Roaccutane Sivilce İlacı Nedir? Nasıl Kullanır?

Roaccutane Sivilce İlacı Nedir? Nasıl Kullanır?

İnternet üzerinde Roaccutane Sivilce İlacı hakkında o kadar fazla soru soran ve araştıran var ki , artık bu ilaç hakkında gerekli tüm soruları kafanızdan silecek bir yazı paylaşmak istedim.

Roaccutane Sivilce İlacı 

Roaccutane Sivilce İlacı tamamen doktor kontrolünde ve gözetiminde başlanılması gereken bir sivilce tedavisi ilacıdır. Roaccutane , karaciğer yağlanmasının tedavisinde de kullanılan bir ilaç olup 1982 yılınca üretilmiştir.

1982 yılından beri yaklaşık olarak 12 milyon kişi tarafından kullanılan Roaccutane Sivilce İlacı , aşırı akne problemi yaşayan kişilere tam anlamıyla sihirli değnek olmuştur. Roaccutane Sivilce İlacı kullanan kişilerde %95lere kadar olumlu olarak kayıtlara geçmiştir. Tek sorun bu sivilce ilacının birden fazla yan etkisinin olmasıdır. Bu nedenle olumlu olduğu kadar bir o kadar da tehlikelidir. İşte bu nedenle doktor kontrolü ile kullanılması gerekir.

Roaccutane Ne İşe Yarar?

Roaccutane , ciltte bulunan sebum üretimini azaltır. Sebum nedir diye soracak olursanız, sebum ciltteki yağ bezelerinin meydana getirdiği bir salgıdır ve cildi korumak için salgılanır. Aynı zamanda ciltteki siyah ve beyaz noktaların oluşumu engeller. Antibiyotik özelliği yoktur ancak akne oluşumunu tetikleyen bakterileri yok etmede büyük rol oynar.

Sizlere Roaccutane Sivilce İlacını kullanıp bitirdikten sonra cilt üzerinde sivilcelerin ne kadar olumlu bir şekilde iyileştiğini aşağıdaki resimden de görebilirsiniz.

Kim Roaccutane Sivilce İlacını Kullanabilir?

Roaccutane kullanabilmek için öncelikli olarak doktor kontrolünde başlamanız gerektiğini yukarıda da hatırlatmıştık. Doktorunuzun sizden isteyeceği kan ve idrar tahlili sonrasında en az 6 ay sürecek bir tedavi başlayabilir.

Kan ve idrar tahlilleri sonrasında karaciğer veya böbrekleriniz de düşük performans veya yetersizlik gibi bir problem sezerse , Roaccutane kullanmanıza müsade etmeyebilir. Bu nedenle kesinlikle kendi kararınız ile Roaccutane tedavisine başlamamanız gerekmektedir. Hatta doktor kontrolü Roaccutane kullanımı sırasında ayda bir tekrar tahliller ölçümler yapılarak herşeyin normal gidip gitmediği kontrolü sürer. Özellikle hamile olanlar Roaccutane tedavisini kesinlikle uygulayamaz. Zaten Roaccutane ilacını reçetesiz satın alamazsınız. Roaccutane ilacını kullanan bayanların bebek planları var ise sıklıkla gebelik kontrolü yapması gerekir.

Roaccutane Yan Etkileri

Roaccutane ilacının bir kaç yan etkisi bulunmaktadır. Bunları sıralayacak olursak psikolojik yan etki , cilt üzerindeki yan etkileri gibi yan etkileri bulunmaktadır. Roaccutane ilacının bu yan etkileri nedir diye soracak olursanız;

Roaccutane ilacının psikolojik etkileri

Roaccutane ilacının prospektüsünde yan etkileri olarak psikolojik yan etkileri olduğu yazmaktadır. Bu yan etki ağır depresyona kadar sebep verebilecek bir yan etkidir.

Geçmişte geçirdiğiniz herhangi bir depresyon veya depresif ruh haline sahip olan kişilerin Roaccutane tedavisinde, psikolojik yardım alması gerekmektedir.

Ayrıca davranış bozukluğu, sıkça baş ağrısı , mide bulantısı ve ateş yükselmesi gibi yan etkileri de bulunmaktadır. Bu nedenle bu gibi durumlarınız nüksettiğinde muhakkak doktorunuzla paylaşın ve yardım isteyin.

Roaccutane ilacının cilt üzerindeki yan etkisi

Roaccutane ilacı içerisinde yüksek miktarda A vitamini içerir. Bu nedenle ciltte kuruma görülür ve bununla beraber cilt kızarıklığı meydana gelir. Özellikle dudak ve burunda aşırı kuruma olur. Roaccutane ilacının cilt üzerindeki yan etkileri ciltte kızarıklık, yoğun bir şekilde terleme , tırnak yapısında bozulmalar , saç teli incelmesi ve vücutta kıllanma gibi yan etkileri olmaktadır.

Roaccutane Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güneşten Kaçının : Roaccutane ilacını kullanırken güneşten kaçınmaya dikkat edin. Özellikle tedavinizi güneşin olmadığı yaz aylarının dışında başlamanız çok daha iyi olacaktır. Ancak çok zor durumdaysanız ve illaki güneşe çıkmanız gerekiyorsa , muhakkak güneş kremi kullanarak güneşe çıkmalısınız.

Nemlendirici Krem Kullanın : Roaccutane ilacı içerisinde bulunan yüksek miktarda A vitamini bulunduğundan dudaklarda kuruluk ve çatlamalar meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda nemlendirici kremler veya dudak kremleri kullanılabilir.

Göz Damlası Kullanımı : Roaccutane kullanımı sırasında gözlerde kuruluk veya kızarıklık olabilir. Bu nedenle göz damlası kullanılması gerekebilir. Çünkü kızarıklık çok belirgin hale gelecektir.

Roaccutane ilacı hakkında bilgileri sizlerle paylaşmak istedik. Eğer Roaccutane ilacı hakkında yorum yapmak veya soru sormak isterseniz, aşağıdaki yorumlar kısmından sorularınızı sorabilirsiniz.

YORUMLAR

 1. blank tuğba dedi ki:

  3 aydır kullanıyorum ama bi fark yok hala herkez işe yaramıyor diyor ne zaman etkisini gösterir acaba

  1. blank Ender dedi ki:

   Kullanma sıklığı ve dozları hakkında bilgi verebilirmisin

   1. blank Yaprak dedi ki:

    ilacın içindeki prospektüste kullanım dozu ve sıklığı ile ilgili bilgi bulabilirsiniz. Dİğer yandan da Roaccutane oldukça kuvvetli etkili ancak çeşitli yan etkileri olan bir sivilce ilacıdır. Uzman bir hekim tavsiyesi ile önerilen dozda kullanmanızı tavsiye ederim

 2. blank Saliha dedi ki:

  Bu ilacı kullanmak için bir yaş sınırlaması var mi

 3. blank hasan özdemir dedi ki:

  bu hapı yaklaşık 3 haftadır kullanıyorum ve cildimde aşırı derecede kuruma oldu dudaklarım çatladı ilaç baya etklili eğerki doktorunuz da uygun görürse kesinlikle başlamalısınız.hapı atmaya başladığım günden bu yana yüzümde hiç sivilce çıkmadı ama kuruduğu için deri soyulması meydana geliyor.