Süzme Yoğurt Nasıl Yapılır,Faydaları Nelerdir,Besin Değeri Ve Kalorisi

Süzme Yoğurt Nasıl Yapılır,Faydaları Nelerdir,Besin Değeri Ve Kalorisi

Süzme Yoğurt Nasıl Yapılır,Faydaları Nelerdir,Besin Değeri Ve Kalorisi. Yoğurdun ne kadar faydalı bir besin  olduğunu çocukluğumuzdan beri biliriz. Pek çok yemeğin içine katkı ve lezzet verici olarak ilave edilen yoğurt, hem yemeklerin yanına güzel bir tamamlayıcı hem de aralarda yenebilecek faydalı bir atıştırmalıktır. Yeri asla başka bir besinle doldurulamayacak olan yoğurt, içeriğindeki bileşikler sayesinde adeta ömür uzatır ve vücuda sayısız şifa sağlar. Yoğurdun bir normal şekli bir de süzme denilen çeşidi vardır.

Süzme yoğurt bez torbada suyu süzdürülerek elde edilen yoğurttur. Yoğurdun en önemli bileşenleri yeşilimsi olan suyuna karıştığı için, normal yoğurt süzme yoğurda göre daha faydalıdır. Ama süzme yoğurdun yeri de farklıdır. Türkiye olarak yoğurdun çok sevildiği ve en çok tüketildiği ülkelerin başında geliyoruz. Süzme yoğurdun hikayesi oldukça keyifli. Şimdi gelin süzme yoğurdun faydaları ve süzme yoğurt yapımına bir göz atalım.

Süzme Yoğurt Nasıl Yapılır

Süzme yoğurt yapımı için mutlaka taze sağılmış süt kullanın, hazır yoğurdu tercih etmeyin. Bunun için de yoğurdunuzu evde kendiniz mayalayın. Süzme yoğurdunuz yapmak için size gerekenler;

 • Ev yapımı yoğurt
 • Gözenekli bezden yapılmış kese
 • Süzdüğünüz yoğurdun birikeceği kaptan ibarettir.

Süzme Yoğurt Yapımı

Evde kendiniz yaptığınız yoğurdu 1 gece buzdolabında bekletin ve beklettiğinizi yoğurdu kesenin içine aktarın. Kesenin içine bir miktar da su ilave edin ki suyu rahatça çıksın. Kesenin ağzını sıkıca bağlayın ve yüksek bir yere asın. Hemen altına da akan suyun birikmesi için bir kap koyun. Suyu süzülen keseyi altı delikli olan bir kabın yahut kevgirin içine koyun ve üzerine de ağırlık yerleştirin. Yoğurt birkaç saat de bu şekilde beklesin.

Daha sonra kesenin içindeki yoğurdu bir saklama kabının içine alın. Keseden kaba süzülen suyu dökmeyin; zira yoğurt suyunda “Riboflavin” adı verilen B2 vitamininden bolca bulunur. B2 vitamini vücutta protein, karbonhidrat ve yağlarla etkileşime girer ve bunların kullanılmasını kolaylaştırır.

Dikkat Etmeniz Gerekenler;

Gördüğünüz gibi evde süzme yoğurt yapmak oldukça kolay.

 • Burada en önemli malzeme bez torbadır. Bu torbayı pamuklu bezden yahut seyrek olmayan tülbent bezinden dikebilirsiniz.
 • Yoğurdu süzmek, ekşiyen yoğurtları değerlendirmek için son derece iyi bir yöntemdir. Yoğurdun akan suyu ile ekşiliği de gidecektir.
 • Eğer süzme yoğurdunuzu taze yoğurt ile değil de ekşimiş yoğurtla yaparsanız kısa sürede tüketmelisiniz. Gerçi süzme yoğurt ekşi olarak da tüketilir özellikle ekşi yoğurdun ayranı son derece lezzetlidir.

Nasıl Tüketilir

 • Süzme yoğurtla yoğurt çorbası hazırlayabilirsiniz. Süzme yoğurtla yapılan çorbalar son derece lezzetli olmaktadır.
 • Sabah kahvaltılarında süzme yoğurdu ekmeğe sürüp labne peynir gibi tüketebilirsiniz. Üzerine biraz pul biber, kuru nane, kekik, kimyon, kara biber serpiştirdiğinizde de son derece lezzetli bir atıştırmalık elde edebilirsiniz.

Süzme Yoğurt Faydaları Nelerdir?    

 • Normal yoğurttan iki kat daha fazla protein içerir. 1 su bardağı normal yoğurttaki protein miktarı 13 gram iken, süzme yoğurdun protein miktarı 25 gramdır.
 • Yüksek protein içeriği sebebiyle uzun süre tok tutar ki bu da kilo verme sürecinde oldukça önemlidir.
 • Sindirimi kolaylaştırır
 • Pek çok önemli vitamin ve minerali bünyesinde barındırır. Magnezyum, kalsiyum, potasyum ve B grubu vitaminlerini bünyesinde barındıran süzme yoğurt tam bir sağlık dostudur.
 • Süzme yoğurttaki faydalı bakteriler bağırsak hareketlerini düzenler.
 • Süzme yoğurttaki probiyotikler ürogenital sistemi korur, mantar enfeksiyonu ve idrar yolu enfeksiyonlarını önler.
 • Tansiyonu kontrol altında tutar. İçeriğindeki potasyum, kan basıncını düşürür ve ödemi söker. Potasyum böbrekler kadar kalbe de iyi gelen ve kalbi rahatlatan bir mineraldir.
 • Süzme yoğurtta bulunan yoğun kalsiyum kemik erimesini ve kemiklerin kolay kırılmasını önler. 1 kase süzme yoğurt günlük kalsiyum ihtiyacının %18.7’sini karşılar. Süzme yoğurtta kalsiyumla beraber bulunan magnezyum ve fosfor da güçlü kemikler için gereklidir.

Süzme Yoğurdun Besin Değeri Ve Kalorisi

Son derece besleyici, faydalı ve şifa dolu bir yiyecektir. İçeriğinde bulunan mineral ve vitaminler sayesinde süzme yoğurt sizi hem tok hem de zinde tutar. Normal yoğurda göre daha zengin olan süzme yoğurtta bol miktarda protein, kalsiyum, potasyum, fosfor ve folik asit bulunur. 200 ml’lik 1 su bardağı süzme yoğurtta ortalama 112 kalori bulunur.

Süzme Yoğurt (Tam Yağlı) 1 Kase (Orta)
Kalori 112 kcal (90 gr)
Karbonhidrat (g)  2.82
Protein (g)  7.12
Yağ (g)  7.95
Lif (g)  0
Kolesterol (mg)  17.1
Sodyum (mg)  35.1
Potasyum (mg)  114.3
Kalsiyum (mg)  80.1
Vitamin A (iu)  41.4
Vitamin C (mg)  0.9
Demir  0.05

Süzme yoğurt fiyat olarak normal yoğurttan biraz daha pahalıdır. Süpermarketlerde değişik markaların süzme yoğurtlarını kolaylıkla bulabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Maddi Yardım