Burun Estetiği Ameliyatı

Burun Estetiği Ameliyatı

Kadınların aynaya baktıklarında kendilerini daha iyi hissetmeleri ve bazı tıbbi sorunların çözülmesi amacıyla geliştirilmiş olan burun estetiği ameliyatı, burun septumundaki devisyon benzeri tıbbi sorunların düzeltilmesi ve burun özelliklerinin iyileştirilmesi amacıyla gerçekleştirilen cerrahi bir uygulamadır.

Genellikle plastik cerrahlar tarafından gerçekleştirilen uygulama, her yıl milyonlarca kişinin isteği üzerine ve bazen de gereklilik arz eden durumlar dolayısıyla yapılmaktadır. Burun estetiği ameliyatı, ya da tıbbi adıyla rinoplasti, burunun görünümünün değiştirilmesi ve fonksiyonlarının iyileştirilmesi amacıyla yapılır. Burunun kemiği ve kıkırdağı üzerine işlem uygulanarak gerçekleştirilen operasyon, ağrısız, güvenli ve komplikasyonlara yer vermeyen bir işlem olduğu için özellikle kadınlar tarafından yoğun istek arz etmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatının Amacı Nedir?

            Kadınların en çok önemsediği konulardan bir tanesi olan estetik ve güzellik, birçok kadın için yüz hatlarının, burunun ve çenenin birbiri ile uyum içerisinde olması anlamına gelmektedir. Kadınlar doğuştan var olan burunlarından ziyade, yüzlerine daha çok yakışacak burunlar olduğunu düşünerek cerrahlara başvurmakta ve burunlarını yaptırmaktadır.

Burun estetiği ameliyatının amacı, kadınların istediği güzelliğe kavuşmalarını ve yüzleri ile burunlarının uyum içerisinde var olmasını sağlamaktır. Kusursuz güzellik için, burun hatları yüz hatları ile uyum seyretmelidir. Burnun üzerinde hoş olmadığı düşünülen bir kemer bulunuyorsa, burunun ucu aşırı sarkıksa, burun olması gerekenden daha uzun, kalın veya inceyse veya burun yüzün kalan kısmı ile uyum sağlayamamışsa, çoğu kadın burun estetiği ameliyatına başvurarak burnunun düzelmesini sağlamaktadır.

Burnun yeniden şekillenerek güzel bir hal alması, çoğu kadın tarafından önemsiz görülebilir. Fakat bu tarz ameliyatlar, kişilerin kendilerine olan güvenlerini arttırmakta ve sosyal hayatlarında daha başarılı olmalarını ve öne çıkmalarını sağlamaktadır. Ne kadar önemsiz ve gereksiz gibi görünse de, herhangi bir komplikasyon ve sağlık problemi yaratmayan bu yöntem, kadınının iş hayatında daha başarılı olmasını ve kendine güvenmesini sağlayarak daha başarılı projeler üretip daha iyi yerlere gelmesini sağlamaktadır.

            Estetik ameliyatlarının çoğunda olduğu gibi, burun estetiği ameliyatının da psikolojik etkisi bulunmaktadır. Çünkü bilinenin aksine burun estetiği ameliyatı, yalnızca burnun görüntüsünü düzeltmez. Aynı zamanda yüz hatlarının belirginleşmesini sağlar ve yüze oturan burun sayesinde, yüzün de olduğundan çok daha güzel ve bakımlı görünmesine olanak verir.

burun estetiği

Burun estetiği ameliyatı önce ve sonrası

Burun Ameliyatı Öncesi ve Sonrası detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

            Burun estetiği ameliyatının yapımı, aslında son derece kolaydır. Deneyimli cerrahlar için, bu ameliyat basit bir operasyondan ibaret olacaktır. Herhangi bir komplikasyona neden olmayan ve son derece kolay bir süreçle kolayca atlatılarak, hızlıca sosyal hayata dönüş sağlanmasını sağlayan ameliyat kadının güzelliğine güzellik katar ve sosyal hayatta öne çıkmasını sağlar.

            Çoğu kadının bu ameliyatla ilgili endişesi, ameliyat sonrasında yüzünde iz kalıp kalmayacağıdır. Dikişler estetik olarak atıldığı ve içten yapıldığı için, burun estetiği ameliyatı sonrasında burunda ve burun kenarlarında herhangi bir iz kalmamaktadır.

            Burun estetiği ameliyatları genel anestezi ile yapılmaktadır, yani ameliyat esnasında hasta tamamen uyutulur. Ameliyat esnasında ekstra bir komplikasyon gelişmediği sürece ameliyat toplamda 2 saat sürer. Ameliyat açık ve kapalı olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilebilir. Cerrahlar genel olarak açık rinoplasti uygulamaktadır.

            Hastanın istediği burun yapısı, ameliyattan önce bizzat cerrah ile konuşulmalıdır. Konuşulduktan sonra, cerrah ameliyat esnasında hastanın istediği burnu, burnun uç kısmındaki kıkırdağa deformasyon uygulayarak, şekil bozukluklarını gidererek ve burun kemeri törpüleyerek oluşturacaktır. Hastanın istediği burna ulaşması için, istediği burnu net bir şekilde tarif etmesi, doktorun kafasında hiçbir soru işareti kalmamasına özen göstermesi gerekmektedir.

Açık ve Kapalı Burun Estetiği Ameliyatı

            Burun estetiği ameliyatlarında genel olarak uygulanan iki yöntemden, en çok tercih edilen yöntem açık burun estetiği ameliyatıdır. İki tür ameliyat da, istenilen başarının elde edilmesine olanak sağlayacaktır. Doktorlarının açık ameliyatı tercih etmesinin nedeni, o konuda daha önce gösterdiği başarılar ve yöntemin doktora daha kolay geliyor olabilmesi olabilir. İki ameliyat da, ameliyatta olumsuzluk yaratmamaktadır.

            Başarı elde etmek, doktorun deneyimi, tahsili ve kendini geliştirmişliği ile alakalı bir durumdur. Her iki tekniğin de kendine has avantajları ve dezavantajları bulunur.

Kapalı Burun Estetiği Ameliyatı

            Doktorların daha az tercih ettiği bir yöntem olan kapalı rinoplasti ameliyatı, kesiğin burnun iç kısmından yapılması ile başlatılır. Bu yöntemin bilinen en büyük avantajı, ameliyat sonrasında açık yönteme kıyasla daha az ödem oluşması ve ödemin daha kısa zamanda geçmesidir. Ayrıca ameliyat süresi, açık rinoplastiye kıyasla daha uzundur.

            Fakat ameliyat yapılan bölge hiçbir zaman tam olarak görülemediği için, bu yöntem doktorların daha iyi iş çıkarmalarının önünde olan bir engel gibi görülebilir. Ayrıca bu durum, deformitelerin tam olarak değerlendirilmemesine ve düzeltici tekniklerinin uygulanmasının zorlaşmasına neden olabilir.

Açık Burun Estetiği Ameliyatı

            Doktorların daha sık tercih ettiği bir yöntem olarak bilinen açık rinoplasti ameliyatı, burnun kenarlarına atılan çizikler ile başlatılır. Kıkırdak ve iskeletin tam olarak ortaya çıkmasını sağlayan bu yöntem, kapalı rinoplastiye oranla çok daha avantajlıdır. Direkt olarak burnun her kısmına ulaşılabilmesini sağlamaktadır. Burun için deformitelerin daha iyi öğrenilip anlaşılmasını sağlayarak, daha iyi iş çıkarılmasını sağlayan bu yöntem cerrahi gelişim açısından daha uygulanabilir bir yöntemdir.

            Bilinen en büyük dezavantajı ise, burunda oluşan ödemin biraz daha uzun süre burunda kalmasıdır. Kesi izi ancak 6 ay içerisinde kaybolduğu için, hasta bu konuda da sorun yaşayabilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrasındaki Süreç

            Geneli itibariyle kolay bir ameliyat olan burun estetiği ameliyatı, ameliyattan sonraki gece hastanede kalmayı gerektirmemektedir. Fakat isteyen hastalar, bir gece hastanede kalmayı tercih edebilir. Burun estetiği ameliyatı, diğer ameliyatlara kıyasla oldukça ağrısız bir ameliyattır. Ağrı zamana yayılmıştır, arada bir sızlama görülebilir fakat bu kesinlikle abartılacak düzeyde değildir.

            Burun estetiği ameliyatı sonrasında, hastanın yüzünde bir takım ödemler oluşabilir. Örneğin yanakların ve gözlerin şişmesi en bilindik şikayetler arasındadır. Gözaltı torbalarının morlaşması da gayet normaldir. Fakat tüm bunlar iki hafta içerisinde geçecek, hasta normal haline dönecektir.

            Burun estetiği olan hasta, bir hafta sonra doktorla görüşmeye gitmelidir. Bu dönemde hasta kendini bir hayli toparlayacaktır. Birinci haftanın sonunda, buruna yerleştirilmiş alçı tel çıkarılacak ve burun artık destek olmadan o şekilde duracaktır. Burnun oturması kişinin bünyesine göre 3 ay ila 1 yıl arasında bir süreç gösterebilir.

Ameliyat sırasında tampon yöntemi uygulandığı için, ameliyat sonrasında nefes almak ile ilgili herhangi bir sorun oluşmaz. Hatta bazı hastaların eskisinden bile daha iyi nefes aldığı görülmüştür. Fakat bazı enfeksiyonların gelişmesi normaldir. Örneğin burun kanamaları, anestezik alerjiler, burun sırtında damarlanmalar ve bazı başka enfeksiyonlar görülebilir. Ameliyat sonrasında herhangi bir iz kalma durumu yoktur, bir süre içerisinde izler tamamen kaybolacaktır.

Ameliyat sonrası kişi 4 hafta içerisinde sosyal hayatına dönüş yapabilir. Fakat ilk bir yıl, ağır spordan kaçınmalı, ağırlık gerektiren işlerde çalışmamalı ve beslenmesine ve egzersizine dikkat etmelidir. İlk 2-3 hafta, hastanın başı dik şekilde uyuması da ayrıca tavsiye edilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.