Diş Macunu ile Sivilce Tedavisi

Diş Macunu ile Sivilce Tedavisi

Sivilcelerimizin tedavisinde diş macunu kullanımı doğru mudur yoksa yanlış mıdır hepimizin merak konusu. Fakat bu hem kullandığımız diş macununun içeriğine göre hem de kişinin cilt tipine göre değişim gösterir. Diş macunu sivilce tedavisinde 2 şekilde iyi gelmektedir. Birinci olarak oluşan sivilceyi küçüktür ve aynı zamanda kurutur. Bu nedenle iyileşmesi daha çabuk olur. İkinci olarak da koruyucu bir tabaka görevini üstlendiği için herhangi bir yağ, kir, kullanılan kozmetik ürünlerinden uzak tutar.

Diş Macunu ile Sivilce Tedavisi

Diş macunu ile sivilce tedavisinde kullanmamız gereken macun türü hiçbir özelliği olmayan beyaz ve dişleri beyazlattığı söylenilen peroksit maddesi içermeyen bir macun olması gerekmektedir. Çünkü diş macunun içerisinde bulanan diğer maddeler sivilce tedavisi yerine ciltte alerji olmasına sebebiyet vermektedir.

Ciltte tahriş, kızarıklık meydana gelmektedir. Florid, peroksit ve methanol maddeleri dişleriniz için iyi gelebilir fakat cildinizde kullandığınız taktirde kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Kullanmayınız.

Diş macunuyla sivilce tedavi edilirken yağlı cilt haricinde kuru ve hassas ciltlerde olanlar kesinlikle kullanmadan önce iki kere düşünmeleri gerekmektedir.

Çünkü kuru ve hassas ciltlere uygulandığı zaman ciddi cilt sorunları yaratabilirsiniz. Yağlı ciltlerde oluşan sivilcelerde diş macunu ile sivilce tedavi ederken o sivilcenin kuruması ve iyileşmesi için sürüyoruz. Fakat kuru bir cilde uyguladığımız zaman o cildi daha da kurutup sıkıntı yaratır.

Hassas ciltlerde ise diş macununu kullandığımız taktirde kızarıklıklar meydana gelmektedir. Kuru bir cilde diş macunu ile tedavi uygulandığı zaman cildin aşırı kuruması yanı sıra ciltte dökülmeler, renk değişikliği ve sivilce izlerine neden olabilir.

Bu nedenden dolayı yağlı cilt haricindeki kuru, karma ve hassas ciltler diş macunu ile sivilce tedavisi yerine cilt tiplerine uygun merhem kullanılması en doğru seçenek olacaktır.

Diş Macunu İle Sivilce Tedavisini Nasıl Uygulamalıyız?

Az önce belirttiğim gibi uygun diş macunu bulunduğu zaman gece yatmadan önce yüzümüzü temizleyip yıkıyoruz. Hemen ardından yüzümüzde bulunan sivilcelerin üzerine az miktarda diş macunundan sürüyoruz. Sabah kalktığımızda yüzümüzü ılık su ile temizliyoruz. Cildinizde herhangi bir problem yok ise bu yönteme devam edebilirsiniz. Fakat cildinizde kızarıklık, tahriş, aşırı kuruluk oluştuğu zaman hemen bu tedavi yöntemini bırakıp cilt doktoruna danışın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.