Lavanta Yağının Faydaları

Lavanta Yağının Faydaları

Lavanta Yağının Faydaları.. Lavanta Yağının güzel bir kokusu bulunmaktadır. Bundan dolay parfüm ve temizleyici ürünlerin yerinde sıkça kullanılır. Güzel kokması ile birlikte cilt sorunlarına da faydası bulunmaktadır. Cilt sorunlarına karşı kullanabileceğiniz etkili bir üründür. Lavanta yağının faydaları ile birlikte kokusunun da güzel olması kullanmanız için büyük bir etken.

Lavanta çiçeklerinden elde edilen bu yağı birçok kas ağrısına da iyi geldiği bilinmektedir. Tabi bunların yanında aşırı kullanımda zehirleme riski bulunmaktadır. Lavanta yağını gün içerisinde 5 damladan fazla kullanırsanız bu risk içerisinde bulunursunuz fakat doğru kullanımlarda baş ağrısına bile iyi geldiği bilinmektedir. Baş ağrısı, kas ve adale ağrılarına karşı kullanabileceğiniz etkili bir üründür. Lavanta yağının faydalarını sizler için kısaca kaleme alalım:

Lavanta Yağı Nedir?

Lavanta yağı nedir dediğinizde ilk karşınıza çıkacak olan lavanta çiçeğidir. Lavanta çiçeğinden elde edilen bu yağ oldukça hafif ve kolay kullanımı ile ön plana çıkmaktadır. Rengi genellikle mora yakın oldukça tatlı bir renkte de bulunur. Lavanta yağından herkes istediği kadar faydalanabilir. Lavanta yağının kullanımı için belli bir yaş oranı ayarlanmamıştır.

Bu yağın içerisindeki bazı asitler kişinin vücudundaki toksinlerin atılmasını sağlar. Bunun yanında lavanta yağının içerisindeki vitamin ve mineral oldukça fazla olduğundan kullanımından sonra da bir o kadar fayda görülür. Lavanta yağı kesinlikle bulundurulması gereken yağlardandır.

Lavanta Yağı Ne İşe Yarar?

Lavanta yağı ne işe yarar sorusunda ise oldukça geniş bilgiler verilebilir. Başta lavanta yağı stres sorunu yaşayan kişilerin stresini almak konusunda oldukça fazla kullanılır. Bunun yanında kemik problemi yaşayan kişiler bu yağdan faydalanabilir. Cilt hastalıkları konusunda lavanta yağı oldukça işe yaradığı tescillenmiştir. Düzenli spor yapan ve vücudunu iyi bir konuma getirmek isteyen kişiler lavanta yağını tercih edebilirler.

Ayrıca lavanta yağı kişilerin odalarında koku olarak kullanabileceği bir yağdır. Lavanta yağı çoğu yerde masaj yağı olarak da kullanılabilir. Özellikle bayanlar için oldukça geniş bir görev alanına sahiptir. Lavanta kulak, burun, boğaz rahatsızlıklarında oldukça yoğun kullanılan bir yöntemdir. Aynı zamanda bu yağ ortamdaki mikropların savunması için de kullanılabilir.

Lavanta Yağı Nasıl Kullanılır?

Lavanta yağı nasıl kullanılır hakkında bir yöntem belirlemek zordur. Ancak şöyle söyleyelim ki lavanta yağı ve diğer yağlar genellikle içilmez, haricen kullanılır. O yüzden bu konuda dikkat ederek kullanılmalıdır. Aynı zamanda lavanta yağı kullanılması sırasında aşırıya kaçılmamalıdır. Fazla kullanmak yerine damlacık şeklinde kullanılmalıdır. Ancak koku amaçlı kullanacaksanız onda bir sınırlama yoktur.

Lavanta yağı kullanımı sırasında eğer diş bakımı için kullanılıyorsanız yine bir iki damla ile diş fırçasını damlatılıp fırçalama yapılabilir bunun yanında yeni dişler için suya karıştırılarak gargara şeklinde de kullanılabilir. Cilt için ise bu yağ sürülerek masaj yoluyla ya da nemlendirilerek bazı ağrılı bölgeler için uygulanabilir. Aynı zamanda lavanta yağı spor yapan kişiler için spora başlamadan önce kullanmaları tavsiye edilir. Lavanta yağı sayesinde kan dolaşımında hızlı olacaktır.

Lavanta Faydaları

 • Lavanta yağını gece yatağınıza birkaç damla damlatarak kullanırsınız güzel bir uyku çekmenize yardımcı olur. Geceyi iyi bir uyku ile geçirmek isteyenlerin yapması gerek.
 • Cildinizde çukurlar varsa ve cildiniz nemsizse lavanta yağını kullanmalısınız. Lavanta yağı hem cildinizi nemlendirir hem de cilt üzerindeki çukurları ve çatlakları onarır.
 • Lavanta yağını dudaklarınız durmadan kuruyorsa ve dudaklarınızda çatlaklar oluyorsa kullanabilirsiniz. Dudak kuruluğuna ve dudaklarda olan çatlaklara iyi gelmesi ile bilinir.
 • Lavanta yağını uçuklar üzerinde kullanmanızı tavsiye ederiz. Lavanta yağını uçukların üzerinde kullanmanız durumunda daha çabuk geçtiği gözlemlenmiştir.
 • Lavanta yağını ile suyu birbirine karıştırırsanız güneş yanıklarından kurtulabilirsiniz. Lavanta yağı ve su karışımı0 güneş yanıklarına sürüldüğünde iyi gelmektedir.
 • Ter kokusu ile problemleriniz varsa bunun çözümü de lavanta yağıdır. Lavanta yağı koltuk altınıza sürerseniz ter kokusundan tümünden kurtulursunuz.
 • Cildinizde yanmış yerler varsa ve büyük acılar duyuyorsanız bunun çözümü ise o bölgelere lavanta yağı sürerseniz acılarınızdan kurtulmuş olursunuz.
 • Ayaklarınıza bölgesel ağrılar varsa bunların çözümü de lavanta yağı ile mümkün. Bu tarz ağrılardan kurtulmak için de lavanta yağını suya damlatın ve bu suyla ayaklarınızı yıkayın ağrılarınızdan bu şekilde kurtulmuş olacaksınız.
 • Yeni oluşmuş yaralara faydası vardır. Lavanta yağının antiseptik yapısı bulunmaktadır buda yaralarınız daha çabuk iyileşmesine yardımcı olacaktır

Lavanta yağının ayrıyeten saç dökülmesine karşı kullanabileceğiniz bir kürü bulunmaktadır. Bu kürü saçlarınıza tarif edilen şekilde uygulamanız durumunda saç dökülmelerini en aza indirebilirsiniz. Saç dökülmesi bütün kişiler için bir problem olmakla birlikte kötü bir görüntünün de habercisidir. Bundan dolayı bu kürü uygulamanızı tavsiye ediyoruz. Bu içerisinde kullanacağınız malzemeler:

 • 2 damla lavanta yağı
 • 2 damla kekik yağı
 • 4 çay kaşığı zeytinyağı
 • 3 damla biberiye yağı
 • 2 damla sedir ağacı yağı

Bu malzemelerin hepsini temiz bir kap içerisinde birleştirin. Elinizde bulunan karışımı saçlarınıza kibar bir şekilde masaj yaparak yedirin. 15 dakika saçınızda bekletin ve saçlarınızı temizleyin. Bu şekilde karışımı 2 günde bir defa uygulayarak bir zaman sonra sonuç alabilirsiniz.

Lavanta Yağı Cilde Faydaları

Lavanta yağı cilde faydaları konusunda ise geniş bir yere sahiptir.

 • Cildin normalinden daha parlak ve canlı görünmesini sağlar.
 • Özellikle yüz kısmına belli bir oranda istikrarlı bir şekilde sürüldüğünde bu yüzdeki değişim fark edilecektir.
 • Lavanta yağı cilt için aynı zamanda nemlendirici ve besleyici olarak kullanılır.
 • Belli bir oranda el ve yüz kremlerinin içerisine koyularak yine aynı şekilde kullanılır.
 • Bu sayede ölü deriler atılır ve vücut daha nemli aynı zamanda daha canlı gözükecektir.

Lavanta yağı ciltteki mikropları arındıracağı için sivilcelenmeler en aza inecektir.

 • Bu sayede cildin bir bölgesine kullanıldığında o koku hem cilde hem de ruha dinginlik verecektir.
 • Lavanta yağı aynı zamanda ağrılı bölgelerde de kullanılabileceği için oradaki ağrıyan ve yaralı kısımların daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır.
 • Lekelerin giderilmesi için de lavanta yağı kullanılabilir.

Lavanta Yağı Saça Faydaları

Lavanta yağı saça faydaları hakkında ilk olarak saçın canlı ve hacimli durmasını sağlayarak daha sağlıklı bir saç görünümü verir. Saç bakım kremleri içine lavanta yağını koyduğunuzda krem 2 katı daha fazla etki edecektir. Özellikle duştan sonra lavanta yağını saçınızda uzun bir süre masaj şeklinde uygulamanız yeterli olacaktır.

Bu sayede hem saç diplerindeki kepeklerden kurtulmuş olursunuz hem de daha canlı ve elektriklenmeyen saçlar elde edersiniz. Aynı zamanda lavanta yağı sayesinde hızlı bir uzama gerçekleşir, buda saçın daha sağlıklı ve vitamin aldığı anlamına gelir. Saça verdiği faydaların yanında saç diplerine uygulanması durumunda daha sağlıklı bir derinin oluşmasını sağlayacaktır. Bunun sayesinde ise saçlarınızın dökülmesi oldukça az olacaktır.

Lavanta Yağı Zararları

Lavanta yağı zararları konusunda küçük çocuklara kullanıldığında büyük bir ihtimalle alerjik bir durumla karşılaşılabilir. O yüzden oldukça küçük çocukların üzerinde bu yağlar kullanılmamalıdır. Çünkü küçük çocukların tenleri oldukça hassastır ve bu yağa karşı tepki gösterebilir. Lavanta yağı diğer yağlarda da olduğu gibi belli bir ağırlığı ve asitlik durumu olan bir yağdır.

O yüzden kullanım sırasında da bazı tahrişlere ya da yanmalara sebep olur. Bunun için kullanılırken ya krem içerisinde ya da bir miktar su içerisinde kullanılabilir. Lavanta yağının kullanımı yanlış olması durumundan doğan sadece yan etkileri vardır. Ancak lavanta yağını hamile kişiler yoğun bir şekilde kullanmamalıdır. Bu durumda vücut alerjik reaksiyonlar gösterebilir.

Lavanta Yağı Fiyatı

Lavanta yağı fiyatı oldukça farklı fiyatlarda önünüze çıkabilir. Bunun için yapmanız gereken sizin bu lavanta yağı alacağınız da aktarlarda veya sitelerde genel bir fiyat bilgisi edinebilirsiniz. Çünkü bu fiyatları karşılaştırarak ortalama bir fiyat belirleyip o fiyattan bu lavanta yağını alabilirsiniz.

Genel itibarıyla çok yüksek olmamakla birlikte belli bir ortalama fiyatı vardır. Sizde Bunu tespit etmek için birkaç araştırma yapıp duruma göre lavanta yağını temin edebilirsiniz. Lavanta yağını alırken içerisindekiler kısmına ya da nelerin bulunduğuna dikkat etmeniz gerekir. Bu konuda yardım alabileceğiniz birileri varsa destek amaçlı onların görüşlerinde de faydalanabilirsiniz. Bu sayede daha kaliteli lavanta yağı doğru seçimleri yapabilirsiniz.

Lavanta Yağı Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lavanta yağı özellikle ilk defa kullanılıyorsa gece kullanılmamaya dikkat edilmelidir. Çünkü olası bir yan etkisi durumunda sağlık probleminin ileriye gitmesine neden olur. O yüzden ilk defa kullanımlarınız da gündüzü tercih etmelisiniz. Bunun yanında lavanta yağı içilerek kullanılamayacağından dolayı çocuklarınızın ulaşamayacağı yerlerde bulunmalıdır. Lavanta yağının hijyen açısından sürekli ağzı kapalı tutulmalıdır.

Lavanta yağının içindeki asitlerin korunması amaçlı güneş altında bırakılmamalı ve onun özünü kaybedecek şekilde aşırı derecede sıcak bir odada tutulmamalıdır. Bunun yanında lavanta yağı kullanımı konusunda aşırıya kaçmamalı ve bu konuda oldukça orantılı ve istikrarlı bir yol izlenmelidir. Lavanta yağı kullanılmadan önce alerjik bir reaksiyonunuzun olup olmadığını test etmek amaçlı küçük bir yerde kullanılmalıdır.

Lavanta Yağının Günlük Kullanımı

Lavanta yağı günlük olarak kullanılabilen bir yağdır. Ancak kullanırken mutlaka dikkat etmeniz gereken günde 1 defa ve güneşe çıkmadan önce kullanmalısınız. Çünkü bu yağların içinde asit bulunduğu için güneşle reaksiyona girebilir. Aynı zamanda lavanta yağının günlük 1 defa kullanımında damlacık şeklinde kullanılmalıdır.

Ama cildinizin tamamına masaj şeklinde kullanılacaksa size tavsiye edilen bir masaj kreminin içerisine bu damlacıklar karıştırılarak kullanılmasıdır. Çünkü direkt bir şekilde kullanıldığında tahrişe neden olabilir. Bunun yanında lavanta yağı ve kullanımı sırasında önceden kullanılacak alanın temiz olması gerekir. Lavanta yağı kullanıldıktan sonra da bir müddet bekletilip istenirse yıkanır veya yıkanmaz herhangi bir sorun teşkil etmez.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.