Alkali Diyet Nedir, Alkali Diyet Hakkında Bilmedikleriniz

Alkali Diyet Nedir, Alkali Diyet Hakkında Bilmedikleriniz

Kilo vermek için bütün uzmanlar tarafından önerilen tek yol sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz programlarıdır. Bu süreçte kişilerin beslenme programlarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Uzmanlar tarafından belirlenen yağ yakıcı ve tok tutma özellikleri olan besinleri de tüketerek kilo verme sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

Son yıllarda geliştirilen ve büyük faydalarının olduğu da belirtilen alkali diyeti de, oldukça yoğun bir ilgi görmeye devam etmektedir.

Diyet yapan kişilerin bu süreç içerisinde en çok şikâyet ettikleri ve zorlandıkları nokta aç kalmalarıdır. Fakat doğada bulunan mucizevî besinlerin doğru bir şekilde kullanılması ile kişiler uzun süre tok kalabilmektedirler. Bu besinlerin başında gelen yumurta, diyet yapan kişilerin en büyük yardımcısı konumundadır.

Yumurta dışında lif içeriği bakımından zengin olan şekersiz meyveler ve kırmızı etin tüketilmesi durumunda kişiler diyet sürecinde uzun süreli tokluk hissi yaşamaktadırlar. Bütün bunların yanı sıra, uzmanlar tarafından belirtilen alkali su ve alkali besinler de kişilerin sağlıklı bir şekilde kilo vermelerinde oldukça etkili olmaktadır.

Vücuda alınan asidik içerikli besinler, kişilerin kilo almasında oldukça önemli bir faktördür. Alkali diyeti kapsamında ise, kişilerin bu gibi besinleri vücuduna minimum seviyede almasını sağlarken alkali içerikli besin gruplarına yoğunlaşması sağlanmaktadır. Böylelikle kişiler vücutlarında bulunan alkali seviyesinden dolayı daha kolay ve sağlıklı bir şekilde kilo verebilme imkânına sahip olabilmektedir.

Alkali diyeti boyunca kişilerin beslenme alışkanlıklarının değişmesi ile birlikte aynı zamanda bağışıklık sistemleri de güçlenmektedir. Bu gibi faydalarından dolayı da, çok sayıda kişi alkali diyet nedir nasıl yapılır? sorusunu sıklıkla yöneltmeye başlamıştır.

Alkali Diyeti Nedir?

Alkali yaşam, kişilerin kilo vermesinin yanı sıra daha sağlıklı bir yaşam sürebilmelerini de sağlamaktadır. Bu sebeple de alkali gıdalar çok sık telaffuz edilmektedir. Bu gıdalar, kişilerin kolaylıkla bulabileceği gıdalar olduğundan hemen herkes tarafından tüketilmesi mümkündür. Alkali beslenme diyeti kapsamında, en önemli unsur ise kişilerin alkali su içmeye alışmasıdır.

Alkali yaşam boyunca, kişilerin 2 litre su içerisine bir yemek kaşığı İngiliz karbonatı eklemeleri ve bu suyu gün içerisinde tüketmeleri gerekmektedir. İngiliz karbonatının bulunmaması halinde, kaliteli bir karbonat da aynı işlevi görmektedir. Alkali su zayıflatır mı? sorusuna verilecek yanıt ise tek başına alkali su zayıflamak için yeterli değildir olacaktır. Kişilerin bu diyet süresinde, hem alkali su hem de alkali yiyecekler ile beslenmesi gerekmektedir.

Alkali Diyet Listesi

Bu diyet boyunca, kişilerin sabah kalktıklarında doğal elma sirkesi ile bir bardak su içmesi önerilmektedir. Kahvaltıda ise,

  • Lor peynir
  • Siyah tuzsuz zeytin
  • Bol yeşillik
  • Üzüm pekmezi ve tahin
  • Tuzsuz kuruyemişler
  • Dört yumurtanın sarısı ve bir yumurtanın da beyazı kullanılarak yapılan omletler
  • Avokado ve limon
  • gibi besinler tüketilebilmektedir.

Öğle yemeğinde tüketilebilecek alkali yiyecekler arasında ise genellikle haşlanmış sebzeler, yağsız ve derisiz tavuk eti, balık ve kırmızı et gibi besinler yer almaktadır. Aynı zamanda akşam yemeğinde de yine bu besinlerin tüketilmesinde herhangi bir sakınca görülmemektedir.

Ana öğünler arasında kişilerin ara öğün de yapmaları ve bu ara öğünlerde de, yeşil çay gibi yağ yakıcı özelliği olan bitki çaylarının içilmesi önerilmektedir. Alkali su ile zayıflama programı kapsamında yer alan bu besinler, kişilerin hem sağlıklı beslenmeleri hem de kilo vermeleri için oldukça etkili olabilmektedir. Böylelikle kişilerin verdikleri bu kilolar, bu düzene devam edilmesi halinde geri alınmamaktadır.

Alkali Diyeti Nasıl Yapılır?

İnsan bedeninde her gün yeni bir şeyin keşfedilmesi, zenginleşen beslenme teknikleri ve yeni yöntemler diyetisyenleri, uzmanları ve hekimleri yeni diyet ve sağlıklı beslenme yolları keşfetmeye itmektedir.

Henüz yeni duyulmaya başlanan; ancak uzmanlarca ve deneyen kişilerce oldukça başarılı bulunan alkali diyetteki ana mantık, insan vücudunda yer alan ph değerinin asit yönünü, alkali yönüne çevirmek. Çoğu kişi tarafından gün içinde sıkça tüketilen rafine gıdalar, beyaz undan imal edilmiş ürünler, kızartmalar ve buna benzer gıdalar yüzünden insan vücudundaki ph değerleri asit yönüne doğru yönelir. Normal bir yetişkinin ortalama ph değeri  7,4’tür. Bu da hafif alkali olarak nitelenir. Bu oranı koruyarak alkali diyetine başlayabilirsiniz.

Asit Değeri Yüksek Gıdalar Vücuda Zarar Verir mi?

Asidik oranı yüksek gıdalar tüketmek, insan bedeninde yorgunluk, bitkinlik ve uyuşukluk etkisi, asabilik hali, depresif haller, midede ekşime, ağrı ve yanma yaratır. Öyle ki yürümeye bile üşenir hale gelirsiniz. Bağışıklık sisteminiz olumsuz etkilenir, kolay hastalanır hale gelirsiniz. Kek, börek, ekmek, makarna, pasta, kurabiye gibi yüksek oranda karbonhidrat içeren besinler fazlaca tüketildiğinde yağ asidi üretimi artar ve vücutta yağ depolanmasına sebep olur.

Alkali Su Nedir?

Suyun ihtiva ettiği hidrosit ve hidrojen iyonlarının miktarı, suyun asidik mi yoksa alkali mi olduğunu ortaya koyar. Sudaki hidrojen iyonu fazlaysa su asidik; hidrosit iyonu fazlaysa su alkali özelliktedir. Bunun dışında, suyun ph değeri 7’nin altındaysa su asidik, 7 seviyesindeyse nötr, 7’nin üzerindeyse alkali özellikte demektir.

Alkali su, normal sudan 6 kat daha fazla hidratördür. Bu sebeple hücrelere daha hızlı nüfuz eder. Sağlığına dikkat eden herkesin içtiği suya dikkat etmesi ve alkali su kullanması gerekir. Alkali suda, diğer sulardan daha fazla antioksidan içeriği vardır.

Kilo vermeye de faydası vardır. Alkali suyun ph seviyesi 8 ila 8.5 arasındadır. Bağışıklığı güçlendiren ve bedeni içten ve dıştan koruyan özellikler taşır. Asidik olan hemen her şey vücut sağlığına zararlıdır. Ph seviyesi 7’nin altında olan sular asidik etki gösterdiğinden sağlık üzerinde olumsuz tesirleri vardır.

Bunun dışında vücuda ve sağlığa zararlı asidik maddeleri; beyaz un, beyaz şeker, süt mamülleri, kümes hayvanları, yapay tatlandırıcılar, siyah çay, yumurta, maden suyu haricindeki gazlı içecekler, rafine tuz, cips, fast food gıdalar, alkol, sigara, tütün ürünleri, uyuşturucular, ketçap, mayonez, kızartmalar, kahve olarak sıralanabilir. Tüm bunlarla birlikte kıskançlık, öfke, hırs gibi olumsuz duygular da vücutta asidik etkiler oluşturur.

Bunlar zıddı olarak alkali özellik gösteren (vücuda yararlı) maddeleri ise; zencefil, zerdeçal, brokoli, ıspanak, salatalık, kırmızı ve kara turp, soya filizi, pazı, buğday çimi, kavun, karpuz, zeytinyağı, hurma, kekik, nane, soya ve rafine edilmemiş doğal tuz olarak sınıflandırabiliriz.

Alkali Suyun Faydaları

Alkali su bağışıklık sistemini korur, vücuttaki asit-alkali dengesini korur, hücrelerde nemlenme sağlar, hücre yenilemesi sağlayarak vücuda gençlik ve tazelik kazandırır, içeriğindeki negatif iyonlar sayesinde erken yaşlılığa yol açan serbest radikalleri temizler, vücudu arındırır, oksijeni daha bol ve sağlıklı sudur. Temizdir ve bakteri içermez. Vücudun ph dengesini korumasına yardımcı olur, enerji ve zindeliği arttırır. Alkali su kilo verilmesine de yardımcı olur. Vücut, içinde biriken asidik atıkları etkisiz hale getirmek için yağ biriktirir. Alkali su atık birikimini engellediği için vücut yağ biriktirmez. Zayıflamaya olanak sağlar.

Alkali Su Nasıl Yapılır?

2 litre suyun içine 1 yemek kaşığı karbonat koyun, iyice karıştırın ve gün boyunca bu suyu için. Sıcak, soğuk içeceklerinizde de bu sudan kullanabilirsiniz.

Ahmet Maranki Alkali Diyet

Alkali diyeti Ahmet Maranki bulmuştur. Maranki, alkali diyetin, insan vücuduna uygun ph’larla beslenerek ve her gün alkali su içerek gerçekleştiğini belirtiyor.  Asidik besinlerin metabolizmayı yavaşlattığını ve kilo vermeyi zorlaştırdığını belirten Ahmet Maranki Alkali Diyeti ile  Deniz Seki, Bergüzar Korel, Çağla Kubat, Hadise gibi ünlü isimler de hayli kilo vermişlerdir.

Ahmet Maranki Alkali Diyetinde 2 litre suya 2 yemek kaşığı İngiliz sodası yahut normal karbonat karıştırarak, bu suyu ün boyu tüketmelisiniz. Alkali suyun yanı sıra alkali ürünleri tüketmeniz, asidik yiyecek ve gıdalardan uzak durmanız gerekmektedir.

Alkali diyeti listesi – Alkali diyet menüsü

Alkali diyet yapacaksanız sabah kalktığınızda doğal elma sirkesi karıştırılmış 1 bardak su için.

Kahvaltıda yiyebileceğiniz seçenekler arasından istediğinizi seçerek kahvaltı menünüzü oluşturabilirsiniz. Bunlar; lor peyniri, yeşillikler, salatalık, tuzsuz siyah zeytin, glütensiz kara buğday ekmeği (en fazla 2 dilim), tereyağı, üzüm pekmezi ve tahin, bitki çayları ve yeşil çay, akşamdan 1 bardak su içine konmuş bademler, haftada 1 kez ceviz ve fındık, sarı ve kırmızı sebze ve meyveler, 4 yumurta akı ve 1 yumurta sarısı ile yapılmış omlet yahut haşlama, avokado ve limon.

Öğle yemeğinde; her türlü çiğ sebze, buharda yahut haşlanmış her türlü sebze, tüm çorba çeşitleri,  zeytinyağlı yemek çeşitleri, baklagillerden yapılmış yemekler, balık çeşitleri, ızgara tavuk ve hindi eti; limon, elma sirkesi ve zeytinyağıyla tatlandırılmış mevsim salataları, Himalaya tuzu, kabuklu haşlanmış patates ve glütensiz makarna ile oluşturacağınız bir menü tüketebilirsiniz.

Ara öğün olarak: yeşil çay, 1 tatlı kaşığı tarçın karıştırılmış 1 bardak alkali su içebilir; kaçamak olarak bir parça bitter çikolata yiyebilirsiniz.

Alkali Diyet Akşam Menüsü: Bu öğünde yeşil ve mor sebzeleri tercih etmelisiniz. Bunun dışında haşlanmış somon balığı, zeytin yağlı yemekler, haşlanmış sebzeler ve hindi eti tüketebilirsiniz.

Akşam saat 8’den sonra yemek yememeye özen gösterin.

Alkali Diyet Yapanlar

Diyet yapmak, genellikle göz korkutur ve kişiyi zorlar. Yenmemesi gereken yiyecekler diyet boyunca kişilere çok daha cazip ve lezzetli gelmektedir. Bu durum da, diyet yapmayı adeta bir işkence haline çevirmekte ve kişileri de bir hayli zorlamaktadır. Sevilen yiyeceklerden ve alışkanlıklardan kurtulmak, olabildiğince zordur. Fakat sağlıklı bir yaşam sürebilmek ve fit bir vücuda sahip olabilmek için kişilerin fazla kilolarından kurtulması gerekmektedir. Bunun için ise, sağlıklı besinler ile beslenilmeli ve kişilerin düzenli bir egzersiz programına sahip olması gerekmektedir.

Hemen herkes tarafından bahsedilen ve vurgulanan sağlıklı beslenme, kişiden kişiye farklılık gösteren bir kavramdır. Birçok kişi protein ağırlıklı bir beslenme programını benimserken birçok kişi daha çok sebze ve meyve gibi organik besinleri tüketmek istemektedir. Son yıllarda ortaya çıkan ve çok sayıda kişi tarafından tercih edilen alkali beslenme programı da, kişilere farklı önerilerde bulunan ve bu öneriler doğrultusunda kilo vermeyi vaat eden bir beslenme programıdır.

Kilo vermek ve fit bir görünüme sahip olmak isteyen kişiler, birbirinden farklı diyet yöntemlerini denemeye devam etmektedirler. Alkali diyet yapanlar da, bu diyetten oldukça memnun kalmak ile birlikte kilo vermenin mutluluğunu da yaşamaktadırlar. Alkali diyet yapanların yorumları, bu diyete alışmanın zaman alacağını fakat sonrasında kişilerin kendilerini daha sağlıklı ve dinç hissettiklerini de ortaya çıkarmaktadır.

Alkali diyetin, 1 ay boyunca düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Bu süre boyunca vücut içerisinde alkali besinler alınır. Bu da vücuttaki yağ oranını düşürdüğü gibi yanı zamanda metabolizmayı da hızlandırmaktadır. Böylelikle kişilerin hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo verme süreci de başlar. Hemen her diyette olduğu gibi, kişilerin alkali diyete alışmaları için de belirli bir süre sabretmeleri gerekmektedir. Bu alışma süreci içerisinde kilo verilmemesi halinde ise, alkali diyet işe yarıyor mu? soruları ortaya çıkmaya başlamaktadır.

Düzenli olarak alkali diyet yapan ve bu diyet programını bir alışkanlık haline getirmiş olan kişiler, gözle görülür şekilde kilo verebilme imkânına sahip olmaktadır. Bu doğrultuda ise, alkali diyeti yaparak 15 kilo verdim diyen kişi sayısı da gün geçtikçe daha da artmaya devam etmektedir. Kişilerin bu denli kilo vermesi, bu diyeti eksiksiz ve doğru bir şekilde yapmalarından kaynaklanmaktadır. Gün içerisinde en az 2 litre alkali su tüketilmesi ve asit içerikli besinlerin olabildiğince az tüketilmesi oldukça önemlidir.

Alkali diyeti yorumları, genellikle olumlu yorumlardan oluşmaktadır. Bu diyet programına başlamadan önce, kişilerin kapsamlı bir araştırma yapması gerekmektedir. Doktor tarafından yapılan tahliller ve testler doğrultusunda alkali test yapmaya uygun olan kişilerin bu diyeti yapmaları çok daha sağlıklı olmaktadır. Aynı zamanda internet üzerinden de alkali diyet yapan kişilerin yorumlarına ulaşmak oldukça kolaydır. Alkali diyet hakkında her türlü bilgiye eksiksiz bir şekilde ulaşan kişiler, bu diyeti uygulamayı da tercih etmektedir.

Alkali diyet, genel olarak bir diyet olmanın yanı sıra aynı zamanda bir yaşam biçimidir. Vücudun asit içerikli besinlerden uzat tutulması ile birlikte daha çok alkali besinlerin tüketilmesi esasına dayanan bu yaşam biçimi, kişilerin daha sağlıklı bir yaşam sürmelerine de olanak tanımaktadır. Alkali su ile de desteklenen alkali diyet, kişilerin hızlı bir şekilde kilo vermelerinin ardından birçok hastalığa karşı vücutlarının direnç göstermesini de sağlamaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.