Kuru Cilt Bakımı Nasıl Olmalı

Kuru Cilt Bakımı Nasıl Olmalı

 Kuru ciltler de bulunan yağ ve ter oranı normalin altındadır. Kuru ciltlerin ince bir yapısı vardır ve bu cilt tipine sahip olanların ciltlerinde çok çabuk kızarmalar oluşur. Kuru cilt bakımı önemlidir eğer kuru cildinize bakmazsanız zaten bakterilere karşı savunmasız olan cildiniz iyice hassaslaşır. Kuru cilt tipine sahip olanların yağlı cilt tipine sahip olanlara kıyasla daha az sivilce, siyah nokta ve akne görülür. Kuru cilde sahip kişilerin cilt üzerinde bulunan gözeneklerin daha küçük olması ile daha pürüzsüz görünen bununla da kalmayıp aşırı parlayan ve daha az bakım gerektiren kuru cildin kendi arasında dezavantajları bulunmaktadır. Mesela yağlı cilde sahip olan bir kişi daha geç yaşlanırken kuru cilde sahip olan kişi daha erken yaşlanır. Yağlı cilt yapısına oranla daha çabuk kırışır ve sarkmalar oluşur. Ayrıca kuru cilt sahibi olan kişiler daha çabuk güneşten etkilenir ve güneş ışınlarına karşı daha hassas olurlar. Çok çabuk pullanabilir ve kolay tahriş olur.

Tabi ki üst tarafta belirttiğimiz rahatsızlıklardan korunmak mümkün. Öncelikle nemlendirici kullanmayı bir adet haline getirmelisiniz. Güneşin zararlarından korunmak içinde kesinlikle güneş kremi kullanmalısınız. Bu tarz etkenler kremler ve jeller ile giderilebilir. Fakat sarkma ve oluşacak olan çizgilere karşı önlem almanız için evde kendinize maskeler yaparak cildinizi gerginleştirip kırışıklıklardan kurtulabilirsiniz. Kuru cilt bakımı çok zahmetli değildir ancak bazı şeyleri alışkanlık haline getirmek size bu bakımda yardımcı olacaktır. Kuru cildinize bakım yapmanızda gereken bilgileri bu yazının alt kısmında bulabilirsiniz.

Kuru Cilt Bakım İçin Öneriler

  • Kuru ciltler diğer ciltlere oranla en hassas yapıya sahiptir. Buna dikkat etmeniz gerekmektedir. Cildinizi dış etkenlere karşı savunmaya çalışın. Cildinizi tahriş edecek ürünlerden kaçının.
  • Sert temizlik ürünleri kullanmayın bunun nedeni ise sert temizlik ürünleri yaşlanmayı hızlandırır bu sert ürünlerin yanı sıra sabun, deterjan, alkollü temizleyiciler, rüzgâr ve güneş ışınları da cildinizin yaşlanmasını hızlandıracak etmenlerdir.
  • Kuru cildiniz varsa kesinlikle nasıl ürünler kullanacağınızı da ona göre seçmelisiniz. Marketlerden aldığınız güzellik ürünlerinin kuru ciltlerde etkili olduğuna dikkat edin. En ufak kreminizi bile cildinize uygun seçmelisiniz. Güneş kreminize de dikkat edin cildinize uyumlu olsun.
  •  Temizliğini de gelişi güzel yapmayınız su ile yıkamak yerine makyaj temizleme bezlerinizi kullanmalısınız.
  • Kuru cilt bakımı içim kullandığınız toniklerin içerisinde alkol olmamasına dikkat edin ve içerisinde antioksidan bulunan serumlardan kullanmayı tercih edin.
  • Kuru ciltlerin hemen lekelendiğini unutmayınız. Bu lekelerden kurtulmak için kesinlikle her güneşe çıktığınızda güneş kremi kullanın. Güneş kremini sürmeden dışarı çıkmayın.
  •  Nemlendirici sürmeyi alışkanlık haline getirin ve bu nemlendiricilerin hafif bir yapıya sahip olmasına dikkat edin ayrıca besleyici olması da cilt sağlığı için önemli bir yere sahip sayılabilir
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.