Baso Nedir? Kanda Baso Yüksekliği Nedenler? Kandan Baso Düşüklüğü Nedenleri? Kanda Baso Normal Değerleri?

Baso Nedir? Kanda Baso Yüksekliği Nedenler? Kandan Baso Düşüklüğü Nedenleri? Kanda Baso Normal Değerleri?

Baso Nedir? Kanda Baso Yüksekliği Nedenler? Kandan Baso Düşüklüğü Nedenleri? Kanda Baso Normal Değerleri? Kanımızda tam olarak 5 adet akyuvar bulunmaktadır bu halk duvarlardan biri bazofildir bazofiller kan içerisinde yer alan akyuvarların yüzde 0,4 ile yüzde birini oluşturmaktadır bazofiller bas ya da baso olarak da adlandırılır.

Vücut içerisine herhalde nasıl hareket türüdür Beyaz kan hücrelerinin vücut için hastalıklardan korunması ya da enfeksiyonlarla görevli olması söz konusudur.

 • Bazofiller vücut içerisinde yer alan bazı bakteri türlerinin yanı sıra yabancı maddeleri de yiyerek vücudu enfeksiyonlardan ya da hastalıklardan korumaktadır.
 • Kan içerisinde yer alan bazofil değerinin tam kan sayımı testi sayesinde tespit edilmesi söz konusudur.
 • Bazofil değerinin vücut içerisinde yüzde 0.4 ile yüzde bir arasında olması gerekir tam sayılarının bir mikrolitre de 200 hücreden daha az olduğu bilinmektedir.
 • Vücut içerisinden 1 mikrolitre de 2000 üzerinde yer alan bir bazofil bulunması ciddi bir sağlık sorununun ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir.
 • Kan içerisinde yer alan lökosit en az bazofillerdir.

Bazofil Yüksekliği Durumları

Bazofil yüksekliği nedenleri arasında yer alan Demir eksikliği ve dalağın alınmasıdır bağışıklık sistemi içerisinde yer alan bir hücrede başlayan kanser bazofil yüksekliği nedenleri arasındadır soğuk algınlığı bronşit ya da zatürre gibi virüs kaynaklı iltihaplarında bazofil yüksekliği nedenleri arasında gösterilmektedir.

Hemolitik anemi bazofil yüksekliğine neden olabilir vücut içerisinde yer alan tiroid bezinin yetersiz bir şekilde çalışmaması bazofil yükselmesine sebebiyet verir.

Östrojen hormonu yükselmesi ile bazofil yükselmesi olabilir iltihaplı olan bir bağırsak hastalığının ya da kronik olarak gerçekleşen cilt hastalıklarında bazofil yükselmesine sebebiyet verdiği tahmin edilmektedir.

Bazofil Düşüklüğü Durumları

Bazofil düşüklüğü nedenleri kanser hamilelik ya da stres gibi durumlar ile ortaya çıkacaktır Ayrıca akut enfeksiyon ciddi alerjik durumlarda da düşüklüğünün nedenleri arasında yer alır kortizon ilaç kullanımında en yüksek derecede bazofil düşüklüğü sebepleri arasında yer alır.

 • Bazofil yüksekliğinin normal bir çiçekle dönülmesi için dahiliye doktoruna başvurmanız gerekir dahiliye doktorlarının size yaptığı tespitler ile gerekli bir tedavi uygulayacak ve sağlıklı bir şekilde hayatına devam edebileceksiniz.
 • Sağlıklı olan bir vücutta bazofil sayısının son derece düşük olması beklenir bu bazofil düşüklüğü Doktorlar ile hastalık belirtisi olarak kabul edilmediği bilinir ancak Aşağıda yer alan durumlar Bu hastalık belirtisi ortaya koyabilir bazofil Hücre sayısının içerisinde mikrolitre de 20 den daha az olması hastalık belirtisi arasında yer alır.
 • İltihap ya da alerji gibi sebeplerle vücut içerisinde yer alan bazofil sayısının yüksek olması gerekmektedir Ancak böyle bir durumlar karşısında vücut içerisinde yer alan hastalık belirtisi olabilir.
 • Bazofil düşüklüğünün en büyük nedeni ise stres olarak gösterilir yoğun iş hayatı çerçevesinde yoğun bir şekilde stres bağışıklık sisteminde verim kaybına neden olacaktır bu durum bazofil düşüklüğü yol açabilir.
 • Aşırı duyarlılık tepkisi olarak bilinmekte olan hipersensitivite bazofil düşüklüğü ne yol açabilir bu durumun tam olarak genetik nedenlerle ortaya çıktığı bilinmektedir.
 • Bazofil düşüklüğüne neden olan diğer etmenler ise kortikosteroit ilaç yada madde kullanımıdır
 • Diğer başka neden ise hamileliktir
 • Tiroit bezlerinin aşırı çalışması bulundurulmalıdır bu durumlar her daim bazofil düşüklüğü neden olmaktadır Tiroit bezlerinin aşırı bir şekilde çalışmasını sebebiyet veren durumları Doktorunuz sayesinde öğrenebilirsiniz

Bazofillerin özellikleri şunlardır;

 • Alerjik reaksiyon oluşmasını sağlayan vücut elemanlarından biri olmaktadır
 • Yabancı bir cisim ile karşılaştırıldığı durumlarda yanındaki yerlerin iltihap toplanmasını sağlamaktadır bu iltihap vücudun zararlı maddelerden korunması amacıyla yapılan en büyük ilk hareketlerden biridir. Dokulara daha hızlı bir şekilde akması için histamin bileşenleri bulunmaktadır.
 • Parazitler ve virüslerle büyük bir mücadele içinde olurlar kemik iliğinde üretimi yapılmaktadır.

Normal bazofil değerleri nedir?

Bazofiller bütün akyuvarların 0.4%- 1% civarında oluşturulmaktadır az bir sayıda akyuvar  türünden olmaktadır tam olarak sayıları bir mikrolitre de 200 hücreden az olmaktadır 1 mikrolitre de 2000 üzerinde bazofil bulunması Ciddi bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır bu değerler diğer farklı laboratuvarlarda bir miktar da olsa farklılıklar gösterebilir nedeni ise bazı laboratuvarlar farklı ölçüm kullanılmaları nedeniyle olmaktadır.

Bazofil yüksekliği ne anlama gelmektedir.

Bazofil yüksekliğinin tam olarak bir alerjen madde üzerinde teması ile üst seviyelere çekmektedir. Ayrıca iltihaplı bir şekilde hastalık oluşumuna sebebiyet verir. Kanser ya da bağışıklık sistemine bağlı olarak gerçekleşen çoğu hastalık bu durumlara neden olmaktadır.

Bazofil Yüksekliği Neden Olur?

1.Virüs Kaynaklı İltihaplar

Virüslerden meydana gelen bronşit su çiçeği soğuk algınlığı zatürre gibi hastalıklar nedeniyle bazofil de çok yüksek oranda bazofil yüksekliği görülebilir

2.Hemolitik Anemi

Bu hastalık dağ kan yapıcı alyuvarlar olgunlaşmadan yok edilmektedir buna yıkıldı kansızlık denilmektedir kemik ilikleri yok olan alyuvarların yerini doldurmakta çok güçlük   çekmek de veya yerini dolduramamaktadır. Şu durumlarda hemolitik anemi bazofil yüksekliği görülebilir

Genetik olan faktörler

 • Bağışıklık sisteminde meydana gelen sorunlar
 • Bulaşıcı hastalıklara yakalanma
 • Dalakta büyümenin olması
 • Vücudun bazı ilaçlara ve kan nakilleri yapıldığında tepki göstermesi

3. Hodgk in Lenfoma

 • Hodgkin Lenfoma hastalığı Bağışıklık sisteminin bir parçası halinde olan lenf sisteminde görülmekte olan iki kanser çeşidinden birisidir bu hastalık ileriki yıllarda ilerledikçe bağışıklık sistemi savunma gücü kırılır bu durumda bazofil yüksekliğine neden olmaktadır

4.Dalağın Alınması

 •  Dalak ameliyatı ile dalağın alınması durumunda bazofil yüksek görülebilmektedir

5.Miyeloproliferatif Hastalıklar

 • Miyeloproliferatif hastalıklar kemik iliğinin bozulmasından meydana gelen bir hastalık türüdür Şimdi açıklayacağımız  miyeloproliferatif hastalıklar bazofil yüksekliğine etken olan durumlardır.
 • polisitemi Vera
 • miyelofibroz
 • Süreğen myeloid kansızlık

6.İltihaplı Hastalıklar

 • Zararlı canlılar genetik yatkınlık yüzünden meydana gelen şu hastalıklar bazofil yüksekliği ne neden olmaktadır iltihaplı bağırsak hastalığı kronik cilt iltihaplanmaları sinüzit ve astımdır.

7.İç Salgı Sorunları

 • Salgı bezleri bazen dengesiz çalışması durumunda şu sorunlar oluşmakta ve bazofil yüksekliği ne neden olmaktadır
 • hipotiroidizm yani Tiroit bezlerinin yetersiz oranında çalışması anlamındadır
 • Östrojen hormonunun yükselmesi

Bazofil düşüklüğü ne anlama gelir?

 • Sağlık bir birey üzerinde bazofil sayısının son derece düşük olması söz konusudur. Ancak çoğu doktor herhangi bir şekilde hastalık belirtisine neden olacak durumları sıralamaktadır. Bu sıralamalar şu şekilde olmaktadır.
 • İltihap veya alerji gibi nedenlerle yüksek oranda bazofil sayısının düşük olması bazofil Hücre sayısının 1 mikrolitre de 20’den daha aşağıda olmasın
 • Vücut içerisinde yer alan iltihap ederler gibi nedenlerle bazofilin yüksek seyretmesi gerekmektedir ancak bu durumlar karşısında bazofil düşük seyredebilir

Strese bağlı olarak bazofil düşüklüğü nedeni olabilir bağışıklık sistemini son müziği verim kaybına neden olabilir aşırı duyarlılık bir tepkime ile bazofil düşüklüğü ile karşı karşıya kalabilirsiniz genetik durumunda ortaya konulması ile bazofil düşüklüğü ya da yüksektir ortaya çıkabilir diğer nedenler arasında ise madde kullanımı  ya da ilaç kullanımı söz konusudur.

Ayrıca hamilelikte bazofil düşüklüğü sebebiyet vermektedir en son Tiroit bezlerinin vücut içerisine aşırı bir şekilde çalışması ile bazofil düşüklüğü ortaya çıkmaktadır. Sağlıklı bir vücut içerisinde bazofil seviyesinin bazı durumlarda düşük olması gibi bazı durumlarda tam olarak yüksek bir seviyelere de çıkması söz konusudur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.