30’lu Yaşlarda Cilt Bakımı Nasıl Olur?

30’lu Yaşlarda Cilt Bakımı Nasıl Olur?

30’lu yaşlar bir bayanın en güzel yaş zamanıdır. Bu nedenle sizlere olgun yaşlarda cilt bakımı hakkında bilgiler vermek istiy Cildiniz tam oturmuş ve makyajı kabul edebilecek yaştasınız demektir. Bu yaşlarda cildinize yapacağınız bakımlar sayesinde, yaşınız ilerledikçe daha genç görünen bir cilde sahip olacaksınız. 30 sene boyunca yüzünüze yaptığınız makyajları maalesef cildiniz depolar ve kullanılan makyaj malzemeleri yüzünüzü etkileyebilir.

30 Yaş Cilt Değişimleri

Bayanlarda genellikle 30’lu yaşlardan sonra cilt esnekleşmeye başlar. Eski kalın deriniz gider ve yerine daha hassas cilt gelir. Bu nedenle orta yaşlara yaklaşmanızdan dolayı ciltte yavaşta olsa kırışıklıklar çıkmaya başlar. Hatta en belirgin kırışıklıklar göz çevrelerinde belirir. Bu belirtilerde kadınların çok hoşuna gitmez. İşte size 1ciltbakimi.com dan bir tüyo. Eğer 30’lu yaşlarda ve göz kırışıklıklarınız belirginleşmeye başladıysa kullanmanız gereken en güzel cilt bakımı, güneş kremidir. Güneş kremi sürmeden dışarı gezmelerine çıktığınızda cildiniz kırışır. Bu nedenle güneş kremi sürmeden dışarı çıkmayın!

Neden 30’lu Yaşlarda Cilt Yaşlanmaya Başlar?

30’lu yaşlarda cildinizin yaşlanmaya ve kırışıklaşmaya başlamadıysa bunun bir çok sebebi olabilir. Bu sebeplerden bazıları; beslenmeniz, sigara tüketimi, alkol, sıvı tüketimi gibi etkenlerdir. Aslında daha erken yaşlarda bazı kremlerin kullanılması gerekir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi göz kırışıklarıları için güneş kremsiz çıkmamak ve cildi alıştırmak gerekir. Bu nedenle ne kadar erken önlem alınırsa o kadar iyidir.

Özellikle alkol ve sigara tüketimi eğer 20’li yaşlarda veya daha önce başlandıysa, bir kadını 10 yaş daha büyük gösterir. Alkol ve sigara cildin diriliğini kaybetmesini sağlar. Su da çok önemlidir. Su tüketimi yapmayan kişilerde cilt kuruluğu ve ciltte matlaşmalar meydana gelir. Gözenekler dolar ve hücreler daha hızlı faaliyetini kaybeder.

30’lu Yaşlara Cilt Bakım Önerileri

  • Mümkünse yatmadan önce göz çevresine kremler sürülmelidir. Ancak bunu bir antibiyotik gibi düşünün bir gün bile aksatsanız, başa dönmüş olursunuz. Zamanla farkı hissedeceksiniz.
  • Mümkünse süreceğiniz cilt kremler kaliteli kısacası marka ama uygun fiyatta olanlar olsun.
  • Kesinlikle cildinize zaman ayırmalısınız. Maden suyu ve limon karışımı yaparak, buzluğa atın ve bu karışımı her gün yüzünüze uygulayın.
  • Boyun kırışıklıkları 30’lu yaşlarda başlar. Bu nedenle boyundaki ince çizgilerin çıkması bayanların korkulu rüyalarından birisidir. Nemlendiri kremler işinizi çözecektir. Nemlendirici kremler ile boyununuza yapacağınız masajlar sayesinde bu kırışıklıklardan da  kurtulacaksınız.
  • Yanaklar yumuşak dokulardan oluşur. 50’li li yaşlarda yanaklar sarkmaya meyillidir. İşte bu yaşa gelmeden tedbirini almanız gerekir. Yanak kırışıklıklarını azaltmak ve ileri yaşlarda sarkmasını engellemek için yüz jimnastiği yapmanız gerekmektedir.

Yüz Jimnastik Hareketleri

  • Göz Jimnastiği : Bu hareket sayesinde göz çevresi kırışıklıkları ve şişliklere iyi gelecektir. İki elinizi de kullanarak, işaret ve orta parmağınızla şakaklarınızdan tutup geriye doğru hafifçe çekin. Bu arada gözlerinizi açıp kapatın. Ayrıca kuvvetli olan parmaklarınız ile kaşlarımızı kaldırabildiğiniz kadar yukarı kaldırın ve gözünüzle aşağıya doğru bakın. Bu işlemleri günde 10-15 kere tekrarlarsanız, göz çevrenizdeki kırışıkların günden güne azalacağını göreceksiniz.
  • Yanak Jimnastiği : Yanak kaslarınızın gelişebilmesi için öncelikle 15-20 tekrar yapacak şekilde “uuuuu” harflerini ve “ıııııııı” harflerini söyleyerek yanak jimnastiği yapın. Gerebildiğiniz kadar dudaklarınızı ve yanaklarınızı gerin.
  • Gerdan Jimnastiği : Boynunuzu ileri doğru uzatın ve alt dişlerinizi üst dudağınıza değecek şekilde getirin ve bırakın bu hareketi günde 12-20 tekrar yaparsanız, boynunuzdaki kırışıklıkların azalacağını hatta günden güne yok olacağını göreceksiniz.
  • Boyun Jimnastiği : Herhangi bir sehpa veya yatağa sırt üstü uzanın ve başınızı aşağıya doğru sarkıtın. Çok fazla dinlenmeden tekrar yukarıda tutun. Yukarıda 10 saniye bekledikten sonra tekrar başınızı aşağıya sarkıtın. Böylece boyun sarkmalarınız yavaşlayacak ve daha dinç gözükecektir.
  • Alın Jimnastiği : İşaret parmağınız ile alnınızın tam ortasına sanki bir daire çiziyormuş gibi masaj yapın. Böylece alın kırışıklıklarından yavaş yavaş kurtulacaksınız.

Bakın size yukarıda bahsettiğim hareketler sayesinde değişen bir yüzün resmini paylaşayım belki fikriniz değişir ve bu hareketlere başlayıp azim yaparsanız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Maddi Yardım