Cilt Kuruluğunun Nedenleri ve Tedavisi

Cilt Kuruluğunun Nedenleri ve Tedavisi

Cilt kuruluğu her yaşta ve herkeste görülebilir. Önemli olan cilt kuruluğunun nedenleri ve tedavisi hakkında bilgilerin edinilmesidir. Bu nedenle cildi kuru olan kişilerin mutlaka yazımızı okuması ve cilt kuruluğunun nedenleri ile tedavisi hakkında bilgi sahibi olması gerekir.

Cilt kuruluğunun nedenleri ve tedavisi hakkında araştırma yaparken Youtube.com’da rastladığım bir video var. İlk olarak bu videoyu izlemenizi ve sonrasında cilt kuruluğu nedenleri ve tedavisi hakkındaki yazımızın devamını okumanızı öneriyorum.

Aşağıdaki video İbrahim Saraçoğlu’nun bizzat katıldığı bir programdan alınmıştır. Cilt kuruluğu nedenleri ve tedavi hakkında hocanın yorumlarını izleyebilirsiniz.

Daha öncede bahsettiğim gibi cilt kuruluğu her yaşta ve herkeste görülebilir. Cilt kuruluğunun tedavisi için bir çok kişi nemlendirici krem kullanırlar. Kimisinde nemlendirici krem cilt kuruluğuna çözüm olurken kimisinde ise işe yaramaz.

Cilt kuruluğuna nemlendirici krem ile çözüm bulamayanlar genel olarak cilt bakım uzmanları tarafından destek alıyor. Cilt bakım uzmanına gittiğinizde size “kserozis” olduğunuzu söylüyor. Siz ilk başta anlamasanız da daha sonra cilt kuruluğunun tıptaki diğer adı “kserozis” diye açıklamasını yapar.

Cilt kuruluğuna zamanında müdahale edilmez ve aşırı cilt kuruluğuna neden olunursa bu sefer egzama (dermatit) gibi problemler de kendini gösterebiliyor. Egzama, cilt kuruluğunun ileri safhası olduğundan eğer egzama olduysanız ciltte iltihap oluşmuş olması yüksektir.

Egzama genel olarak hafif bir kaşıntı ve sonrasında ciltte pullanma ve zamanla kanamalı yaralara döner. Egzama da tedavi edilmediğinde gittikte daha kötü bir hal alacağından emin olabilirsiniz.

Cilt Kuruluğu Olunca Ciltte Neler Olur?

Cilt kuruluğu ilerledikçe safhaları değişir. Bunun için cilt kuruluğu olduğunuzda aşağıdaki aşamalar ve ciltte değişmeleri görebilirsiniz.

 • Cilt kuruluğu problemi başlangıcında cilt mutlaka sertleşir.
 • Ciltte pul pul dökülme ve kepek tarzında deriler görülür.
 • Ciltte soyulma, kaşıntı, çatlama, grileşme veya kül rengi gibi renk tonu atar.
 • Cilt kuruluğu sonrasında mikrop ve bakteriler cilde daha kolay giriş sağlar. Böylece iltihaplı egzama başlar.
 • Ciltte oluşan enfeksiyonlar hafif hafif kızarıklıklara yol açar.

Cilt Kuruluğunun Nedenleri

Cilt kuruluğu bir çok nedenden olabilir. Genel olarak genetik sorunlardan veya cildin çok fazla su ve yağ kaybetmesinden dolayı oluşabilir. Cilt kuruluğunun genel nedenlerini şöyle sıralayabiliriz.

 • Yaşlandıkça cilt derisi incelir ve kurumaya başlar. Bununla beraber metabolizmada değişiklikler olur. Cildin yağ bezleri daha az çalışır ve cilt kuruluğu başlar. Cilt esnekliğini kaybederek nemi azalır. Bu nedenle 30’lu ve 40’lı yaşlarda cilde nemlendirici krem uygulamasının başlaması şarttır.
 • Güneş cildi kurutur. Özellikle yazın bronzlaşmak için saatlerce güneşin altında kalanlar cilt kuruluğundan bir gün mutlaka çekecektir. Güneş ışınları cilt kuruluğuna neden olurken aynı zamanda cilt sarkması gibi sorunları da beraberinde getirir.
 • Daha önce yaşadığınız herhangi bir cilt hastalığı da cilt kuruluğuna sebep olabilir. Özellikle sedef , egzama ve çeşitli cilt hastalıkları nedeniyle ciltte kuruma olur.
 • Kadınlarda özellikle menopoz dönemi esnasında yada tiroid hastalıklarında cilt kuruluğu görülebilir.
 • Bazı ilaçlar hormonları bozabilir. Özellikle kortizon barındıran ilaçlar ileride cilt kuruluğuna sebebiyet vermektedir.
 • Genel olarak hemşire, kuaför ve cildi devamlı su ile temas ettiren mesleklerde çalışan kişilerde cilt kuruluğu görülmektedir.
 • Bu işten nasibini yüzücüler de almaktadır. Yüzme ile uğraşan sporcularda, havuzda bulunan klordan dolayı cilt kuruması görülebilir.
 • Vücuttan su atmak için kullanılan bazı ilaçlar cilt kuruluğuna neden olmaktadır.
 • Rüzgarlı havalarda dışarıda olmanız ve devamlı soğuk ve rüzgara maruz kalmanız durumunda cildinizde kuruma olur.
 • Aşırı makyaj, yatmadan önce temizlenmeyen makyaj gibi gözenekleri devamlı tıkayan durumlarda cilt kuruluğu yaşanır.

Cilt Kuruluğu Nasıl Anlaşılır?

Cilt kuruluğu bildiğiniz gibi bir cilt problemidir. Bu cilt hastalığını anlamanın en iyi yolu bir cilt uzmanına muayene olmaktadır.

Ancak cilt kuruluğunu kendinizde tespit edebilirsiniz. Cilt uzmanları sadece bu işin hangi safhada olması gerektiğini ve bu saatten sonra neler yapılabileceğini söyleyebilir.

Kendinizde cilt kuruluğu olup olmadığını cildinizin dökülmesinden, grileşmesinden, kaşıntı ve çatlaklar cildiniz bir yastığa sürüldüğünde yastıkta pul pul izlerin çıkması gibi sonuçlar doğurur.

Cilt Kuruluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt kuruluğunu tedavi etmenin bir çok yolu vardır. Bu yolları aşağıda sizlere başlıklar halinde açıkladık. Eğer aşağıdaki maddeleri dikkate alır ve uygularsanız cilt kuruluğu geçer ve rahat bir nefes alırsınız. Hem siz hemde cildiniz.

 • Nemlendirici Kullanın

Her daim nemlendirici taşıyın. Gün boyunca sık sık nemlendirici kullanmak cildinizi rahatlayacaktır. Gün boyu nemlendirici kullanmak hem cildinizi yumuşatacak hemde cildinizdeki çatlaklardan sizi kurtaracaktır.

Nemlendirici kremleri çeşitli mağazalardan veya kozmetik reyonlarından hatta eczanelerden bulabilirsiniz. Ancak nemlendirici kremler farklı özellikler gösterebilir. Bunun için size en uygun olan nemlendirici seçilmeli ve kullanılmalıdır.

 • Cilt Kuruluğu için İlaçlar

Bu ilaçları sadece doktorlar önerebilir. Bu nedenle cilt kuruluğu için antibiyotik kremler veya çeşitli ilaçlardan uzak durun. Doktorunuzun önermediği hiç bir ilacı alıp kullanmayın.

 • Alışkanlıkları Değiştirin

Gün içerisinde eliniz devamlı su içerisindeyse eldiven kullanın. Sık sık nemlendirici sürün. Eğer bir hobi amacı ile sürekli suda kalmanız gerekiyorsa bir müddet ara verin.

 • Sıcak Su Kullanmayın

Ellerinizi yıkarken , duş alırken devamlı ılık suyu tercih edin. Sıcak su cildin kurumasını hızlandırır.

 • Makyajınızı Temizleyin 

Makyaj temizlemeden yatmak , makyajı iyi temizlememek cildinizdeki gözenekleri tıkar. Gözeneklerin tıkanması sonucunda ciltte kuruma ve pul pul dökülme oluşur.

 • Fazla Suda Kalmak

Yukarıda da sizlere bahsettiğimiz gibi fazla su ile temas etmek cilt kuruluğuna neden olur. Mümkün olduğu kadar duşta 10 dakikadan fazla kalmamaya çalışın.

 • Cildinizi Soğuktan Koruyun

Cildinizin daha da kurumamasını istiyorsanız, cildinizi soğuktan koruyun. Soğuk ve rüzgarlı havalar cildinizin kurumasına neden olur.

 • Su Tüketin

Günde 2 Lt. den az su içmemeye çalışın. Bol bol su tüketin. Fazla su içmenin hiç bir zararı yoktur.

Cilt Kuruluğu Nasıl Önlenir?

Cilt kuruluğunu önlemek için bir çok şeye dikkat etmelisiniz. Dilerseniz cilt kuruluğunun nasıl önleneceğini maddeler halinde sizlere açıklayalım.

 • Sıcak sudan uzak durun. Sıcak su cildinizi daha çok kurutur. Mümkünse soğuk değilse ılık suyu tercih edin. Sıcak su, cilde nem veren doğal yağları azaltmaktadır.
 • Kullandığınız kozmetik ürünlere dikkat edin. Bir çok kozmetik ürün içerisinde alkol vardır. Mümkünse doğal cilt bakımı yapın. Sizler için uygun olan kuru cilt bakımı kategorimizi gözden geçirin.
 • Çok uzun süre su altında kalmayın. Fazla su ile haşır neşir olmak cildinizi kurutacaktır.
 • Soğuk ve sıcak havalara dikkat edin. Sıcakta yüzünüzü soğukta ise ellerinizi korumaya çalışın.
 • Alkol, sigara gibi kötü alışkanlıklarınızdan vazgeçin. Alkol gerçekten de cilt kuruluğu yapıyor.

Güncelleme; 26.09.2019

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.