Sivilce Lekeleri İçin Doğal Maske Önerileri

Sivilce Lekeleri İçin Doğal Maske Önerileri

Cildimiz yaşımızın bir göstergesi ya da ona iyi baktığımız sürece gurur kaynağımız olarak hayatımızda önemli bir yere sahiptir. Öyle ki uzun yıllar değeri bilinerek korunmuş, gerekli şekilde nemlendirilmiş, kaliteli ürünler kullanılmış, düzenli olarak makyajı temizlenmiş bir cilt, olduğu yaştan çok daha genç görünüyorsa bu durumların tam tersi olarak iyi bakılmamış, gerektiği gibi ve doğru şekilde nemlendirilmemiş, makyajlı olarak uzun saatler bekletilmiş bir cilt, olduğundan daha yaşlı görünür. Tüm bu nedenlerden dolayıdır ki cilt güzelliği herkes için önemlidir.

Cilt güzelliği deyince akla gelen ilk ayrıntılar sağlıklı ve parlak görünen, pürüzsüz, sivilcelerin ya da aknelerin olmadığı bir cilttir. Sivilceler, sağlıklI bir cildin en büyük düşmanıdır. Görünüm olarak oldukça rahatsız edici bir fotoğraf sergileyen, ciddi cilt sorunlarının temelini oluşturan, tedavisi yapılmazsa kalıcı lekelere neden olan sivilceler her yaş insan için bir tehdittir.

Sivilceler Nasıl Oluşur?

Vücudumuzda bulunan yağ bezelerinin birçoğu kıl köklerinin iç kısmında yer alır. Bahsettiğimiz bu yağ bezlerinin cildin üst yüzeyine doğru açılan kanalları bulunur. İşte kanalların tıkanması sonucu sivilce dediğimiz cilt sorunları ortaya çıkar .

Sivilcelerin ikinci oluşum şekliyse “sebum”larla ilgilidir. Sebum yağ bezelerinin ürettiği bir salgıdır ve cildi korumaya yardım eder. Sebumların belli oranlarda cilt yüzeyine çıkarak cildi koruması gerekir. Eğer kıl köklerinden kendine çıkış yolu bulmazsa iç kısımda birikmeye başlar. Bu durum ise sivilce oluşumuna neden olur.

Sivilcelerin Oluşum Nedenleri Nelerdir?

Sivilcelerin oluşumu tek kaynağa bağlı değildir. Birçok farklı neden ciltte sivilce oluşumunu tetikler. Bununla beraber sivilcenin cilt yüzeyinde oluşumunu tetikleyen faktörleri sıralamamız gerekirse:

  • Hormonlar sivilce oluşumunun ilk tetikleyicisi olarak karşımıza çıkmaktadır . Zaten ergenlik döneminin en ciddi sıkıntısının sivilce olmasında bu durumun rolü büyüktür. Bu dönemde oluşmuş sivilcelerin fazla ellenmemesi, kaşınmaması ve üst kısmının yolunmaması gerekir. Aksi halde bu sivilcelerin olduğu bölgelerde geçmeyen lekeler oluşmaktadır. Özellikle “ergenlik sivilcesi” denen sivilcelerin leke bıraktığı bilinmektedir.
  • Bir ergenin anne veya babasında gençlik dönemlerine ait sivilce anıları varsa bu, benzer durumların yaşanacağını anlamına gelir. Diğer bir ifadeyle genetik yatkınlık bir anlamda talihsizlik, sizin sivilce kaderinizin belirleyicisi olabilir .
  • Cilt yüzeyinde oluşan bakteriler sivilce oluşumunu tetikler . Bu nedenle sağlıklı bir cilde sahip olmak için yüzünüzü düzenli olarak temizlemelisiniz.
  • Sivilcelerin en sevdiği cilt tipi yağlı ciltlerdir. Cilt tipi olarak yağlı bir cilde sahip olanlar uygun ürünlerle ciltlerini her gün düzenli olarak temizlemeli ve cilt bakımı yapmalıdır . Ancak bu noktada fazla ayrıntı içeren kozmetik ürünlerinin bazen ters tepki yarattığını hatırlatmakta fayda var. Bu nedenle cildinizi temizlerken cildi kurutup gerginleştirmeyen bir sabun ve ılık suyla temizlemek en doğrusudur.
  • Cildin sağlıklı olması için nefes alması gerekir. Eğer bütün gün cildinizi bir makyaj yorganının altına hapsederseniz nefes almasını engellemiş olursunuz. Bu nedenle olabildiğince az pudra, fondöten gibi ürünler kullanmaya çalışın ya da ille kullanmanız gerekiyorsa bu makyaj malzemelerinin cildinizde birkaç saatten fazla kalmasına izin vermeyin.
  • Stres, sivilce oluşumunu tetikleyen başka bir faktördür . Hayatının dönüm noktası anlamına gelen bir sınav öncesinde yüzünde sivilceler oluşmuş bir öğrenci, bu duruma güzel bir örnektir ya da kışın ortasında işinden çıkarılmış birinin kısa süre içinde sivilcelenmesini örnek gösterebiliriz. Oldukça ciddi boyutlara ulaşabilen stres kaynaklı sivilcelerin tedavisi yine sakin bir yaşantıdan geçmektedir. Siz ne kadar rahat olursanız cildinizin de o kadar çabuk iyileştiğini görürsünüz.

Sivilce Lekelerin İçin Maske Önerileri

Limon ve Bal Maskesi

Cildin en büyük sorunu olan sivilce ya da iri akneler için etkisi kanıtlanmış maskelerden ilki limon ve bal maskesidir. Limonun cildi ağartıcı ve yağ oranını düşürme özelliği herkes tarafından bilinmektedir . Sivilcenin de yağlı ciltleri çok sevdiği düşünülürse bu maskenin etkisi gayet açıktır.

Limon bal maskesi nasıl hazırlanır?

Bu maskeyi hazırlamak için sadece bir miktar bal ve limon suyuna ihtiyacınız olacak. 1 tatlı kaşığı limon suyunu ve 2 tatlı kaşığı balı küçük bir cezvede biraz ısıtın. Karışımı cildinize sürebileceğiniz kadar ısıtmanız gerekiyor. Daha fazla ısıtmayın. Uygun ısıyı ayarladıktan sonra maskeyi cildinize uygulayın. Bal ve limnonun etkisini gösterebilmesi için gerekli zaman aralığı ortalama 20 dakikadır. Bu süreden daha kısa ciltte bekleyen maske etkisini tam olarak göstermezken uzun süre bekleyen maske cildin kurumasına neden olur. Bu nedenle sürenin ayarlanması önemlidir. Sürenin bitiminde yüzünüzü ılık suyla yıkayın. bu maskeyi cildinize iki günde bir kez uygulamalısınız. 15 gün boyunca devam edeceğiniz bu maske sayesinde sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz.

Zeytinyağı ve Bal Maskesi

Cildinizdeki sivilcelerden kurtulmak için uygulayacağınız ikinci maske bal ve zeytinyağı maskesidir. Zeytinyağının iyileştirici etkisini balın iyileştirici etkisiyle  birleştirerek güzel, sağlıklı görünen bir cilde kavuşmanız mümkün.

Zeytinyağı bal maskesi nasıl hazırlanır?

1 tatlı kaşığı balı, 1 çay kaşığı limon suyunu ve 1 çay kaşığı zeytinyağını güzelce karıştırarak krem kıvamına getirin. Özellikle sivilcelerin olduğu bölgelere güzelce yedirin. Bu maskenin etkisini gösterebilmesi için cildinizde yarım saat beklemesi gerekiyor. Sürenin bitiminde yüzünüzü ılık suyla yıkayın. bu maskeyi haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

Bal ve Tarçın Maskesi

Cilt güzelliği her yaşta insan için çok büyük önem taşır. Güzel görünen cildin anahtarı ise sağlıkta saklıdır. Sivilcesiz, parıldayan bir cilde sahip olmak için yüzünüze uygulayacağınız maskelerden biri de bal ve tarçınla hazırlayacağınız yüz maskesidir. Bal ile tarçın sayesinde cilt yüzeyinde yerleşen ve sivilce oluşumuna neden olan mikroorganizmaları cildinizden uzaklaştırabilirsiniz .

Bal tarçın maskesi nasıl hazırlanır?

1 tatlı kaşığı balı 1 tatlı kaşığı tarçınla küçük bir kapta karıştırın. Şimdi sıra hazırladığınız maskeyi cildinize uygulamaya geldi. Ancak maskeyi uygulamadan önce cildinizi mutlaka temizlemelisiniz. Cildinizde makyaj olsun ya da olmasın temizlenmeye ihtiyacı vardır. Bu nedenle makyajsız bile olsanız uygun temizleyicilerle cildinizi temizledikten sonra maskeyi yüzünüze uygulayın. Bu maskenin etkisini tam anlamıyla göstermesi için gerekli süre 20 dakika kadardır. Sürenin bitiminde yüzünüzü ılık su kullanarak temizleyin. Haftada sadece 1 kez uygulayacağınız bu maskenin üç ay gibi kısa bir sürede olumlu etkilerini görürsünüz.

Bal ve Çilek Maskesi

Cildinizdeki sivilce sorununu çözmek için bal ve çilek maskesinin hızlı etkisini keşfedin. Çilek cilt dostudur, cildin sorunlarını ortadan kaldıracak ve cildin yağ dengesini sağlayacak olumlu etkilere sahiptir. Bal ile birleştiğinde bu maske cilt sorunlarınızı kısa sürede çözmenize yardımcı olur.

Bal çilek maskesi nasıl hazırlanır?

6 adet orta boy çileği çatal yardımıyla güzelce ezerek püre haline getirin. Ezdiğiniz çileğin içine 1 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı limon suyu,1 yemek kaşığı esmer şeker ekleyin. Bu malzemelerin çok iyi karışması, özellikle şekerin erimesi önemli bir ayrıntıdır. İyice karıştırdığınız malzemeleri yüzünüze ve sivilceli bölgelere sürün. Maskeyi yüzünüzde 15 dakika kadar bekletin. Sürenin bitiminde cildinizi sadece ılık su kullanarak temizleyin. Bu maskenin etkilerini görebilmek için haftada 1 kez, en az 3 ay boyu devamlı uygulamalısınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.