Ayak Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Ayak Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Ayaklar vücudumuzda yer alan en önemli organlarımızdan biridir. Ayak bakımı sağlık göstergesinde önemli etki göstermektedir. Gün içerisinde sürekli ayakkabı ve çorap içerisinde kalan, dolayısı ile bu durum da hava almayan ayaklarımız yalnızca yaz aylarında değil, kış aylarında da bakımlı olmak zorundadır.

Bakımlı ve Sağlıklı Ayak

Ayağınıza büyük ya da küçük gelen ayakkabıları tercih etmemelisiniz.

Yanlış seçilen bir ayakkabı nasır ve benzeri oluşumlar ile hem canını yakar hem de ayaklarınızın bakımsız görünüme sahip olmasına etken olacaktır.

Son zamanlar da moda olan plastik yağmur çizmelerinden uzak durmalısınız. Ayağın bütün yapısını bozan bu çizmeler ayak sağlığınız açınızdan oldukça zararlıdır.

Ayak bakımında en pratik çözümlerden biri ise evde ayak bakımıdır. Ayakların ve özellikle topukların çatlaması hoş bir görünüm değildir. Bu nedenle ayaklarınızın çatlamaması için duştan sonra ya da haftanın belirli günlerin de ayaklarınıza krem ile masaj yaparak hem kuruyup çatlamasını engeller hem de kan dolaşımını hızlandıracağından daha sağlıklı ayaklar ile yaşamınıza devam edebilirsiniz.Banyoya girdiğiniz de özellikle topuklarınız da oluşan ölü derileri ponza yardımıyla temizlemek de sağlıklı ayak için oldukça önemli bir adım ve bakım olacaktır.Eğer pedikür yaptıran biriyseniz pedikürünüzü yapan kişinin uzman olmasına, ölü deriyi alırken canlı deriyi de alıp götürmediğinden emin olun. Evde yapacağınız bir pedikür ayağınıza daha kötü ve sağlıksız bir hale getirebilir.

Ayak Yorgunluğu ve Ağırlığı için Bakım – Ayak Kokusu için Öneriler

Soğuk su ayak ağrılarına ve yorgunluklarına çok iyi gelmektedir Yalnız 1 dakika kadar soğuk ve tazyikli suya tutacağınız ayaklarınız da yorgunluk adına bir sorun kalmayacaktır. Ardından yorgunluk ve strese birebir lavanta yağıyla masaj yapabilirsiniz. Dayanılması güç bir ağrınız varsa at kestanesi içerikli krem önerebiliriz. Kışın pamuklu çoraplar ve botların içerisinde duran ayaklar da koku kabus gibidir. Tüm gün ayakkabı içerisinde duran ayaklarınızın bazen terleyip nemlenmesi ve yine ayakkabı içerisinde kendi kendine kurumasıyla kokulaşması çok normaldir. Eve geldiğiniz vakit ayaklarınızı limon kolonyasıyla bir süre masaj yaparak rahat nefes almasını sağlayabilirsiniz. Ardından antibakteriyel bir sabun ile 3 ila 5 dakika ayaklarınızı yıkayınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.