Çam Terebentin Yağının Faydaları ve Zararları

Çam Terebentin Yağının Faydaları ve Zararları

Çam terebentin yağının faydaları ve zararları nelerdir? Doğal yağlar arasında bulunan çam terebentin yağı çam ağacından üretilen ve oldukça faydaları bulunan bir yağdır. Uzun yıllardan bu yana kullanılan ve birçok saç ve vücut sorunun giderilmesine etkileri olan çam terebentin yağı özel olarak elde edilmektedir. Çam terebentin yağının faydaları ve zararları hakkında yeni bilgi sahibi olmak isterseniz yazımızı okuyabilirsiniz. 

Çam Terebentin Yağı Nedir?

Çam terebentin yağı nedir? Çam yağı olarak da bilinen çam terebentin yağı çam ağacının mucizelerinden bir olarak görülebilir. Faydaları saymakla bitmeyen çam terebentin yağı adından da anlaşılacağı gibi çam ağacından üretilir. Terebentin çamdaki reçinenin damıtılması ile elde edilen bir maddedir. Çam terebentin yağı suyla karışmayan, sıcak kokulu bir maddedir. Kullanımı çok eski zamanlara dayanan çam terebentin yağı ilk olarak boya sektöründe renklendirme ve vernik çözücü olarak kullanılmıştır. Şimdi kimya endüstrisinin vazgeçilmezlerinden biri haline gelmiştir. Cilde ve saça faydaları keşfedildikten sonra kişisel kullanımı da oldukça gelişmiştir ve evlerimizin vazgeçilmezi haline gelmiştir. Çam terebentin yağının antibiyotik ve antiseptik özelliği de vardır ve idrar söktürücü ve ağrı kesici olarak da kullanılır. Çam terebentin yağının belli bir miktar kullanımının enerji verdiği de söylenmektedir.

Çam Terebentin Yağı Nasıl Elde Edilir?

Çam terebentin yağı çam ağacındaki reçinenin damıtılması sürecinden sonra elde edilir. Fakat bunu evde yapmak da mümkündür. Evde çam terebentin yağı elde etmek için ihtiyaç olan ilk şey çam ağacındaki iğne yapraklardır. Esansın yoğun olması için dökülenlerin değil ağaçtakilerin tercih edilmesi tavsiye edilir. Toplanan çam yapraklarının öncelikle sabunla yıkanması ve üzerindeki kirden ve tozdan arındırılması gerekir. Daha sonra bu çam yaprakları iyice durulanmalı ve kurutulmalıdır. Bu aşamadan sonra havanda dövülmeye başlanır. Havanda dövüldükten sonra tatlı badem yağına ihtiyacınız olacak. Dövülen çam yaprakları tatlı badem yağı ile karıştırılır ve yaklaşık 2 hafta karanlıkta bekletilir. Bu süreçte çam esansı tatlı badem yağına karışacaktır. 2 haftalık süreçten sonra yağın süzülmesi ve çam yapraklarından arınması gerekir. Bu son aşamadır. Çam terebentin yağı hazır olduktan sonra daha uzun süre saklanabilmesi için güneş almayan bir yerde saklanması tavsiye edilir.

Çam Terebentin Yağı Ne İşe Yarar?

Çam terebentin yağı ne işe yarar? Çam terebentin yağının kullanım alanı oldukça geniştir. Boya ve kimya endüstrilerinde kullanıldığı gibi saç ve cilt bakımlarının da vazgeçilmezi olan çam terebentin yağı oldukça faydalıdır. Saçın uzamasına, güçlenmesine yardımcı olur. Kepek oluşumunu sonlandırır ve önler. Cildi pürüzsüzleştirir ve cilt sorunları ile savaşır. Cildinizi çevresel faktörlerden korur. Selülitlere iyi gelir. Çam terebentin yağı çok güçlü bir antibiyotik ve antiseptiktir. İnsana enerji veren bir yanı da vardır. Harici kullanımı dışında dâhili kullanımında astım, idrar yolu enfeksiyonu, şeker hastalığı gibi hastalıklara da iyi geldiği söylenmektedir.

Çam Terebentin Yağı Nasıl Kullanılır?

Çam terebentin yağının kullanımı kullanım alanına göre değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden önce kullanım alanının belirlenmesi gerekir. Dâhili ve harici olarak kullanılabilir. Çam terebentin nasıl kullanılır

 • Çam Terebentin Yağının Haricen Kullanılması

Çam terebentin yağı yoğun olarak harici kullanılan bir yağdır. Özellikle saç bakımının vazgeçilmezlerinden biridir. Bir şampuana damlatacağınız yaklaşık 20 damla çam terebentin yağı saçınızın ve saç derinizin çok daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağlar. Ayrıca farklı yağlar ile karışımı saça maske olarak da uygulanabilir. Bunun da saç için oldukça faydalı olduğu söylenebilir. Çam terebentin yağı cilt için kullanılacağında saf olarak kullanılmamasına dikkat etmek gerekir. Yoğun bir esansı olduğundan tek başına cilt için kullanılması cildin tahriş olmasına yol açabilir. Bunu önlemek için çam terebentin yağının benzer özellik gösteren yağlar ile karıştırılması ve inceltilmesi tavsiye edilir.

 • Çam Terebentin Yağının Dâhilen Kullanılması

Çam terebentin yağı haricen kullanıldığı gibi dâhilen de kullanılabilir. Bir çay bardağı suyun içine 2 – 3 damla çam terebentin yağının damlatılıp günde 1 kez içilmesi kılcal damarları uyarır ve kan dolaşımını düzenler. Ayrıca dâhilen kullanımda çam terebentin yağının adet düzenleyici, şeker düzenleyici, iştah arttırıcı ve emziren anneler için süt arttırıcı özelliği de bulunmaktadır. Solunum yolu rahatsızlıklarına ve sinüzite iyi gelmesi için bir kâse sıcak suya yaklaşık 5 damla çam terebentin yağı damlatıp onu solumak ya da burun deliklerine birer damla damlatmak tavsiye edilir.

 • Çam Terebentin Yağının Aromaterapi İçin Kullanılması

Çam terebentin yağı insana enerji verir ve stresi insan vücudundan uzaklaştırır. Bu faydalarından dolayı çam terebentin yağı aromaterapinin de vazgeçilmezlerinden birdir. Çam terebentin yağını benzer yağlarla karıştırarak düzenli masaj yapmak kan dolaşımını düzenler ve insanı daha enerjik kılar.

500 ml Şampuana Ne Kadar Çam Terebentin?

500 ml şampuana bir kapaktan biraz az olacak şekilde eklenir, yağı eklediğiniz şampuan bittiğinde 2 -3 hafta ara verin.

750 ml Şampuana Ne Kadar Çam Terebentin?

750 ml şampuana 20 -25 ml ekleyip çalkalıyorsunuz. Şampuan normalde biraz daha akışkan kıvama geliyor. etki olarak saçınızı bir miktar kurutabiliyor. Uzun süreli kullanımda saçınızdaki güçlenmeyi sizde berberiniz de çok rahat farkedebiliyor.

Çam Terebentin Yağının Faydaları Nelerdir?

Çam terebentin yağının faydaları saymakla bitmez. Cilde, saça, şeker hastalığına, adet düzensizliğine, solunum yolu rahatsızlıklarına ve sinüzite iyi gelir. Fakat şunu söylemek gerekir ki çam terebentin yağının en yoğun kullanıldığı alan saç bakımıdır. Çam terebentin yağı egzama tedavilerinde de kullanılır.

 • Çam Terebentin Yağının Solunum Sistemine Faydaları 

Çam terebentin yağı özellikle sinüzit tedavisi için kullanılır. Düzenli olarak buhar banyosu şeklinde sıcak suyu yaklaşık 5 damla çam terebentin yağı damlatılması ve bunun solunması sinüsleri açacaktır. Aynı zamanda solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelecektir.

Çam Terebentin Yağının Cilde Faydaları

Çam terebentin yağı cilt sorunları ile savaşan doğal yağlardan biridir. Özellikle gösterdiği anti bakteriyel ve antiseptik özellikler sayesinde ciltteki bakterileri öldürür ve yeniden oluşumunu engelleyerek cilt yaraları ile savaşır. Aynı zamanda egzamaya iyi geldiği bilinmektedir. Çam terebentin yağının cilt üzerinde başka bir kullanımı ağrı kesici özelliğinden kaynaklanmaktadır. Romatizma ve eklem ağrılarında seyreltilerek ağrıyan bölgeye sürülmesi gerekir. Çam terebentin yağının cilde kullanılmasında dikkat edilmesi gereken en önemli unsur seyreltilerek kullanımdır. Çam terebentin yağı çok güçlü bir yağ olduğundan tek başına, saf şekilde kullanımı ciltte tahrişe ve kızarıklığa neden olabilir.

Çam Terebentin Yağının Saça Faydaları

Çam terebentin yağının en yoğun kullanıldığı alan saç bakımıdır çünkü çam terebentin yağının saça faydaları saymakla bitmez. Saç sağlığına büyük etkisi olan çam terebentin yağı düzenli kullanımda parlak ve sağlıklı saçlarınız olmasını sağlar. Saç derisini besler ve kepekle savaşır. Var olan kepek sorununu ortadan kaldırdığı gibi yeniden oluşumunu da önler.

Çam Terebentin Hangi Yağlarla Karıştırılır?

Bunun için çam terebentin yağının şampuana yaklaşık 20 – 25 damla şeklinde karıştırılması ve düzenli kullanılması yeterli olacaktır. Aynı zamanda şampuanın saçınıza verdiği zararı ve saçta oluşan yıpranmayı önler. Özellikle sık sık saçını yıkayan kişilerin şampuanına belirtilen miktarda çam terebentin yağı karıştırmaları tavsiye edilir. Saç derisini beslediği ve güçlendirdiği için çam terebentin yağı saçlardaki koparak dökülmeyi azaltır. Saçların daha sağlıklı ve hızlı uzamasını sağlar.

Çam terebentin yağının aynı şekilde saç için tavsiye edilen;

 • zeytinyağı
 • badem yağı
 • ceviz yağı

gibi yağlar ile karıştırılıp saç maskesi olarak kullanılması da saçı besler ve güçlendirir. 

 • Bu şekilde kullanılmak istenirse bahsedilen yağların çam terebentin yağıyla karıştırılması ve saça uygulanıp yaklaşık 30 ila 45 dakika arasında bekletilmesi gerekir.
 • Bu maske haftada bir kez saça uygulanabilir.
 • Hazır saç maskelerinin içerisine de çam terebentin yağı damlatılıp maskenin etkisi güçlendirilebilir.
 • Özellikle yüksek ısıya ya da sıkça boyaya maruz kalmış saçlar için çam terebentin yağı tam aranan üründür. 

Saça kaybettiği gücü geri verir ve saçı sağlığına kavuşturur. Aynı şekilde düzenli kullanımda saç dökülmesini engellediği hatta saç çıkarmada yardımcı olduğu bile söylenmektedir.

Fakat saça kullanımda dikkat edilmesi gereken en önemli unsur çam terebentin yağının göz ile temasından kaçınmaktır. Güçlü bir esansa sahip bir yağ olduğundan göz ile teması gözde yanmaya ve kızarıklığa neden olabilir. Böyle durumlarda gözleri bol su ile durulamak gerekmektedir. Çam terebentin yağı erkeklerde bıyık ve sakal için de kullanılabilir. Saçtaki etkileri aynı şekilde göstererek sakalın ve bıyığın güçlenmesini, gürleşmesini sağlar ve dökülmesinde azaltıcı etki gösterir.

Çam Terebentin Yağı Kaşa Sürülür Mü?

Saç dökülmesine karşı etkili olan çam terebentin dökülen kaşlarınız içinde kullanılmaktadır. Yatmadan önce pamuk yarımıyla kaylarınızı çok az miktarda çam terebentin yağı sürün. Göze temas etmesini engelleyin. Kullanım miktarını çok az tutun fazla kullanımdan kaçının. 2 hafta gibi bir sürede kaşlarınız belirginleşmeye başlayacaktır.

Çam Terebentin Yağının Zararları

Çam terebentin yağı doğru şekilde ve doğru miktarda kullanıldığında herhangi bir zararı görülmemektedir fakat kullanımında dikkat etmek gereken unsurlar vardır. Özellikle hassas ve alerjik bir cilde sahip olanların çam terebentin yağını iyice seyrelterek kullanması gerekir. Aksi taktirde ciltte tahrişe ve kızarıklığa neden olur. Çam terebentin yağını direk olarak kullanmak yerine önce küçük bir bölgede test etmek gerekmektedir. Bu şekilde istenmeyen sonuçlardan kaçınılmış olur. Buna ek olarak istenmeyen bir etki görüldüğünde hemen durulamak ve hekiminize başvurmak en doğrusudur.

Çam Terebentin Yağının Fiyatı

Çam terebentin yağını eczanelerden ya da aktarlardan kolaylıkla temin edebilirsiniz. Ayrıca internetten de kolaylıkla sipariş verebilirsiniz. Genellikle 50 ml şişelerde satılır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.