Diş Eti Çekilmesi ve Doğal Tedavi Yöntemleri

Diş Eti Çekilmesi ve Doğal Tedavi Yöntemleri

Diş Eti Çekilmesi ve Tedavileri Diş eti çekilmeleri ve diş eti hastalığı olan kişilerde, diş fırçalama esnasında en ufak bir darbe bile olsa kanamalar meydana gelir.

Diş eti çekilmesi , dişlerin sanki diş etlerinden ayrılıp, düşecekmiş gibi izlenen hatta fotoğraflarda gülümsememizi bile engelleyen diş eti hastalığıdır. Senelerdir diş eti çekilmesi sorunuyla mücadele edip uzunca araştırmalarım sonucunda sizlere diş eti çekilmesi tedavisi hakkında topladığım tüm bilgileri paylaşmak istedim. Böylece diş eti çekilmesi sorunu yaşayanlar araştırmalarımla diş eti çekilmelerine çözüm bulacaklardır.

Diş Eti Çekilmesi ve Tedavileri

Dişlerimi günde 2 defa fırçalayan birisi olarak 32 yaşında diş etlerim çekilmiş durumda. Fotoğraflarda ne gülümseme ne de tebessüm edebiliyorum. Yanlışlıkla gülümsesem bile fotoğrafa zoom yapıp diş etlerim gözükmüş mü diye bakar durumdaydım. Ancak diş eti çekilmesi ve tedavisi için bir çok yöntem buldum. Bu yöntemleri deneyip sizlerle paylaşmak istedim.

Diş Eti Çekilmesi Neden Olur?

Diş eti çekilmesi genel olarak diş fırçalama hatası , kalıtımsal diş eti hastalığı nedeniyle olur. Günde 5 kere de diş fırçalasanız eğer dişlerinizi fırçalarken hatalı fırçalıyor veya diş etlerinde kalıtımsal diş hastalığı varsa diş etlerinin çekilmesine hiç bir şey yapamazsınız.

Bunların dışında bazı insanlar gece uyurken dişlerini sıkarlar. Bazıları ise diş gıcırdatırlar. Bu durumda genel olarak stresten kaynaklanır. Dişleri sıkmakta diş eti çekilmesine davetiye çıkartır.

 

Diş eti çekilmesinin olmaması için doğru diş fırçalama tekniği işin özüdür. Eğer doğru diş fırçalama konusu hakkında bir bilginiz yoksa sizlere daha önce yazdığımız doğru diş nasıl fırçalanır? adlı yazımıza göz atmanızda fayda var.

Diş Eti Çekilmesi Belirtileri

Diş eti çekilmesinin belirtileri ilk olarak ağızda kötü koku ile başlamaktadır. Hatta bu kötü kokuyu siz bile farkına varamayabilirsiniz. Belki etrafınızda bulunan kişiler bile bu konuda sizi uyarabilirler. Bu uyarıları belkide ağzımda bir çürük diş var ondandır diye sallayarak geçiştirebilirsiniz. Ancak bu koku sadece çürük dişten dolayı olmayabilir.

Diş eti çekilmesinin belirtileri sadece kokuda değildir. Bunun dışında diş eti kanaması da kendini gösterir. Unutmayın ki, sağlıklı hiç bir diş eti kanamaz. Mutlaka diş veya diş etlerinde problem var demektir. İlerleyen zamanlarda diş etleriniz de baskı oluşur. Diş etlerinde ağrı hissedersiniz.

Diş Eti Çekilmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Diş eti çekilmesi tedavisi bir çok yöntem ile yapılabilmektedir. Ancak diş eti çekilmesinin hangi nedenden dolayı olduğunu tespit edebiliyorsanız tedavisini yapmakta o kadar basitleşiyor.

Eğer diş etlerinizin çekilmesi fırçalama durumundan kaynaklandığını düşünüyorsanız doğru diş fırçalama tekniğini uygulamalı veya diş eti çekilmesini gece yatarken dişlerini sıkıyor yada diş gıcırdatıyorsunuz şüphesi koyduysanız stresten uzaklaşmalısınız.

Diş eti çekilmesi ileri bir safhadaysa mutlaka cerrahi müdahale gerekir. Cerrahi müdahale ile diş etleri uzatılarak aşağıya doğru çekilir veya diş etinden alının greft ile yani bir parça ile doku tamamlanır.

Diş eti çekilmesi sonrasında greft tedavisi gören birinin öncesi ve sonrası fotoğrafını aşağıdaki resimden görebilirsiniz.

Diş Eti Çekilmesi Nasıl Önlenir?

Diş eti çekilmesini önlemek için dişlerinize sağlıklı bakmalı ve doğru diş fırçalama teknikleri uygulanmalıdır. Bunlar için aşağıdaki tüm maddeleri göz önüne almalı ve uygulamak gereklidir.

  • Dişleri düzenli bir şekilde fırçalamalı ve doğru diş fırçalama tekniği uygulanmalıdır.
  • Dişler günde en az 2 defa fırçalanmalıdır. Bunun dışında ağız hijyeni her daim korunmalıdır. (Gargara, ağız spreyi v.b.)
  • 3 veya 6 ayda bir defa diş hekimine gitmeli ve kontroller yaptırılmalıdır.
  • Sigara alkol gibi diş eti problemlerine yol açan kötü alışkanlıklardan uzaklaşılmalıdır.
  • Çarpık diş problemi gibi problemler bir an önce giderilmeli
  • Mutlaka diş ipi kullanılmalı ve alışkanlık kazanılmalıdır. Diş ipi nasıl kullanılır adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Diş Eti Çekilmesi İbrahim Saraçoğlu Tedavi Yöntemi

Diş eti çekilmesi konusunda TRT diyanet televizyonuna konuk olan İbrahim Saraçoğlu harika bir kür tarifinde bulundu. Bu kürü bizzat bende denedim. Gerçekten diş eti çekilmesinde çok işe yarıyor. Bununla alakalı Youtube’da bir video buldum ve sizinle paylaşmak istedim.

İbrahim Saraçoğlu’nun diş eti çekilmesi küründen sonra sizlere bir kaç tane de diş eti çekilmesine bitkisel tedavi paylaşmak istiyorum. Bitkisel tedavilere de aşağıdan bakabilirsiniz.

Diş Eti Çekilmesi Bitkisel Tedavi

Diş eti çekilmesini bir çok bitki engellemekte bir çok bitki de tedavi etmektedir. Bu nedenle her tedavi yöntemini ve her çözüm yöntemini sizlere başlıklar altında paylaşayım.

Diş Eti Çekilmesi için Yeşil Çay

Yeşil çay antioksidan açısından zengin ve sağlıklı bir çaydır. Diş eti çekilmesi problemi için diş hekimleri genel olarak hastalarına yeşil çay içmesini tavsiye eder. Yeşil çay diş etinin geri çekilmesini durdurmasına yardımcı olur. Normal çay yerin diş eti çekilmesini durdurmak için yeşil çay tüketmenizi tavsiye ederiz.

Diş Eti Çekilmesine Susam Yağı

Susam yağı diş eti çekilmesini durduran bir bitkisel yağdır. Diş etlerinde dişlerdeki plak birikimini, toksinleri temizler. Susam yağı gargara olarak kullanılabilir. Çeyrek çay bardağı susam yağını günde 2 defa gargara yapmanız yeterli olacak ve diş eti çekilmesini durduracaktır.

Diş Eti Çekilmesine Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi çekilmiş olan dişlerin tedavisinde kullanılan bitkisel yağlardan birisidir. Bir çok diş eti çekilmesi yaşayan kişiye hekimler tarafından tavsiye edilir. Günde 2 defa diş fırçasına damlatılarak dişler fırçalandığında diş eti kanamasını ve diş eti çekilmesini durdurmaktadır.

Diş ve diş etleri daha doğrusu genel ağız ve diş sağlığı ile alakalı tüm konuları ağız ve diş sağlığı kategorimizden inceleyebilir, ağız ve diş sağlığınız için gerekli tüm bitkisel karışımları ve detaylı bilgilerini bulacaksınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.