda ayak mantarı problemi yaşayanlara acil müdahale edilmeli mutlaka doktora gitmelidir. Durumun ciddiyeti ileride daha kötü problemlere yol açabilir.
  • Tırnak batması problemi yaşayanlar spor aktivitelerini minimum seviyeye indirmelidir. Tırnak batması ilerlediği sürede koşma hatta yürümede bile sorun yaşayabilirsiniz. Bu nedenle ayak sporları ilgili kısacası futboldan biraz uzak durmalısınız. İlk olarak tırnak batması sorununuzu düzeltmeli ve daha sonrasında tekrar eski spor faaliyetlerinize geri dönmelisiniz.

Tırnak Batması Tedavisi

Eğer ayağınızda tırnak batması oluştuysa ve bir türlü bitkisel ve doğal çözümlere hatta yaptığınız her türlü müdahalelere rağmen geçmiyorsa mutlaka müdahale gerekir. Eğer doktorunuz tırnak batması ameliyatı gerekiyor diyorsa canınızı sıkmayın. Tırnak batması ameliyatı lokal anestezi yapılarak uygulanan bir yöntemdir.

Tırnak batmasına karşı çözüm önerileri

  • Tırnak batması ameliyatı olduktan sonra tırnak batması tekrarlayabilir. Bu nedenle bir daha tırnak batmayacak diye bir durum söz konusu değildir. Bu nedenle tırnak batmasına karşı yukarıda sizlere yazdığımız önerileri dikkatli olarak okumanız gerekmektedir.
  • Tırnaklarınızı düzgün kesmeli ve kesinlikle kökünden kesmemelisiniz.
  • Tırnak batması sürekli tekrarlıyor ve kilo problemleriniz varsa bir an önce diyete başlamalısınız. Kilolu insanlarda tırnak batması daha çok yaşanmaktadır.
  • Tırnak batmasına karşı alınacak önlemler arasında ayakkabılarınızı daha rahat ve bol , ferah ayakkabılardan seçmelisiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.