Okaliptus Çayının Faydaları ve Zararları

Okaliptus Çayının Faydaları ve Zararları

Okaliptus çayının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler paylaşmak istiyoruz. Okaliptus çayı kullananlar genelde okaliptus çayı zayıflatırmı, emziren anne okaliptus çayı içebilirmi, süt yapar mı, ödem söktürür mü, adet söktürür mü, okaliptus çayı günde kaç kez içilir, okaliptus çayı aç mı tok mu içilir gibi sorulara yanıt aramaktalar.

Okaliptus Bitkisi Nedir

Okaliptus bitkisi dünya üzerinde bulunan ve en hızlı büyüyen ağaç türlerinden birisidir bu hızla büyüyen bitki aynı zamanda “Mavi sakız ağacı” ve “Avustralyalı ateş ağacı” olarak da bilinmektedir. Okaliptus bitkisi, okaliptüs globulus olmuş olarak bilinen bu ağacın grimsi yeşil, kösele yapraklarından elde edilmektedir. Tazmanya’ya has olmuş olan okaliptüs ağacı dünya üzerinde genellikle subtropikal bölgelerde yetişmektedir. Yaprakları flavonoidler ve antioksidanlar ile birlikte aynı zamanda, yeşil çay içerisinde bulunmuş olan okaliptol taneni, kafeik ve gallik asitler gibi içerikleri içermektedir.

Okaliptus antiseptik, antiviral, antifungal, antispazmodik ve balgam çıkarma problemi yaşan kişilerde balgam söktürücü etkisi yaratarak sorunu çözmek gibi özelliklere sahiptir. Okaliptüs yapraklarının içerisinde bulunmuş olan aromatik yağlar güçlü antimikrobiyal ve dekonjestanlara sahip olmuş olduğu için geleneksel olarak pek çok kişi tarafından soğuk algınlığı ve burun tıkanıklığının tedavisinde kullanılmıştır.

Okaliptus Çayı Nedir

Okaliptus çayı mızrak şeklindeki okaliptüs yapraklarından hazırlanmaktadır, sık olarak kullanılmış olmasa da bazı durumlarda okaliptüs kabukları da içerisine ilave edilebilmektedir. Okaliptol gibi aromatik yağlar bakımından oldukça zengin olduğu için okaliptüs bitkisinin yaprakları da oldukça güçlü ve güzel bir kokuya sahiptir.

Okaliptüs Çayının Faydaları Nelerdir?

Bu bitkinin yaprakları ile yapılan çayın insan sağlığına oldukça fazla yararları vardır. Doğru bir biçimde tüketildiği takdirde pek çok sağlık problemini çözebilmektedir.

 • Stresi azaltmaktadır

Doğal sakinleştirici ve yatıştırıcı olmuş olan okaliptüs bu ruh sağlığına olan faydaları sebebi ile bu konularda sıkıntı yaşayan kişiler tarafından oldukça tercih edilmektedir. Özellikle okaliptüs çayı kronik stresten mustarip olmuş olanlar için kullananlar tarafından sık sık tavsiye edilmektedir. Okaliptus çayı vücut içerisinde ki stresi tetikleyen stres hormonlarını büyük ölçüde azaltmaktadır. Güzel demlenmiş bir fincan okaliptüs çayı, sağlık yönünden herhangi bir hasara yol açabilen zihinsel gerginliği de büyük ölçüde hafifletmektedir.

 • Üst solunum yolları hastalıklarını tedavi eder

Okaliptusün içerisinde barındığı tanen içeriğinin büzücü özelliği sebebi ile pek çok üst solunum yollarının mukoza iltihabını azaltarak tedaviye yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda, okaliptüs içerisinde ki mevcut ökaliptol, mukusu serbest bırakır ve bu şekilde vücutta ki balgamı gevşetmeye yönelik çalışarak balgam atamayan kişilerde balgam söktürücü olarak büyük bir görev yapar. Bu sebeple, bu bitkiden yapılmış olan çayı tüketip içmek, öksürük, nezle, grip, soğuk algınlığı, bronşit, ya da solunum yollarında meydana gelmiş olan bir diğer enfeksiyonların tedavisinde oldukça etkili bir yöntem olabilmektedir. Okaliptus çayının buharını teneffüs etmek bronşit, göğüs ya da sinüs tıkanıklığının, yanı sıra burun tıkanıklığını da büyük ölçüde hafifletmeye yardımcı olabilmektedir.

 • Kan şekerini düşürür

Yapılmış olan bireysel çalışmalar ve pek çok bilimsel araştırmalar doğrultusunda okaliptüs çayını içmenin vücutta insülin üretiminde kolaylaştırıcı bir yol oynadığı bu şekilde kişilerde kan şekeri düzeylerini düşürmeye büyük ölçüde yardımcı olduğunu ortaya koymuşlardır. Bu da bu bitkisel çayın şeker hastaları tarafından gönül rahatlığıyla kullanabileceğini göstermektedir. Eğer şeker hastasıysanız ve herhangi bir diyabet ilacı kullanıyorsanız ve okaliptüs çayını tüketmek istiyorsanız öncelikle doktorunuzun tavsiyesini almada fayda vardır. Her ne kadar yararlı olmuş olsa da kullandığınız ilaçlarla beraber kullanmak başka sıkıntılara sebep olabileceğinden dolayı, doktorunuza danışmanız sizin sağlığınız açısından çok daha iyi olacaktır.

 • Enfeksiyon gidericidir

Okaliptus çayının bir başka mükemmel avantajlarından biri ise inflamasyon özelliğidir ve bu özellik herhangi bir ağrı üzerinde ağrı kesici görevi görerek oldukça etki göstermesine yardımcı bir özelliğidir. Bir yaranın ağrı ve iltihabını tedavi etmek amacı için, sadece küçük bir parça bir pamuğu bu bitkisel çayın içerisine batırın ve etkilenen alan üzerine nazik bir biçimde uygulayın. Bu basit ev yapımı tedavi yaralar ve bunun ardından gelmiş olan ağrı ve enflamasyonu büyük ölçüde önüne geçerek engellemektedir. Hatta yarayı tedavi etmenin yanı sıra, benzer bir şekilde okaliptüs çayı ile cilt döküntüleri, böcek ısırıkları, küçük kesikler, çürükler ve sıyrıklar da tedavi edilebilmektedir.

 • Güçlü bir antioksidandır

Antioksidanlar üzerine yapılmış olan çalışmalar, antioksidanların serbest kök molekülleri ile mücadele etmiş olduğunu bu sebeple yaşlanma ve benzeri sorunları engelleyebildiğini ortaya koymuştur. Okaliptus çayının barındırdığı çeşitli antioksidanlar rutin, imonene, alfa-pinen, hyperin, kuersetin, eucalyptrin ve alfa-termineol içermektedir. Aynı zamanda okaliptüs çayının içerisinde ki mevcut tanenler de bazı bir takım antioksidanları içermektedir.

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir

Okaliptus çayının sahip olmuş olduğu anti-mikrobiyal özelliği vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmek amacı için oldukça fazla etkilidir. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi için destekçi olmuş olan okaliptüs çayı bakteriyel ve fungal enfeksiyonlar ile savaşmada doğal bir yeteneğe sahiptir. Aynı zamanda okaliptüs çayı yaprakları uçucu yağ bileşenlerine sahiptir ve bu özellik bağışıklık sistemini güçlendirmeye büyük ölçüde destek olmaktadır.

 • Cilt ve saç sağlığına iyi gelir

Düzenli okaliptus çayı tüketip içmek, güzel cilde ve saçlara sahip olmak isteyen insanlar için oldukça doğru ve iyi bir seçenektir. Okaliptüs çayının yağı anti-enflamatuar ve anti-bakteriyel özelliklere sahiptir. Ayrıca cilde topikal olarak da uygulanarak kullanılabilmektedir. Soğuk okaliptüs çayı ile yüzü ya da cildi yıkamak cilt üzerindeki akneleri tedavi etmekte aynı zamanda oluşabilecek ya da bulaşabilecek mantar enfeksiyonlarının da kontrolünü büyük ölçüde sağlamaktadır. Okaliptus çayı aynı zamanda kafa tasında ve saç derisindeki enfeksiyonlarından kurtulmayı sağlamakta ve doğal, parlak saçlara sahip olmak için sizlere büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.

Okaliptus Çayı Tarifi

Okaliptüs çayının hazırlanışı

Okaliptus çayı kurutulmuş ve taze olarak nasıl hazırlanır işte tarifler.

Kurutulmuş Okaliptus Çayı Tarifi

Malzemeler:

 • 1 su bardağı sıcak su
 • 1/2 çay kaşığı kurutulmuş okaliptus yaprakları
 • Tatlandırmak için bal

Hazırlanışı:

 • Okaliptus çayı yapmak için kurutulmuş okaliptüs yapraklarının üzerine kaynar suyu dökün.
 • Kapağı kapatın ve 10 dakika boyunca demleyin; tatlandırmak için bal ekleyin.
 • Gün içerisinde bu çaydan 2-3 bardak içebilirsiniz.

Taze Okaliptus Çayı tarifi

 • Taze okaliptus yapraklarını parçalayarak bir fincanın içine koyup üstüne sıcak suyu ekleyin.
 • 4-6 dakika boyunca demlenmesi için bekleyin.
 • Daha sonra bal ve ya şeker ekleyebilirsiniz.

Öneriler:

 • Yaprak bitlerine karşı yapraklar iyice temizlenmelidir.
 • Aromatik yağ bakımından oldukça kuvvetli olduğu için dikkatli içilmelidir.
 • Çay sıcakken küçük yudumlarla sakince içmeye özen gösterilmelidir.
 • Tıbbi faydalarından yararlanmak ya da keyif için içiliyorsa 1 ya da 2 fincan içilmelidir.
 • Eğer öksürük için tüketiliyorsa gün içerisinde 4-5 bardak içilebilir.

Uyarı:

Büyük dozlarda okaliptus tüketimi bulantı, kusma ya da ishal rahatsızlığına neden olabilir. Fincan başına 1/2 çay kaşığı okaliptüsü geçilmemelidir.

Astım ve Bronşit İçin Okaliptus Çayı Tarifi

Malzemeler:

 • 1/2 çay kaşığı kurutulmuş okaliptus yaprağı
 • 1 çay kaşığı kurutulmuş öksürükotu yaprağı
 • 1 çay kaşığı kurutulmuş kekik yaprağı

Hazırlanışı:

 • Karıştığınız bu karışımdan her fincan için 1 çay kaşığı kullanın.
 • Fincana aldığınız karışımın üzerine sıcak suyu koyun.
 • Bu çay karışımı solunum yolları ve sıkışık akciğerleri açmaya yardımcı olur.
 • Okaliptüs çayı antispazmodik ve dezenfektan özellikleri ile tanınmaktadır.

Sivilce İçin Okaliptus Çayı Tarifi

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı kurutulmuş okaliptus yaprağı
 • 1 çay kaşığı kurutulmuş karahindiba kökleri
 • 3/4 çay kaşığı kurutulmuş meyan kökü
 • 3/4 çay kaşığı rezene tohumu

NOT:

Bu karışımdan fincan başına 1 yemek kaşığı kullanın. Yukarıda da belirtildiği gibi bu bitkisel çayı içebilir ya da bir yüzü yıkayarak kullanabilirsiniz. Her iki şekilde de akne gibi cilt hastalıkları için iyileştirici bir etkiye sahiptir.

Soğuk Algınlık İçin Okaliptus Çayı Tarifi

Malzemeler:

 • 1/2 çay kaşığı kurutulmuş okaliptus yaprağı
 • 1 çay kaşığı kurutulmuş nane yaprakları
 • 1/2 çay kaşığı kurutulmuş papatya çiçekleri

Hazırlanışı:

Bu karışımdan fincan başına 1 yemek kaşığı kullanın. Bal ya da tatlandırıcı ile tatlandırabilirsiniz. Bu otlar dekonjestan ve balgam söktürücü etkilere sahiptir. Ayrıca okaliptus antiseptiktir ve soğuk algınlığa, sinüs tıkanıklığına, nezle ve gribe de büyük ölçüde iyi gelmektedir.

Okaliptus Ne İşe Yarar

 • Okaliptus yaprakları çay yapımı için kurutulmuş ya da taze olarak kullanılmaktadır.
 • Okaliptus yağının merhem olmak üzere pek çok farklı ürünü mevcuttur.
 • Okaliptus pastil, şurup, buharlaştırma sıvıları, kremler, diş macunları, ağız gargaralarının yapımında da kullanılmaktadır.
 • Okaliptus yağı bazı ilaçlarda kullanılmaktadır. Bazı göğüs kremleri ve viks bunlardan sadece bazılarıdır.

Okaliptus Çayının Zararları

Her bitki ve besinde olduğu gibi bu mucizevi bitkinin de fazlası zarardır. Okaliptus çayının bazı yan etkileri vardır bunlar nadir bir durum da olsa görülebilmektedir.

 • Bu yan etkiler mide bulantısı, kusma ve ishal olarak gözlemlenmiştir.
 • Bu sebep ile okaliptüs çayını kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.
 • Eğer hamile ya da emziren bir anne iseniz, böbrekler iltihabı ya da mide-bağırsak hastalığı, safra kanalı hastalığı, karaciğer hastalığı ya da hamileyseniz düşük yapma ihtimaliniz oldukça fazladır.
 • Yüksek tansiyon rahatsızlığınız varsa okaliptus çayını tüketmekten kaçınmalısınız.

Tavsiyeler

 • Okaliptus yağı zehirlenmesi

Çocuklara ağız yolu ile okaliptus tükettirmeyin çünkü zehirlenmeye neden olabilmektedir. 6 yaşından küçük çocuklara öksürük için okaliptüs damlası vermemelisiniz.

Soğuk algınlıklar için 2 yaşın altındaki çocuğun burnunun kenarlarına, göğsüne ve yüzüne okaliptüs yağı içeren merhemler sürmeyiniz. Çocuğunuz için bu amaçla kullanmak istiyorsanız öncelikle mutlaka doktorunuza danışın.

 • Okaliptus Çayı Zayıflatırmı

Okaliptus çayıdoğru kullanımlarda zayıflamaya yardımcı olabilir. Her bitki çayında olduğu gibi fazla kullanımlardan kaçınılmalıdır.

 • Okaliptus çayı faydaları ve zararları

Okaliptus çayı faydaları ve zararları kıyaslandığında faydaları zararlarından epeyce fazladır. Okaliptus çayı ve yağı bebeklerde kullanımından kaçınılmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.