Altın Çilek Faydaları, Zararları Ve Fiyatı

Altın Çilek Faydaları, Zararları Ve Fiyatı

ALTIN ÇİLEK NEDİR ? FAYDALARI VE ZARARLARI NEDİR? GÜNCEL FİYATI NEDİR?

Yer kirazı olarak bilinen Altın Çilek, son dönemlerde popüler hale geldiği için altın çilek hakkında bilgi araştıran kişilerin sayısı da artmıştır. Güney Amerika’da daha fazla yetiştirilen Altın Çilek, zengin bir lif kaynağıdır.

        blank   Altın çilek tohumu Güney Amerika’da değerlendirilerek yetiştirilir ve buradan dünya geneline ithal edilir. Kurutulması biraz zor olan bir meyve olduğu için, kuru halde olan türleri daha fazla tercih edilmektedir.

Çok farklı alanlarda kullanılabilme özelliğine sahip olan Altın Çilek, öncelikli olarak tüketim açısından faydaları olduğu için önemlidir. Diğer bütün meyvelere göre dünyanın en zengin lif kaynağı olan Altın Çilek, özellikle de diyabet hastaları için çok sağlıklı olup, diyabetlilerin şeker seviyelerini dengede tutar.

Altın Çilek ile ilgili birçok araştırma yapılmıştır. Faydaları ve zararları araştırılarak insanlara bu konuda bilgiler verilmiştir. Denenerek gözlemlenen sonuçlara göre, diyabet hastalarının hiçbir şekilde korkmadan tüketebileceği yegane meyve Altın Çilek’tir.

Antioksidan etkisi olan Altın Çilek meyvesi, her alanda sağladığı faydalar ile büyük bir önem taşımaktadır. Potasyum, kalsiyum ve vitamin açısından çok zengin olan Altın Çilek, hem yaş hem de kuru olarak tüketilebilmektedir. Kalori açısından az miktarlar taşıyan Altın Çilek, sindirim sisteminde bulunan bakteri ile parazitleri yok etmektedir.

blank  Birçok ülke ile yeni tanışmış olan Altın Çilek, her toprak türünde kolaylıkla yetiştirilebilmektedir. Ancak en iyi verim çorak topraklarda yetiştirilen Altın Çileklerden alınmaktadır. Günlük olarak belirli miktarlarda tüketilen Altın Çilek, sağlığa birçok fayda sağlar. Altın çilek fiyatı da satılan yere göre değişmektedir. Önceden fiyatı çok daha yüksek olan Altın Çilek, son dönemlerde daha uygun fiyatlara satılmaktadır. Kalitesine göre 1 kilogram altın çilek 75 tl ila 150 tl arasında değişmektedir.

ALTIN ÇİLEK NASIL KULLANILMALIDIR?

Tüketim açısından çok değişik şekillerde kullanılabilen Altın Çilek, reçel yapılarak kahvaltılarda tüketilebilir. Bu sayede mide rahatsızlıklarına ve mide spazmlarına iyi gelir. Salatalarda da kullanılabilen Altın Çilek, tadı her alan uyum sağladığı için farklı şekillerde tüketilebilmektedir.

Tatlı ya da turta yapılırken de Altın Çilek tercih edilebilmektedir. B1, B2, B3 ve C vitaminlerini barındıran Altın Çilek, mineral ve keroten bakımından da zengindir. Bu nedenle tüketim dışında bitkisel ilaçların ve yağların yapımında da kullanılabilmektedir.

ALTIN ÇİLEĞİN FAYDALARI NELERDİR?

Antioksidan oranı çok yüksek olan Altın Çilek, birçok fayda sağlamaktadır. Çeşitli şekillerde kullanılabilme özelliğinin de olması, daha fazla tüketilmesini sağlamaktadır. Altın Çileğin genel anlamda sağladığı faydalar şunladır:

-Şeker hastalarının şeker dengesini düzenler.

-Lif açısından zengin olduğu için tokluk hissi verir.

-Kilo vermeye yardımcı olur.

-Kan dolaşımını hızlandırır.

-Metabolizmayı dengeler

-Zengin vitamin içeriği nedeni ile yaşlanmayı geciktirir.

-Ciltteki ter ve kirlerin atılmasını sağlar.

-Cilt problemlerini en aza indirir.

-Güneş lekelerinde etkilidir.

-Üsrik asidin artırılmasını sağlayarak cilt kanserine karşı savaşır.

-Cildi gererek pürüzsüzleştirir.

-Kanı artırmaktadır.

-Görme sinirlerine etki eder.

-Prostat ve solunum yolu kanserlerinde etkilidir.

-İç ve dış organların çalışma değerlerini dengede tutar.

-İdrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelir.

-Kemik gelişimini sağlar.

-Kalp ve verem hastalıklarına iyi gelir.

-İdrar söktürücü etkisi vardır.

-Ağrı kesici özelliği vardır.

-Anti bakteriyel özellikler gösterir.

-Astıma ve astım krizlerine iyi gelir.

-Bulantı ve kusmaya iyi gelir.

-Kanamaların azalmasını sağlar.

-İltihabı kurutur.

-Sıtma nöbetlerinde etkilidir.

-Mantar hastalığına iyi gelir.

-Tümör gelişimini engeller.

-İştah açar.

-Ateş düşürücü ve balgam sökücüdür.

-Adet söktürme özelliği vardır.

-Bağışıklığın güçlenmesini sağlar.

-Karın ağrısına iyi gelir.

-Yatıştırıcı özelliği vardır.

ALTIN ÇİLEĞİN ZARARLARI NELERDİR?

Her besinde olduğu gibi Altın Çilek kullanımında da aşırıya kaçıldığı zaman bazı yan etkiler görülebilmektedir. Örneğin; tansiyonu düşürme özelliği olduğundan, çok fazla tüketildiği zaman kişini bayılmasına neden olabilmektedir. Bunun yanında, kan sulandırıcı ilaç kullananların Altın Çilek kullanmaması gerekir.

Son dönemlerde özellikle zayıflamak isteyenler için tabletler halinde satılmaktadır. Bu da bazı yan etkilere neden olmaktadır. Bu nedenle Altın Çileğin taze olarak tüketilmesi önerilir. Su atımını artıran bir etkiye sahip olan Altın Çileğin, ishal durumlarında kullanılmaması gerekir.

Bazı insanların Altın Çilek meyvesini çok az tüketmesi gerekmektedir. Hatta bazı kişilerin hiç tüketmemesi bile önerilir. Diyabet ve tansiyon hastalarının özellikle dikkat etmesi gerekmektedir. Diğer insanlara fayda sağlayan Altın Çilek, bu kişilerde yan etkilere neden olabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.