Kuru Cilde Ne İyi Gelir?

Kuru Cilde Ne İyi Gelir?

Kuru cilde ne iyi gelir? Cilt kuruluğu, cildin çok fazla su ve yağ kaybetmesi durumunda ortaya çıkar ve hemen herkeste görülebilir. Özellikle kış aylarında (soğuk havalarda) düşük nem oranına bağlı olarak cilt kuruluğu şikayetlerinde artış olabilir.

Kuru cilt sertleşir, gerginleşir. Cilt rengi donuk, kül rengi bir görünüm alır. Kuruluğun şiddeti artıyorsa, pul pul dökülmeler oluşur, soyulur ve ciltte çatlamalar meydana gelir.

Cilt kuruluğu hafif bir şekildeyse, nemlendirici kullanımı ve günlük yaşantınızda alacağınız birkaç önlem ile kolayca giderilebilir. Şiddetli bir şekilde cilt kuruluğu problemi yaşıyorsanız, neler yapmanız gerektiğiyle ilgili olarak mutlaka bir dermatoloğa danışmanızı öneririz.

Cilt Kuruluğunun Nedenleri

Yaşın ilerlemesiyle birlikte yağ bezleri daha az çalışır ve cilt kurumaya başlar. Cilt esnekliğini ve nemini kaybetmeye başlar. Bu nedenle 40’lı yaşlardan itibaren düzenli olarak cilt tipine uygun bir nemlendirici kullanılması gerekir.

Kuru bir iklimde yaşan kişilerde cilt kuruluğu çok daha fazla görülür. Ayrıca soğuk havalar da cildin kurumasına neden olur. Böyle bir durumda, vücudunuzu iklimin olumsuz etkilerinden koruyacak şekilde giyinin (soğuk havalarda eldiven kullanmak gibi) ve düzenli olarak nemlendirici kullanmaya özen gösterin.

Uzun süre, korunmasız bir şekilde güneşe maruz kalmak hem cilt sağlığını ciddi şekilde bozar hem de cildin kurumasına neden olur.

Egzama ve sedef hastalıkları cildin kurumasına sebep olur. Çocukluğunda egzama benzeri bir cilt hastalığı geçiren kişilerin yetişkinlik döneminde cilt kuruluğu problemi yaşama oranında artış gözlenmiştir.

Hamilelik, menopoz dönemi ve tiroid hastalıklarının sebep olduğu hormonal değişikliklere bağlı olarak cilt kuruluğu oluşabilir.

Bazı kremler ve ilaçlar cilt kuruluğuna sebep olabilir. Bu ilaç ya da kremlerin kullanımı bırakıldığında cilt normal haline dönecektir.

Gün içinde cildi suyla çok fazla temas eden kişilerde (hemşireler, kuaförler, temizlik görevlileri vb.) cilt kuruluğu oluşabilir. Bu kişilerin sık sık nemlendirici kullanması önerilir.

Klor miktarı çok fazla olan havuzlarda yüzmek de cilt kuruluğuna sebep olabilir.

Cilt Kuruluğunu Azaltmak İçin Alınabilecek Önlemler

Işıldayan ve sağlıklı bir cildiniz olsun istiyorsanız, işe beslenme şeklinizi gözden geçirerek başlayabilirsiniz. Özellikle cilt kuruluğu şikayetiniz varsa, vücudunuz için gerekli vitamin ve mineralleri düzenli olarak almanız gerekiyor.

A, B ve E vitaminleri cilde iyi gelir. Patates, kayısı kurusu, mango, ciğer ve havuç gibi A vitamini açısından zengin besinleri düzenli aralıklarla tüketmeye özen gösterin.

E vitamini ise, ıspanak, fındık, bitkisel yağlar, zeytin ve kuşkonmaz gibi besinlerde bulunur. Turunçgiller ve yeşil yapraklı sebzeler B vitamini açısından zengindir. Cildiniz için bol bol meyve ve sebze tüketmeye özen gösterin.

Omega 3 yağ asitleri içeren somon, tuna gibi yağlı balıklar ve kuruyemişler de cilt kuruluğunun azalmasına yardımcı olur.

Sağlıklı beslenme kadar önemli bir diğer nokta ise, su tüketimidir. Uzmanlar günde en az 8 bardak su içmenin cildi doğal olarak nemlendirdiğini ve cilt kuruluğunu azalttığını söylüyorlar.

Kuru Cilde Ne İyi Gelir?

Nemlendirici Kullanın: Cildinize nem kazandırmak için gün içerisinde birkaç defa nemlendirici kullanabilirsiniz. Cildiniz bu şekilde yumuşayacak ve kuruluk hissi bir nebze de olsa azalacaktır.

Duşta Geçirdiğiniz Süreyi Kısa Tutun: Sık sık duş almak, duş alma süresini uzatmak, duş sırasında kullanılan kozmetik ürünler ve sıcak suyla duş almak cilt kuruluğuna neden olabilir. Duşta geçirdiğiniz süreyi kısa tutmaya, çok sıcak suyla duş almamaya özen gösterin ve duştan sonra cildinize uygun bir nemlendirici kullanmayı unutmayın.

Ellerinizi Soğuktan Koruyun: Özellikle kış mevsiminde düşük nem oranı sebebiyle ellerde kuruluk oluşabilir. Soğuk havalarda dışarıya çıkmadan önce eldiven takmak ellerinizi korumanıza yardımcı olur.

Cilt Tipinize Uygun Sabun Kullanın: Sabunların büyük bölümü cilt kuruluğuna sebep olur. Yağ ve gliserin oranı yüksek sabunları tercih etmelisiniz.

Cildinize Uygun Kozmetik Ürünler Kullanın: Sabunların yanı sıra alkol içeren kozmetik ürünler de cildi kurutabilir. Parfümsüz, alkolsüz ve nemlendiricili ürünleri tercih edin.

Kimyasallardan korunun: Cildinizdeki nem oranını azaltan deterjan vb. kimyasallardan uzak durun.

Çok Dar Giyinmeyin: Kıyafet seçiminin cilt kuruluğu ile ne alakası var demeyin! Çok dar kıyafetler sürtünme sebebiyle ciltte kuruluğa ve tahrişe neden olabiliyor.

Ofisinizi / Evinizi Nemlendirin: Evinizde veya ofisinizde klimalı bir ortamda bulunuyorsanız, klimanın neden olduğu düşük neme bağlı cilt kuruluğu sorunu yaşayabilirsiniz.
Doğal Yağlar Kullanın: Nemlendirici kremlerin yanı sıra susam yağı, argan yağı, badem yağı, zeytinyağı, aloevera yağı gibi doğal yağlar cilt kuruluğu ile mücadelede iyi bir yöntemdir.

Kuru Ciltli Kişilerin Günlük Cilt Bakımı Rutini Nasıl Olmalı?

Kuru bir cildiniz varsa, cildinize uygun cilt bakım ürünleri seçmeye özen gösterin. Günlük bakım için, cildinizi günde bir kez (tercihen gece yatmadan önce) temizlemeniz yeterli olacaktır.

Yüzünüzü nemlendirici içeren bir sabun ya da temizleyici jel / köpük ile temizleyin ve soğuk su ile durulayın. Ardından yine cilt tipinize uygun bir nemlendirici ile yüzünüzdeki nem oranını arttırın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.