Karabaş Yağının Faydaları Nelerdir?

Karabaş Yağının Faydaları Nelerdir?

Karabaş Yağının Faydaları Nelerdir? Karabaş yağını ota benzeyen bir bitkiden elde edersiniz. Karabaş otunu ezerseniz etrafa kötü ve sert bir koku bırakır. Karabaş bitkisinin çiçekleri lila rengine yakın mavi ve menekşe renklerine benzer.  Bütün karabaş bitkilerinden yağ elde edemezsiniz. Karabaş yağı faydalarının fazla olmasının nedeni nadir türlerinden yağ elde edilmesinden dir. Karabaş yağının faydalarını sizler için kaleme alıyoruz.

 

Karabaş Yağı

Astım hastaları üzerinde kullanırsanız bu hastaları rahatlatır bunun yanında sara hastalarına da iyi geldiği bilinmektedir. Karabaş yağını ağrılarınızı dindirsin diye kullanmanızın yanında yaralarınıza sürerek de yaraların erken iyileşmesine ön ayakta bulunursunuz. Ağız sağlığında etkilidir.

 • Ağzınızda ki mikropları temizler ve diş etinde oluşan rahatsızlıklara iyi gelir. Ağrılar üzerinde etkilidir. Etkili olduğu bu ağrılar ise romatizma ağrıları başta olmak üzere kireçlenme ve mafsal ağrılarına iyi gelmektedir.
 • Faydaları arasında en önemlisi olarak görebileceğimiz şeker hastalarının şekerini düzenleyici etkisi vardır ve kolesterol ile ilgili sorunları olanlarında doğal ilaç olarak kullanabilir. Uyuz yaraları içinde antiseptik etkide bulunur. Uyuz yarası haricinde elde ve ayakta çıkan egzama rahatsızlığına da iyi gelir. Karabaş yağı damar sertliğine doğal ilaç etkisi yapar.

Bunun yanında kalbi rahatlatır ve sinir sistemini güçlendirici etki yapar. Uykusuzluk problemi çekenler içinde önerilebilinir. Uykusuzluktan dolayı stres yapanların stresini yatıştırır ve uykusuzluğunuza doğal ilaç etkisi yapar. Sigara içen kişiler kullanıyorsa sigaradan dolayı oluşan balgama iyi gelir. Karabaş yağını boğazınızda enfeksiyon varsa doğal bir ilaç olarak kullanabilirsiniz. Boğazda oluşan enfeksiyona iyi gelmesi ile bilinir.İdrar yolu iltihaplanmasına iyi gelir bu rahatsızlığı geçirici etkisi bulunmaktadır.

Karabaş Otu Nerede Yetişir?

Ev ortamında da yetişmesi mümkün olan bu bitki, nemli, ılık, soğuk iklimlerde yetişebilmekte ve her ortama uyum sağlayabilmektedir. Özellikle yol kenarları ve dağlık bölgelerde gördüğümüz karabaş otunu evde büyük ve geniş saksılarda yetiştirmeniz gerekiyor. Akdeniz bitkisi olan lavanta Atlas okyanusundan Hindistan’a kadar bir çok bölgede yetişmektedir.

Karabaş Yağı Nasıl Kullanılır?

Karabaş otu yağının kullanımı, rahatsızlık çeşidine göre kullanımı değişiklik göstermektedir. Öncelikle belirtmek istediğimiz şudur ki; aldığınız yağın doğal olmasına özen göstermeniz gerekiyor ve böylece etkisini daha çok görebilirsiniz. Karabaş yağını romatizma ağrıları çekenler ağrı bölgelerine yağı sürüp masaj yapabilirler. Yağı dahilen kullanacak kişilerin yarım çay bardağı suyun içine bir kaç damla damlatarak tüketebilirler. Karabaş otu yağı sigarayı bırakmak, sigaradan kurtulmak isteyen kişilerin, sigara istekleri geldiği zaman yine karabaş otu yağı ile gargara yapmaları sigara içme isteğini azaltıcı bir yönde etki gösterecektir. 20 ml Karabaş yağı fiyatı 11 ila 20 TL arasında değişiklik gösteriyor.

Karabaş Otu İbrahim Saraçoğlu

Karabaş yağının faydalarını birde İbrahim Saraçoğlunun dilinden bilmenizi istediğimizden, sizler için bu bitkiyle ilgili söylemlerini derledik. Öncelikle İbrahim Saraçoğlu karabaş otunu veya karabaş otu yağını hastalık olmadan önce kullanmamayı ve ancak, rahatsızlığın ortaya çıktığı durumlarda sadece yardımcı tedavi amaçlı kullanmayı öneriyor. Rahatsızlığın gelmeden önce kullanılmamasının nedenini de vücudumuzdaki bazı çok önemli enzimler için inhibitör etkisi gösterebilmesinden kaynaklanmakta olduğunu belirtiyor. 20 yaş altında ki kişilerin mecbur kalmadıkça kullanmalarını kesinlik önermiyor.

İbrahim Saraçoğlu Karabaş Otunun faydalarını akciğer ve kan kanserini hastalarında ve beyin tümörlerinin genel olarak ilerlemesinde güçlü bir geciktirici ve durdurucu özelliği olduğunu gördüğünü ve hatta bu hastaların bazılarının hastalığını yendiğini söylüyor. İçeriğinde ki  rosmarinik asitten dolayı ciddi bir kan düzenleyici özelliği bulunduğunu belirten İbrahim Saraçoğlu, bu özelliğinden dolayı damar sertleşmelerini minimum seviyeye indirdiğini belirtiyor.

Tansiyonu düşürdüğünü, sakinleştirici özelliği bulunduğunu ve ses tellerindeki enfeksiyonlara karşı savaştığını söylüyor. Antibakteriyel özelliği sayesinde Osmanlı döneminde, koleraya karşı kullanılması için ferman çıkartıldığını ve Birinci Dünya Savaşında yaralardaki mikropları öldürmek amacıyla da bol miktarda kullanıldığını belirmiştir.

Karabaş yağının yani lavanta yağının saça faydaları ise saçların daha canlı görünümünün yanı sıra saçınızı temizleyerek saçınızın daha sağlık büyümesine katkı sağlamaktadır. Karabaş yağının saça faydalarını saymakla bitmiyor. Bit ve kepek oluşumunu engellemekte olup, saç dökülmelerine karşıda oldukça etkili bir bitkidir.

Karabaş Yağının Cilde Faydaları

Bir diğer adı ile Lavanta Yağının Cilde faydaları, akne tedavilerinde ve egzama tedavilerinde ağırlıklı olarak kullanılır. Ciltte geniş bir tedavi ağı olan bu yağı, kozmetik sektörü fazlaca kullanmakta olup, ciltte ki kırışıklıklar için cilt kırışık kremlerinde de fazlaca kullanılır. Karabaş Otu Sivilce problemlerinde de etkili olduğu söylenmektedir.

Karabaş Otu Zayıflatır Mı?

Karabaş otunun metabolizma hızlandırıcı etkisinden dolayı zayıflatıcı olarak kullanılması, yağ yakıcı özelliği bulunan bitkilerle desteklenirse daha etkili sonuçlar alınabilinir. Metabolizma dengeleyici etkisinden dolayı metabolizmanın daha dengeli çalışmasını sağlayacak ve daha sağlıklı bir vücuda sahip olmanız için gereken katkıyı sağlayacaktır. Karabaş otu çayı da yapılarak vücuttaki ödemin ve toksinlerin atılmasını ve vücudunuza gereken enerjinin girmesine  katkıda bulunabilirsiniz.

 

Karabaş Otunun Zararları

Her bitki gibi belli başlı yan etkileri bulunan ve kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken Karabaş yağının yan etkileri şu şekildedir;

 • Hamile ve çocukların bu bitkiyi tüketmemeleri önerilir.
 • Karabaş otunu ağız yoluyla tüketmek, kabızlık ve baş ağrısına neden olabilir.
 • Karabaş otu yağının ciltte ki sürekli kullanımlarında, cildi tahriş edebilir.
 • Bu bitkiyi uzmanlar 15 günden fazla tüketilmemesini öneriyor.
 • Kalp, antidepresan ve aspirin gibi ilaçların yanında kullanımı istenmeyen yan etkilerin oluşmasını tetikleyebilir.
 • Anestezi ve cerrahi müdahale öncesi ve sonrasında en az 3 hafta öncesinden tüketimi bırakılmalıdır.
 • Ve Her zaman söylediğimiz gibi hiç bir ilaç, bitki, bitki türevi ürünleri hekiminize danışmadan ve onayını almadan asla kullanmayınız

Karabaş Otu Yağının Bebeklerde Kullanımı

Bebek ve çocuklarda hormonal bozukluklara sebebiyet vereceğinden bebek ve çocuklarda kullanımını uzmanlar  önermiyor.

Karabaş Otunu Kullananların Yorumları

 • Ben bu otu geçen yaza kadar oğul otuyla karıştırıp 5 dk sıcak suda demleyip içiyordum. Gerçekten düzenli kullanıldığında sinirlerinizi teskin ettiğini anlarsınız. Tavsiye ederim. Bütün aktarlarda vardır. Sanırım bende yeniden başlamalıyım hatırlamışken, sağlıkla kalın…
 • Arkadaşlar benim babamda karabaş otunun yağını kullanıyor ve ayrıca çokta memnun kaldı. Bypass olmuştu. 4 damarı değişmişti. Şimdi çok şükür iyi ve yağı suya damlatıp içiyor ve çok faydasını gördü.
 • Bir veya iki baş karabaş çiçeğini yapraklarıyla birlikte sıcak suda haşlayıp hemen içmeye başlayabilirsiniz. Bir yandan rahatlatıcı, bir yandan ağrı kesici, bir yandan antiseptik, bir yandan sinirlere iyi gelen bir bitkidir. Genellikle haziran-temmuza kadar çiçek açar ama en güzel çiçekler mayıs gibi oluyor. İstanbul’da adalar’da kendiliğinden yetiştiği söyleniyor.
 • Dağda tepede bir iki yaprak koparıp tırnağınızla ezip kokladığınızda eczaneye gelmiş gibi olursunuz. Öyle keskin bir kokusu var. Sanki bütün ilaçlarda bundan kullanılıyor.
 • Sigaraya gelen zamların ardından ilk işim aktara gidip bu otu almak olmuştu. Çünkü efsaneye göre bu otu içen ardından sigara içmeye kalkışırsa, otun tiksindirici bir tat bırakmasıyla sigaradan soğutuyormuş falan filan. Tabi uygulamanın ardından bu sonucu alamıyorsunuz. Orası net.
 • Kaynatılıp soğuk halde düzenli olarak içildiğinde tıkalı olan damarları açan, varisi yok eden ottur.
 • Karabaş otu karaciğer yağlanması için birebir olan bir bitkidir. Bilginize…
 • İbrahim Saraçoğlu karabaş otu ile sigara bırakma yazısını okumuş ve denemiştim. Hakikaten işe yarıyor.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.