Güneş Sonrası Bakım

Güneş Sonrası Bakım

Seneler içerisinde güneşle ilgili farklı yaklaşımlar olmuştu. Örnek verecek olursak 1950 senesinde bronz ten sağlıklı olduğumuzu göstermektedir. Bugün ise bronzlaşma derideki UV ışınlarından korunabilmek için melanin adı verilen pigmenti daha fazla üretmesi ile oluşmaktadır. Ayrıca da bugünümüzde yapılan araştırmalar da cilt kanseri ve kırışıklık oluşumları kişinin güneşe maruz kalması ile bağlantılı gelişmektedir. Yaş ne olursa olsun güneşten korunmanız, güneş ışınlarının erkenden ve geç dönemlere zararlı etkilerini engellemektedir. Yaşam boyunca alınan toplam güneş ışınlarının genelinin ilk 20 senesinde depolanmaktadır. Güneşe bağlı olarak olumsuz sonuçlarda seneler sonra oluşmaktadır. Bundan dolayı çocukluk çağında güneşten korunmanız için oldukça çok önemlidir. Güneş koruyucularla tüm yaşlarda güven ile kullanılabilecek ürünlerdir. Altı aydan beri küçük bebekler için titanyum dioksit içerip güneş koruyucular ile daha az tahriş yaptıklarından tercih edilmesi gerekir. Yaz zamanında vücudumuzu deniz, güneş ve kumun olumsuzluklarından korumanın yolu da güneş sonrası bakım ürünleri ile cildi rahatlamaktan geçmektedir. Kum ve denizin vücuda olumsuzluklarına tırnak ve saç bakımları da yaz zamanında güzellik ve sağlık için dikkat edilmesi gereklidir. Tatil dışında yaz ve hatta kış zamanında da günlük bakım kremlerini koruma faktörlü seçmeniz en iyi tercih olacaktır. Tatil zamanınızda güneşten sonra bakım kremleri kullanmanız cildinizi yatıştıracak ve sakinleştirecektir. Cildinizi yatıştıracak olan uzun süreli nemlendirme olacak bakım kremleri ile duş sonrasında da cildiniz korumanız mümkün.

İyi Güneş Koruyucunun Taşıması Gereken 5 Özelliği Nedir?

 

Güneş kremlerinizin üstünde yazan SPF değerleri yeterli miktarlarda güneş kremi sürüldüğü zaman geçerli olur. Örnek olarak etiket bilgisinde SPF değeri elde edebilmek için en az olacak şekilde yarım tatlı kaşığı güneş kreminizi yüz bölgenize sürün. Daha az uygulamayla SPF 30 olarak bildirilmiş olan değerin cildinizde SPF 7’lik bir etki göstermesine de yol açmaktadır. Bundan dolayı güneş kremlerini bolca uygulamalısınız. Az sürmeniz yada uygulamayı tekrarlamadığınız zaman cildiniz oluşmuş olan SPF değeri çok düşecektir. SPF 50 olan güneş kremleri az uygulandığı zaman cildinizdeki SPF koruma değeri de 2.7’ye düşer.

Kokusuz ve renksiz bir şekilde olmalı. Suya ve terleme özelliğine dayanıklı, tahrişi edici olmamalı, UVA ve UVB karşı kesinlikle koruyucu olmalı, koruyucularınızı güneşe çıkacağınız zamandan yarım saat önce sürmelisiniz, su ve terleme ile etkinliği geçeceğinden dört saat ara ile yenileyin.

Deri Tipinize Göre Koruyucu Seçin

 

UV ışınları derinizde oluşturdukları etkiler deri tipinize göre değişiklikler gösterir. Etkilerin derinin melanin miktarı ile ve güneşe maruz kalındıktan sonra da melanin üretebilme kapasitesine göre değişmektedir. Hem akut etkiler de hem de kronik etkilerle açık tenli ciltler de fazlasıyla görülmektedir. Mutlaka güneş kremlerinizi kullanın asla unutmamalısınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.