Doğal Diş Macunu Nasıl Yapılır?

Doğal Diş Macunu Nasıl Yapılır?

Doğal diş macunu ile evde kullandığınız ve kimyasal içeren diş macunlarından kurtulabilirsiniz. Böylece hem doğal hemde dişlerinizi bembeyaz yapan bir diş macunu evinizde üretebilirsiniz.

Doğal Diş Macunu

Marketlerden satın aldığınız diş macunlarının içerisinde bir çok kimyasal madde bulunur. Paraben, renklendiriciler, gliserin gibi kimyasalları barındıran diş macunları ilerleyen zamanlarda kanser riski bile yaratmaktadır.

Doğal Diş Macunu Nasıl Yapılır?

Eğer sizde doğal ve dişlerimi beyazlatacak bir diş macunu arıyorum diyorsanız evinizde kendi diş macununuzu yapabilirsiniz. Doğal diş macunu yapmak için öncelikle aşağıdaki malzemeleri hazırlamanız gerekmektedir.

 

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı karbonat
 • 2-3 damla su
 • 1 damla nane yağı veya limon yağı

Nasıl Yapılır?

Uygun bir kase içerisine yukarıdaki tüm malzemeleri koyup, karıştırın. Macun kıvamını aldıktan sonra dişlerinizi doğal diş macunu ile fırçalayabilirsiniz.

Doğal Diş Macunu (Profesyonel Yapım)

Sizlere ikinci doğal diş macunu tarifimizi de verelim. Bu diş macunu tarifi diğerine göre biraz daha detaylı ve profesyonellik gerektirir. Dilerseniz ilk olarak malzemeleri verelim.

 

Malzemeler:

 • 4 yemek kaşığı organik hindistan cevizi yağı
 • 4 yemek kaşığı bentonit kil
 • 1 çorba kaşığı soda
 • 1/2 yemek kaşığı mür sakızı tozu
 • 1/2 çay kaşığı ince öğütülmüş deniz tuzu
 • 30-40 damla uçucu nane yağı

Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki tüm malzemeleri temiz bir cam kase içerisine alın ve iyice karıştırın. Karışım macun kıvamına geldiğinde diş fırçanızı karışıma batırın ve gönül rahatlığı işe doğal diş macununu kullanın.

Eğer bitkisel bir yağ veya nane yağı yerine dilerseniz nane suyu hazırlayıp, karışımın içerisine katabilirsiniz.

Neden Doğal Diş Macunu?

Sizlerle daha önce diş macunu işaretleri hakkında bir makale paylaşmıştık. Diş macunlarının alt kısmında bulunan işaretlerin bir anlam taşıdığını hatta bazılarının ağır kimyasal bazılarının ise doğal olduğunu belirtmiştik.

 

Ancak bu çıkan haberin ne kadar doğru olduğunu bilmediğimiz için yine de sizlere doğal diş macununu kullanmanızı önermiştik. Diş macunu en azından bildiğiniz malzemeler ve kendi evinizde yapıldığından normal diş macunlarından çok daha sağlıklı olacaktır.

Diş macunu tarifi içerisinde kullanılan yağlar illaki nane yağı olacak diye bir kaide yok. Bu nedenle ağız tadınıza göre bir bitkisel yağ kullanabilirsiniz.

Doğal Diş Macununun Faydaları

Doğal diş macunu kullanarak aslında bir çok faydasından yararlanmış oluyorsunuz. Bu faydaları sizlere sıralayacak olursak;

 • Öncelikle normal diş macunlarında bulunan kimyasallardan uzak durmuş oluyorsunuz.
 • Kanser riskine karşı tedbir almış ve sağlığınızı korumuş olursunuz.
 • Doğal diş macunu içerisinde kullanılan karbonat sayesinde dişleriniz bembeyaz olur.
 • Diş macunu tarifi içerisinde bitkisel yağın hem damak hemde diş sağlığınıza olumlu etkisini görürsünüz.

Not: Diş macunu yapımı işleminde kullanılan hindistan cevizi yağı hakkında vücuda zararlı olduğu hakkında haberler okumuşsunuzdur. Ancak endişe edecek bir durum söz konusu değildir. Çünkü bu diş macununu yutmadan tüküreceğimiz için bir problem teşkil etmeyecektir.

Ağız ve diş sağlığı hakkında diğer yazılarımız ve doğal tariflerimizi görmek için lütfen ağız ve diş sağlığı kategorimizi inceleyin. Tarifler hakkında sormak istediğiniz soruları aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.