Hodan Yağının Faydaları ve Zararları

Hodan Yağının Faydaları ve Zararları

Hodan yağının faydaları ve zararları nelerdir, hodan yağı ne işe yarar? Hodan yağı, hodan bitkisinin çiçeklerinden üretilen ve başta cilt sorunlarına faydaları ile ilinen bir yağ. Hodan bitkisinin tohumları bu yağın kaynağı. Vücuda çok faydası olan uçucu yağlardan birisi olduğu için son yıllarda sıkça ismi duyuluyor.

Hodan Yağı Nedir?

Hodan yağı nedir? Hodan bitkisinden üretilen bu yağ, çok fazla omega 6 asidi içeriyor. Bu asitler vücuda çok yararlı olduğu halde vücudumuz kendi başına bunları üretemiyor. İşte bu eksikliği gidermek için, hodan yağından faydalanabilirsiniz. Bu yağ çok eski zamanlardan beri geleneksel olarak kullanılan bir ağrı ve enflanmasyon gidericidir.

Hodan Yağı Ne İşe Yarar?

Hodan yağı ne işe yarar? Hodan yağının en etkili olduğu şeylerden birisi iltihap gidermesidir. Özellikle böbrek ve cilt iltihaplanmaları konusunda iyi bir yardımcıdır. Hücrelerin işleyişini daha düzenli hale getirmek ve de dolaşım sistemi sorunlarını gidermek de faydaları arasında. Faydalı olduğu konulardan birisi de yüksek kolesterol ve kalp ve damar hastalıkları. Ama bu konudaki araştırmaların devam ettiğini de söylememiz gerekiyor. Sinir bozukluğu ve MS gibi dengenin alt üst olduğu hastalıklarda da etkin yağ olarak biliniyor. Bir diğer faydası ise üst solunum ile yani boğaz hastalıkları ve öksürükle ilgili. Hodan yağının bu konuda etkili bir yağ olduğu kabul ediliyor. Çok önemli faydalarından birisi de kanser hücrelerinin gelişmesini önlemesi.

Hodan Yağı Faydaları Nelerdir?

Hodan yağı faydaları nelerdir? Ağrıları ve iltihap etkilerini azaltması ve de cilt sorunlarını azaltması en önemli faydaları. Ancak içeriğinde bulunan yağ asitleri sayesinde bu yağın faydaları saymakla bitmiyor. Çok sık olarak eklem ve kas ağrısı yaşayanlar ve ağrıları hiç dinmeyenler bu yağı ağrı kesicilerle birlikte kullanırsa çok daha az ağrı çeker. Hodan yağının zihin açtığı ve stres azaltıcı etkisi bulunduğu da belirtiliyor. Üstelik bu durum özellikle stres nedeniyle düzensiz beslenen kişileri de etkiliyor. Bu kişiler kilo kontrolü konusunda hodan yağından yardım alabilir. Bu yağ hem kafanızı rahatlatıyor hem de iştahı kesiyor. Menopoz ve adet öncesindeki semptomların azaltılmasına da katkı sağlıyor.

  • Depresyona Karşı Hodan Yağı

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, hodan yağı zihin açıklığı ve strese karşı etkilidir. Ama hodan yağını çağımızın hastalığı depresyona karşı da kullanabilirsiniz. Depresyon bugün hepimizin kapısını çalabilecek olan tehlikeli bir sorun. Hemen herkes bu hatalığın pençesine düşebilir. Kendinize vakit ayırmak ve rahatlamak için spor ve yürüyüş gibi seçeneklerin yanısıra hodan yağı gibi organik seçenekleri de düşünebilirsiniz. Hodan yağının zihni ve vücudu rahatlatıp depresyona karşı etkili olduğu biliniyor. Ayrıca karar verme süreci üzerinde olumlu bir etkisi olduğu da söyleniyor. Moralinizi düzeltmek ve hayata karşı cesaretinizi arttırmak için de az miktarda hodan yağı tüketebilirsiniz.

  • Menopoz ve Adet Dönemi Semptomlarına Etkisi

Kadınların hayatındaki en zorlu dönemlerden birisi adet dönemleri diğeri de menopoz dönemidir. her iki dönem de hem fiziksel hem de psikolojik sorunları beraberinde getirir. Böyle zorlu dönemlerde rahat etmek ve fazla strese girmemek için hodan yağı kullanabilirsiniz. Bu tür etkileri azaltmak için hem fizyolojik hem de psikolojik etkileri olan bir yağ işinize yarayabilir. İşte içindeki zengin asit ve mineraller sayesinde hodan yağı hem ruhsal hem de bedensel sağlığınız üzerinde olumlu etki yapabilir.

  • Yaşlanma Etkileriyle Savaşmak İçin Hodan Yağı

Bilindiği gibi, cildimiz nem dengesi ve elastikiyetini kaybettiğinde yaşlanma etkilerine daha açık hale geliyor. Hodan yağı bu kayıplar üzerinde etkilidir. Cildinizin daha sıkı ve nemli olmasını sağlayabilir. Aslında yaşlanma karşıtı kozmetik ürünleri kullanıyorsanız içeriğinde hodan yağı da bulunabilir. Ama siz kendiniz de temiz cildinize bir kaç damla uygulayabilirsiniz. Hodan yağını yaşlanma etkilerini azaltmak için gözaltlarınıza da uygulayabilirsiniz.

  • Göğüsler ve Selülitler Üzerindeki Etkisi

Hodan yağı göğüslerinizi daha dik ve dolgun gösterebilir. Eğer kilo alıp verdikten sonra ya da hamilelik döneminden sonra göğüslerinizin daha dolgun görünmesini isterseniz bir kaç damla hodan yağı sürerek masaj yapabilirsiniz. Aynı şekilde bacaklarınıza hodan yağıyla masaj yaparak selülit görünümünü azaltabilirsiniz. Hodan yağının bir başka önemli faydası da hamilelik ya da kilo alıp vermeden kaynaklı olan çatlaklar üzerinde. Bu çatlakları da hodan yağı ile masaj yaparak azaltabilirsiniz. Kısacası hodan yağı kadınların vücutlarını toparlamak ve daha sıkı ve iyi bir görünüm vermek için çok faydalı doğal yağlardan birisi.

  • Hodan Yağının Formda Kalmak İçin Faydaları

Fit kalmak ve kilo vermek yaz aylarında kadınlar için büyük bi problem. Zamanla ya da kilo alıp verdikçe değişen vücuda fit ve sıkı bir görünüm kazandırmak için hodan yağı kullanılabilir. Öncelikle iştah kesici özelliği olması çok önemlidir. Bu yağı salatalarınıza ekleyerek iştahınızı kontrol altında tutabilirsiniz. Öte yandan sarkma, çatlak ve selülit problemlerinde de bu yağın etkili olduğu da kabul ediliyor. Yani hodan yağı isterseniz içerek isterseniz de cildinize sürerek yararlanabileceğiniz organik yağlardan birisi. Formda kalmak ve fit görünmek için de size çok önemli faydalar sunuyor.

Hodan Yağı Cilde Faydaları

Hodan yağının egzamanın etkilerini azalttığı ve bu problem için çok uzun yıllardan beri kullanıldığı biliniyor. Dermatit rahatsızlıklar ve egzama konusunda günde 1000 mg gibi belirli bir ölçüyü geçmeden sadece lezyon bulunan bölgelere sürülüyor. Bilimsel olarak etkisi kanıtlanmamış olsa da bu konuda dikkatli bir biçimde kullanılabilir. Öte yandan sivilceleri küçültüp bundan kaynaklanan kızarıklığı gidermede de hodan yağı etkilidir. Ciltteki buna benzer lekeler konusunda miktarı abartmamak koşulu ile kullanılabilir.

Hodan Yağı Saça Faydaları

Saçta DHT adlı bir maddenin sürekli üretilmesi, saçların cansız kalmasına ve de dökülmesine neden olur. Hodan yağı bu maddenin üretilmesini engelliyor. Bu yüzden hodan yağı saçların uzayıp canlanması ve de dökülmemesi için de etkili bir yağ olarak kabul ediliyor. Saça uygularken doğrudan kullanılabileceği gibi seyreltilerek de kullanılabilir. Saç köklerine etki ederek saçın dökülmesinin önüne geçtiği kabul ediliyor.

Hodan Yağı Zararları

Hodan yağı bazı kişilerde belirli yan etkilere sahiptir. Bu tür yan etkiler kişilerde bulunan farklı özelliklerden kaynaklı olabilir. Yağı kullandıktan sonra, mide bulantısı, baş ağrısı ve bazı sindirim sorunları gibi etkileri olduysa doktora başvurmalısınız. Bu Hodan yağı zararları fazla etkilenmemek için hodan yağını yemeklerle birlikte alabilirsiniz. Bununla birlikte hodan yağı emzirme döneminde ya da hamilelik döneminde olan kadınlara önerilmiyor. Ayrıca karaciğer rahatsızlığı yaşayan kişiler de doktora danıştıktan sonra kullanmalıdır. Kullanmak isteyenlerin kesinlikle ölçüyü kaçırmaması ve dikkatli kullanması da çok önemlidir. Düzenli kullanmak için de doktora danışabilirsiniz.

Hodan Yağı Fiyatı

Hodan yağı fiyatı satıldığı markaya, miktarına ve de organik olup olmamasına göre değişiyor. Küçük bir şişede alırsanız yaklaşık 50 lira civarında bulabilirsiniz. Ama önerilen organik hodan yağı kullanmanız. Organik hodan yağı fiyatı biraz daha yüksektir. Fiyatlarda markalara göre ufak tefek değişiklikler olabilir. Ama önemli olan organik bir ürün satın almanız.

Hodan yağı almak ve kullanmak isterseniz öncelikle doktorunuza danışabilirsiniz. Hamilelik ya da emzirme döneminde olmamanız gerekiyor. Ayrıca karaciğer ya da herhangi bir kronik rahatsızlığınız varsa da bu yağ önerilmiyor. Ama bu türden hastalıklarınız yoksa günde 100 mg’ı geçmemek üzere kullanabileceğiniz belirtiliyor. Yine de bu kotayı doldurmanız daha iyi. Hodan yağı, dikkatli kullanılıp düzenli alındığı takdirde size çok önemli faydalar sağlıyor. Satın alacağınız zaman tamamen organik ürünler satan bir yerden almanızı öneriyoruz.

Fiyatı yüksek olsa da organik ürünler kullanmak her zaman çok daha avantajlı ve sağlıklıdır. Sağlığınızı riske atmamak için bütün destekleyici ve takviye besinleri dikkatli kullanmanız gerekiyor. Ama hiç denemediyseniz depresyon ve stresten, kilo kontrolüne ve hatta cilt problemlerine inanılmaz faydası olan bu yağı tavsiye ediyoruz.

Hodan Yağı Nasıl Kullanılır?

Hodan yağını doğrudan cildinize sürebileceğiniz gibi, ağız yoluyla da alabilirsiniz. En çok merak edilen konulardan birisi, yüzümüze doğrudan sürüp süremeyeceğimiz sorusu. Az miktarda yağı elinizde ovalayarak hafifçe yüzünüze sürebilirsiniz. Ya da seyreltilmiş bir şekilde kullanabilirsiniz. Hodan yağı içeren kozmetik ürünleri de kullanabilirsiniz. Miktarına dikkat etmek sureyile hodan yapını ağız yoluyla da alabilirsiniz. Yine az miktarda yani bir tatlı kaşığı civarında salataya ekleyebilirsiniz.

Cildiniz için kullanıyorsanız, doğrudan cildinize sürmeniz kadar ağız yoluyla içerek tüketmeniz de faydalı olur. Ama tabi yağı tek başına değil de yemek ve salatalara ekleyerek tüketmeniz çok daha etkili olur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.