Koltuk Altı Bakımı Nasıl Yapılır?

Koltuk Altı Bakımı Nasıl Yapılır?

Koltuk Altı Bakımı Nasıl Yapılır? Bu yazımızda sizlere koltuk altı bakımı nasıl yapılır? koltuk altı terleme, epilasyon sonrası kızarıklık ve ter kokusuna çözüm amaçlı çok güzel bir yazı paylaşmak istiyorum.

Her insan terleme sonrasında koltuk altında bir koku yayılır ve kalabalık arasına girdiğimizde fark ediliriz. Bu nedenle koltuk altı bakımı çok dikkat isteyen bir cilt bakımı türüdür.

Koltuk altı bakımı nasıl yapılır?

Bir çok insan toplu taşıma aracı kullanıyor. Umarım sizin yanınıza da koltuk altı kokan birisi geldiğinde siz nasıl rahatsız oluyorsanız, sizin de koltuk altınız koktuğu zaman başkaları rahatsızlık duyacaktır. Halbuki koltuk altı kokmaması için çok basit yöntemler var. Öncelikle sizlere ter kokusu neden olur? bunu açıklamak istiyorum.

Ter kokusu neden olur?

Aslında ter kokusu sizin burnunuza tek bir koku olarak gelir ancak ter kokusu bildiğinizin aksine tek bir koku maddesi değildir. Ter, ter bezleri tarafından üretilen protein ve yağ mineralleri yayan ve durumunda kokuya dönüşmesinden oluşur.

Bunların yanı sıra koku yayılmaya başladığında bakteri oluşumu da başlar. Koltuk altını terleten ve esas kokuyu yayan bazı bitkilerde vardır. Bunların başında pastırma olmak üzere, soğan, sarımsak, balık ve çinko içeren bir çok besin maddesi ter kokusuna neden olur.

Eğer terleme konusunda bir hastalığa sahipseniz, kısacası devamlı olarak terliyor ve koltuk altınız devamlı olarak kötü kokuyorsa, bir doktora başvurmanızda yarar var.

Terlemeye Karşı Koltuk Altı Bakımı

Terlemeye karşı koltuk altı bakımı yaparken ilk önlemler koltuk altı tüylerinden geçmesi gerekiyor. Bunun nedeni koltuk altı tüyleri uzadıkça bakteriler ve yağlanma bir o kadar artıyor. Koltuk altı tüylerini kestiğinizde bakteri ve yağlanma tutunamadığından dolayı koku azalmış oluyor.

Özellikle banyo sonrasında dikkat etmek üzere, günlük olarak ta koltuk altı bakımını yapmanız gerekmektedir. Bunun nedeni koltuk altı bölgesi terlemeye çok uygun bir yerdir. Gece yatarken genelde insanların koltuk altları kapalı olur sabaha kadar koku yapabilir. Özellikle sabah kalktığınız su ile temizleyebilir, gün içerisinde deodorant veya koltuk altı sticklerinden kullanabilirsiniz.

Terlemeyi önlemek için bazı yiyeceklere de dikkat etmemiz gerekir. Özellikle aroması yani kokusu yüksek olan yiyeceklerden vazgeçerek başlayabilirsiniz.

Giysi konusunda da pamuk ve keten kumaş tarzında giyinmeyi denerseniz, ter kokusunun biraz da olsa önüne geçebilirsiniz. Aynı şekilde koltuk altı terlemesine karşı tıbbi müdahale de gerekebilir. Bunun için botox önerilerini gözden geçirebilirsiniz.

Ter Kokusuna Bitkisel Çözümler

Ter kokusunu önlemek için bitkisel çözüm yollarına da başvurabilirsiniz. Özellikle ter kokusunu alan karbonat veya mısır unu kullanabilirsiniz. Karbonat veya mısır unu nem kısacası ter önleme özelliğine sahipler.

Aynı zamanda ada çayı da bir koku önleyicidir. Adaçayını içerek veya koltuk altınızı yıkayarak kokudan arınabilirsiniz. Bunun yanı sıra tentürdiyot ta koltuk altı kokusunu önleyici bir özelliğe sahiptir.

Koltuk Altı Bakımı Nasıl Yapılır?

Yukarıda da sizlere bahsettiğimiz gibi koltuk altındaki tüyleri almak, koltuk altınızdaki kokuları önleyici en önemli şeydir. Bu istenmeyen ve koku yapan tüyleri alırken değişik epilasyon yöntemleri kullanılabilir. Bunlardan bazıları jilet , sir ağda , tüy dökücü krem gibi yöntemlere başvurabilirsiniz.

Eğer jilet ile tüyleri alıyorsanız, muhakkak koltuk altınızı sabunlamanız gerekmektedir. Temizleme işleminin ardından bir krem uygulamanız iyi olacaktır. Çünkü uygulayacağınız krem hem tahriş etme durumunu ortadan kaldırır hemde kokulu bir krem tercih ederseniz, koltuk altınıza güzel bir koku verir.

Eğer koltuk altı temizleme işlemini ağda veya epilasyon yöntemi ile yapıyorsanız, cildinizin temiz ve kuru olması çok önemlidir. Özellikle koltuk altı temizliği yaparken kullanacağınız malzemelerin hijyeni çok önemlidir. Daha önce kullandığınız malzemeler mikrop kaptırabilir veya tahriş edebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.